درمان پا درد سالمندان در خانه

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

یکی از معضلاتی که در سالمندان موجب درگیر شدن آنها و گاها دردسرهای زیاد و حتی از کار افتادگی شان می شود مشکل پادرد می باشد. این پا درد علت های گوناگونی داشته که برخی بر اثر کهولت و برخی بر اثر اشتباهات در نحوه زندگی چه حرکتی و چه تغذیه می باشد. با توجه به این مقدمه در مقاله پیش رو به مسئله درمان پا درد سالمندان در خانه پرداخته و در این مورد توضیحاتی را خدمت شما عزیزان ارائه خواهیم داد.

دلیل پادرد در سالمندان

در طول زندگی و دهه ها ایستادن و فعالیت قدرت پاهای شما کاسته می شود. توانایی آنها را تغییر می دهد. بیشتر بالشتک های طبیعی و غضروف های پا از زانو گرفته تا نوک انگشتان و پاشنه پا از بین می رود. به مرور مچ پا و مفاصل خشک تر و گودی کف پا صافتر می گردد. همین تغییرات ممکن است شما را دچار پا درد و حتی کمر درد کند. حتی اگر قبل از این هیچ مشکلی در پاهای خود نداشته باشید. بعضی بیماری های خاص می تواند در سیستم پا و خونرسانی به آن مشکل زا باشد. مانند دیابت که باعث ضعف در شریان های خونی پا و دیگر شریان های محیطی خواهد شد. درمان پا درد سالمندان در خانه یا مراکز درمانی هم باید با دقت انجام شود.

رایج ترین مشکلات پا درد در سالمندان

در سالمندان معمولا مشکلات عبارتند از:

زائده استخوانی کنار پا

معمولا در افراد سالمند کنار شست پا زائده ای استخوانی بوجود می آید که امکان دارد وراثتی باشد و یا در اثر استفاده از کفش های نامناسب و کفی های غیر استاندارد باشد. از عوامل دیگری که ممکن است شانس بیرون زدگی این زایده را افزایش دهد عبارتند از صافی کف پا، آرتروز و یا نقرس.

میخچه یاپین کف پا

میخچه کف پا می تواند به واسطه اصطکاک ناشی از کفش های نامناسب و یا در اثر مالش انگشتان کف پا با یکدیگر ایجاد گردد. پینه کف پا نیز چیزی شبیه به میخچه می باشد. اما پینه بیشتر بر روی بخش کروی کف زیر پنجه یا پاشنه پای شما ایجاد می شود. برای درمان پا درد سالمندان در خانه باید این مشکلات شناخته شوند. اگر پرستار سالمند یا پرستار بیمار کنار افراد مسن هستند باید از جزئیات این شرایط آگاه باشند.

انگشت چکشی

این معضل ناشی از فشار غیر طبیعی در عضلات و تاندون های اطراف مفاصل پا می باشد که باعث خم شدن و پیچ خوردگی مفاصل بین انگشتان و در نهایت سفت شدن آنها می شود.

مشکل ناخن های پا

این مشکل ها در افراد سالمند ممکن است باعث رفتن ناخن در گوشت گردد که همراه با درد و عذاب خواهد بود. این عارضه در اثر کوتاه کردن بد ناخن و حتی می تواند ارثی نیز باشد.

مشکلات پای دیابتی

از رایج ترین و خطرناک ترین مسکلات پا مربوط به افراد دیابتی می باشد. حتی ممکن است افراد سالمند مبتلا به دیابت  کاهش درد را در پا احساس کنند. چرا که دیابت اثر مستقیم بر روی سیستم عصبی پاهای شما خواهد گذاشت‌.

از دیگر مشکلات رایج در پاهای سالمندان می توان به مشکلات آرتروز، درد پاشنه پا، قوس پا، سندروم تونل تارسال، ناتدونیت آشیل، مورتون نورما با تورم عصب مورتون اشاره کرد که برخی موارد توضیح داده شد.

درمان پا درد سالمندان در خانه

برای درمان این افراد باید نکات زیر در نظر گرفته شوند:

درمان پا درد سالمندان
درمان پا درد سالمندان در خانه

بیشتر بخوانید : ورم پا در سالمندان | علل، علائم روش های درمان ورم پا سالمند

بررسی پاها به صورت منظم

اولین کار و بهترین کار بررسی پاها به صور ت منظم می باشد. چه فرد سالمند دچار درد باشد و چه نباشد شما می توانید بخاطر حفظ سلامت به صورت روزانه ضمن ورزش های ساده و ماساژ مرتب کف پاها و ساق پا از فرایند پیری که باعث کند شدن گردش خون می گردد جلوگیری کنید.

درمان پا درد سالمندان در خانه با گرم و خشک نگه داشتن کف پا

در سالمندان برای جلوگیری از عفونت های قارچی بهتر است پاها را گرم نگه داشته و ضمن شستشوی مداوم و روزانه به خوبی خشک گردد. سالمندان بایستی دقت کنند پس از استحمام بخوبی بدن و خصوصا قسمت انگشتان را خوب خشک کنند تا از عفونت های قارچی و زخم بین انگشتان جلوگیری گردد.

شست شوی مرتب پاها

روزانه سعی کنید پاهای افراد سالمند را با صابون هایی که حاوی مواد نرم کننده هستند بشویید. قبل شستن کف پای فرد سالمند با روغن های مناسب ماساژ دهید بعد شسته و خوب خشک کنید. پرستار سالمند و یا پرستار بیمار باید تمامی این موارد را رعایت کند.

کوتاه کردن ناخن ها برای درمان پا درد سالمندان در خانه

به صورت منظم سعی کنید ناخن های پای افراد سالمند را کوتاه کنید. بهتر است به صورت مستقیم کوتاه شود. نه هلالی و سعی کنید که ناخن در گوشت پا فرو نرود که ممکن است باعث عفونت های قارچی گردد.

استفاده از چهارپایه برای افراد سالمند

سالمندانی که بر روی مبل یا صندلی می نشینند بهتر است از چهار پایه استفاده کنند تا پاهایشان از حالت اویزان بودن به درآید. چرا که این حالت باعث ایجاد تورم در پاها می شود.

درمان پا درد سالمندان در خانه با کفش های طبی

کفش های راحت که پاهای فرد سالمند را اذیت نکند از دیگر مواردی است که باعث می گردد مشکلی برای این افراد ایجاد نگردد.

دقت در بیماری و اثر در پا

اگر فرد سالمند دچار بیماری هایی مانند آرتروز که احتیاج به استفاده از ژل یا فیزیوتراپی دارند حتما بعد از هر مرحله پاها را به دقت شستشو داده و خشک کنند.

سخن آخر

در این نوشته ما به بررسی درمان پا درد سالمندان در خانه پرداختیم. نکته آخر این که این را بدانیم که پیشگیری بهتر از درمان است. سعی کنید تا فرد سالمند دچا مشکلاتی از قبیل افتادن و یا پیچ خوردگی پا و آسیب های عضلانی نگردد و این کار با احتیاط و مراقبت صحیح امکان پذیر می باشد.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.