پرستاری در منزل برای مادران باردار

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

بارداری را می توان یکی از تجربه های شیرین و مهم زندگی یک خانم به حساب آورد. در کنار این تجربه مراقبت های ویژه و خاصی نیز بایستی مدنظر گرفته شود تا این چند ماه به سلامتی و آرامش در کنار نظارت پزشکی سپری گردد. یکی از انواع مراقبت ها اعزام پرستار ویژه زنان باردار می باشد. در مقاله پیش رو در مورد پرستاری در منزل برای مادران باردار توضیحاتی خواهیم داد.

علل استفاده از پرستار برای مادران باردار

برخی از خانم ها به دلایل پزشکی و جسمی در دوران بارداری نیاز به استراحت مطلق دارند. در این مواقع ضرورت پرستار در کنار مادر باردار در منزل اولویت اول می باشد.

این بانوان در کنار استراحت نیاز به انجام ورزش هایی زیرنظر پزشک دارند که وظیفه پرستار کمک به این مادران می باشد.

مراقبت های مورد نیاز مادران باردار

این مراقبت ها  که به کمک روند پرستاری در منزل برای مادران باردار صورت می گیرد به دو دسته تقسیم می شوند که عبارتند از:

مراقبت های دوران بارداری

این مراقبت شامل نیاز به کمک جسمی و روحی و روانی مادر باردار توسط پرستار می باشد.

بدین معنی که پرستار در چنین مواقعی بایستی ضمن مواظبت از مادر بادار در کارهایی مانند استحمام، تهیه و سرو غذا، پوشیدن لباس و یا انجام نرمش های توصیه شده توسط پزشک به وی کمک کند. حتی در انجام راه رفتن خصوصا از پله و یا پیاده روی آرام در منزل.

درکنار این کارها از لحاظ روحی نیز بایستی مراقبت های خاص خود را انجام دهد. رفع دلشوره ها و نگرانی های مادر باردار، احساس خطر مادر از احتمال سقط کردن جنین و یا افسردگی دوران بارداری از جمله مواردی هستند که پرستار بایستی بر روی برطرف کردن آنها برنامه ریزی نماید.

مراقبت های بعد از زایمان

پرستاری در منزل برای مادران باردار پرستار را موظف می کند که بعد از زایمان بیشترین مراقبت ها را انجام دهد. از جمله در مدیریت افسردگی بعد از زایمان که می تواند تاثیر منفی بر روحیه مادر باردار داشته باشد. این شرایط پرستاری بیمار یا حتی پرستار کودک بهتر مدیریت می شود‌.

تقویت جسمی مادر بعد از زایمان با رژیم غذایی ویژه زیرنظر پزشک نیز از جمله موارد مهم می باشد.

وظایف پرستار زن باردار در منزل

پرستاری در منزل برای مادران باردار گاها پیچیده و چالش برانگیز است.  پرستار مراقب زن باردار طبق آموزش های ویژه ای که دیده است موظف می باشد که موارد زیر را انجام دهد:

مراقبت از وضعیت سلامت مادر و کودک

پرستار مادر باردار موظف می باشد این مراقبت ها شامل وضعیت ضربان قلب مادر در طول روز، وضعیت فشار خون مادر، وضعیت حرکت جنین در شکم مادر است.

وضعیت غذایی مادر و نظارت بر تغذیه مادر

مادر باردار در این دوران دچار تغییر وضعیت غذایی می گردد. ممکن است نسبت به بعضی از غذاها حساسیت داشته باشد و یا دچار ویار گردد. وظیفه پرستار نظارت و کنترل وضعیت تغذیه ای مادر باردار می باشد.

کنترل و نظارت وضعیت فیزیکی مادر باردار

بدین معنی که از لحاظ جسمی و یا ضعف بدنی مادر در این دوره مطلع و اقدامات لازم با نظر پزشک را انجام دهد.

اگر مادر باردار بیماری زمینه ای داشته باشد حتما بایستی نظارت و دقت کامل خصوصا در مصرف داروهای تجویز شده داشته باشد. در صورت بوجود آمدن مشکل حتما با پزشک تماس و راهنمایی های لازم را دریافت کند.

پرستاری در منزل برای مادران باردار و دردهای خاص

پرستار مادر باردار بایستی آمادگی موارد پیش بینی نشده مانند دردهای ناگهانی و زایمان زودرس را داشته باشد. در این چنین مواقعی ضمن حفظ خونسردی با پزشک معالج و یا مراکز درمانی تماس گرفته و اقدامات ضروری را انجام دهد.

حمایت روانی و عاطفی از مادر باردار نیز در روند پرستاری در منزل برای مادران باردار مهم است.

مزیت استفاده از پرستار مادر باردار در منزل

هنگام حضور پرستار در منزل مادر باردار احساس امنیت بیشتری نموده و از لحاظ روانی نیز دوران راحت تری را سپری خواهد نمود. مراقبت های فیزیکی و بهداشتی پرستار می تواند زایمان راحت تری را برای مادر رقم بزند. مراقبت پرستار و انجام نرمش ها و توصیه های پزشک امکان زایمان راحت تر و دوری از سزارین را نزد مادر باردار افزایش خواهد داد. این مراقبت ها بعد از زایمان نیز می تواند برای کمک به نگهداری کودک به مادر کمک زیادی کند.

سخن آخر

در این نوشته ما به بررسی پرستاری در منزل برای مادران باردار پرداختیم. اگر احساس نمودید و پزشک اعلام نمود که مادر باردار احتیاج به مراقبت های ویژه و پرستار مراقب دارد حتما در مورد استخدام پرستار آموزش دیده از موسسات مجاز اقدام نمایید. در صورتی که پرستار مراقب احتیاج به لوازم و تجهیزات خاص دارند حتما در این مورد اقدام نمایید. از استخدام افراد معمولی و حتی کمک اطرافیان به عنوان پرستار جدا خودداری کنید.

Maryam Aghaeizade
Maryam Aghaeizade
سلام! من مریم هستم. مطالعات و تحقیقات بنده در زمینه سلامت بالینی و پرستاری در منزل، در راستای بهبود کیفیت مراقبت‌های پزشکی و ارتقای سلامت فردی است. از این رو تجربه و دانش حرفه‌ای خود را که در این 10 سال به دست آورده‌ام، برای ارائه خدمات پرستاری باکیفیت و موثر با شما به اشتراک خواهم گذاشت.
درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان
لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.
سایر مقالات مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.
لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.