تلخی دهان و روش های درمان این مشکل

علل و نشانه های تلخی دهان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

تلخی دهان می‌تواند یک واکنش طبیعی در برابر خوردن غذاهای تند یا ترش باشد. با این حال ، وقتی طعم  تلخ در دهان برای مدت طولانی ادامه یابد یا به طور غیرمنتظره ای اتفاق بیفتد، می‌تواند نگران کننده باشد.

طعم و مزه یک حس پیچیده است که می‌تواند تحت تأثیر بسیاری از عوامل قرار گیرد، از جمله عدم رعایت بهداشت دندان، خشکی دهان یا بارداری. درمان مشکل تلخی دهان از طریق درمان هرگونه بیماری زمینه ای که عامل آن است انجام می‌شود، اما می‌توان طعم ناخوشایند دهان را با استفاده از چند روش درمانی خانگی ساده مدیریت نمود.

در این مقاله از مرکز پرستاری زندگی برتر اکسین، ما به 13 دلیل احتمالی ایجاد طعم تلخ در دهان می‌پردازیم و هم‌چنین علائم و روش‌های درمانی آن را بیان می‌کنیم .

تشخیص خشکی دهان
دلایل ایجاد طعم تلخ در دهان و روش‌های درمانی آن را باهم بخوانیم.

پیشنهاد مقاله : سندرم سوزش دهان و هر آنچه لازم است در مورد آن بدانید

علائم و نشانه های تلخی دهان

دیسگوزیا اصطلاح پزشکی برای تغییر طعم دهان است. طعم تغییر یافته در دهان از نظر پزشکی به عنوان سوهاضمه شناخته می شود. این طعم معمولا ناخوشایند توصیف می شود و می تواند تا مدت ها ادامه یابد تا علت اصلی آن درمان شود. افراد مبتلا به سو هاضمه ممکن است طعم مداومی را تجربه کنند که اغلب آن‌ها را به عنوان یکی از موارد زیر توصیف می‌‍کنند:

  • تلخ
  • فلزی
  • بد مزه
  • شور

طعم و مزه ممکن است باعث بهم خوردن در فرد شود و حتی ممکن است چشیدن چیزهای دیگر را سخت کند. حتی ممکن است فردی حتی بعد از مسواک زدن دندان‌ها نیز طعم تلخ را در دهان خود احساس کند که بسته به علت ممکن است علائم دیگری را نیز تجربه کنند.

علل تلخی دهان

بسیاری از دلایل ایجاد مزه تلخ در دهان جدی نیست. با این حال ، علائم می توانند تحریک کننده باشند و ممکن است در رژیم غذایی منظم یا لذت زندگی روزمره فرد اختلال ایجاد کنند. شرایط زیر می تواند باعث ایجاد طعم تلخ در دهان شود:

1. خشکی دهان

خشکی دهان که به نام  زروستومیا نیز شناخته می‌شود، هنگامی اتفاق می‌افتد که دهان بزاق کافی تولید نکند. از آنجا که بزاق به کاهش باکتری‌های دهان کمک می‌کند ، داشتن بزاق کمتر به معنای زنده ماندن باکتری‌های بیشتر است.

عامل خشکی دهان
خشکی دهان یا زروستومیا باعث تغییر مزه و تلخی دهان خواهد شد.

افراد مبتلا به خشکی دهان معمولا  احساس چسبندگی و خشکی در دهان خود دارند. این شرایط می تواند توسط عواملی مانند داروها ، اختلالات قبلی یا مصرف دخانیات ایجاد شود. در صورت گرفتگی بینی ممکن است فرد دچار خشکی دهان شود زیرا تنفس از طریق دهان می تواند آن را خشک تر کند. افرادی که به طور مداوم خشکی دهان دارند باید برای تشخیص صحیح عامل مشکل با پزشک خود صحبت کنند.

2. مسائل دندانپزشکی

بهداشت نامناسب دندان می تواند باعث ایجاد طعم تلخ در دهان شود. همچنین ممکن است باعث افزایش حفره در دندان، عفونت و بیماری لثه یا التهاب لثه شود.

با مسواک زدن مرتب و نخ دندان کشیدن می‌توان از بسیاری از مشکلات شایع دندانپزشکی جلوگیری کرد. استفاده از دهانشویه ضد باکتری در بین مسواک زدن ممکن است به حداقل رساندن باکتری های مزه‌دار کمک کند.

3. سندرم دانه کاج

در بعضی از افراد، خوردن دانه کاج ممکن است باعث ایجاد طعم تلخ یا فلزی در دهان شود. این اتفاق اغلب 1 تا 3 روز پس از خوردن دانه کاج رخ می دهد. این سندرم علائم دیگری نیز نشان نمی دهد و پس از دو هفته از بین می‌رود.

4. استرس و اضطراب

سطح استرس و اضطراب بالا می تواند پاسخ استرس را در بدن تحریک کند ، که اغلب حس چشایی فرد را تغییر می دهد. اضطراب می تواند باعث خشکی دهان شود که غالباً طعم تلخی ایجاد می کند.

5. آسیب عصبی

مانند سایر حواس ما، جوانه‌های چشایی مستقیماً با اعصاب مغز ارتباط دارند. آسیب به اعصاب می‌تواند باعث تغییر در چشایی فرد شود.

آسیب عصبی می‌تواند در اثر آسیب به سر یا شرایطی باشد که شامل موارد زیر است:

  • صرع
  • اسکلروز چندگانه
  • تومورهای مغزی
  • فلج بل
  • زوال عقل
  • داروها و مکمل های خوراکی

در برخی افراد، برخی از داروها ، مکمل ها یا درمان های پزشکی ممکن است باعث ایجاد طعم تلخ در دهان شوند. این شرایط ممکن است به این دلیل باشد که داروها تلخ هستند یا مواد شیمیایی موجود در آنها از بزاق دفع می‌شود.

فرد باید با پزشک خود مشورت کند تا دریابد که آیا داروهای آنها باعث ایجاد طعم تلخ شده است؟

علت خشکی دهان
مانند سایر حواس، چشایی مستقیماً با اعصاب مغز ارتباط دارد.

6. بیماری ها

برخی بیماری ها ، از جمله عفونت های سینوسی یا سرماخوردگی، می توانند با طعم تلخ دهان همراه شوند.

در طی این مراقبت از بیمار، بدن پروتئین های التهابی را برای نابودی سلول های مضر ارسال می‌کند. این پروتئین‌ها همچنین ممکن است بر روی زبان و جوانه های چشایی تأثیر بگذارند، که باعث می‌شود فرد متوجه تغییر طعم دهان خود به تلخی شود.

داروهایی که منجر به تلخی دهان می شوند داروهای خاصی هستند که چند نمونه از آن‌ها: آنتی بیوتیک های خاص، برخی از داروهای قلبی، ویتامین های حاوی مواد معدنی یا فلزات، مانند مس، آهن یا روی و در نهایت داروهای لیتیوم را می‌توان نام برد.

7. درمان سرطان

فردی که تحت درمان سرطان است ممکن است هنگام خوردن یا نوشیدن  تغییر در طعم دهان خود را تجربه کند.

شیمی درمانی و پرتودرمانی ممکن است باعث تحریک جوانه های چشایی در برخی افراد شود ، که ممکن است باعث شود حتی غذاهای ساده مانند نان تست ساده یا آب طعم تلخ یا ناخوشایندی داشته باشند.

درمان های خانگی تلخی دهان

برای کمک به کاهش طعم تلخ دهان ، مراقبت منظم از دندان توصیه می‌شود. درمان مشکل طعم تلخ دهان معمولا از طریق یافتن علت اصلی مشکل انجام می‌شود. پزشک اغلب می تواند با سوالات در مورد علائم و داروها و آزمایش های دیگر مشکل را تشخیص دهد. سپس  می‌توانند درمان های مناسب را توصیه کنند.

درمان خانگی تلخی دهان
برای درمان خانگی تلخی دهان مراقبت منظم از دندان توصیه می‌شود.

درمان های خانگی ممکن است به برخی از افراد کمک کند تا موقعی که به دنبال یک راه حل دائمی هستند ، علائم خود را تسکین دهند، اگرچه ممکن است این روش ها برای همه مفید نباشد.

درمان های خانگی که می توانند به رفع تلخی دهان کمک کنند

مراقبت منظم از دندان ، مانند مسواک زدن ، نخ دندان کشیدن و استفاده از دهان شویه ضد باکتری

جویدن آدامس بدون شکر برای حرکت بزاق در دهان

در طول روز مایعات زیادی بنوشید

اجتناب از عوامل خطر زا برای ریفلاکس اسید ، مانند خوردن غذاهای چرب یا ادویه دار ، و کاهش یا حذف محصولات دخانیات و الکل

دهان را با یک قاشق چای خوری جوش شیرین اضافه شده به یک لیوان آب بشویید

تجربه مزه تلخ در دهان کاملاً شایع است و نباید برای این مشکل سریعا نگران بود. بیشتر دلایل تلخ قابل درمان هستند و در حالی که پزشک علت را تشخیص می دهد فرد قادر به کنترل این علامت است.

پس از یافتن علت و شروع درمان، جوانه های چشایی معمولا به حالت طبیعی برمی‌گردند و مزه تلخ دهان از بین می‌رود.

سوالات متداول

تلخی دهان چه عللی دارد؟

تلخی دهان ممکن است به دلیل عوامل متعددی از جمله عدم بهداشت دهان، مصرف غذاهای تند و ترش، عفونت‌ها یا مشکلات دهانی ایجاد شود.

چگونه می‌توان تلخی دهان را کاهش داد؟

مصرف آب بیشتر، بهداشت دهان مناسب، استفاده از خربزه و خیار برای تازه کردن دهان، کاهش مصرف غذاهای تند و ترش می‌تواند به کاهش تلخی دهان کمک کند.

آیا بیماری‌های خاصی باعث تلخی دهان می‌شوند؟

بله، برخی بیماری‌ها مانند بیماری‌های کبدی، مشکلات گوارشی یا عفونت‌های دهانی می‌توانند باعث تلخی دهان شوند.

آیا استفاده از طعم‌دهنده‌ها یا گلابی می‌تواند تلخی دهان را کاهش دهد؟

بله، مصرف طعم‌دهنده‌های دهانی، گلابی یا خوراکی‌های تازه کننده می‌تواند به موقتی کاهش تلخی دهان را ایجاد کند.

Maryam Aghaeizade
Maryam Aghaeizade
سلام! من مریم هستم. مطالعات و تحقیقات بنده در زمینه سلامت بالینی و پرستاری در منزل، در راستای بهبود کیفیت مراقبت‌های پزشکی و ارتقای سلامت فردی است. از این رو تجربه و دانش حرفه‌ای خود را که در این 10 سال به دست آورده‌ام، برای ارائه خدمات پرستاری باکیفیت و موثر با شما به اشتراک خواهم گذاشت.
درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان
لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.
سایر مقالات مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.
لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.