پرستار بچه های دوقلو

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

یکی از دغدعه های خانواده ها در مورد پرستار کودک که مهم به نظر می رسد مراقبت از بچه های دوقلو می باشد. پرستاری اینگونه بچه ها خیلی سخت تر و مشکل تر می باشد. چرا که پرستار در یک زمان با دو بچه سر و کار دارد که دارای دو فکر و ایده متفاوت می باشند و کنترل دو بچه را بر عهده خواهد گرفت. در ادامه و در مقاله پیش رو در مورد پرستار بچه های دوقلو توضیحاتی را خدمت شما عزیزان خواهیم داد.

تعریف پرستار کودک

پرستار کودک به فردی گفته می شود که در امور نگهداری کودک، کارهای روزانه، منزل و آموزش به کودک در کنار والدین انجام وظیفه می کنند. معمولا در مواردی که والدین هر دو مشغول به کار هستند و دسترسی به پدر بزرگ و مادربزرگ نیز مشکل می باشد استفاده از پرستار کودک ضروری می باشد. امروزه مؤسسات و شرکت هایی هستند که با مجوز وزارت بهداشت در کار آموزش پرستار خصوصا کودک هستند‌. اما این که پرستار کودک چه وظایفی دارد خصوصا پرستار بچه های دوقلو شرایط ویژه ای دارد که در ادامه در این مورد توضیح خواهیم داد.

وظایف پرستار بچه دوقلو

این وظایف عبارتند از:

یکسان سازی کارهایی که برای دو قلوها انجام می گیرد

این بدین معنی است که اگر پرستار کاری را برای دوقلوها می خواهد انجام دهد به گونه ای باشد که برای هر دو و همزمان باشد. یعنی عذا خوردن هر دو، خوابیدن هر دو حتی بیدار شدن شان همزمان با هم باشد. این هماهنگی باعث می گردد که پرستار کودک زمان بیشتری را برای انجام کارهای روزانه خود داشته باشد.

استفاده از وسایل شبیه به هم و تجهیزات همزمان

این کار باعث می گردد که دوقلوها خودشان را در یک سطح ببینند. خصوصا استفاده از کالسکه ویژه دوقلوها که باعث می گردد شما به راحتی کودکان دوقلوی خودتان را به بیرون ببرید.

استفاده از تجربیات والدینی که کودک دو قلو دارند

پرستار بچه های دوقلو بهتر است تحقیقات بسیاری در زمینه بچه های دوقلو داشته باشد. یکی از راه ها ارتباط با والدین دیگر است. این امر می تواند شما را در تربیت و پرورس کودکان کمک کند. استفاده از تجربیات والدینی که فرزند دوقلو داشته اند خصوصا در زمینه تربیتی و برخورد با کودکان راهگشای خوبی برای شما می باشد.

استفاده از تجربیات والدینی که کودک دو قلو دارند

کنار هم بودن

پرستار دوقلو بابستی این نکته را بداند که دو قلوها را نباید از هم جدا کرد. به هیچ وجه دوقلوها را در اتاق جداگانه قرار ندهید. سعی کنید یکسان سازی و مراقبت در مورد هر کدام به به یک اندازه باشد. خصوصا جداکردن دو قلوها در روحیه آنان تاثیر منفی خواهد گذاشت. روحیه دو قلوها به گونه ای است که دوری و نبودن در کنار یکدیگر را احساس و این مسئله آنها را معذب می کند‌‌‌.

ابراز محبت پرستار بچه های دوقلو

یکی دیگر از مواردی که حتما مادر و پرستار فرزندان دو قلو درکنار هم بایستی رعایت و به خوبی اجرا کنند ابراز محبت به بچه ها می باشد. مادر کودک در صورتی که یکی از دو قلوها را در آغوش می کشد بایستی فرزند دیگر در آغوش پرستار باشد تا به ایچ وجه این احساس به کودک منتقل نگردد که محبت کمتری نصیب او گردیده‌‌. بچه ها هر چقدر کوچک باشند به خوبی این مسئله را حس می کنند. به همین خاطر حتما بایستی این نکته توسط مادر و پرستار رعایت گردد.

نکات مهم مراقبتی

چند نکته مهم درمراقبت و نگهداری کودکان دوقلو که هم والدین و پرستار بچه های دوقلو موظف به رعایت آن می باشند عبارتند از:

تاحد ممکن برا دوقلوها لباس، کفش و اسباب بازی های همسان بخرید. هر چند این مسئله به مرور زمان و با بزرگ سدن دوقلوها حل خواهد شد‌. ولی در کودکی مادر و پرستار کودک این نکته را به خوبی رعایت کنند. چرا که بچه های دو قلو در کودکی خیلی تمایل دارند از لحاظ ظاهری مانند هم و هم شکل باشند.

پرستار بچه های دوقلو در طول روز زمانی که والدین نیستند اجازه دهند کودکان با یکدیگر خوبگیرند. در کنار هم بازی کنند. به هیچ وجه پرستار کودک و حتی والدین سعی نکنند بخاطر شلوغ بازی کودکان آنها را از هم جدا کنند. این رویه در روحیه بچه ها اثر منفی خواهد گذاشت.

سخن آخر

در این نوشته ما به بررسی پرستار بچه های دوقلو پرداختیم. از ضروریات استخدام پرستار کودک دو قلو هماهنگ بودن مادر با پرستار می باشد. به هیچ وجه نباید هیچکدام از این دو در برنامه ریزی هایشان نا هماهنگی وجود داشته باشد. خصوصا مسئله تربیتی کودکان که هرچه بزرگتر می شوند حساس تر و علمی تر می شود. در صورت امکان در این زمینه دریافت مشاوره از متخصصان تربیتی کاملا ضروری است.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.