روش ها و انواع واکسیناسیون برای جلوگیری از بیماری های عفونی

روش ها و انواع واکسیناسیون برای جلوگیری از بیماری های عفونی

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

در قدیم که روش‌های جدید پیشگیری و درمان برای بیماری‌های مختلف وجود نداشت، بسیاری از مردم جان خود را در اثر ابتلا به بیماری‌های واگیردار و عفونی از دست می‌دادند. امروزه واکسیناسیون به عنوان یک روش امن، ساده و ارزان برای پیشگیری از ابتلا به انواع بیماری‌های عفونی و واگیردار شناخته شده است. در واقع پیش از آن که فرد به بیماری‌ واگیردار یا عفونی مبتلا شود، با انجام واکسیناسیون او را از ابتلا به آن بیماری مصون نگه می دارند.

در این حالت اگر شخص به بیماری مبتلا شود، واکسیناسیونی که پیش از ابتلا انجام داده باعث می‌شود تا ضعیف‌ترین حالت بیماری را تجربه کند و با تجربه خفیف این درد نیازی به مراقبت و پرستار بیمار در افراد دیده نخواهد شد. در این مقاله از سایت زندگی برتر قصد داریم تا در مورد اهمیت واکسیناسیون بیماری های عفونی و همچنین روش ها و انواع آن صحبت کنیم.

اهمیت واکسیناسیون بیماری های عفونی

واکسن‌ها فرآورده‌هایی زیستی هستند که در برابر بیماری‌های واگیردار و عفونت‌ها ایمنی از نوع اکتسابی را برای افراد به وجود می‌آورند. به زبان ساده می‌توان گفت که واکسن در واقع ویروس کشته شده یا ضعیف شده از یک بیماری خاص است که شیوع بالایی در جامعه دارد.

روش‌ های واکسن برای بیماری عفونی یا هر کدام از بیماری‌های واگیردار، هم به صورت تزریقی و هم خوراکی است. در برخی از بیماری‌ها باید چند مرحله کار واکسیناسیون انجام شود تا فرد از ابتلا به آن بیماری ایمنی کامل و مناسبی را به دست آورد. برای اولین بار یک پزشک انگلیسی به نام ادوارد جنر کاربرد واکسن را کشف کرد و برای اولین بار یک کودک را از ابتلا به یک بیماری خطرناک واکسینه کرد.

در حال حاضر با انجام واکسیناسیون عمومی، کمتر کسی وجود دارد که از ابتلا به بیماری‌های عفونی و واگیردار جان خود را از دست بدهد. با توجه به مطالبی که بیان شد، اهمیت واکسیناسیون بیماری های عفونی بیش از پیش روشن شد. چرا که این نوع از بیماری‌ها با سرایت از فردی به فرد دیگر، صدمات و خسارات جبران‌ناپذیری را به جامعه و مردم تحمیل خواهد کرد. در ادامه بیشتر در مورد اهمیت واکسیناسیون بیماری عفونی در کودکان صحبت خواهیم کرد.

پیشنهاد مقاله : روش‌های موثر نگهداری کودک از نوزاد تا یک سالگی

چگونگی عملکرد واکسن‌ها

وقتی ما واکسن می‌زنیم ماده تزریق شده در برابر سیستم ایمنی بدن، ممکن است با واکنش‌های زیر روبرو شود:

  • سیستم ایمنی بدن میکروب یا عمل مزاحم را تشخیص می‌دهد.
  • سلول‌های سیستم ایمنی بدن، پروتئین‌هایی با عنوان آنتی بادی برای مقابله با بیماری تولید می‌کنند.
  • دستگاه ایمنی بدن عامل به وجود آورنده بیماری و راه مقابله با آن را در خودر ذخیره می‌کند تا در مواجهه مجدد با آن، بتواند شخص را از ابتلای به آن محافظت کند.

بنابراین با تزریق واکسن بیماری عفونی می‌توان از ابتلای به بیماری‌هایی همچون دیفتری، کزاز، سرخک، سیاه سرفه، کرونا و … جلوگیری کرد. از آن‌جایی که پیشگیری از بیماری عفونی با واکسن بسیار آسان‌تر از درمان این نوع از بیماری‌ها است، اهمیت واکسیناسیون بیماری های عفونی بیش از پیش خود را نشان می‌دهد.

اهمیت واکسیناسیون بیماری عفونی در کودکان

تزریق واکسن در دوران کودک یکی از مهم‌ترین ابعاد بهداشت عمومی در یک جامعه به حساب می‌آید که هدف آن محافظت از سلامت کودکان است. واکسیناسیون دوره‌ای کودکان سالانه باعث حفظ جان میلیون‌ها نفر از مرگ می‌شود.

تا این جا با مطالبی که در مورد واکسن گفتیم، حتما اهمیت واکسیناسیون بیماری عفونی در کودکان برایتان روشن شده است. در واقع می‌توان گفت که با انجام واکسیناسیون دوره‌ای در دوران کودکی، فرزندتان ایمنی طولانی مدتی را در برابر بیماری‌های خاصی به دست خواهد آورد.

پیشگیری از بیماری عفونی با واکسن

بیماری‌های عفونی طیف وسیعی دارند و تعدادی از آن‌ها در بسیاری از کشورها ریشه کن شده‌اند. با این حال باز هم بیماری‌هایی از این نوع وجود دارند که سالانه جان بسیاری از مردم جهان را به خطر می‌اندازند. با فراگیر شدن انجام اقدامات واکسیناسیون، پیشگیری از بیماری عفونی با واکسن در بسیاری از کشورها انجام شده است. یکی از مهم‌ترین دستاوردی که پیشگیری از بیماری عفونی با واکسن داشته، به حداقل رسیدن تعداد مبتلایان به بیماری های مسری عفونی همچون دیفتری، کزار، فلج اطفال و سیاه سرفه بوده است.

کلام پایانی

در این مقاله از موسسه پرستاری زندگی برتر در مورد اهمیت واکسیناسیون بیماری های عفونی صحبت کردیم. گفتیم که با انجام تزریق عمومی واکسن بیماری های عفونی در کشورهای مختلف، باعث کاهش ابتلا به این بیماری‌ها شده است. علاوه بر این با انجام پیشگیری از بیماری عفونی با واکسن در این کشورها، هیچ یک از مبتلایان فوت نکرده‌اند.


سوالات متداول

روش های واکسن زدن برای بیماری عفونی چیست؟

روش‌ های واکسن برای بیماری عفونی یا بیماری‌های واگیردار، به صورت تزریقی و خوراکی است. در برخی از بیماری‌ها باید چند مرحله کار واکسیناسیون انجام شود تا فرد از ابتلا به آن بیماری ایمنی کامل و مناسبی را به دست آورد.

آیا واکسن کودکان الزامی است؟

تزریق واکسن در دوران کودک یکی از مهم‌ترین ابعاد بهداشت عمومی در یک جامعه به حساب می‌آید که هدف آن محافظت از سلامت کودکان است. واکسیناسیون دوره‌ای کودکان سالانه باعث حفظ جان میلیون‌ها نفر از مرگ می‌شود.

مزایا واکسن در کودکان چیست؟

با انجام واکسیناسیون دوره‌ای در دوران کودکی، فرزندتان ایمنی طولانی مدتی را در برابر بیماری‌های خاصی به دست خواهد آورد.

از بیماری عفونی چگونه پیشگیری کنیم؟

بیماری‌های عفونی انواع مختلفی دارند و تعدادی از آن‌ها در بسیاری از کشورها ریشه کن شده‌اند. با فراگیر شدن انجام اقدامات واکسیناسیون، پیشگیری از بیماری عفونی با واکسن در بسیاری از کشورها ممکن خواهد شد.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.