اضطراب های طبیعی و غیر طبیعی کودکان که والدین و پرستار کودک باید بدانند

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

اضطراب در کودکان  انواع مختلفی دارد که بعضی از ترس ها در دوران کودکی طبیعی بوده اما تعدادی از نشانه ها وجود دارد که  بیان کننده وجود ترس غیر طبیعی در کودک  است و نیاز به بررسی و مشورت با متخصص را دارد. والدین و پرستا رکودک با داشتن شناخت کافی از هر ترسی در سن کودک می توانند متوجه وجود نشانه های ترس غیرطبیعی در کودک شوند و اقدامات لازم را انجام دهند.در دنیای کودک خردسال ، چیزهای جدید و ناآشنایی وجود دارد است.  وقتی کم تجربه بودن یک کودک نوپا و توانایی محدود استدلال در تفسیر اتفاقات اطراف او در نظر گرفته شود می توان به آسانی درک نمود که چرا یک کودک نوپا ممکن است واکنش های ترس آلود نسبت به چیزهای مختلف در اطرافش نشان دهد.

دلایل اضطراب در کودکان
اضطراب در کودکان  انواع مختلفی دارد.

چگونه می توان تشخیص داد که دلهره کودک طبیعی است یا جای نگرانی ای وجود دارد ؟

اول از همه ، مطمئن باشید که اکثریت قریب به اتفاق کودکان در هر سنی با ترس های مختلف دست به گریبان می شوند. چه فرزندتان دو ، دوازده یا شانزده ساله باشد ، “بدون ترس” بودن برای او یک پدیده غیر عادی است.

با بزرگ تر شدن کودک ، ترس های قدیمی او برطرف می شوند و ترس های جدیدی به جای آنها می آیند. جالب اینجاست که کودکان در سنین مشابه معمولا ترس های مشابهی را تجربه می نمایند.

گاهی بی توجهی والدین به کودکشان باعث به وجود آمدن احساس تنهایی در کودک خواهد شد و احساس دلهره و اضطراب و ترس از تنهایی را در او به وجود خواهد آورد و ممکن است این دلهره در کودک ایجاد شود که ممکن است پدر و مادر او را رها کنند برای پیشگیری از ایجاد چنین حسی در فرزندتان مقاله بی توجهی پدر و مادر به فرزند را مطالعه کنید تابتوانید از آسیب های احتمالی به او جلوگیری نمایید .

کودک آزاری یکی دیگر از عواملی میباشد که سبب ایجاد حس دلهره و اضطراب و ترس همیشگی در کودکان میشود اگر شما شرایطی دارید که ناچار به گرفتن پرستار برای نگهداری از فرزندتان میباشید باید تمامی رفتارهای پرستار موردنظرتان را زیر نظر بگیرید که رفتاری ناشایست با کودکتان نداشته باشد در مقاله کودک آزاری چیست درباره این موضوع صحبت کرده ایم و راهکارهایی را برای بهبود این وضعیت ارائه داده ایم.

برخی از ترسهای شایع و اضطراب در کودکان با توجه به گروه سنی

نوزادان و کودکان نوپا

ترس از جدایی از والدین ، غریبه ها ، صداهای بلند ، اشیا و اسباب بازی های حمله کننده

سنین 2-4 سالگی

ترس از جدایی از والدین ، سگها و / یا حیوانات بزرگ ، تاریکی ، خوابیدن به تنهایی ، هیولاها ، صداهای بلند و یا ناآشنا ، سارقین

5-6 سالگی

جدایی از والدین ، سگها ، تاریکی ، تنها خوابیدن ، هیولاها ، اشکالات ، غریبه ها ، گم شدن ، رعد و برق، آسیب های جسمی ، بیماری ، مرگ

سنین 7-12 سالگی

سگ یا حیوانات دیگر ، مسائل مدرسه ، اضطراب عملکرد ، اضطراب اجتماعی ، آتش سوزی ، ارتفاع ، تاریکی ، رعد و برق ، سارقین ، آدم ربایان ، آسیب دیدگی ، بیماری ، مرگ ، بلایای طبیعی ، جنگ هسته ای

نوجوانان

مسائل مدرسه ، اضطراب عملکرد ، اضطراب اجتماعی ، آینده شخصی ، بلایای طبیعی ، جنگ هسته ایبعضی از کودکان به طور طبیعی بیش از دیگران احساس ترس دارند. اگر ترس کودک شما معمولاً زودگذر است و پس از احساس ترس بزودی آرامش به او برمی گردد و می تواند دوباره به فعالیت های عادی خود برگردد ، هیچ دلیلی وجود ندارد که به ترس بیش از حد یا داشتن فوبیا در فرزند خود شک کنید.

اگر نسبت به وجود اختلال ترس غیر طبیعی یا فوبیا در فرزند خود مشکوک هستید بهتر است از مشاوره حرفه ای استفاده کنید.
اگر هنوز نگران این هستید که ترس کودک شما غیرمعمول به نظر می رسد ، ممکن است بخواهید این مسئله را بررسی کنید که آیا فرزند شما برخی از ویژگی های لیست زیر را نشان می دهد یا خیر.

برخی علائم احتمالی غیر طبیعی سطح اضطراب در کودکان

 • اجتناب قاطعانه از موقعیت ها یا مکان های خاص (که کودکان با سن مشابه مشکلی با آنها ندارند)
 • در برابر جدایی از والدین مقاومت می کند. اغلب به دنبال مادر و چسبیده به او است
 • ترسهای مداوم که اکثر کودکان هم سن دیگر از ان ترسها عبور کرده اند
 • مشکل در خوابیدن و به خواب رفتن
 • اضطراب در کودکان به صورت کابوس های مکرر
 • درد مکرر معده و / یا سردرد
 • پریشانی یا بی قراری
 • غالباً ناخن های دست ، اسباب بازی های دارای مو یا انگشت شست را می جوند
 • کمرویی بیش از حد
 • مقاوم در برابر تغییر – به عنوان مثال ، در برابر تغییر در برنامه ها واکنش منفی نشان می دهند ، یا اصرار بر پوشیدن لباس خاص ، یا نخوردن / فقط خوردن برخی غذاها دارد
 • ترس غیرمعمول از میکروب یا بیماری دارند
 • اقدامات تکراری مانند شستن دست ، چک کردن قفل درب یا وسایل را بارها و بارها انجام می دهد ، یا افکار مزاحم تکرار شونده دارد
 • به نظر می رسد که قادر به سازگاری با تغییرات عادی زندگی نیستند مانند نقل مکان به خانه جدید ، تغییر مدارس ، از دست دادن حیوان خانگی
 • غالباً نگران این هستید که مبادا یک “آدم بد” وارد خانه شود یا کسی او را آزار دهد
 • تمایل به رئیس بودن دارد یا به نظر می رسد برای کنترل سایر اعضای خانواده مصمم است
 • وحشت بدون دلیل مشخص
 • به راحتی غرق در چالش ها می شود و به راحتی تسلیم شکست ها می گردد
 • تفکر منفی و فاجعه بار نسبت به اتفاقات نشان می دهد – بدترین نتیجه ممکن را تصور می کند و انتظار آن را دارد
 • بیش از حد در مورد عملکرد خود در آزمون ها نگران است یا اینکه ممکن است فکر کند تکالیف انجام شده به اندازه کافی خوب نیستند یا از طرف دیگر ، ممکن است در مدرسه کم کار باشد یا در برابر انجام تکالیف مدرسه مقاومت کند
 • در دوست یابی یا شرکت در فعالیتهای گروهی مشکل دارد- یکی یا هر دو والدین رفتار های متمایل به اضطراب وجود دارد
ریشه اضطراب در کودکان
اگر نسبت به وجود اختلال ترس غیر طبیعیمشکوک هستید بهتر است از مشاوره حرفه ای استفاده کنید.

علائم اختلالات اضطراب در کودکان

یکی از قطعی ترین نشانه های اختلال اضطراب ، ترس یا وحشت بیش از حد و غیر منطقی است که حداقل شش ماه طول می کشد و به طور قابل توجهی در لذت کودک از زندگی در مدرسه و خانه تداخل دارد.

درصورتی که احساس اضطراب در کودک کنترل نگردد ممکن است کودک از لحاظ روحی دچار مشکل شود و کودک دچار اختلالات روحی و یا بیماری های ذهنی نظیراختلالات رفتاری و دوقطبی شوند در مقاله علائم اختلال دو قطبی در کودکان راجع به این بیماری صحبت کرده ایم شاید راهکاری باشد تا شما بتوانبد با مطالعه آن از ابتلای فرزندتان به این بیماری پیشگیری کنید و با کاهش حس استرس در او سلامتی کودکتان را حفظ کنید .

برخی از اختلالات اضطراب در کودکان

 • اختلال اضطراب جدایی – بی میلی شدید برای ترک خانه ، والدین یا مراقب
 • اختلال اضطراب عمومی – نگرانی بیش از حد در مورد مسائل روزمره
 • فوبیاهای خاص – ترس غیرمنطقی غالب از چیزها یا موقعیت های خاص ؛ هراسهای بسیار رایج در کودکان هراسی از سگ ، آب ، طوفان و رعد و برق ، اشکالات ، ارتفاع است
 • اختلال وسواس اجباری – رفتاری تکراری که برای رفع اضطراب مانند شستن مکرر دست انجام می شود
 • از انجایی که در بسیاری از کودکان ممکن است اضطراب والدین باعث اضطراب کودک شده باشد بنابراین لازم است والدین نیز مورد توجه قرار گیرند.

پرستاری زندگی برتر اکسین با داشتن سال ها تجربه درخشان در ارائه خدمات پرستار در منزل و مراقبتی در منزل آمادگی دارد به صورت شبانه روزی و در قالب پرستار کودک، پرستار سالمند و پرستار بیمار به ارائه خدمت بپردازد.

Maryam Aghaeizade
Maryam Aghaeizade
سلام! من مریم هستم. مطالعات و تحقیقات بنده در زمینه سلامت بالینی و پرستاری در منزل، در راستای بهبود کیفیت مراقبت‌های پزشکی و ارتقای سلامت فردی است. از این رو تجربه و دانش حرفه‌ای خود را که در این 10 سال به دست آورده‌ام، برای ارائه خدمات پرستاری باکیفیت و موثر با شما به اشتراک خواهم گذاشت.
درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان
لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.
سایر مقالات مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.
لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.