زندگی برتر اکسین | ارائه خدمات مراقبتی و پرستاری در منزل

پرستار کودک

ماکروسفالی یا بزرگی سر در نوزادان : علل ، تشخیص و روش درمان

بزرگی سر در نوزادان   Macrocephaly  (Big Head) یک مشکل در اندازه سر نوزاد می باشد .  در حالی که تمام زنان باردار رویای داشتن یک تجربه کامل زایمان را در سر می پرورانند ، اما فکر عوارض غیرمعمول و ناخواسته ای که ممکن است ایجاد شود ، هرگز دور از ذهن آنها نیست.

ماکروسفالی
هنگامی که یک زن باردار است ، طبیعی است که نگران مشکلات احتمالی نوزاد خود باشد . یکی از مسائلی که می تواند مادر آینده را نگران کند تولد نوزاد با سر بزرگ و غیرمعمول است.

تولد نوزاد با سر بزرگ (همچنین به نام ماکروسفالی شناخته می شود) یک نگرانی واقعی است ، زیرا ممکن است منجر به پارگی واژن یا زایمان سخت شود.

ماکروسفالی چیست؟

هنگامی که دور سر نوزاد بیش از اندازه گیری طبیعی سن و جنسیت او باشد (یا بیش از دو انحراف استاندارد بالاتر از میانگین سن او) باشد ، از نظر پزشکی “ماکروسفالی” شناخته می شود.

به طور عمده ، ماکروسفالی خوش خیم است ، اما در برخی موارد ، ممکن است عوارض یا بیماری پزشکی زمینه ای در مغز ، مانند تومور مغز را نشان دهد.

ماکروسفالی را می توان در ماکروسفالی متناسب و نامتناسب طبقه بندی کرد. در مورد ماکروسفالی متناسب ، سر کودک متناسب با بدن او مناسب است (یعنی کودک دارای سر بزرگ و بدن بزرگ).

در مورد ماکروسفالی نامتناسب ، سر بزرگتر از بدن کودک است. افراد با سر بزرگ و جمجمه بزرگ معمولاً سالم هستند.
با این حال ، برای کسانی که دارای نوع مغزی نامتناسب هستند نمی توان همین حرف را زد. دلیل این بیماری (و اینکه آیا قابل درمان است یا نه) می تواند آینده و سلامت کودک را تعیین کند.

چه عواملی باعث بزرگ سر در نوزادان می شود؟

ماکروسفالی معمولاً علامت بیماری های دیگر است. دلایل مختلفی برای بزرگ بودن دور سر در نوزادان وجود دارد.

1. هیدروسفالی

هیدروسفالی که معنای واقعی آن “آب روی مغز” است ، وضعیتی است که هنگام تجمع مایعات در جمجمه ایجاد می شود و باعث تورم مغز می شود.
مایعات اضافی می توانند به مغز فشار وارد کنند و منجر به آسیب مغزی و سایر عوارض شوند. این وضعیت همچنین می تواند باعث اختلالات جسمی ، رشدی و فکری در مغز شود.
از این رو ، مداخله پزشکی برای جلوگیری از ایجاد عوارض جدی در این شرایط ضروری است.

 

2. ماکروسفالی خوش خیم خانوادگی

ماکروسفالی خوش خیم خانوادگی یک بیماری ژنتیکی است که مسئول ماکروسفالی است. اگر یک نوزاد با سر بزرگ دارای سابقه خانوادگی بزرگی سر بیش از حد متوسط باشد ، در این صورت با ماکروسفالی خانوادگی خوش خیم تشخیص داده می شود.
با این حال ، این مشکل عوارضی ندارد و نوزاد متولد شده با سر بزرگ ممکن است به دلیل آن هیچ مشکلی در سلامتی نداشته باشد.

مطالعه کنید
تیک عصبی در کودکان

اما ، ماکروسفالی با اوتیسم ارتباط دارد. اعتقاد بر این است که کودکان اوتیسم ممکن است میزان ماکروسفالی بیشتری داشته باشند.

ماکروسفالی

3. مشکلات مغز

اختلالات مغزی مانند تومورهای مغزی می تواند باعث بزرگ شدن سر در نوزادان شود. مگالنسفالی (هنگامی که نوزاد دارای مغزی غیرعادی بزرگ و دارای عملکرد نامناسب است) و هیدرانسفالی نیز ممکن است باعث ماکروسفالی شود.
هیدرانانسفالی نوعی اختلال سفالیک است که در آن نیمکره های مغزی تا حد زیادی وجود ندارد و در جای آنها کیسه هایی پر از مایع مغزی نخاعی قرار دارد.

 

4. خونریزی داخلی در مغز

ضربه به جمجمه می تواند باعث خونریزی داخلی و تورم مغز شود که منجر به ماکروسفالی موقتی شود.

5. عفونت در مغز

عفونت های مغزی باعث تورم مغز و جمجمه می شود که در نتیجه باعث ایجاد ماکروسفالی می شود.

برخی از دلایل دیگر ماکروسفالی عبارتند از:

راشیتیسم
سندرم سوتوس
برخی از مشکلات متابولیک
هماتوم مزمن ساب دورال
سندرم های ژنتیکی دیگر

علائم ماکروسفالی

در مورد ماکروسفالی خوش خیم خانوادگی ، به غیر از داشتن سر بزرگ ، علائم دیگری قابل مشاهده نیست.

اما ، اگر یک نوزاد به دلیل برخی بیماری های اساسی زمینه ماکروسفالی دارد ، علائم زیر ممکن است مشاهده شود:

تأخیر در رشد
رشد سریع سر
رشد بدن آهسته در مقایسه با رشد سر
ناتوانی های ذهنی
صرع
اوتیسم

ماکروسفالی چگونه تشخیص داده می شود؟

یک متخصص اطفال می تواند از طریق معاینه فیزیکی معمولی ماکروسفالی را تشخیص دهد. اگر پزشک به این نتیجه برسد که ممکن است کودک دچار ماکروسفالی باشد ، ممکن است آزمایش های تصویربرداری را پیشنهاد دهد.

1. معاینه فیزیکی

به عنوان بخشی از معاینه بدنی معمول ، پزشک در هر بار ملاقات دور سر کودک را اندازه می گیرد. همچنین ممکن است پزشک لکه نرم (جمجمه) روی جمجمه کودک را احساس کند.
اگر پزشک در معاینه معمول متوجه افزایش اندازه سر شود و ماکروسفالی را تشخیص دهد ، ممکن است آزمایش های تصویربرداری را برای یافتن ناهنجاری در مغز پیشنهاد کند.

ماکروسفالی  سی تی اسکن

2. سی تی اسکن

در اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT) از رایانه و دستگاه های اشعه ایکس چرخشی استفاده می شود که به ایجاد تصاویر مقطعی یا سه بعدی کمک می کند. سی تی اسکن پزشک را قادر می سازد تا بافت های نرم و رئوس جمجمه و نقطه تغییر شکل را بررسی کند.

3. ام آر آی

در آزمایش تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) از میدان مغناطیسی و امواج رادیویی برای تولید تصاویر واضح و دقیق از مغز و سیستم عصبی استفاده می شود.

آزمایش ام آر آی سر یک آزمایش بدون درد ، غیرتهاجمی است و پزشک را قادر می سازد تا علت ماکروسفالی را تشخیص داده و درمانی برای همان مورد توصیه کند.

3. اسکن اولتراسوند

در اسکن اولتراسوند از امواج صوتی برای ایجاد تصاویر از بدن استفاده می شود. این اسکن در دوران بارداری برای تشخیص ماکروسفالی انجام می شود. اسکن اولتراسوند قبل از تولد که در اواخر سه ماهه دوم یا اوایل سه ماهه سوم انجام می شود می تواند در تشخیص این بیماری کمک کند.

مطالعه کنید
اهمیت بازی در کودکان و نقش والدین در رشد تکامل ذهنی ، اجتماعی و جسمی کودکان

درمان ماکروسفالی

درمان ماکروسفالی به علت اصلی این بیماری بستگی دارد. به عنوان مثال ، یک نوزاد با ماکروسفالی خوش خیم خانوادگی ممکن است به هیچ درمانی نیاز نداشته باشد. تشخیص ، درمان این بیماری را تعریف می کند. برخی از اقدامات درمانی در زیر توضیح داده شده است.

جراحی ماکروسفالی

جراحی:

در چندین مورد ماکروسفالی ، ممکن است جراحی پیشنهاد شود. نوع جراحی به میزان تورم مغز و علت بالقوه آن بستگی دارد. به عنوان مثال ، انواع جراحی برای تومور مغزی و هیدروسفالی متفاوت خواهد بود.

داروهای خوراکی:

در برخی موارد نادر ، پزشک ممکن است داروی خوراکی را برای کنترل تورم بافت مغز پیشنهاد کند.
سایر گزینه های درمانی: اگر ماکروسفالی به دلیل یک بیماری ژنتیکی باشد یا با برخی از بیماری های زمینه ای دیگر همراه باشد ، ممکن است به درمان مادام العمر نیاز باشد.

این گزینه های درمانی شامل موارد زیر است:
کار درمانی
گفتاردرمانی
فیزیوتراپی
رفتار درمانی

آیا می توان از ماکروسفالی پیشگیری کرد؟

از آنجا که این بیماری در بدو تولد وجود دارد یا به دلیل نقص مادرزادی دیگری رخ می دهد ، پیشگیری از ماکروسفالی دشوار است. هم اکنون ، هیچ راهی شناخته شده برای جلوگیری از این بیماری وجود ندارد.

پیشگیری از ماکروسفالی

نوزادان مبتلا به ماکروسفالی خوش خیم خانوادگی معمولاً کاملاً سالم بزرگ می شوند و با هیچ عارضه ای روبرو نمی شوند. سطح هوش یا سلامتی آنها ممکن است تحت تأثیر این وضعیت قرار نگیرد.
اما ، اگر کودکی به دلیل بیماری دیگری دچار ماکروسفالی باشد ، عامل این بیماری میزان رشد او را تعیین می کند. بسیاری از کودکان مبتلا به این بیماری تاخیر در رشد ، اختلالات تشنج و سایر عوارض دیگر را تجربه می کنند.

ماکروسفالی در نوزادان می تواند به دلیل یک علت خوش خیم یا یک مشکل شدید باشد. اگر باردار هستید و در مورد این بیماری نگرانی دارید ، با پزشک خود مشورت کنید.
آنها می توانند این شرایط را در اواخر سه ماهه دوم یا اوایل بارداری شما رد کنند. اگر فرزندتان را برای چک آپ های معمول ببرید. پزشک کودک شما قادر به تشخیص این مشکل و پیشنهاد بهترین درمان ممکن است

پرستاری زندگی برتر اکسین  با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.

کادر مجرب این در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.
هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید.
لطفا به این مقاله امتیار دهید.

4/5 - (3 امتیاز)

مشاوره رایگان با کارشناسان

کارشناسان زندگی برتر اکسین آماده پاسخگویی به شما هستند