ارتباط موثر و اصولی پرستار بیمارستان با بیمار

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

نحوه برخورد پرستار با بیمار از مهم ترین راهکارهایی است که توجه به آن می تواند به بهبود سریع تر بیماران کمک های شایانی نماید. در این راستا نکاتی وجود دارند که توجه به آن ها خالی از لطف نیست. در ادامه این نوشتار به بررسی هرچه بیشتر این نکات خواهیم پرداخت. تا انتها ما را مهمان نگاه های زیبای خود نمایید.

 پرستار بیمارستان با بیمار
ارتباط موثر و اصولی پرستار بیمارستان با بیمار

دلیل اهمیت ارتباط موثر پرستار با بیمار

رفتار و برخورد پرستاران با بیماران را می توان به دو دسته کلی تقسیم کرد. اولین دسته پرستارانی هستند که با اصول ارتباط با بیمار در بیمارستان آشنایی چندانی ندارند. پپرستارانی که به این کشل هستند به طور معمول رفتار خوبی با بیمار خود نداشته و تنها دغدغه آن ها پایان شیفت و تحویل آن به پرستار بیمار بعدی است. قطعا چنین پرستارانی قادر به مراقبت صحیح و اصولی از بیمار شما نخواهند بود و می توانند مشکلات روحی و روانی بسیار زیادی را نیز برای آن ها ایجاد کنند.

دومین دسته پرستارانی هستند که قدرت بسیار بالایی در مراقبت از بیماران دارند. این پرستاران تمام تلاش خود را به کار می گیرند تا با چالش ها مبارزه کرده و آن ها را از سر راه خود بردارند. طبیعی است که توانمندی بالایی نیز در برقراری ارتباط با بیماران خود داشته باشند. نحوه برخورد پرستار با بیمار موضوعی است که نباید به سادگی از کنار آن عبور کرد و این پرستاران به خوبی می توانند نیازمندی های شما را برآورده سازند.

ارتباط صحیح با بیمار و ارتباط آن با رفاه وی

نکته ای که بایستی به آن توجه داشته باشید این است که یادگیری ارتباط اصولی و آشنایی با خط مشی حریم خصوصی بیمار با پرستار بخش تنها برای تامین رفاه بیماران نیست. چنینش رایطی قطعا برای پرستار نیز سودمند است زیرا اگر پرستاری توانایی برقراری ارتباط درست با بیمار خود را داشته باشد شرایط بهتری را نیز برای مراقبت از وی تجربه خواهد کرد. در واقع به بیان ساده تر می توان گفت انتقال حس خوب به بیمار موجب بهتر شدن حال پرستار نیز خواهد شد.

نکات مهم یادگیری اصول ارتباط با بیمار در بیمارستان

در این بخش از نوشتار خود قصد داریم تا نکاتی بپردازیم که می توانند به شما در آشنایی با مهارت های رفتاری و ارتباطی پرستار در بیمارستان کمک های شایانی نمایند. این نکات به شرح زیر هستند و از اهمیت بسیار بالایی نیز برخوردارند.

پیشنهاد مقاله : چگونه به پرستار بیمار حرفه ای تبدیل شویم؟

آهسته و شمرده صحبت کردن

شرایط بیمارستان به گونه ای است که ممکن است پرستار به دلایل مختلفی مانند شلوغ بودن محیط و مشغله کاری بسیار زیاد به طور سریع با بیمار خود صحبت کند. فراموش نکنید که سریع صحبت کردن می تواند تاثیرات منفی بسیار زیادی بر بیمار داشته باشد و در نهایت موجب عدم تفهیم صحبت های پرستار شود. با توجه به این موضوع لازم است بدانید که شمرده و آهسته صحبت کردن یکی از مهم ترین اصول ارتباط با بیمار در بیمارستان است.

گوش کردن فعالانه

در راستای نحوه برخورد پرستار با بیمار لازم است بگوییم که پرستار بایستی از توانایی گوش کردن فعالانه برخوردار باشد؛ اما این توانایی چیست؟ این توانایی اشاره به سکوت و گوش دادن پرستار به صحبت های بیمار دارد. این مهارت می تواند به شما در تقویت ارتباط خود با بیمار کمک های قابل توجه ای نماید.

بازتاب دادن صحبت ها

بازتاب دادن نکات و بیان آن ها به عنوان خط مشی حریم خصوصی بیمار با پرستار بخش شناخته می شوند. پرستار در چنین شرایطی لازم است پس از صحبت های بیمار بخشی از صحبت های وی را تکرار کرده و آن ها را بازتاب دهد. بیماران با چنین برخورداری حس خوبی را دریافت خواهند زیرا حس می کنند پرستار توجه بسیار زیادی به صحبت های آن ها دارد.

استفاده از زبان بدن

یک پرستار خود بایستی توانایی انتقال بخشی از صحبت خود با زبان بدن را داشته باشد. اگر با زبان بدن آشنایی داشته باشید قطعا می دانید که به معنای استفاده از دست ها و یا ارتباط چشمی، حالات صورت، حوه دست دادن، نحوه نشستن و… می باشد تا بتوان برخی موضوعات را به این طریق با بیمار خود در میان گذاشت. فراموش نکنید که پرستاران نباید هنگام صحبت کردن تضادی میان صحبت ها و زبان بدن آن ها وجود داشته باشد.

شناخت موانع ارتباطی

از دیگر اصول ارتباط با بیمار در بیمارستان لازم است اشاره ای به اهمیت شناخت موانع ارتباطی داشته باشیم. این امکان وجود دارد که هنگام برقراری ارتباط پرستار با بیمار در بیمارستان، پرستاران با موانع ارتباطی خاصی مواجه شوند. این موانع می توانند تاثیرات منفی بسیار زیادی بر روحیه پرستاران داشته باشند؛ اما در صورتی که یک پرستار توانایی حل و فصل کردن این موانع را داشته باشد می توان آن ها را از میان برداشت. همچنین نباید نسبت به احترام پرستار بیمارستان به حریم خصوصی بیماران بی توجه بود زیرا راهکاری بسیار منطقی و عالی برای ارتقای مهارت های ارتباطی به شمار می رود.

ارتباط موثر و اصولی پرستار بیمارستان با بیمار

موسسه زندگی برتر بهترین موسسه خدمات پرستاری

موسسه زندگی برتر با آموزش تمام راهکارها و اصول ارتباط با بیمار در بیمارستان به پرستاران خود این امکان را برای شما عزیزان فراهم می سازد تا از پرستاری در منزل مجرب و کارآزموده برای مراقبت از بیماران خود بهره گیرید. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید از کارشناسان ما کمک بگیرید.

کلام آخر

براساس مطالبی که بیان شد می توان دریافت که یادگیری اصول ارتباط با بیمار در بیمارستان از مهم ترین نکاتی که بایستی پرستاران به آن توجه داشته باشند تا بتوانند به درستی با بیمار خود ارتباط برقرار کنند. این اصول تاثیرات مثبت بسیار زیادی بر تقویت روحیه بیماران داشته و می توانند بهبود آن ها را تسریع دهند.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.