روش‌های موثر نگهداری کودک از نوزاد تا یک سالگی

روش‌های موثر نگهداری کودک از نوزاد تا یک سالگی

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

همیشه تولد یک نوزاد در خانواده، شادی و سرخوشی زیادی به همراه داشته است. این شادی با برپایی جشن و دورهمی‌ها بین اعضای خانواده تقسیم می‌شود. اما این همه‌ی ماجرا نیست، بلکه شروع یک جریان تازه در زندگی یک خانواده است چرا که تولد یک نوزاد مسئولیت‌های زیادی هم به همراه دارد.

نوزادان در روزها و ماه‌های اولیه‌ی زندگی نیاز به مراقبت‌های ویژه‌ای دارند که مسئولیت این مراقبت‌ها بر دوش پدر و مادر نوزاد قرار داد. اما آیا همه‌ی افراد می‌توانند از عهده‌ی نگهداری یک موزاد تازه متولد شده بر بیایند؟ نکته مهمی که به نظر می‌رسد این است که پدر و مادرها باید پیش از تولد فرزندشان با روش های نگهداری از نوزاد آشنا شده باشند.

مراقبت از نوازدان تا یک سالگی بسیار مهم و دشواری است، مخصوصا اگر نوزاد تازه به دنیا آمده اولین فرزند خانواده باشد. به همین دلیل است که پدر و مادر این نوزادان برای مراقبت از نوزاد در هفته های اول به دنبال کمک گرفتن از اطرافیان هستند. ما امروز در این مقاله از زندگی برتر می‌خواهیم در مورد روش‌های موثر نگهداری از کودک از نوزاد تا یک سالگی صحبت کنیم. اگر در اطراف خود نوزادی دارید یا پرستار کودک هستید که وظیفه‌ی نگهداری و مراقبت از یک نوزاد بر عهده‌ی شما می‌باشد، خواندن این مقاله را از دست ندهید.

روش مراقبت از نوزاد

مراقبت از نوزادان یک کار مهم و در عین حال حساس می‌باشد بنابراین برای نگهداری اصولی از فرزندتان باید با انواع روش مراقبت از نوزاد آشنا باشید. وقتی نوزاد را برای اولین بار به پدر مادر تحویل می‌‌دهند، استرس و چالش‌های زیادی برای آن‌ها به وجود می‌آید. در حدی که برای بغل کردن و نگه‌داشتن نوزاد هم استرس دارند. از آنجایی که نوزادان توانایی محافظت از خودشان را ندارند، والدین باید بسیار مراقب آن‌ها باشند.

یکی از نقاط بسیار حساس بدن نوزادان، گردن آن‌ها است، پس موقع بلند کردن نوزادان باید بسیار دقت کنید که به گردن آن‌ها فشار نیاید. بهتر است که برای برداشتن نوزاد از زمین یک دست خود را زیر گردن کودک قرار داده و دست دیگر خود را زیر کمر نوزاد بگذارید. همچنین برای ایمنی بیشتر می‌توانید پیش از بلند کردن نوزادتان او را نزدیک سینه‌ی خودتان بگیرید.

روش مراقبت از نوزاد پسر

مراقبت از نوزادان دختر و پسر تفاوت زیادی ندارد و صرفا عدم توانایی نوزاد برای مراقبت از خود او را نیازمند توجه و مراقبت می‌کند. بنابراین نوزاد شما چه دختر باشد چه پسر، نیاز به مراقبت و حساسیت بالایی دارد. تنها تفاوتی که در روش مراقبت از نوزاد پسر وجود دارد و بعضا باعث نگرانی والدین می‌شود، نعوظ در نوزادان پسر می‌باشد. این اتفاق به دلیل پر بودن مثانه می‌باشد و جای هیچ گونه نگرانی نخواهد بود. تنها کاری که در این گونه مواقع باید انجام دهید این است که هنگام تعویض پوشک کودک، صبر کنید تا نعوض کاملا تمام شود و سپس نوزاد را پوشک کنید.

همانطور که گفتیم مراقبت از نوزادان دختر و پسر شباهت زیادی با هم دارد. اما در روش مراقبت از نوزاد دختر باید به مواردی همچون پوشکی که برای نوزاد مورد استفاده قرار می‌گیرد و همچنین نحوه استحمام او دقت بیشتری داشته باشید.

حمام کردن نوزاد

یکی دیگر از کارهای پر استرس در نگهداری از کودم، حمام کردن کودک است. برای حمام کردن کودک باید بسیار دقت کنید که آب وارد دهان کودک نشود. همچنین باید طوری کودک را بگیرید که خدایی نکرده از دست‌تان لیز نخورد. مسئله‌ی دیگر استفاده از شوینده مناسب و  دیگر وسایل حمام است. شما باید از ابزار و شوینده‌هایی استفاده کنید که به پوست بسیار نازک نوزاد آسیب نزند. برای حمام کردن نوزاد مخصوصا برای بارهای اول، بهتر از یک بزرگتر با تجربه کمک بگیرید.

واکسیناسیون نوزاد

ایمنی بدن نوزادان در برابر بیماری‌ها بسیار ضعیف است. به همین دلیل باید والدین مراقب کودکان خودشان باشند تا کمتر در معرض بیماری قرار بگیرند. یکی از کارهایی که برای افزایش سطح ایمنی نوزادان در برابر بیماری باید انجام شود، انجام واکسیناسیون نوزاد است. واکسن‌هایی که نوزادان باید بزنند تاریخ مشخصی دارد که در همان تاریخ باید زده شود.

همچنین ممکن است نوزاد بعد تزریق واکسن دچار عوارضی شود که برخی از آن‌ها کاملا طبیعی هستند. والدین نوزادان باید از کودک پرستاری کنند تا این علائم رفع شود. توجه داشته باشید که عدم انجام واکسیناسیون نوزاد می‌تواند پیامدهای غیر قابل جبرانی برای سلامت فرزند عزیزتان داشته باشد.

خواب نوزاد

یکی از مهم‌ترین مسائلی که در مراقبت از نوزادان باید مورد توجه قرار گیرد، خواب آن‌ها است. همیشه والدین نوزادان از بیداری بی‌موقع کودک خود گله دارند. جالب است بدانید که فرزند دلبند شما تصوری از روز و شب ندارد و هر وقت که از خواب سیر شود یا به چیزی نیاز داشته باشد، از خواب بیدار می‌شود. مسئله‌ی دیگری که باید بدانید این است که میزان خواب نوزادان نسبت به یکدیگر متفاوت است. بنابراین اگر نوزاد شما تا 20 ساعت در 24 ساعت شبانه روز بخوابد، جای هیچ نگرانی نبوده و اصلا غیر طبیعی نیست.

کلام پایانی

در این مقاله از موسسه  زندگی برتر روش‌های موثر برای پرستاری در منزل کودک از نوزاد تا یک سالگی را مورد بررسی قرار دادیم. مهم‌ترین مواردی که به سلامت و رشد کودک دلبندتان کمک می‌کنند را بیان کردیم. همچنین نکاتی که باید برای در مراقبت از نوزاد در هفته‌های اول در نظر داشته باشید را گوشزد کردیم. روش مراقبت از نوزاد پسر و همچنین روش مراقبت از نوزاد دختر و حساسیت‌های آن ها را بیان کردیم. امیدواریم با خواندن این مقاله توانسته باشیم اطلاعاتی که برای مراقبت و نگهداری از نوزادتان دارید را در اختیارتان قرار داده باشیم.


سوالات متداول

آیا طرز بغل کردن نوزاد مهم است؟

موقع بلند کردن نوزادان باید بسیار دقت کنید که به گردن آن‌ها فشار نیاید. بهتر است که برای برداشتن نوزاد از زمین یک دست خود را زیر گردن کودک قرار داده و دست دیگر خود را زیر کمر نوزاد بگذارید

آیا نوزاد پسر با دختر مراقبت های متفاوتی می‌خواهد؟

مراقبت از نوزادان دختر و پسر تفاوت زیادی ندارد و صرفا عدم توانایی نوزاد برای مراقبت از خود او را نیازمند توجه و مراقبت می‌کند. بنابراین نوزاد شما چه دختر باشد چه پسر، نیاز به مراقبت و حساسیت بالایی دارد

آیا حمام کردن نوزاد خطرناک است؟

یکی دیگر از کارهای خطرناک در نگهداری نوزاد، حمام کردن کودک است. برای حمام کردن کودک باید خیلی دقت کنید که آب وارد دهان کودک نشود. و تمام تمرکز خود را روی این بگذارید که نوزاد از دستانتان لیز نخورد؟.

واکسن نوزادان دچار عوارض در آن‌ها می‌شود؟

طبیعی است نوزاد بعد تزریق واکسن دچار عوارضی شود که برخی از آن‌ها کاملا همه‌گیر هستند. والدین نوزادان باید از کودک پرستاری کنند تا این علائم رفع شود و نگران هیچ چیزی نباشند.

Maryam Aghaeizade
Maryam Aghaeizade
سلام! من مریم هستم. مطالعات و تحقیقات بنده در زمینه سلامت بالینی و پرستاری در منزل، در راستای بهبود کیفیت مراقبت‌های پزشکی و ارتقای سلامت فردی است. از این رو تجربه و دانش حرفه‌ای خود را که در این 10 سال به دست آورده‌ام، برای ارائه خدمات پرستاری باکیفیت و موثر با شما به اشتراک خواهم گذاشت.
درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان
لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.
سایر مقالات مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.
لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.