روزئولا در کودکان چیست؟ علائم و روش درمان آن

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

روزئولا یک عفونت خفیف است که معمولاً کودکان را تا سن 2 سالگی درگیر می کند. گاهی اوقات بزرگسالان را نیز مبتلا می کند. روزئولا به قدری شایع است که اکثر کودکان تا زمان ورود به مهدکودک به روزئولا مبتلا شده‌اند.

دو سویه رایج ویروس هرپس باعث بروز روزئولا می‌شوند. این وضعیت به طور معمول باعث تب چند روزه و به دنبال آن راش می‌شود. برخی از کودکان فقط یک مورد خفیف روزئولا را تجربه می‌کنند و هرگز نشانه واضحی از بیماری را نشان نمی‌دهند، در حالی که برخی دیگر طیف کاملی از علائم و نشانه ها را تجربه می‌کنند.

علل روزئولا
روزئولا یک عفونت خفیف برای کودکان است.

عوارض روزئولا معمولاً جدی نیست. به ندرت، تب بسیار بالا می تواند منجر به بروز عوارض شود. درمان روزئولا شامل استراحت، مصرف مایعات و داروهای مخصوص برای کاهش تب است.

پیشنهاد مقاله : تشنج در کودکان و 6 مدل تشنج در کودکان

علائم روزئولا

اگر کودکی در معرض تماس با فرد مبتلا به روزئولا قرار گیرد و به ویروس آلوده شود، معمولاً یک یا دو هفته طول می‌کشد تا علائم و نشانه‌های عفونت ظاهر شوند.

ممکن است کودک به روزئولا مبتلا شود، اما علائم و نشانه‌های آن خیلی خفیف باشد که به راحتی قابل مشاهده نباشد.

علائم روزئولا ممکن است شامل موارد زیر باشد:

1. تب

روزئولا معمولاً با تب ناگهانی و شدید، اغلب بیشتر از 103 فارنهایت (39.4 درجه سانتیگراد) شروع می‌شود. برخی از کودکان نیز ممکن است همراه با یا قبل از تب، گلودرد، آبریزش بینی یا سرفه داشته باشند. کودک هم‌چنین ممکن است همراه با تب، غدد لنفاوی گردن کودک متورم شود. تب سه تا پنج روز طول می‌کشد.

2. راش

هنگامی که تب فروکش کرد، معمولاً بثورات پوستی ظاهر می شود، اما نه همیشه. بثورات شامل لکه‌های صورتی کوچک است. این لکه ها عموماً صاف هستند، اما ممکن است برخی از آنها برجسته شوند. ممکن است یک حلقه سفید در اطراف برخی از نقاط وجود داشته باشد.

بثورات معمولاً از قفسه سینه، پشت و شکم شروع می شود و سپس به گردن و بازوها گسترش می‌یابد. ممکن است به پاها و صورت برسد یا نرسد. راش، که دارای خارش ناراحت کننده نیست، می‌تواند از چند ساعت تا چند روز قبل از محو شدن باقی بماند. سایر علائم و نشانه های روزئولا ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • تحریک پذیری در نوزادان و کودکان
  • اسهال خفیف
  • کاهش اشتها
  • پلک های متورم

در صورت شدت هر کدام از این علایم به پزشک مراجعه شود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه نمود؟

اگر تب کودک بالا برود یا به سرعت بالا بیاید، ممکن است دچار تشنج (تشنج ناشی از تب) گردد. با این حال، معمولاً زمانی که متوجه دمای بالای بدن کودک می شوید، خطر تشنج احتمالی قبلاً از بین رفته است. اگر کودک تشنج غیرقابل توضیحی داشت، فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

در شرایط زیر سریعا به پزشک مراجعه نمایید :

کودک تب بیش از 103 فارنهایت (39.4 درجه سانتیگراد) دارد.
کودک روزئولا دارد و تب بیش از هفت روز طول می کشد.
بثورات بعد از سه روز بهبود نمی یابند.

اگر سیستم ایمنی کودک به خطر افتاده است و با فردی که مبتلا به روزئولا بوده در تماس باشد با پزشک اطفال تماس بگیرید.

علل روزئولا

شایع‌ترین علت روزئولا ویروس هرپس انسانی شش است، اما علت آن نیز می تواند ویروس هرپس دیگری مانند، ویروس هرپس انسانی 7 باشد.

مانند سایر بیماری های ویروسی مانند سرماخوردگی معمولی، روزئولا از طریق تماس با ترشحات تنفسی یا بزاق فرد آلوده از فردی به فرد دیگر سرایت می کند. به عنوان مثال، یک کودک سالم که با کودک مبتلا به روزئولا در یک لیوان شریک شوند، ممکن است به ویروس مبتلا شود.

روزئولا حتی در صورت عدم وجود راش مسری است. این بدان معناست که این بیماری می تواند در حالی که یک کودک آلوده فقط تب دارد گسترش می یابد.

برخلاف آبله مرغان و سایر بیماری های ویروسی دوران کودکی که به سرعت گسترش می یابند، روزئولا به ندرت منجر به شیوع در سراسر جامعه می شود. عفونت می تواند در هر زمانی از سال رخ دهد.

عوارض روزئولا
عفونت می تواند در هر زمانی از سال رخ دهد.

عوامل خطرساز و عوارض روزئولا

نوزادان نسبتا بزرگتر در معرض بیشترین خطر ابتلا به روزئولا هستند، زیرا هنوز زمان کافی برای تولید آنتی‌بادی‌های خود علیه بسیاری از ویروس‌ها را نداشته‌اند.

در حالی که جنین در رحم، آنتی بادی هایی از مادر دریافت می کنند که او را در نوزادان تازه متولد شده از ابتلا به عفونت‌هایی مانند روزئولا محافظت می‌کند. اما این ایمنی با گذشت زمان کاهش می یابد. شایع ترین سن ابتلای کودک به روزئولا بین 6 تا 15 ماهگی است.

تشنج در کودکان

گاهی اوقات یک کودک مبتلا به روزئولا با افزایش سریع دمای بدن تشنجی را تجربه می کند. اگر این اتفاق بیفتد، کودک شما ممکن است برای مدت کوتاهی هوشیاری خود را از دست بدهد و دست ها، پاها یا سر خود را برای چند ثانیه تا چند دقیقه تکان دهد. او همچنین ممکن است به طور موقت کنترل مثانه یا روده را از دست بدهد.

اگر کودک  تشنج کرد، به دنبال مراقبت های اورژانسی باشید. تشنج‌های مرتبط با تب در کودکان خردسال، اگرچه ترسناک هستند، معمولاً کوتاه مدت هستند و به ندرت مضر هستند. عوارض روزئولا نادر است. اکثریت قریب به اتفاق کودکان و بزرگسالان سالم مبتلا به روزئولا به سرعت و به طور کامل بهبود می یابند.

سیستم ایمنی بدن

روزئولا در افرادی که سیستم ایمنی آنها به خطر افتاده است، مانند افرادی که اخیرا پیوند مغز استخوان یا عضو دریافت کرده اند، نگرانی بیشتری دارد. از آنجایی که برخی از کودکان و افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند به طور کلی در برابر ویروس ها مقاومت کمتری دارند، معمولاً موارد شدیدتری از عفونت را ایجاد می کنند و سخت تر می توانند با این بیماری مبارزه کنند.

افراد با سیستم ایمنی ضعیف که به روزئولا مبتلا می شوند ممکن است عوارض بالقوه جدی ناشی از عفونت، مانند ذات الریه یا آنسفالیت، یک التهاب بالقوه تهدید کننده زندگی در مغز را تجربه کنند.

پیش‌گیری از روزئولا

از آنجایی که هیچ واکسنی برای پیشگیری از روزئولا وجود ندارد، بهترین کاری که می توانید برای جلوگیری از انتشار روزئولا انجام دهید این است که کودک خود را در معرض فرد آلوده قرار ندهید. اگر کودکی مبتلا به روزئولا شده است باید تا زمانی که تب از بین برود، او را در خانه و دور از کودکان دیگر نگه دارید.

اکثر افراد در سنین مدرسه آنتی بادی هایی علیه روزئولا دارند که باعث می شود در برابر عفونت دوم مصون باشند. با این حال، اگر یکی از اعضای خانواده به ویروس مبتلا شد،لازم است مطمئن شوید که همه اعضای خانواده دست‌های خود را به طور مکرر بشویند تا از سرایت ویروس به افرادی که مصون نیستند، جلوگیری شود.

بزرگسالانی که هرگز در کودکی به روزئولا مبتلا نشده‌اند، ممکن است بعداً در زندگی مبتلا شوند، اگرچه این بیماری در بزرگسالان سالم خفیف است. با این حال، بزرگسالان آلوده می توانند ویروس را به کودکان منتقل کنند.

موسسه پرستاری زندگی برتر اکسین با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستار در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.

کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.