بیماری اسکلرودرما چیست و روش های مراقبت از بیمار مبتلا که پرستار بیمار باید بداند

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

بیماری اسکلرودرما  یا  سختی پوست Scleroderma  گروهی از بیماری های نادر است که شامل سخت شدن و سفت شدن پوست و بافت های همبند است.

اسکلرودرما زنان را  بیشتر از مردان مبتلا می کند و بیشتر در سنین 30 تا 50 سالگی رخ می دهد. در حالی که هیچ درمانی برای اسکلرودرمی وجود ندارد ، اما انواع روش های درمانی می توانند علائم را کاهش دهند و کیفیت زندگی را بهبود بخشند.

انواع مختلفی از اسکلرودرمی وجود دارد. در بعضی از افراد ، اسکلرودرمی فقط روی پوست تأثیر می گذارد. اما در بسیاری از افراد ، اسکلرودرمی به ساختارهای فراسوی پوست مانند عروق خونی ، اندام های داخلی و دستگاه گوارش (اسکلرودرمی سیستمیک) نیز آسیب می رساند. علائم و نشانه های بیماری بسته به نوع اسکلرودرمی بیمار متفاوت است.

علائم بیماری اسکلرودرما:

Capture4 300x190 2
اسکلرودرما زنان را بیشتر از مردان مبتلا می کند.

علائم و نشانه های اسکلرودرما ، بسته به اینکه کدام قسمت از بدن بیمار تحت تأثیر قرار گرفته باشد ، متفاوت است:

پوست.

تقریباً همه کسانی که اسکلرودرما دارند ، سفت و سخت شدن قسمت هایی از  پوست را تجربه می کنند. این وصله ها ممکن است به شکل بیضی یا خطوط مستقیم باشد و یا قسمت های وسیعی از تنه و اندام را بپوشاند. تعداد ، محل و اندازه  لکه ها  براساس نوع اسکلرودرمی متفاوت است. پوست می تواند براق به نظر برسد زیرا بسیار سفت است و ممکن است حرکت ناحیه آسیب دیده محدود شود.

انگشتان دست یا انگشتان پا

یکی از اولین علائم اسکلرودرمی سیستمیک بیماری رینود است که باعث انقباض رگهای خونی انگشتان دست و انگشتان پا در پاسخ به دمای سرد یا پریشانی عاطفی می شود. وقتی این اتفاق می افتد ، ممکن است انگشتان دست و پای بیمارکبود شده و احساس درد یا بی حسی کند. بیماری رینود در افرادی که اسکلرودرمی ندارند نیز رخ می دهد.

دستگاه گوارش.

اسکلرودرمی ، بسته به اینکه کدام قسمت از دستگاه گوارش تحت تأثیر قرار گرفته باشد ، می تواند علائم مختلف  در فرآیند هضم و گوارش ایجاد کند. اگر مری تحت تأثیر قرار گرفته باشد ، ممکن است دچار سوزش معده یا مشکل در بلع شوید.

اگر روده ها تحت تأثیر قرار بگیرند ، ممکن است گرفتگی ، نفخ ، اسهال یا یبوست داشته باشید. برخی از افرادی که مبتلا به اسکلرودرما هستند ، ممکن است در جذب مواد مغذی نیز مشکل داشته باشند زیرا عضلات روده آنها به درستی غذا را از طریق روده منتقل نمی کنند.

قلب ، ریه ها یا کلیه ها.

اسکلرودرما می تواند عملکرد قلب ، ریه ها یا کلیه ها را به درجات مختلف تحت تأثیر قرار دهد. این مشکلات ، اگر درمان نشوند ، می توانند زندگی را تهدید کنند.

علل بیماری اسکلرودرما :

اسکلرودرما در اثر تولید بیش از حد و تجمع کلاژن در بافت های بدن ایجاد می شود. کلاژن نوعی پروتئین فیبری است که بافتهای پیوندی بدن از جمله پوست را تشکیل می دهد.

پزشکان دقیقاً نمی دانند چه عواملی باعث شروع تولید غیر طبیعی کلاژن می شود ، اما به نظر می رسد سیستم ایمنی بدن در این امر نقش دارد. به احتمال زیاد ، اسکلرودرما توسط ترکیبی از عوامل ، از جمله مشکلات سیستم ایمنی بدن ، ژنتیک و محرک های محیطی ایجاد می شود.

عوامل خطر ساز در بیماری اسکلرودرما :

هر کسی می تواند به اسکلرودرمی مبتلا شود ، اما در خانم ها بیشتر از آقایان رخ می دهد. به نظر می رسد چندین عامل ترکیبی در خطر ابتلا به اسکلرودرمی تأثیرگذار است:

ژنتیک

به نظر می رسد افرادی که دارای تغییرات ژنی خاصی هستند ، به احتمال زیاد به اسکلرودرمی مبتلا می شوند. این ممکن است توضیح دهد که چرا به نظر می رسد تعداد کمی از موارد اسکلرودرمی در خانواده ها وجود دارد و چرا انواع خاصی از اسکلرودرمی برای گروه های قومی خاص بیشتر است.

به عنوان مثال ، بومیان Choctaw احتمالاً به نوع اسکلرودرمی مبتلا می شوند که اندام های داخلی را تحت تأثیر قرار می دهد.

پیشنهاد مقاله: آیا درمان قطعی زخم معده وجود دارد؟

محرک های محیطی.

تحقیقات نشان می دهد ، در برخی از افراد ، علائم اسکلرودرمی ممکن است در اثر قرار گرفتن در معرض ویروس ها ، داروها یا داروها ایجاد شود. قرار گرفتن در معرض مکرر – مانند محل کار – در معرض برخی مواد مضر یا مواد شیمیایی نیز ممکن است خطر اسکلرودرمی را افزایش دهد.

مشکلات سیستم ایمنی بدن.

اعتقاد بر این است که اسکلرودرمی یک بیماری خود ایمنی است. این بدان معناست که سیستم ایمنی بدن شروع به حمله به بافتهای همبند می کند. در 15 تا 20 درصد موارد ، فردی که مبتلا به اسکلرودرما است ، علائم بیماری خود ایمنی دیگری مانند آرتریت روماتوئید ، لوپوس یا سندرم شوگرن را نیز دارد.

عوارض بیماری اسکلرودرما :

عوارض اسکلرودرمی از خفیف تا شدید است و می تواند بر شما تأثیر بگذارد:

درگیری نوک انگشتان

بیماری رینود که با اسکلرودرمی سیستمیک رخ می دهد می تواند چنان شدید باشد که جریان محدود خون به بافت نوک انگشتان آسیب برساند و باعث ایجاد گودال یا زخم های پوستی شود. در برخی موارد ، بافت روی نوک انگشتان ممکن است از بین برود و به قطع شدن انگشتان نیاز داشته باشد.

ریه ها

ایجاد زخم در بافت ریه منجر به کاهش عملکرد ریه می شود که می تواند بر توانایی تنفس و تحمل ورزش و تحرک تأثیر بگذارد. همچنین ممکن است در عروق ریه ها دچار فشار خون بالا شوید.

کلیه ها.

هنگامی که اسکلرودرمی کلیه ها را تحت تأثیر قرار می دهد ، می تواند فشار خون بالا و سطح پروتئین بیشتری در ادرار خود ایجاد کند. اثرات جدی تر عوارض کلیوی ممکن است شامل بحران کلیوی باشد که شامل افزایش ناگهانی فشار خون و نارسایی ناگهانی کلیه است.

مشکلات قلب در بیماری اسکلرودرما

ایجاد زخم در بافت قلب خطر ضربان قلب غیر طبیعی و نارسایی احتقانی قلب را افزایش می دهد و می تواند باعث التهاب کیسه غشایی اطراف قلب بیمار شود. اسکلرودرما همچنین می تواند فشار سمت راست قلب  را افزایش داده و باعث فرسودگی آن شود.

دندانها

سفت شدن شدید پوست صورت می تواند باعث کوچک شدن و باریک شدن دهان شود ، که ممکن است مسواک زدن دندان ها و یا حتی تمیز کردن آنها را به صورت حرفه ای دشوار کند. افرادی که اسکلرودرمی دارند اغلب مقادیر طبیعی بزاق تولید نمی کنند ، بنابراین خطر پوسیدگی دندان به مراتب در آنها  بیشتر می شود.

دستگاه گوارش.

مشکلات گوارشی مرتبط با اسکلرودرمی می تواند منجر به سوزش معده و مشکل در بلع شود. همچنین می تواند باعث گرفتگی عضلات ، نفخ ، یبوست یا اسهال شود.

عملکرد جنسی.

مردانی که اسکلرودرمی دارند ممکن است دچار اختلال نعوظ شوند. اسکلرودرما همچنین ممکن است با کاهش روانکاری جنسی و انقباض دهانه واژن ، بر عملکرد جنسی زنان تأثیر بگذارد.

درمان و مراقبت از بیمار :

در برخی موارد ، مشکلات پوستی مرتبط با اسکلرودرمی طی دو تا پنج سال خود به خود از بین می روند. نوع اسکلرودرمی که اندام های داخلی را تحت تأثیر قرار می دهد ، معمولاً با گذشت زمان بدتر می شود.

علایم اسکلرودرما
مشکلات پوستی مرتبط با اسکلرودرمی طی دو تا پنج سال خود به خود از بین می روند.

داروهای بیماری اسکلرودرما:

هیچ دارویی وجود ندارد که بتواند تولید بیش از حد کلاژن که از ویژگی های اسکلرودرمی است را درمان یا متوقف کند. اما انواع داروها می توانند به کنترل علائم اسکلرودرمی کمک کرده و از بروز عوارض جلوگیری کنند. به عنوان مثال ، پزشک شما ممکن است داروهایی را به موارد زیر توصیه کند:

کاهش تغییرات پوستی :

کرم ها یا قرص های استروئیدی ممکن است به کاهش تورم و دردهای مفصلی ، شل شدن پوست سفت و کند کردن روند تغییرات جدید پوست کمک کنند

انبساط رگ های خونی:

داروهای فشار خون که رگ های خونی را گشاد می کنند ممکن است به جلوگیری از مشکلات ریه و کلیه کمک کرده و به درمان بیماری رینود کمک کنند.

سرکوب سیستم ایمنی بدن در بیماری اسکلرودرما:

داروهایی که سیستم ایمنی را سرکوب می کنند ، مانند داروهای بعد از پیوند اعضا ، می توانند به کاهش علائم اسکلرودرمی کمک کنند.

کاهش علائم گوارشی :

قرص برای کاهش اسید معده می تواند به تسکین سوزش معده کمک کند. آنتی بیوتیک ها و داروهایی که به انتقال غذا از طریق روده کمک می کنند ممکن است به کاهش نفخ ، اسهال و یبوست کمک کنند.

جلوگیری از عفونت:

پماد آنتی بیوتیک ، تمیز کردن و محافظت در برابر سرما ممکن است به جلوگیری از عفونت زخم های نوک انگشت ناشی از بیماری رینود کمک کند. واکسیناسیون منظم آنفلوانزا و ذات الریه می تواند به محافظت از ریه های آسیب دیده توسط اسکلرودرمی کمک کند.

تسکین درد

اگر مسکن های بدون نسخه به اندازه کافی کمک نمی کنند ، می توانید از پزشک خود بخواهید داروهای قوی تری را برای شما تجویز کند.

روشهای درمانی بیماری اسکلرودرما:

درمانگران فیزیکی می توانند به شما کمک کنند که این موارد را به انجام برسانید:

درد را مدیریت کنید

قدرت و تحرک خود را بهبود ببخشید

استقلال در انجام کارهای روزانه را حفظ کنید

عمل جراحی در بیماری اسکلرودرما:

به عنوان آخرین راه حل ، گزینه های جراحی برای عوارض اسکلرودرمی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

قطع عضو

اگر زخم های انگشت ناشی از بیماری شدید رینود تا حدی پیشرفت کرده است که بافت نوک انگشت شروع به مردن نمود ، قطع عضو ممکن است لازم باشد.

پیوند ریه.

افرادی که دچار مشکلات شدید ریوی شده اند ممکن است کاندید پیوند ریه شوند.

خدمات پرستار در منزل زندگی برتر اکسین یا کادری مجرب و آموزش دیده و سال ها تجربه در زمینه خدمت رسانی به سالمندان، کودکان و بیماران آمادگی دارد به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی انجام وظیفه نماید . کافی است با کارشناسان این تماس حاصل فرمایید تا در اسرع وقت نسبت به اعزام پرستار سالمند ، پرستار کودک یا پرستار بیمار مورد نظر شما اقدام گردد.

Maryam Aghaeizade
Maryam Aghaeizade
سلام! من مریم هستم. مطالعات و تحقیقات بنده در زمینه سلامت بالینی و پرستاری در منزل، در راستای بهبود کیفیت مراقبت‌های پزشکی و ارتقای سلامت فردی است. از این رو تجربه و دانش حرفه‌ای خود را که در این 10 سال به دست آورده‌ام، برای ارائه خدمات پرستاری باکیفیت و موثر با شما به اشتراک خواهم گذاشت.
درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان
لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.
سایر مقالات مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.
لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.