آیا هزینه خانه سالمندان بیشتر از پرستار سالمند است؟

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

با افزایش سن و قرار گرفتن در دوران سالمندی، افراد نیاز بیشتری به توجه و مراقبت دارند. امروزه خانواده‌ها به خاطر مشغله‌های کاری یا دور بودن منزل شخصی پدر و یا مادر سالمندشان به منزل خودشان، امکان مراقبت از آن‌ها را ندارند. برای حل این مشکل دو راه وجود دارد، یکی بردن سالمند به خانه سالمندان و دیگری استخدام پرستار در منزل برای مراقبت از او. سوالی که اغلب کاربران سایت زندگی برتر از ما می‌پرسند، این است که آیا هزینه خانه سالمندان بیشتر از پرستار سالمند است؟ در ادامه می‌خواهیم در مورد تفاوت هزینه خانه سالمندان و پرستار در منزل را به طور کامل مورد بررسی قرار دهیم.

هزینه خانه سالمندان بیشتر از پرستار سالمند
آیا هزینه خانه سالمندان بیشتر از پرستار سالمند است؟

پرستاری از سالمند

امروزه با گرفتاری‌ها و مشغله‌هایی که خانواده‌ها دارند، به سختی می‌توانند در کنار سالمندان خود باشند، چه برسد به نگهداری و مراقبت از آن‌ها. از طرفی شلوغ شدن شهرها و دور بودن منزل سالمند به فرزندانش، باعث عدم توانایی خانواده‌ها برای نگهداری از پدر و مادر سالمندشان شده است. سوالی که در این جا مطرح می‌شود این است که برای مراقبت از سالمندان باید چه کاری انجام داد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که چند روش برای مراقبت از سالمندان وجود دارد. یکی این که خودتان از آن‌ها مراقبت کنید یا مراقبت از او را به شخص دیگری بسپارید. برای این که مراقبت از سالمندتان را به شخص دیگری بسپارید هم دو راه پیش روی شما قرار دارد. اولین گزینه، انتخاب پرستار سالمند در منزل است و گزینه دوم، نگهداری از سالمند در خانه سالمندان است.

اهمیت مراقبت از سالمندان

آموزه‌های فرهنگی و دینی ما، مراقبت از پدر و مادر سالمند را بسیار سفارش کرده‌اند. افراد سالمند یکی از مهم‌ترین گروه‌های افراد جامعه‌ هستند که نیاز به مراقبت و توجه بیشتری دارند. سالمندان همان افرادی هستند که در دوران جوانی خود خدمات بسیار زیادی به جامعه و خانواده خود کرده‌اند و حالا به سنین سالمندی رسیده‌اند. این افراد با افزایش سن و ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن‌شان، توانایی فیزیکی خود را از دست داده و مستعد ابتلا به بیماری‌های مختلف‌اند. به همین دلیل مراقبت از سالمندان و داشتن تجربه و مهارت کافی برای آن اهمیت زیادی پیدا می‌کند. در ادامه روش‌های مراقبت از سالمند را بررسی کرده و در مورد تفاوت هزینه خانه سالمندان و پرستار در منزل بحث می‌کنیم.

پرستاری از سالمند در خانه سالمندان

خانه سالمندان مراکز خدمات پرستاری سالمند هستند که به صورت عمومی از افراد سالخورده مراقبت و پرستاری می‌کنند. در این نوع مراکز تعداد زیادی از سالمندان در کنار هم زندگی می‌کنند و از خدمات عمومی پرستاری عمومی استفاده می‌کنند.
تصور بسیاری از افراد این است که حضور سالمندان در کنار هم‌سن و سالان خودشان با شرایط و ویژگی‌های مشترک سنین کهن‌سالی، می‌تواند تاثیر بسزایی در روحیه سالمندان بگذارد و تجربه احساس تنهایی را از آن‌ها دور کند. واقعیت این است که افراد با افزایش سن، بسیار دل‌ نازک می‌شوند و بیشتر از هرزمان دیگری نیاز دارند تا درکنار خانواده‌ خود و فرزندان و نوه‌های عزیزشان باشند. با اینکه خانه سالمندان، نیازهای فیزیکی و پزشکی افراد سالخورده را تا حدی مرتفع می‌کند، اما نیازهای روانی و احساس تعلق خاطر به خانواده و استقلال در منزل شخصیشان، بی‌پاسخ خواهد ماند.

مراقبت و پرستاری خصوصی در این مراکز وجود نداشته و پرستاران با توجه به برنامه کاری مشخصی، خدمات مراقبتی خود را ارائه می‌دهند. علاوه بر این در این مرکز به خاطر تعداد زیاد سالمندان و سلایق مختلف آن‌ها، قوانین خاصی وضع شده است. رعایت قوانین و مقررات خانه سالمندان برای بسیاری از سالمندان، دست و پاگیر بوده و به آن‌ها حس نداشتن استقلال می‌دهد.

پیشنهاد مقاله : از کجا پرستار سالمند حرفه‌ای پیدا کنیم؟

هزینه خانه سالمندان در تهران

هزینه خانه سالمندان در تهران برای مراقبت و نگهداری از افراد سالمند در مناطق مختلف، متفاوت بوده و بر اساس نوع خدمات ارائه شده متفاوت است. اما به طور متوسط می‌توان گفت که هزینه خانه سالمندان در تهران در محدوده 5 تا 15 میلیون در ماه می‌باشد.

پرستاری از سالمند در منزل

این روزها خانواده‌ها بسیار کمتر از گذشته امکان مراقبت از پدر و مادر سالمند خود را دارند. مشغله‌های کاری و گرفتاری‌های زندگی و همچنین دور بودن خانه فرزندان از پدر و مادرشان از جمله دلایل عدم امکان مراقبت از سالمندان است. افراد سالمند با توجه به شرایط جسمانی‌شان در سنین پیری، خلق و خوی‌شان تغییر می‌کند. همچنین به خاطر ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن‌شان، مستعد انواع بیماری‌ها می‌شوند. روشن است که نگهداری از آن‌ها نیازمند زمان، دانش و تجربه کافی است که خانواده‌ها معمولا آن‌ها را ندارند.

برای نگهداری و مراقبت از سالمندان، بهترین راه حل، انتخاب پرستار سالمند در منزل است؛ شخصی که نیازهای سالمند شما را به خوبی درک کند. با این کار سالمند در منزل خود زندگی کرده و بنا به نیاز خود به صورت ساعتی یا روزانه از خدمات پرستاری استفاده می‌کند.

مزایای مراقبت از سالمند در منزل

تمایل سالمندان برای گذراندن سال‌های پایانی عمرشان در منزل خودشان یکی از مهم‌ترین علت‌هایی است که باید پرستار استخدام کرد. پرستاری و مراقبت از سالمندان در منزل خودشان، به آن‌ها احساس استقلال داده و باعث بهبود شرایط روحی و جسمانی آن‌ها می‌شود.

مزیت دیگر پرستاری از سالمند در منزل، استفاده از خدمات تخصصی درمانی و مراقبتی است. حضور پرستار در منزل علاوه بر این که باعث انجام دقیق خدمات مراقبتی و پزشکی سالمند می‌شود، باعث انس گرفتن سالمند با او می‌شود.

آیا هزینه خانه سالمندان بیشتر از پرستار سالمند است؟
مزایای مراقبت از سالمند در منزل

تفاوت هزینه خانه سالمندان و پرستار در منزل

خدمات پرستاری در خانه سالمندان به صورت شبانه‌روزی بوده و برای همه افراد با شرایط مختلف سلامتی یکسان ارائه می‌شود. همانطور که گفتیم، هزینه خانه سالمندان برای مراقبت و نگهداری از سالمند در بازه 5 تا 15 میلیون با توجه به منطقه و نوع و کیفیت خدمات قرار می‌گیرد.

این در حالی است که استخدام پرستار در منزل این مزیت را دارد که می‌توان در ساعات مشخصی از روز هم پرستار استخدام کرد. با این حساب، هزینه پرستاری از سالمند در منزل پایین‌تر از خانه سالمندان بوده و به طور اختصاصی برای یک یا دو سالمند ارائه می‌شود.

هزینه نگهداری سالمندان در بهزیستی

اداره بهزیستی کشور، سالمندان با توان ملی پایین را تحت پوشش خدمات خود قرار داده است. انجام خدمات درمانی مثل ویزیت و انجام فیزیوتراپی، انجام ورزش‌های صبحگاهی و انواع خدمات توانبخشی از جمله خدمات این سازمان است. هزینه نگهداری از سالمندان در بهزیستی مبلغ 2 میلیون و 700 هزار تومان است که با اختصاص یارانه 2 میلیونی دولت برای این مراکز، مبلغ پرداختی خانواده‌ها 700 هزارتومان می‌باشد.

کلام پایانی

در این مقاله از سایت زندگی برتر، اهمیت مراقبت از سالمندان و روش‌های مراقبت از آن‌ها را بررسی کردیم. همچنین با مقایسه هر یک از این روش‌ها به این سوال پاسخ دادیم که آیا هزینه خانه سالمندان بیشتر از پرستار سالمند است؟ گفتیم که مهم‌ترین تفاوت خدمات پرستاری خانه سالمندان با استخدام پرستار در منزل، عمومی بودن ارائه خدمات در آن‌ها است.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
guest
2 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.