عوامل تغذیه ای موثر بر کیفیت خواب نوزاد

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

خواب نوزاد kids sleep به عوامل مختلفی بستگی دارد. به عنوان مثال  غذاهای خاصی مانند شکر و کافئین ماهیت تحریک کنندگی دارند . بنابراین توصیه می شود زمان مصرف مواد غذایی حاوی این خواص را قبل از خواب قرار ندهید.

به عنوان یک قاعده ،از  مقدار کمتری قند در غذای کودک استفاده نمایید  تا کودک را از خطر پوسیدگی دندان و ایجاد عادت های غذایی ناسالم محافظت کند.

نکات مهم در تعذیه کودک که بر خواب مفید شبانه موثر است :

هنگامی که نوزادان برای اولین بار خوردن غذاهای جامد را شروع می کنند ، ممکن است احساس ناراحتی کنند که خواب آنها را نیز تحت تأثیر قرار دهد.

این امر می تواند دلایل مختلفی داشته باشد یک یکی از آنها این است که سیستم گوارش نوزادان هنوز با تغییر ناگهانی تغییر غذا از مایعات به مواد جامد کنار نیامده باشد.

خواب نوزاد و تغذیه
خواب نوزاد kids sleep به عوامل مختلفی بستگی دارد.

بر روی موضوع زمان بندی بین تغذیه مواد جامد و شیر احتمالاً هنوز به درستی کار نشده است. گاهی اوقات ، کیفیت غذا بیش از مقدار مصرف آن اهمیت دارد.

جدا از این ، ممکن است موارد خاصی در برنامه شیردهی کودک وجود داشته باشد که برنامه خواب آنها را حفظ  کند.

برای ایجاد خواب طولانی در کودک خود می توانید این نکات زیر را دنبال کنید!

هنگام شیردهی ، چراغ را خاموش نگه دارید تا برای کودک مشخص شود که در حال حاضر روز نیست. متناوباً ، می توانید از سوئیچ نور شب یا کم نور استفاده کنید. در پس زمینه از صداهای سفید (مانند صدای فن) استفاده کنید که می تواند به آرامش کودک کمک کند.

اطمینان حاصل کنید کودک پس از شیردهی آروغ زده است . در غیر این صورت ، هوای محبوس شده در معده باعث بیدار شدن وی می شود

تنظیم برنامه ای برای الگوی غذا خوردن و خواب کودک برای رشد کلی کودک مفید است.  از ماه های 4 تا تقریبا 18 ،  زمان خوابیدن کودک باید بین 7 تا 8 شب باشد . بر این اساس ، زمان صرف شام باید یک ساعت یا 1.5 ساعت قبل از خواب کودک باشد.

فقط زمان صرف غذا نیست که باید کنترل شود. برنامه روزانه کودک همچنین نقش مهمی در خواباندن او در طول شب دارد. زمان وعده های غذایی و خواب او را طبق سن او تنظیم کنید. انجام این کار می تواند به کودک کمک کند تا به طور طبیعی در زمان خواب احساس خواب آلودگی کند.

یکی از دلایل اصلی بیدار شدن نوزادان در نیمه شب می تواند سوهاضمه می باشد ، به همین دلیل کودک با ناراحتی روبرو می شود.

گذاشتن نوزاد بر روی شکم  مزایای متعددی که دارد یکی از آنها بهبود روند هضم است و اکنون در میان والدین جدید محبوبیت یافته است.

دراز کشیدن روی شکم در طول روز (به عنوان مثال بازی روی زمین با نظارت والدین)  برای اندام های شکمی کودک  نوعی “ماساژ” فراهم می کند ، که به تخلیه گاز از شکم کمک می کند و حرکات طبیعی روده را تحریک می کند.

به خاطر داشته باشید که این کار نباید بلافاصله بعد از غذا انجام شود. همچنین ، لازم است حتما نوزادان در طول شب به پشت بخواباند ، اما زمان خوابیدن روی شکم در ساعات بیداری آنها می تواند به بهبود خواب آنها کمک کننده باشد.

کودک تا سن 8-9 ماهگی طول خواهد کشید تا بتواند کل شب را  به صورت مداوم در حدود 11 تا 12 ساعت بخوابد . برای از بین بردن ارتباط تغذیه و خوابیدن در مغز آنها ، مهم است که کودک خود را از قبل  از اینکه بخواهد آماده خوابیدن شود به خوبی تغذیه کنید.

شروع شیر دهی به  او را باید در ابتدای برنامه قبل از خواب باشد . اگر او همچنان در بیداری ادامه دارد ، آن را زودتر درست کنید. یعنی درست قبل / بعد از صرف وقت غذا.

به یاد داشته باشید که کودک را در حالتی که احساس خواب آلودگی می نماید  به خواب ببرید نه در هنگامی که هنوز بیدار است.

پیشنهاد مقاله: درمان خانگی بثورات گردن نوزاد

عجله برای خواباندن کودک  بعد از شیردهی می تواند مشکل ساز شود ، زیرا وقتی کودک بیدار می شود ، نمی داند چگونه خودش بخوابد.

در عوض ، هنگامی که احساس آرامش و خواب می کند و مرتب چشم هایش را می بندد ، او را در رختخواب بگذارید و بگذارید یاد بگیرد خودش را بخوابد. بخاطر داشته باشید که ممکن است کودک حدود یک هفته طول بکشد تا این عادت را پیدا کند.

همراه با عادات غذایی کودک ، چیزی که می تواند به روند خواب کودک شما کمک کند این است که پدر او نیز مسئولیت این کار را به عهده بگیرد.

مشاوران خواب کودک ، در مورد اینکه چگونه پدران می توانند بر خواب خوش کودک تاثیر مناسبی داشته باشند توصیه های زیادی داشته اند .

پدر می تواند در هنگام تغذیه شبانه با بطری شیر مادر به کودک شیر بدهد ، که این امر باعث می شود پیوند عاطفی پدر و کودک برقرار می شود .

برخی از مادران همچنین بیان می نمایند  از زمانی که همسرانشان مسئولیت تکان دادن کودک را برای خوابیدن هنگام بیدار شدن  شبانه به عهده گرفتند ،کودکان بهتر به خواب رفته اند .

این موضوع می تواند به این دلیل باشد که کودک شیر خوردن را با مادر مرتبط می کند و انتظار دارد وقتی نیمه شب بیدار شد و مادر را دید ،مادر  به او شیر بدهد. تغییر نقش را امتحان کنید و ببینید که چه تاثیری بر خواب کودک دارد.

خواب نوزاد و تغذیه او
پدر می تواند در هنگام تغذیه شبانه با بطری شیر مادر به کودک شیر بدهد.

آیا رژیم غذایی مادر بر خواب کودک شیر خوار اثر دارد ؟

وقتی کودک شیرخوار از خوابیدن در طول شب امتناع می ورزد ، تردیدهایی وجود دارد که می تواند در مورد تأثیر شیر مادر بر خواب کودک به ذهن شما خطور کند.

گرچه هیچ تحقیق مشخصی مبنی بر اینکه مواد موجود در شیر می توانند روی شیر مادر تأثیر بگذارند وجود ندارد ، روشهای آزمایش شده خاصی توسط مادران وجود دارد که به نظر می رسد الگوی خواب نوزادان را تغییر می دهد.

اولین نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که شیر مادر از آنچه می خورید تشکیل نمی شود بلکه از آنچه در خون شما است ، تشکیل شده است.

بنابراین لیست خاصی از مواد غذایی وجود ندارد که برای مادران قابل استفاده باشد. با این حال ، اگر به نظر می رسد که کافئین و شکر را کمی بیشتر از مقدار سالم در رژیم روزانه خود دارید ، کاهش آن ایده آل است – قطعاً به بهبود سلامت کلی بدن شما و نوزادتان کمک می کند!

برخی از مادران با کاهش مصرف کافئین / قند تغییرات مشخصی را در الگوی خواب نوزادان  مشاهده نموده اند .

احتمال دیگری که باید در نظر گرفت واکنش های آلرژیک به برخی مواد مغذی موجود در غذاهایی است که ممکن است از طریق شیر مادر به کودک شما منتقل شود.

اگر علائمی مانند اسهال ، بثورات ، گرگرفتگی ، گاز ، قولنج و غیره سبب بیدار نگه داشتن کودک در شب می شود  ،لازم است لیستی از آنچه می خورید و زمان بروز این علائم را  یادداشت کنید.

اگر ارتباطی بین غذا و علایم شب بیداری مشاهده کردید ، غذاهای مشکوک را کاهش داده و با پزشک اطفال در مورد راه های درمانی دیگر صحبت کنید.

بنابراین بهتر است ، مطمئن شوید که این مواد غذایی را در وعده شام ​​کودک خود قرار داده اید تا به او کمک کند تا بی وقفه بخوابد.

اگر کودک شما خوب بخوابد ، صبح روز بعد خوشحال و فعال خواهد بود و شما نیز همینطور!

پرستاری زندگی برتر اکسین با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبت و پرستار در منزل آمادگی دارد به صورت شبانه روزی به همشهریان گرامی ارائه خدمت نماید.

کادر متخصص و آموزش دیده این در قالب پرستار کودک ، پرستار سالمند و پرستار بیمار با اندوختن تجارب ارزشمند در طی سال ها خدمت رسانی همواره آماده حضور در کنار شما عزیزان می باشد.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید.

لطفا به این مقاله امتیار دهید.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.