دلایل بروز اعتیاد در سالمندان و روش های کنترل و درمان آن

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

انسان ها با گذشت زمان و کهولت سن، درگیر مشکلات شخصی و اجتماعی فراوانی می شوند که ممکن است به استفاده از مواد مخدر روی بیاورند. اعتیاد در سالمندان یا addiction in seniors باعث بروز مشکلات جسمی و روحی فراوان برای سالمند و اطرافیان او می‌شود.

سلامت عمومی، به خصوص مشکلات سلامت روان و اعتیاد به سن بستگی ندارد. بزرگسالان و سالمندان  میتوانند به دلیل مشکلات روحی و روانی که ریشه در گذشته یاحال دارد، در هر شرایطی و هر کجا که هستند، به استفاده از مواد مخدر روی بیاورند. اعتیاد به مواد مخدر اختصاص به سن خاصی ندارد؛ حتی سالمندان که تجربه های بسیاری در زندگی دارند و به نظر میرسد انسان هایی عاقل تر و داناتر هستند. در هر صورت مواد مخدر همیشه یک راه فرار محسوب میشود، به خصوص اگر فرد با اختلال، مشکلات فردی، خانوادگی و یا مشکلات جسمی و بیماری ها دست و پنجه نرم کند.

عواقب اعتیاد در سالمندان

اعتیاد در هر سنی خطرناک است، اما این خطر افراد را در دوران کهنسالی بیشتر تهدید می‌کند؛ زیرا فرد از لحاظ جسمی و روحی ضعیف تر است و ترمیم سلول های بدن کندتر از گذشته اتفاق می‌افتد. استفاده از مواد مخدر در سالمندان می تواند مشکلات جدی زیر را برای آنها به وجود آورد:

  • سقوط
  •  آسیب دیدن ناگهانی
  • بیماری های جسمی
  • از دست دادن حافظه (آلزایمر)
  •  ایجاد مسمومیت به واسطه تداخل با سایر داروها

این موارد فقط بخشی از مشکلاتی است که اعتیاد در سالمندان ایجاد می کند. بنا به اعلام سازمان بهداشت جهانی (WHO)، هر فردی بالای 60 سال سالمند محسوب میشود. طبق این تعریف مقدار مصرف مواد مخدر و درجه اعتیاد افراد سالمند ممکن است بیشتر از آمارها باشد، چون تشخیص و شناسایی این افراد با مشکلاتی روبروست.

پیشنهاد مقاله : رابطه اعتیاد و بارداری

اعتیاد در سالمندان
اعتیاد در سالمندان یک مشکل گریبانگیر در این دوران است.

مهم است خانواده ها برای محافظت از سلامت عزیزانشان به روشی صحیح اقدام کنند. یعنی توسط مراکز مرتبط با ترک اعتیاد و دوره هایی که وجود دارند، آموزش ببیند. مهم است اعضای خانواده بدانند چطور به سالمند عزیز خود کمک کنند تا یک تغییر واقعی در زندگیشان ایجاد کنند.

توصیه های بی اساس به مصرف مواد مخدر در سالمندان!

از گوشه و کنار میشنویم که اگر سالمند بیماری خاصی دارد، می تواند گاهی تریاک مصرف کند! این توصیه غلط است؛ زیرا سالمندان به دلیل شرایط خاصی که دارند، این توصیه میتواند برای آنها بسیار خطرناک باشد. شاید این امر اثر کوتاه مدت خوشایندی داشته باشد، اما در بلند مدت می تواند اثرات منفی و جبران ناپذیری روی سلامت جسم و روان سالمند بگذارد.

موادی که باعث اعتیاد در سالمندان می‌شود

گاهی اوقات، موارد اعتیاد آور تنها مواد مخدر نیستند؛ بلکه داروهای مصرفی سالمند نیز می‌تواند زمینه ساز عادت و اعتیاد در وی شود.

داروهای تجویزی توسط پزشک

افراد 65 ساله و مسن تر، 33٪ از کل داروهای تجویز شده هر ساله را مصرف می کنند. از طرفی پزشکان هنگام تجویز دارو برای افراد مسن در مقایسه با افراد جوان، احتیاط نمی کنند؛ چون آنها معتقدند برای مدیریت درد سالمندان دارو روش موثر و سریع تری است. روی دیگر قضیه این است که اعتیاد سالمندان به مواد افیونی سریع تر اتفاق می افتد. پس یکی از دلایل اعتیاد در سالمندان می تواند داروهای مسکن قوی باشد.

انواع مواد مخدر

مواد مخدر اثرات اصلی را بر مغز و نخاع می گذارد و در سالمندان بیشتر برای تسکین درد، کاهش اضطراب، آرامش و رفع مشکلات بی خوابی استفاده می شود. ممکن است حالت سرخوشی یا خلق و خوی دیگر نیز تقویت شود، همچنین اثرات فیزیولوژیکی مهمی دارند برای مثال تنفس و ضربان قلب را کند می کنند.

مواد مخدر اعتیاد آور هستند و تنها با استفاده مداوم از داروهای ترک اعتیاد و روحیه جنگجویانه و مقاوم می توان با آن مقابله کرد؛ چون باید به تدریج دوزهای بیشتری استفاده کرد تا اثربخشی روزهای ابتدایی را داشته باشد. مواد مخدری مثل هروئین و مورفین، نسبت به تریاک اعتیاد آورتر هستند. از طرفی مصرف تریاک هم باعث وخیم ترشدن شرایط جسمی و روحی می شود و عمر را کوتاه می کند

اعتیاد به مواد مخدر در سالمندان
مواد مخدر مثل هروئین و مورفین باعث ایجاد اعتیاد می شود.

مواد مخدر اثرات اصلی را بر مغز و نخاع می گذارد و در سالمندان بیشتر برای تسکین درد، کاهش اضطراب ،آرامش و رفع مشکلات بی خوابی استفاده می شود. ممکن است حالت سرخوشی یا خلق و خوی دیگر نیز تقویت شود، همچنین اثرات فیزیولوژیکی مهمی دارند برای مثال تنفس و ضربان قلب را کند می کنند.

مواد مخدر اعتیاد آور هستند و تنها با استفاده مداوم از داروهای ترک اعتیاد و روحیه جنگجویانه و مقاوم می توان با آن مقابله کرد چون باید به تدریج دوزهای بیشتری استفاده کرد تا اثربخشی روزهای ابتدایی را داشته باشد. مواد مخدرهایی مثل هروئین و مورفین نسبت به تریاک اعتیاد آورتر هستند. از طرفی مصرف  تریاک هم باعث وخیم ترشدن شرایط جسمی و روحی می شود و عمر را کوتاه می کند.

مواد مخدر تأثیر خود را روی مغز می گذارند، یعنی  ساختار آنها شبیه به مولکول های خاصی به نام اندرفین است که به طور طبیعی در بدن تولید می شوند. اندورفین درد را سرکوب می کند و احساس خستگی را تقویت می کند. آلکالوئیدهای مواد مخدر قادر به اشغال همان محل های گیرنده هستند و  اثر اندرفین در سرکوب انتقال ضربان های درد در سیستم عصبی تقلید می کنند.

دلایل اعتیاد در سالمندان

اعتیاد در هر فرد ممکن است با توجه به شرایط وی دلایل متفاوتی داشته باشد. در ادام به شرح هریک از این دلایل می‌پردازیم.

عادات قدیمی

بسیاری از سالمندان از زمان جوانی موادی مثل سیگار، تریاک و … را مصرف می‌کردند و این تبدیل به یک عادت در آنها شده است. از آنجایی که ترک عادت قدیمی بسیار کار دشواری است، این مسئله سالمندان را با چالش هایی مواجه می‌کند. اعتیاد در سالمندان هرچه مدت بیشتری تحت درمان قرار نگیرد، باعث لاغرتر شدن آنها می شود. از طرفی به محض رسیدن به این سن، تغییر بسیار دشوار میشود. درمان فشرده بستری برای کمک به معتادان مسن از روش های درمانی بسیار مهم است.

خانواده و اعتیاد در سالمندان
خانواده نقش مهمی در ترک اعتیاد سالمندان دارد.

انزوا

عدم ارتباط نزدیک با دیگران، ممکن است سالمندان را به استفاده از مواد مخدر سوق دهد. با بزرگ شدن فرزندان، آنها خانواده تشکیل می دهند و یا خانه را ترک می کنند. سالمند ممکن است در این دوران دوستان یا همسرش را ازدست دهد. بنابراین سالمندان دارای اعتیاد که دوستان کمی دارند و یا اعضای خانواده نزدیکی ندارند ، بیشتر ممکن است به اعتیاد روی بیاورند.

افسردگی دوران سالمندی

حتی سالخوردگانی که با همسرشان زندگی می کنند و دوستان زیادی دارند، ممکن است از افسردگی رنج ببرند. افسردگی یکی از شایع ترین دلایل اعتیاد در سالمندان است؛ زیرا ممکن است احساس کنند که زندگی آنها چیز مفید و مهمی ندارد و از این رو به مواد مخدر روی می آورند. این امر به ویژه در مورد افراد سالخورده که فرزندان آنها به دور از آنها زندگی می کنند و دیگر سالمندانی که در خانواده های خود نقش مهمی ندارند، صادق تر است.

افسردگی و اعتیاد در سالمندان
افسردگی، از دلایل اصلی اعتیاد در سالمندان است.

دردهای مزمن

افراد مسن اغلب در دو یا سه دهه آخر زندگی از نظر جسمی با مشکلاتی روبه رو میشوند. حتی کسانی که در طول بزرگسالی عادات سالم را حفظ می کنند، ممکن است هنوز از درد مفاصل ، التهاب عضلات و انواع دیگر مشکلات جسمی مزمن و شدید رنج ببرند. از این رو افراد مسن راحت تر به داروهای مسکن های قوی دسترسی دارند.

به خاطر داشته باشید خانواده و کمک هایی که از سمت آنها می شود، بسیار مهم هستند ، از جمله مراقبت های مستقیم ، کمک های مالی، مدیریت علائم بیماری و همچنین حمایت روحی و روانی جهت ترک اعتیاد سالمند بسیار مهم است.

حفظ سلامتی سالمند به واسطه استخدام پرستار

اثرات اعتیاد در سالمندان روی خانواده ها ممکن است از طریق نسل ها ادامه یابد. برای مثال ممکن است به روابط بین نسل ها آسیب برساند و بسیار فراتر از زندگی فرد “بیمار”  بر خانواده تأثیر بگذارد؛ به خصوص در فرهنگ هایی که خانواده بسیار مهم تلقی می شود. بنابراین، ارائه خدمات به کل خانواده می تواند اثربخشی درمان را دوچندان کند و در پیشگیری اجتماعی و مهار هزینه های آتی کمک کند. خانواده ها می توانند با استخدام یک پرستار سالمند مجرب و دلسوز، از سالمند عزیز شما مراقبت کرده و عواملی که ممکن است سالمند به اعتیاد روی بیاورد را کاهش دهد.

همانطور که میدانید، برای استخدام پرستار سالمند، انتخاب یک موسسه معتبر و با سابقه اهمیت زیادی دارد. پرستاری زندگی برتر اکسین با داشتن کادری مجرب و حرفه ای آماده ارائه خدمات به سالمندان گرامی در تمام ساعات شبانه روز است. پرستار در خانه این با داشتن آگاهی و تجربه کافی در خصوص ترک اعتیاد در سالمندان آمادگی دارند در تمام مراحل این فرآیند در کنار سالمند بوده و از او حمایت کنند.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.