نور درمانی یا فتو تراپی چیست و برای چه افرادی مناسب است ؟

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

نور درمانی  Light Therapy  که به نام فتوتراپی نیز شناخته می شود ، درمانی است که برای درمان انواع مشکلات بهداشت روان استفاده می شود.در درجه اول ، برای درمان انواع متفاوتی از افسردگی به نام اختلال عاطفی فصلی استفاده می شود ، که به عنوان افسردگی فصلی نیز شناخته می شود.
نور درمانی همچنین ممکن است به عنوان درمانی برای انواع دیگر افسردگی ، اختلالات خواب یا سایر شرایط مفید باشد

تاریخچه نور درمانی :

از آنجا که نوردرمانی در دهه 1980 به عنوان یک درمان شناخته شده است ، نور درمانی روشی موثر برای درمان اختلال عاطفی فصلی است ، که زیرمجموعه ای از افسردگی است . این بیماری زنان را بیشتر از مردان تحت تأثیر قرار می دهد و بیشتر در سال های اولیه یائسگی رخ میدهد.
بی حالی ، افزایش وزن ، بی علاقگی به معاشرت ، ت ضعیف و احساس ناراحتی ، تحریک پذیری و آشفتگی از علائم رایج این بیماری است.
علل ابتلا به بیماری افسردگی فصلی توسط دانشمندان مورد تحقیق قرار گرفته است و به نظر می رسد با سیستم تولید مثل زنان ، انواع هورمون ها و کاهش نور خورشید در ارتباط است.
کاهش قرار گرفتن در معرض نور خورشید برخی از افراد را تحت تأثیر قرار می دهد که این تاثیر شدیدتر از دیگران است و باعث افسردگی می شود.

فواید نور درمانی
نور درمانی  Light Therapy  که به نام فتوتراپی نیز شناخته می شود.

نور درمانی چگونه کار می کند

استفاده از نور درمانی آسان است. فقط کافی است که دستگاه حاوی لامپ نور درمانی را روشن کنید و به اندازه کافی نزدیک بنشینید تا چشم و پوست شما بتواند نور را برای مدت زمان مشخصی جذب کند.
این دستگاه ها معمولاً از نورهای فلورسنت روی یک پایه بازتابنده فلزی با یک صفحه پلاستیکی در بالا تشکیل می شوند تا نور را پخش کنند و اشعه ماورl بنفش مضر را فیلتر کنند.

لازم نیست در تمام طول نوردرمانی مستقیماً به دستگاه نگاه کنید زیرا این امر می تواند به چشم شما آسیب برساند. در عوض ، هدف این است که چشمان شما به طور غیرمستقیم تحت تاثیر نور قرار بگیرد.

به طور معمول ، باید هدف شما این باشد که یک و نیم تا دو فوت از دستگاه فاصله داشته باشید تا بیشترین سود را ببرید. این دستگاه ها نور آفتاب در فضای باز را شبیه سازی می کنند و باعث افزایش ملاتونین ، سروتونین و ویتامین D در بدن ما می شوند.

اگر به اختلال افسردگی فصلی مبتلا هستید ، درمان را از اوایل پاییز شروع می کنید و در طول زمستان ادامه می دهید ، در اواخر ماه های بهار و تابستان استراحت می کنید.

پیشنهاد مقاله: نکاتی برای مراقبت های قبل و بعد از واکسیناسیون

محققان کاملاً مطمئن نیستند که نور درمانی چگونه یا چرا کار می کند ، اما مطالعات نشان می دهد که این درمان علائم بیماری را در بسیاری از افراد را تسکین می دهد .سروتونین و نور درمانی

ثابت شده است که نوردرمانی همانطور که نور طبیعی باعث می شود باعث تولید سروتونین در مغز می شود. سروتونین که غالباً هورمون “احساس خوب” نامیده می شود ، نقشی اساسی در عملکرد صحیح ذهن و بدن دارد و بر خلق و خو ، احساسات ، مهارت های حرکتی و خواب تأثیر می گذارد.

ملاتونین و نور درمانی

نور درمانی همچنین ملاتونین را تحریک می کند ، که به کنترل ساعت شبانه روزی بدن کمک می کند. به همین دلیل است که از این روش درمانی برای کمک به تنظیم چرخه خواب / بیداری برای بهبود مشکلات خواب استفاده می شود.

نتایج تحقیقات در مورد  نوردرمانی :

تحقیقات نشان می دهد که سطح پایین سروتونین با افسردگی ارتباط دارد و نور درمانی یک درمان موثر است. در حقیقت ، مزایای این روش درمانی اغلب فقط پس از یک جلسه درمان مشاهده می شوند ، که معمولاً از 15 تا 60 دقیقه طول می کشد.

پس از جلسات نور درمانی ، بهبودهایی در هوشیاری ، خلق و خو ، انرژی ، توجه ، ت ، شادی و سایر نشانگرهای افسردگی مشاهده شده است.
علاوه بر این ، در حالی که در حال حاضر به طور عمده از نوردرمانی در برای درمان اختلال فصلی استفاده می شود اما نور درمانی به طور فزاینده ای برای درمان سایر اشکال افسردگی و اختلالات خلقی ، با نتایج امیدوار کننده استفاده می شود.

موارد استفاده از نوردرمانی :

همانطور که در بالا ذکر شد ، نور درمانی ممکن است برای درمان انواع مشکلات بهداشت روان استفاده شود و اغلب اولین توصیه درمانی برای مبتلایان به اختلال عاطفی فصلی است.
این روش درمانی می تواند به تنهایی مورد استفاده قرار گیرد ، به خصوص برای کسانی که علائم خفیف تری دارند ، اما در صورت ترکیب با گفتاردرمانی ، رفتار و یا اصلاح سبک زندگی (مانند ورزش و عادت های خواب مثبت) و داروها (مانند ضد افسردگی) نیز موثر است.

علاوه بر اختلال عاطفی فصلی ، سایر موارد استفاده در نور درمانی شامل درمان موارد زیر است:

– انواع اختلالات خواب
– تنظیم برنامه کاری شیفت شب
– زوال عقل
– خستگی
– افسردگی غیر فصلی

توجه داشته باشید که از نور درمانی می توان برای درمان انواع بیماری های پوستی مانند پسوریازیس نیز استفاده کرد.
با این حال ، در حالی که این لامپ ها عمداً از اشعه ماورا بنفش برای درمان مشکل پوستی استفاده مز کنند اما در دستگاه های نور درمانی برای مشکلات سلامت روان ساخته می شوند تا اشعه ماورا بنفش را مسدود کنند زیرا در صورت جذب بیش از حد ، می توانند برای پوست و چشم مضر باشند.

خطرات و عوارض جانبی نور درمانی:

یکی از مزایای بزرگ استفاده از نور درمانی این است که اکثر افراد هیچگونه عوارض جانبی را در استفاده از این روش ندارند و اگر عوارضی مشاهده شود بسیار کمتر از بسیاری از درمان های دیگر است.
همچنین ، به طور کلی ، استفاده از نور درمانی بسیار روش ایمنی است و هیچ منع مصرفی و تداخلی در سایر درمانها ندارد .

با این حال ، کسانی که دارای برخی اختلالات هستند ، مانند مشکلات چشم مانند تخریب ماکولا یا پوست های حساس به نور ، کاندیداهای خوبی برای استفاده از این نوع درمان نیستند.

عوارض جانبی گزارش شده از نور درمانی شامل خستگی چشم ، سردرد ، تحریک پذیری یا حالت تهوع است. این تأثیرات معمولاً کم بوده و با خاموش کردن دستگاه یا بعد از چند روز متوقف می شوند.
با توجه به اینکه این روش درمانی شامل دارو نمی شود ، برای کسانی که نمی توانند از داروهای ضد افسردگی استفاده کنند یا نمی خواهند استفاده کنند مانند دوران بارداری گزینه ایمن تری میباشد.

هزینه کم و دسترسی زیاد به دستگاه :

پس از هزینه اولیه خرید دستگاه ، هیچ هزینه ای برای تعمیر و نگهداری به جز برق برای تأمین انرژی نور برای دستگاه وجود ندارد.
این دستگاه ها سنگین نیستند و قابل حمل بوده و میزان شدن نور در آنها قابل تنظیم است و بنابراین استفاده از آن بسیار راحت است .نور درمانی برای چه کسانی مناسب است :

مزایای نور درمانی
نور درمانی ممکن است برای درمان انواع مشکلات بهداشت روان استفاده شود.

اگر مبتلا به اختلال عاطفی فصلی و انواع دیگر افسردگی یا مشکلات خواب هستید ، نور درمانی می تواند برای شما مناسب باشد.
با پزشک یا ارائه دهنده بهداشت روان خود در مورد اینکه چگونه استفاده از نوردرمانی می تواند برای شما مفید باشد و یا در درمان های دیگری که در حال حاضر استفاده می کنید صحبت کنید.

اگر مبتلا به اختلال دو قطبی هستید ، بسیار مهم است که قبل از شروع نور درمانی با روانپزشک خود مشورت کنید زیرا این روش درمانی ممکن است باعث شیدایی بیشتر شود.
مطالعات نشان داده است که نور درمانی می تواند برای مبتلایان به اختلال دوقطبی مفید باشد ، لازم است تحقیقات بیشتری برای تعیین موثرترین پروتکل ها از نظر طول جلسه ، فرکانس و قدرت نور انجام شود .

افرادی که نور درمانی را شروع می کند باید بر نحوه تأثیرگذاری بر روحیه و احساسات خود نظارت داشته باشد و با بروز هرگونه تغییر در خلق و خوی خود با پزشک مشورت نمایند .

پرستاری زندگی برتر اکسین با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و کادری مجرب و متخصص آمادگی دارد به صورت شبانه روزی به ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل بپردازد. کادر مجرب این متشکل از پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک اماده ارائه خدمات مراقبتی به همشهریان گرامی است . تنها کافی است با کارشناسان این تماس حاصل فرمایید تا در اسرع وقت نسبت به اعزام پرستار مورد نظر شما اقدام گردد.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست پرستار

0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان