گیاهخواری در کودکان:آیا این نوع تغذیه انتخاب مناسبی برای کودکان است

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

گیاهخواری در کودکان   Vegetarianism in children   برای بسیاری از افراد و خانواده ها یک انتخاب محبوب و مطلوب است. اما والدین ممکن است این سوال را در ذهن داشته باشند که آیا بچه ها می توانند با خیال راحت یک رژیم گیاهخواری را دنبال کنند و همه مواد مغذی لازم را با این رژیم دریافت کنند.اکثر متخصصان رژیم غذایی و پزشکی موافقند که یک رژیم گیاهخواری کاملاً برنامه ریزی و متعادل شده می تواند در واقع یک روش غذایی بسیار سالم برای انسان باشد.

اما هنگام استفاده از این رژیم برای کودکان و نوجوانان باید از رژیم گیاهخواری با دقت و حساسیت استفاده نمود ، خصوصاً اگر شامل محصولات لبنی و تخم مرغ نباشد. و مانند هر رژیم غذایی دیگری ، باید درک کنید که نیازهای غذایی کودکان با مراحل رشد آنها تغییر می کند.

انواع گیاهخواری در کودکان
قبل از اینکه کودک یا خانواده شما به رژیم گیاهخواری روی بیاورند.

انواع رژیم های گیاهی

قبل از اینکه کودک یا خانواده شما به رژیم گیاهخواری روی بیاورند ، توجه به این نکته مهم است که همه رژیم های گیاهخواری یکسان نیستند.

گروه های اصلی رژیم گیاهخواری در کودکان عبارتند از:

 lacto-ovo:

گوشت ، مرغ و ماهی نمی خورد ، اما تخم مرغ و لبنیات می خورد

lacto-vegetarian:

گوشت ، مرغ ، ماهی یا تخم مرغ نمی خورد ، اما لبنیات می خورد

ovo-vegetarian:

هیچ گوشت ، مرغ ، ماهی یا لبنیات نمی خورد ، اما تخم مرغ می خورد

وگان:

فقط غذاهای گیاهی می خورد

نیمه گیاهخوار :

و بسیاری از افراد نیز به صورت نیمه گیاه خوار هستند که گوشت قرمز را حذف کرده اند اما ممکن است مرغ یا ماهی بخورند.

دلایل انتخاب نوع گیاهخواری برای کودکان و نوجوانان  :

به دلایل مختلف کودکان یا خانواده ها ممکن است از رژیم گیاهخواری استفاده کنند. گیاهخواران خیلی جوان در خانواده معمولاً عضوی از خانواده هستند که به دلایل بهداشتی ، فرهنگی یا سایر دلایل وعده های غذایی گیاهی می خورند.  نوجوانان بزرگتر ممکن است به دلیل نگرانی برای حیوانات ، محیط زیست یا سلامتی خود تصمیم بگیرند که گیاهخوار شوند.

در بیشتر موارد ، اگر فرزندتان گیاهخواری را انتخاب می کند ، نباید نگران باشید. بهتر است در مورد معنی گیاه خواری و نحوه اجرای آن با فرزندتان گفتگو کنید ، اطمینان حاصل کنید که کودک شما غذاهای سالم و مقوی را انتخاب می کند.

تغذیه برای همه سنین

پزشک یا یک متخصص تغذیه ماهر می تواند به شما در برنامه ریزی و نظارت بر رژیم غذایی سالم گیاهخواری کمک کند. والدین باید غذاهای متنوعی به کودکان خود بدهند که کالری و مواد مغذی کافی برای رشد طبیعی آنها را فراهم کند. یک رژیم گیاهخواری به خوبی برنامه ریزی شده می تواند نیازهای غذایی کودکان را برآورده کند و دارای برخی از مزایای سلامتی است.

در اینجا مواد مغذی مورد نیاز گیاهخواران و برخی از بهترین منابع غذایی آنها آورده شده است:

ویتامین B12:

محصولات لبنی ، تخم مرغ و محصولات غنی شده با ویتامین ، مانند غلات ، نان و نوشیدنی های سویا و برنج و مخمر تغذیه ای
ویتامین D:

شیر ، آب پرتقال غنی شده با ویتامین D و سایر محصولات غنی شده با ویتامین D
کلسیم:

محصولات لبنی ، سبزیجات برگ سبز تیره ، کلم بروکلی ، لوبیای خشک و محصولات غنی شده با کلسیم ، از جمله آب پرتقال ، نوشیدنی های سویا و برنج ، و غلات
پروتئین:

محصولات لبنی ، تخم مرغ ، توفو و سایر محصولات سویا ، لوبیای خشک و آجیل
آهن:

تخم مرغ ، لوبیای خشک ، میوه های خشک ، غلات سبوس دار ، سبزیجات سبز برگ و غلات و نان غنی شده با آهن
روی:

جوانه گندم ، آجیل ، غلات غنی شده ، لوبیای خشک و دانه کدو تنبل

بسته به نوع رژیم گیاهخواری ، در صورت عدم نظارت بر رژیم غذایی توسط والدین ، کودکان ممکن است برخی از این مواد مغذی مهم را از رژیم خود حذف نمایند .  هرچه رژیم گیاهخواری محدودیت کمتری داشته باشد ، دریافت مواد غذایی کافی از مواد مغذی لازم برای کودک آسان تر خواهد بود. در برخی موارد ، غذاهای غنی شده یا مکمل ها می توانند به رفع نیازهای غذایی کمک کنند.

نکات مهم  در تغذبه نوزادانی که مادر گیاه خوار دارند

منابع اصلی پروتئین و مواد مغذی برای نوزادان به ویژه در 6 ماه اول زندگی ، شیر مادر و شیرخشک (فرمول سویا برای نوزادان وگان) است.  مادران وگان که به فرزند خود شیر می دهند  باید به فرزند شیر خوار خود مکملی از ویتامین B12 را بدهند و نوزادان و شیرخوارانی که کمتر از 32 اونس (1 لیتر) شیر خشک می خورند باید مکمل های ویتامین D را دریافت کنند.

دستورالعمل های مربوط به معرفی غذاهای جامد برای نوزادان گیاه خوار و غیر گیاهخوار یکسان است. نوزادان 6 ماه به بالا که از شیر مادر تغذیه می کنند باید آهن را از غذاهای کمکی مانند غلات شیرخوار غنی شده با آهن دریافت کنند.

مزایای گیاهخواری در کودکان
به دلایل مختلف کودکان یا خانواده ها ممکن است از رژیم گیاهخواری استفاده کنند.

گیاهخواری در کودکان

استفاده کودکان مخصوصا کودکان نوپا از یک رژیم گیاهخواری در حال حاضر  یک چالش محسوب می شوند. بچه ها از زمانی که  دیگر از شیر مادر یا شیر خشک استفاده نمیکنند  ، در معرض کمبود مواد غذایی قرار دارند.

پیشنهاد مقاله: اضطراب در کودکان: اضطراب های طبیعی و غیر طبیعی کودکان که والدین و پرستار کودک باید بدانند

بعد از 1 سالگی ، رژیم های غذایی وگان سختگیرانه ممکن است کودکان نوپا را که دارای نیاز های جدی به ویتامین ها و مواد معدنی ضروری هستند را دچار کمبود کنند . این مواد شامل  ویتامین D ، ویتامین B12 ، آهن ، کلسیم و روی  می باشد.

بنابراین اهیمت زیادی دارد که از غلات غنی شده و غذاهای غنی از مواد مغذی استفاده کنید. مصرف مکمل ویتامین برای کودکان خردسال که رژیم غذایی آنها مواد مغذی کافی را تأمین نمی کند ، توصیه می شود.

کودکان نوپا معمولاً در مورد غذاهایی که می خورند اظها رنظر نموده و در نتیجه ، بعضی از آنها  ممکن است غذاهایی را انتخاب کنند که کالری کافی را از رژیم گیاهخواری دریافت نکنند

برای کودکان نوپای وگان ، مقدار سبزیجات مورد نیاز برای تغذیه مناسب و تامین کالری ممکن است برای معده کوچک آنها بسیار حجیم باشد.

در  سن کودک نوپا استفاده از یک رژیم گیاهخواری انتخاب بسیار حساس و مهم است که  لارم است والدین مطمئن شوندکه کودک خردسال آنها به اندازه کافی کالری دربافت می کند.

نوجوانان  گیاهخوار

نوجوانان  غالباً استقلال خود را از طریق غذاهایی که انتخاب می کنند بیان می کنند. یک اقدام شایع در خصوص اعلام استقلال، تصمیم به قطع خوردن گوشت است. این در میان نوجوانان رایج است ، که به دلایل بهداشتی یا به دلیل اینکه دوستانشان این کار را انجام می دهند ، ممکن است تصمیم بگیرند که در حمایت از حقوق حیوانات گیاهخواری را به عنوان رژیم غذایی خود برگزینند.

اگر این رژیم به درستی انتخاب شود ، یک رژیم غذایی بدون گوشت می تواند در واقع گزینه خوبی برای بزرگسالان باشد ، به خصوص با توجه به اینکه گیاهخواران اغلب غذاهای متنوعی را می خورند که بیشتر نوجوانان به اندازه کافی از این نوع غذاها استفاده نمی کنند  مانند میوه ها و سبزیجات.

رژیم گیاهخواری که  شامل محصولات لبنی و تخم مرغ (لاکتو-اووو)  باشد بهترین انتخاب برای نوجوانان و جوانان است.

رژیم غذایی گیاهی باز انواع دیگر ممکن است نیاز نوجوانان به برخی مواد مغذی مانند آهن ، روی ، کلسیم و ویتامین های D و B12 را تأمین نکند.

اگر نوجوان در حال استفاده از  یک رژیم غذایی بسیار محدودکننده و سختگیرانه است مراقب این اقدام او باشید. یک نوجوان مبتلا به اختلال خوردن ممکن است به شدت کالری دریافتی خود را کاهش دهد و  تمام چربی ها یا کربوهیدرات ها را در رژیم غذایی خود قطع کند و آن را “گیاه خواری” بنامد.

حتی اگر کودکان و نوجوانان به شیوه ای سالم به گیاهخواری روی آورده باشند ، هنوز هم  مهم است که درک کنند کدام ماده مغذی ممکن است در رژیم غذایی آنها از دست رفته باشد.

برای حمایت از تصمیم  کودک به استفاده از رژیم غذایی گیاهخواری و ارتقا سطح آگاهی از انواع غذاهایی که کودک یا نوجوان باید بخورد ، در نظر داشته باشید بهتر است که حداقل یک شب در هفته کل خانواده یک وعده غذایی گیاهی بخورند.

پرستاری زندگی برتر اکسین با داشتن سال ها تجربه درخشان در ارائه خدمات پرستار در منزل و مراقبتی در منزل آمادگی دارد به صورت شبانه روزی و در قالب پرستار کودک، پرستار سالمند و پرستار بیمار به ارائه خدمت بپردازد.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.