اصول توانبخشی سالمندان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

توانبخشی سالمندان : یکی از دغدغه های افراد سالمند که خانواده ها را به بررسی بیشتر و وجه خاص جلب می کند وضعیت جسمی سالمندان می باشد. افراد سالمندی که در خانه نگهداری می شوند جهت دوری از مشکلات جسمی احتیاج به توانبخشی اصولی و علمی دارند. در مقاله پیش رو ازروب سایت زندگی برتر به مسئله اصول توانبخشی سالمندان پرداخته و در مورد آن توضیحاتی ارائه خواهیم داد.

توانبخشی چیست؟

توانبخشی (Rehabilitation) به معنی باز گرداندن توانایی ها،  حفظ شان و منزلت. فرد ناتوان و تعیین جایگاه قانونی و اجتماعی وی می باشد. توانبخشی را با نام های دیگر، ناتوانی، بازتوانی، باز پروری و بازسازی نیز می توان یاد کرد.

در تعریف کامل تر از توانبخشی می توان گفت به مجموعه تدابیر و اقدامات پیگیر و هماهنگ از خدمات پزشکی، پیراپزشکی اقتصادی اجتماعی و حرفه ای می گویند که به قصد درمان و بهبود و همچنین ارتقاء سطح کارایی افراد کم توان و ناتوان(معلول) تا بالاترین حد ممکن به منظور دستیابی افراد معلول به یک زندگی مستقل در جامعه عرضه می گردد.

اصول توانبخشی سالمندان

برای توانبخشی سالمندان اصول ویژه ای وجود دارد. هر کدام از آن ها شرایط و ویژگی های خاص خود را دارند. این اصول عبارتندا از:

مراقبت های پزشکی و پرستاری

به منظور کاهش عوارض ناشی از سالمندی، پیشگیری ازابتلا به دوران سالمندی، درمان بیماریهای موجود صورت می گیرد. در این حالت باید متخصص پیگیر شرایط فرد باشد.

توانبخشی سالمندان

شامل توانبخشی پزشکی، اجتماعی، حرفه ای و آموزشی. به منظور افزایش توانایی سالمندان در مقابله با عوارض سالمندی، سازگاری بیشتر با محیط و برای حفظ استقلال فرد سالمند.

اصول توانبخشی سالمندان در  پزشکی

شامل خدمات پزشکی،  فیزیوتراپی ،  گفتار درمانی، بینایی سنجی و پرستاری در جهت ارتقاء کیفیت زندگی فرد سالمند. این کار باعث می شود تا سالمند بتواند شرایط بسیار خوبی را داشته باشد. حتی برای حضور در منزل و با وجود خدمات پرستاری سالمند می توان این روال را بهتر از قبل پیش برد.

توانبخشی حرفه ای

کشف و تقویت توانمندیهای حرفه ای برای سالمندان در ارتقا عملکرد جسمی و ذهنی و اجتماعی آنان را می توان در شاخه توانبخشی های حرفه ای مورد بحث قرار داد. این بخش برای ویژگی های افراد در شخصیت آن ها بسیار مهم و موثر است.

توانبخشی حرفه ای

توانبخشی اجتماعی

خدمات مددکاری جهت افزایش سازگاری اجتماعی و حل مشکلات اجتماعی در این شاخه از توانبخشی ها مورد بررسی قرار خواهد داشت.

اصول توانبخشی سالمندان در شاخه آموزشی

ارائه اصول زندگی سالم برای زندگی برای سالمندان در این شاخه دیده می شود. در این مسیر باید مراقبت های شخصی و پیشگیری از مشکلات در دوران سالمندی آموزش داده شود. همچنین خانواده های آن ها و افراد سالمند باید رفتار های پرخطر و پرهیز از آنها، تغذیه سالم و سایر موارد را بدانند.

ورزش های مفید برای سالمندان

یکی از اساسی ترین اصول توانبخش برای سالمندان ورزش می باشد که نقش حیاتی و بسیار مهمی در زندگی این افراد دارد. این ورزش ها بایستی بر پایه اصول پزشکی اجرا شوند و عبارتند از:

راه رفتن

پیاده روی یا راه رفتن را می توان از بهترین ورزش ها برای سالمندان دانست. پیاده روی روزانه حداقل 20 دقیقه با سرعت متوسط و در فضای آزاد دو بار در روز بهترین و آسان ترین ورزش بوده که باعث تسریع در گردش خون و تسریع جریان خون و تغذیه سلول های مغزی می شود.

شنا در آب گرم از اصول توانبخشی سالمندان

ورزش مفرح و دلپذیر و لذت بخشی است که به دامنه حرکتی مفاصل و طول طبیعی عضلات کمک می کند.

دوچرخه سواری

برای درگیر شدن و فعالیت تمام عضلات و ماهیچه های بدن فرد سالمند مفید می باشد. استفاده از دوچرخه ثابت نیز می تواند کمک موثری در سلامت جسمی فرد سالمند باشد.

یوگا در اصول توانبخشی سالمندان

یوگا با تکنیک هایی که دارد تقویت روان و جسم فرد سالمند را به همراه دارد. از محسنات ورزش یوگا می توان به این نکته اشاره کرد که احتیاج به فعالیت و حرکات زیاد و شدید بدنی ندارد. یوگا در واقع نوعی حرکت و نرمش است که در حالت سکون و آرامش صورت می پذیرد و موجب تقویت عضلات و مفاصل می گردد.

سخن آخر

در این مقاله ما به بررسی اصول توانبخشی سالمندان پرداختیم. اما نکته آخر و مهم این که کلیه امور توانبخشی سالمندان جنبه تخصصی و علمی داشته وحتما باید زیر نظر پزشک فیزیوتراپیست انجام گردد. کلیه حرکات از لحاظ تعداد و زمان و سرعت انجام مشخص می گردد. انجام خلاف آن موجب خسارات جبران ناپذیر جسمی می گردد.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.