علائم و نشانه‌های بیماری‌های تنفسی و مشکلات ریوی

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

سرفه‌های مزمن یا خس خس سینه، ممکن است در ابتدا برای شما اهمیتی نداشته باشد، اما به یاد داشته باشید که حتی علائم خفیف، بسیار مهم هستند. گاهی اوقات بیماری‌های خطرناک ریوی چون آسم و حتی سرطان، خود را با علائم خفیف اولیه نشان می‌دهند که اگر به موقع برای درمان اقدام شود، بهبودی به مراتب بهتری را خواهند داشت. از این روی اهمیت بسیار زیادی دارد که با انواع علائم بیماری تنفسی، تا حدودی آشنا بوده و به محض کشف این علائم در خود یا نزدیکانتان، به پزشک متخصص مراجعه داشته باشید.

در این مطلب از مرکز پرستاری زندگی برتر اکسین قصد داریم نگاهی به برخی از بیماری‌های تنفسی مهم و علائم آن‌ها بیندازیم. با ما همراه باشید.

خطرناک‌ترین بیماری تنفسی چیست؟

یکی از خطرناک‌ترین بیماری‌های تنفسی، آمبولی ریه است. این یک وضعیت اورژانسی است که باید بیمار سریع به بیمارستان انتقال پیدا کرده و برای مداوا اقدامات لازم صورت بگیرد. آمبولی ریه، در پی شکل گرفتن یک عامل انسدادکننده رگ‌های ریه، اتفاق می‌افتد. به طور مثال وجود تومور، لخته خون یا چربی و حتی حباب هوا، باعث بروز این شرایط اورژانسی می‌شود.

مشکلات تنفسی
یکی از خطرناک‌ترین بیماری‌های تنفسی، آمبولی ریه است.

در این حالت علامت مهم ابتلا به بیماری تنفسی، تنگی نفس و درد قفسه سینه شدید است. همین طور در صورتی که بیمار سرفه‌های شدید همراه با این علائم (حتی به صورت جزئی) داشته باشد، باید حتما به وسیله پزشک متخصص معاینه شده و تشخیص اولیه داده شود.

علائم بیماری‌های ریوی

علائم بیماری تنفسی چیست؟ به طور کلی نشانه‌های بیماری تنفسی، ممکن است متفاوت و متنوع باشند. اما اصلی‌ترین علائمی در بدن که ذهن ما را به سمت انواع بیماری‌های تنفسی سوق می‌دهد، به شرح زیر هستند:

 1. سرفه‌های مزمن
 2. تنگی نفس
 3. تولید مخاط مزمن
 4. خس خس سینه
 5. سرفه‌های خونی
 6. درد مزمن قفسه سینه

در ادامه به بررسی اجمالی‌ آن‌ها خواهیم پرداخت.

1. سرفه‌های مزمن

اگر می‌پرسید نشانه‌های بیماری تنفسی چیست؟ باید یکی از مهم‌ترین آن‌ها را سرفه‌های مزمن بدانیم. سرفه‌ای که بیش از یک ماه طول بکشد، سرفه مزمن در نظر گرفته شده و حتما یک علامت اولیه است که می‌گوید مشکلی در سیستم تنفسی وجود دارد.

2. تنگی نفس

داشتن تنگی نفس و به طور کلی احساس سختی در موقع نفس کشیدن، طبیعی نیست. شاید شما با داشتن اضافه وزن، بعد از یک راهپیمایی طولانی یا از پله بالا رفتن، کمی تنگی نفس بگیرید؛ اما در صورتی که پس از چند دقیقه این مشکل مرتفع نشد، حتما آن را جدی تلقی کنید.

3. تولید مخاط مزمن

زمانی که تولید خلط در فردی بیش از حد طبیعی صورت بگیرد، باید آن را به عنوان یک عامل هشداردهنده در نظر گرفت. به طور کلی تولید خلط، به عنوان یک عامل دفاعی در برابر عفونت‌ها و عوامل تحریک‌کننده، انجام می‌شود و زمانی که مزمن باشد، باید آن را به عنوان یک علامت نشان دهنده بیماری ریوی، دانست.

4. خس خس سینه

تنفس با صدای غیرطبیعی و بلند و همین طور خس خس سینه، نشان دهنده یک چیز غیرعادی در ریه‌های فرد است. معمولا چیزی مسیر هوایی ریه را به شکلی مسدود یا تنگ کرده که باعث می‌شود موقع نفس کشیدن چنین صدایی به گوش برسد.

5. سرفه‌های خونی

در صورتی که همراه با سرفه کردن، خون از دهان شما خارج می‌شود، ممکن است ریه‌ها یا دستگاه تنفسی بالایی، دچار مشکل و بیماری شده باشند. به هر صورت سرفه خونی، به هیچ وجه طبیعی نیست و حتما باید پیگیری پزشکی فوری درباره آن صورت بگیرد.

6. درد مزمن قفسه سینه

درد بدون علت در ناحیه قفسه سینه که بیش از یک ماه به طول بینجامد و همین طور با نفس کشیدن یا سرفه کردن، شدت بیشتری پیدا کند. حتما باید این مورد را به عنوان علامت مهم ابتلا به بیماری تنفسی، در نظر بگیرید.

پیشنهاد مقاله : مدیریت و پیشگیری از بیماری های عفونی در منزل

بیماری تنفسی
نشانه‌های بیماری تنفسی، ممکن است متفاوت و متنوع باشد.

انواع بیماری‌های ریوی

از جمله مهم‌ترین بیماری‌های ریوی، موارد زیر قابل توجه هستند:

 • التهاب مجرای تنفسی
 • آسم
 • برونشیت مزمن
 • آمفیزم
 • برونشیت حاد
 • فیبروز سیستیک
 • پنومونی
 • سل
 • سرطان ریه
 • آمبولی ریه
 • پنوموکونیوز
 • سندروم دیسترس تنفسی حاد
 • ادم ریوی
 • ورم ریه
 • آنفولانزا
 • فشار خون ریوی
 • ذات الریه

برخی از این بیماری‌ها فرایند درمانی مناسبی داشته و بهبودی بیمار به خوبی حاصل می‌شود و بعضی دیگر بسیار آزاردهنده بوده و روتین درمانی سخت و طولانی دارند. به هر ترتیب تشخیص زودرس و مراجعه به موقع به پزشک و همین طور پرستار بیمار به شکل تخصصی و اصولی، در بهبودی هر چه زودتر، نقش اصلی را ایفا می‌کنند.

پیشگیری از بیماری ریوی

همیشه معتقد هستیم که پیشگیری از ابتلا به انواع بیماری‌ها، بهتر از پرداختن به درمان آن‌ها است. در خصوص انواع بیماری‌های ریوی و تنفسی نیز باید به سراغ روش‌های پیشگیری و حداقل کم کردن عوارض بیماری و شدت آن باشیم. از جمله روش‌هایی که برای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های ریوی می‌شناسیم، موارد زیر قابل توجه هستند:

 • عدم استعمال دخانیات
 • رعایت بهداشت
 • واکسن زدن
 • تغذیه سالم
 • خواب مناسب
 • چکاپ روتین پزشکی

تشخیص بیماری تنفسی

تشخیص بیماری تنفسی، باید در وهله اول در منزل به وسیله خود فرد یا اطرافیان او صورت بگیرد. به طور مثال در صورتی که احساس مشکل در نفس کشیدن دارید، از کنار آن ساده عبور نکرده و حتما از خود بپرسید که علت تنگی نفس چیست؟ همین طور با دانستن این که علائم آسم چیست؟ و چطور خود را در مراحل اولیه نشان می‌دهد، حتما نسبت به این علائم آگاه شده و به موقع به پزشک مراجعه خواهید کرد.

سخن پایانی

در این مطلب به علائم بیماری تنفسی و نشانه‌های هشداردهنده پرداختیم. به این ترتیب شما می‌توانید کوچک‌ترین نشانه‌های بیماری تنفسی را در خود یا اطرافیانتان شناسایی کرده و به موقع مراجعه به پزشک و شروع درمان را داشته باشید. شما چه علائم دیگری از انواع بیماری‌های تنفسی می‌شناسید که در اینجا از قلم افتاده باشند؟ حتما این موارد را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.


سوالات متداول

1. علائم آسم چیست؟

اصلی‌ترین علائم آسم، شامل تنگی نفس، احساس درد در قفسه سینه، اختلالات خواب، خس خس سینه، خستگی زودرس، اختلال در گفتار و همین طور شدت پیدا کردن بیماری‌های عادی ویروسی تنفسی هستند.

2. علت تنگی نفس چیست؟

علت تنگی نفس ممکن است به مشکلاتی در ریه و سیستم تنفسی مربوط شده یا این که به مشکلات قلبی نظیر نارسایی قلبی مرتبط باشد.

3. علائم بیماری تنفسی چیست؟

به طور کلی علائم بیماری تنفسی شامل سرفه مزمن، افزایش حجم خلط، تنگی نفس، درد قفسه سینه، خس خس سینه موقع نفس کشیدن و … هستند.

4. نخستین علائم بیماری‌های ریوی کدامند؟

مشکل در تنفس، درد قفسه سینه، سرفه خونی یا مخاطی، کاهش توانایی در ورزش کردن، سرفه‌های مزمن که بهبود نمی‌یابند و تنگی نفس از جمله نخستین علائم بیماری‌های ریوی هستند.

5. آیا آسم باعث مرگ می‌شود؟

در صورتی که درمان به موقع و به درستی صورت بگیرد، خیر؛ اما با رها کردن بیماری و عدم دریافت درمان مناسب، ریسک فوت وجود دارد.

Maryam Aghaeizade
Maryam Aghaeizade
سلام! من مریم هستم. مطالعات و تحقیقات بنده در زمینه سلامت بالینی و پرستاری در منزل، در راستای بهبود کیفیت مراقبت‌های پزشکی و ارتقای سلامت فردی است. از این رو تجربه و دانش حرفه‌ای خود را که در این 10 سال به دست آورده‌ام، برای ارائه خدمات پرستاری باکیفیت و موثر با شما به اشتراک خواهم گذاشت.
درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان
لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.
سایر مقالات مرتبط
guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.
لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.