فواید ناشتا بودن قبل از عمل جراحی

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

افرادی که تحت عمل جراحی Surgery  قرار می‌گیرند معمولاً باید حدود 8 تا 12 ساعت قبل از عمل ناشتا باشند و از خوردن و آشامیدن اجتناب کنند. این یک قانون ثابت است است که باید قبل از عمل جراحی ناشتا باشید. در این شرایط باید از خوردن هرگونه میان‌وعده و حتی یک جرعه آب پرهیز کنید زیرا اگر این کار را انجام دهید ممکن است جراحی شما لغو شود یا به تعویق بیفتد.

معمولاً بسیاری از جراحی‌ها در صبح زود برنامه‌ریزی می‌شوند زیرا در این شرایط فرد به صورت میانگین ۸ تا ۱۲ ساعت در خواب بوده و چیزی نخورده است. آخرین وعده غذایی معمولاً شام شب قبل از جراحی است. در صبح روز جراحی و از زمانی که بیمار از خواب بیدار می‌شود تا زمانی که عمل جراحی به پایان برسد، بیمار اجازه نخواهد داشت که از طریق دهان چیزی مصرف کند.

برای انجام برخی از روش‌های جراحی لازم است روده بیمار از قبل آماده سازی شود. در این فرآیند باید تمام غذا و مدفوع موجود در روده‌های بیمار از دستگاه گوارش او خارج شود. در بیشتر این موارد تنها کافی است که بیمار برای مدت مشخصی از خوردن غذا و مایعات اجتناب کند.

ناشتایی قبل از عمل جراحی
بسیاری از جراحی‌ها در صبح زود برنامه‌ریزی می‌شوند.

چرا نباید قبل از جراحی چیزی بخوریم یا بنوشیم:

دلایل زیادی برای این موضوع وجود دارد که یکی از دلایل اصلی این است که وجود غذا در معده بیمار ممکن است باعث بروز مشکلات جدی در هنگام بیهوشی شود.

آسپیراسیون تنفسی

آسپیراسیون تنفسی به ورود هر نوع مایع، ترشح، جسم خارجی و یا برگشت محتویات گوارشی به مجاری تنفسی گفته می‌شود. اگر این اتفاق در هنگام بیداری رخ دهد، بدن به صورت طبیعی واکنش نشان می‌دهد و ممکن است فرد دچار سرفه، تهوع و یا حتی استفراغ شود تا در نهایت ماده از راه هوایی خارج شود.

اما وقتی بیمار تحت بیهوشی عمومی ‌قرار دارد قادر نخواهد بود که به آسپیراسیون واکنش نشان دهد. زیرا در این شرایط فرد بیهوش است و عضلات او به صورت مصنوعی فلج شده‌اند بنابراین بیمار قادر به سرفه کردن و خروج مواد از دستگاه تنفسی نیست.

ممکن است مشکل آسپیراسیون منجر به بروز پنومونی آسپیراسیون شود. این وضعیت به معنای عفونت ریه است که در اثر استنشاق مواد خارجی ایجاد می‌شود. آسپیراسیون بیشتر در طول بیهوشی عمومی اتفاق می‌افتد با این حال، در صورتی که فردی داروی آرام بخش قوی مصرف نموده باشد یا آنقدر بیمار باشد که نتواند به درستی عمل بلع یا تنفس را انجام دهد، ممکن است دچار این مشکل شود.

تهوع و استفراغ

تهوع و استفراغ بعد از عمل PONV یکی از شایع‌ترین عوارض جراحی است. پیشگیری از این مشکل بسیار ساده‌تر از درمان آن است. اگر معده فرد در هنگام بیهوشی خالی باشد، به‌راحتی  از بروز PONV پیشگیری می‌شود. داروهایی وجود دارند که برای کنترل حالت تهوع و استفراغ مفید هستند، اما به مراتب بهتر است در وهله اول از بروز این مشکل جلوگیری گردد.

اگر فرد قبل از عمل غذا بخورد ممکن است در حین بیهوشی غذا یا مایعاتی که در معده وجود دارد را استفراغ کند و در این حال استفراغ به داخل ریه‌های او وارد شود. بهترین راه برای جلوگیری از این اتفاق این است که قبل از جراحی از خالی بودن معده اطمینان حاصل شود.

پیشنهاد مقاله: 8 نکته کاربردی برای سحرخیز شدن

آماده سازی روده قبل از عمل جراحی

اگر در حین جراحی‌های مربوط به دستگاه گوارش مقداری غذا در روده باقی مانده باشد ممکن است، روند جراحی را پیچیده‌تر کرده و منجر به عفونت شود. اگر بیمار قبل از جراحی دستگاه گوارش غذا بخورد یا مایعات بنوشد، ممکن است جراحی او لغو یا به تاریخ دیگری موکول شود.

در برخی موارد، آماده سازی روده قبل از جراحی دستگاه گوارش انجام می‌شود. اگر بیمار بعد از آماده سازی روده حتی به مقدار اندکی غذا بخورد یا مایعات بنوشد، تمام کارهایی را که برای تخلیه دستگاه گوارش انجام شده است بی فایده خواهد بود.

تغذیه قبل از عمل جراحی
آماده سازی روده قبل از جراحی دستگاه گوارش انجام می‌شود.

قبل از جراحی چه غذایی بخوریم

اگر چند روز یا چند هفته تا انجام عمل جراحی فرصت دارید، سعی کنید بیشتر از غذاهای کم چربی و غنی از پروتئین استفاده کنید. این گونه غذاها عبارتند از:

  • مرغ
  • غذای دریایی
  • توفو/لوبیا
  • لبنیات کم چرب

مصرف پروتئین به بهبودی زخم‌های بعد از جراحی کمک می‌کند.

به اندازه کافی آب بنوشید

ادرار طبیعی باید شفاف و عمدتاً بی رنگ باشد. نوشیدن مقدار مناسب آب از جمله اقداماتی است که باید قبل از انجام جراحی انجام شود. هیدراته بودن بدن باعث می‌شود که بیمار راحت‌تر بتواند دوره ناشتا بودن قبل از جراحی را پشت سر بگذارد. اگر بیمار قبل از قطع تغذیه به خوبی هیدراته شده باشد، قطعا‌ً در طول دوره ناشتا کمتر احساس تشنگی خواهد نمود. بنابراین تغذیه از پروتئین بدون چربی و نوشیدن آب کافی در روزهای منتهی به جراحی تحمل دوره ناشتا را برای بیمار آسان‌تر می‌کند.

آخرین وعده غذایی قبل از جراحی

ممکن است بیمار وسوسه شود که قبل از شروع ناشتا بودن، یک وعده غذایی کامل و پرکالری را میل کند. متأسفانه، این کار باعش ایجاد اختلال در جراحی خواهد شد.

در عوض، بهتر است از یک وعده غذایی سبک مانند سوپ و سالاد استفاده شود زیرا هضم یک وعده غذایی سنگین به زمان بیشتری نیاز دارد.

ممکن است جراح دستور توقف مصرف داروهای معمول بیمار را در صبح روز جراحی اعلام کند، اما اگر جراح این موضوع را منع نکرد با یک جرعه کوچک آب داروی خود را میل کنید. همچنین هنگام مسواک زدن از بلعیدن آب خودداری کنید.

دیابت و جراحی

توقف تغذیه قبل از عمل جراحی ممکن است برای برخی از بیماران مشکلاتی را ایجاد کند. این مشکل به ویژه برای بیماران مبتلا به دیابت شایع است. لازم است بیمار با پزشک در مورد روش‌های جلوگیری از افت قند خون در طی این دوره مشورت به عمل آورد.

آخرین نتایج تحقیقات در مورد فواید ناشتایی قبل از عمل جراحی

در اصل، قانون توقف تغذیه بین 8 تا 12 ساعت یک حدس علمی بود. این قانون بر اساس مدت زمانی تنظیم شده است که محتویات معده خالی می‌شود.

در دو دهه اخیر، تحقیقات دانشمندان نکات جالبی را در این مورد مطرح کرده است. یک مطالعه نشان داد که نوشیدن مایعات شفاف تا دو ساعت قبل از بیهوشی در واقع منجر به خالی شدن سریع‌تر معده در مقایسه با ناشتا بودن می‌شود.

ممکن است با ادامه تحقیقات، دستورالعمل‌های فعلی تغییر کنند. اما همیشه لازم است از دستورات پزشک در مورد کارهای مجاز و غیر مجاز قبل از عمل پیروی کنید. بنابراین معمولاً پیش از جراحی پزشک دستور می‌دهد تا 12 ساعت قبل از عمل جراحی از خوردن آب و غذا اجتناب کنید.

خطرات خوردن و آشامیدن قبل از جراحی بیشتر از آن چیزی است که فکر می‌کنید بنابراین ضروری است که حداقل هشت ساعت قبل از بیهوشی از خوردن تمام غذاها و نوشیدنی‌ها خودداری کنید.

اقدامات قبل از عمل جراحی
توقف تغذیه قبل از عمل جراحی ممکن است برای برخی از بیماران مشکلاتی را ایجاد کند.

مرکز پرستاری زندگی برتر اکسین با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.

کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.