درمان خانگی بثورات گردن نوزاد

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

بثورات گردن  neck rash در نوزادان شایع است زیرا آنها پوستی لطیف و لطیف دارند. پوست آنها حساس است به همین دلیل بیشتر در معرض جوش و تحریک پوست است. گردن آنها چین های پوستی دارد و نمی توانند گردن خود را نگه دارند ، و این باعث می شود در برابر بثورات پوستی آسیب پذیر باشند

هنگامی که پوست اطراف گردن قرمز شده و دچار خارش گردد ، بثورات گردن را می توان تشخیص داد. پوست در این حالت کمی ناصاف است و از غیرطبیعی به نظر می رسد.
نوزادان بین گروه سنی چهار تا شش ماه معمولاً از بثورات گردن رنج می برند زیرا آنها به تنهایی قادر به حمایت از گردن خود نیستند.

علل بثورات گردن:

بثورات گردن کودک
بثورات گردن  neck rash در نوزادان شایع است.

بثورات گردن می تواند به دلایل مختلف ایجاد شود:

سوزش پوست:

چین و چروک های پوست کودک یا چین ها ممکن است به طور مداوم به یکدیگر مالیده شوند و منجر به جوش و تحریک پوست شود. آنها به تنهایی قادر به نگه داشتن گردن خود نیستند و ممکن است لباس ها نیز چین و چروک پوست او را نیز تحریک کند.

عرق سوز:

سوزش و گرما باعث ایجاد بثورات می شود و پوست را قرمز و خارش دار می کند . به خصوص در تابستان هایی که درجه حرارت بالا است و بچه ها تعریق زیادی دارند که در زیر پوست گیر می کند بیشتر شاهد عرق سوز در گردن نوزاد هستیم.

برجستگی های قرمز در سطح پوست کودک دیده می شود که باعث خارش آن می شود. به آن راش گرما نیز می گویند.

عفونت قارچی:

وقتی عرق یا رطوبت و چربی زیادی در نزدیکی ناحیه گردن گیر کرده باشد ، محل تولید بسیاری از قارچ ها می شود که منجر به عفونت قارچی می شود. عفونت مخمر یکی از دلایل شایع آن است.

لکه سرخ :

گاهی اوقات رگ های خونی در زیر پوست کشیده یا گشاد می شوند و باعث می شوند یک لکه قرمز / صورتی روی پوست کودک ظاهر شود.
این لکه ها مانند مارک های تولد هستند و در صورت تغییر دما یا گریه کودک ، بیشتر به چشم می آیند. اما ماهیتی موقتی دارند و با گذشت زمان از بین می روند.

پیشنهاد مقاله: عوامل تغذیه ای موثر بر کیفیت خواب نوزاد

در 6 ماه اول ممکن است نوزادان به سرعت حمام شوند ، بنابراین ممکن است لکه های شیر ، ریزش آب دهان و غیره وجود داشته باشد ، اگر به درستی تمیز نشوند ، ممکن است به دلیل رطوبت موجود ، بثورات ایجاد کند.

پیشگیری :

اقدامات پیشگیرانه خاصی می تواند برای جلوگیری از بثورات گردن انجام شود.
• باید ناحیه گردن کودک خود را کاملاً تمیز کنید و پاک کردن هیچ قطره ای از آب و شیر رافراموش نکنید.
• پوست کودک را تا حد ممکن خشک نگه دارید. تجمع رطوبت باعث بثورات می شود.
• می توانید با اسفنج مرطوب کودک را حمام نمایید ، از حمام نمودن بیش از حد آنها خودداری کنید و از تمیز بودن آنها همیشه اطمینان حاصل کنید.

• زیر گردن را تا حد امکان باز و خشک بگذارید. گردن را کاملاً نپوشید.
• در طول تابستان ها اطمینان حاصل کنید که زیر گردن خشک و خنک است تا از ایجاد قطرات عرق در ناحیه گردن آنها جلوگیری کنید.
• لباسهای راحت ، سبک و ترجیحاً نخی به تن او بپوشانید.

درمانهای خانگی:

• لباس سبک و راحت:

کودک خود را با لباسهای سبک و راحت بپوشید. استفاده از لباس پنبه ای را به لباس ساخته شده با مواد مصنوعی ترجیح دهید زیرا باعث تحریک پوست می شود. اگر نیازی به این کار نیست به کودک بیش از حد لباس نپوشید و آنها را در پتو نپیچید. لایه های بسیار زیاد لباس می توانند عرق را در پوست کودک به دام بیندازند.

• مواد شوینده مخصوص نوزاد:

مشخص شده است که نوع شوینده ای که برای شستن لباس کودک یا لباس خود استفاده می کنید نیز ممکن است باعث جوش و زخم گردن شود. توصیه می شود برای شستن هر نوع لباسی که با بدن کودک شما در تماس است از شوینده های ملایم و مواد شیمیایی کمتری استفاده کنید.

درمان بثورات گردن
مشخص شده است که روغن نارگیل بهترین نتیجه را در درمان بثورات گردن نوزاد دارد .

• چربی :

مشخص شده است که روغن نارگیل بهترین نتیجه را در درمان بثورات گردن نوزاد دارد . خارش و التهاب پوست را کاهش می دهد و به درد کودک شما تسکین می بخشد. همچنین می توانید کودک خود را به طور منظم با روغن نارگیل ماساژ دهید تا از مشکلات پوستی جلوگیری کند.

• کمپرس سرد:

یک کاسه پر از آب و یخ بردارید. یک پارچه دستشویی تمیز را در آن خیس کرده و در ناحیه آسیب دیده بثورات بمالید.
این کار تحریک پوست و التهاب پوست را کاهش می دهد. بعد از اتمام کار ، ناحیه زیر گردن را پاک کرده وبه خوبی خشک کنید. اطمینان حاصل کنید که هیچ رطوبتی داخل چین های زیر گردن نمی گذارد.

• بهداشت مناسب:

نوزادانی که کمتر از شش  ماه دارند نباید زیاد حمام شوند ، در عوض می توانید آنها را با حمام اسفنجی تمیز نمایید . اطمینان حاصل کنید که مرتباً بدن و گردن و چین های پوستی را تمیز می کنید، خصوصاً پس از تغذیه و تعویض پوشک آنها. در هر شرایطی باید بهداشت را رعایت کنید زیرا بیشتر عفونت ها به دلیل شرایط غیر بهداشتی ایجاد می شوند.

نشاسته ذرت:

می توانید از نشاسته ذرت هنگام بردن کودک در فضای باز یا خشک کردن گردن بعد از استحمام استفاده کنید. آن را به آرامی روی گردن نوزاد بپاشید. این منطقه را خشک و بدون رطوبت نگه می دارد.

• لوسیون کودک:

از محصولات ملایم و مناسب کودک مانند پودر تالک و لوسیون ها استفاده کنید. استفاده از مواد شیمیایی را به حداقل برسانید ، زیرا آنها عامل اصلی تحریک و بثورات پوستی هستند.

• بلغور جو دوسر و جوش شیرین:

می توانید جو و جوش شیرین را در آب حمام کودک خود اضافه کنید. ثابت شده است که در درمان بثورات گردن موثر است.

• آب جوشیده:

به جای استفاده از آب معمولی برای استحمام کودک خود ، اطمینان حاصل کنید که از آب جوشانده برای از بین بردن باکتری ها و میکروب های مضر استفاده می کنید. برای استحمام کودک خود از آب ولرم استفاده کنید.

بثورات گردن در بین نوزادان کاملاً شایع است و فقط در ماه های اولیه درست پس از تولد اتفاق می افتد. خیلی زود هم از بین می رود. اما در صورت از بین نرفتن بثورات یا گسترش آن به سایر قسمت های بدن ، باید سریعاً با پزشک متخصص اطفال تماس بگیرید.

• بثورات گردن در نوزادان شایع است زیرا آنها پوستی لطیف و نازک دارند. پوست آنها حساس است به همین دلیل بیشتر در معرض جوش و تحریک پوست است

• نوزادان بین گروه سنی چهار تا شش ماه معمولاً از بثورات گردن رنج می برند زیرا آنها به تنهایی قادر به نگه داشتن گردن خود نیستند.
• چین و چروک های پوست کودک ممکن است به طور مداوم به یکدیگر مالیده شوند و در نتیجه جوش ها و تحریکات پوستی ایجاد شود.
• در این شرایط به نظر می رسد پوست نزدیک ناحیه گردن قرمز و لکه دار و همچنین ناصاف است. این باعث درد زیادی برای کودک شما می شود و ممکن است او اغلب گریه کند.

پرستاری زندگی برتر اکسین با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبت و پرستار در منزل آمادگی دارد به صورت شبانه روزی به همشهریان گرامی ارائه خدمت نماید.

کادر متخصص و آموزش دیده این در قالب پرستار کودک ، پرستار سالمند و پرستار بیمار با اندوختن تجارب ارزشمند در طی سال ها خدمت رسانی همواره آماده حضور در کنار شما عزیزان می باشد.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید.

لطفا به این مقاله امتیار دهید.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.