بررسی مزایا و معایب خانه سالمندان و استخدام پرستار در منزل

مزایا و معایت خانه سالمندان یا استخدام پرستار سالمند

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

زمانی که فرد سالخورده‌ای دچار مشکلات زیاد در توان حرکتی خود شده یا از بیماری‌های روحی چون افسردگی، آلزایمر و … رنج می‌برد؛ نیاز به یک همراه و مراقب همیشگی برای او بیشتر خواهد شد. در چنین شرایطی معمولا خانواده به مزایا و معایب استخدام پرستار و همین طور مزایا خانه سالمندان و معایب آن فکر کرده و این دو امکان برای نگهداری و مراقبت از سالمند را در دو کفه ترازو قرار می‌دهند. نگهداری از سالمند در منزل و با همراهی یک پرستار سالمند بهتر است یا سپردن او به خانه سالمندان؟ قطعا هر یک از این دو شرایط، مزایا و معایب خاص خود را دارند و در مورد افراد با موقعیت‌های مختلف، متمایز خواهند بود.

در این مطلب از مرکز خدمات پرستاری زندگی برتر قصد داریم نگاهی به مزایا و معایب خانه سالمندان و استخدام پرستار در منزل داشته باشیم و ببینیم کدام یک از این دو الگوی مراقبت از افراد سالخورده، مناسب‌تر هستند و آثار بهتری دارند.

نکات مهم در انتخاب پرستار سالمند در منزل

قطعا مزایا و معایب استخدام پرستار سالمند در منزل، در جای خود قابل توجه هستند، اما زمانی که در استخدام پرستار دقت لازم را به خرج دهید، معایب آن به حداقل می‌رسند. در واقع بیشتر معایب استخدام پرستار سالمند در منزل ناشی از انتخاب نادرست پرستاری است که به خوبی توان نگهداری از یک سالمند با شرایط خاص را ندارد.

این در حالی است که شما باید پیش از استخدام پرستار سالمند، به خوبی و با دقت نیازها و مشکلات فرد سالخورده خود را مشخص کرده و پرستاری را درخواست کنید که بتواند به بهترین شکل از فرد سالمند مراقبت کند. به طور مثال اگر سالمند شما دچار بیماری افسردگی روحی است، حتما باید پرستار نحوه برخورد و تعامل با سالمندان افسرده را بداند و بتواند تاثیرات مثبتی بر روحیه فرد گذاشته و وضعیت روانی او را بهبود ببخشد.

پیشنهاد مقاله : مراقبت و پرستاری از سالمندان دارای زوال عقل کجا مورد نیاز است؟

خانه سالمندان
زمانی که سالمند دچار مشکلات زیاد در توان حرکتی خود شده نیاز به مراقبت دارد.

از این روی باید با در نظر گرفتن معایب استخدام پرستار سالمند در منزل و همین طور مزایای آن، بهترین روش برای استخدام پرستار را در نظر بگیرید. به این شکل که به یک موسسه پرستار معتبر و شناخته شده مراجعه کرده و با لحاظ کردن وضعیت سالمند خود، پرستاری متناسب با شرایط او درخواست کنید.

نکات لازم در انتخاب خانه سالمندان

اما زمانی که قرار باشد نسبت به انتخاب خانه سالمندان مناسب اقدام کنید، باید موارد مختلفی را در نظر بگیرید. وضعیت خانه سالمندان از لحاظ بهداشت جسمی، محیطی و روانی، حال و هوای محیط، تخصص پرستاران و … بسیار اهمیت دارد. قرار است شما فرد سالخورده که قطعا نسبت نزدیکی با شما دارد و مورد علاقه‌تان است را از محیط گرم و امن خانواده خارج کرده و در خانه سالمندان رها کنید.

از این روی اهمیت بسیار زیادی دارد که تک تک موارد مهم در خصوص نحوه زندگی در خانه سالمندان را بررسی کنید تا مطمئن شوید که سالمند شما در آن‌ جا در امنیت و آرامش کامل به سر برده و تمامی مراقبت‌های لازم از او به عمل می‌آید.

اما به یاد داشته باشید که حتی بهترین خانه سالمندان، معایب ذاتی دارد. به این معنی که برخی از معایب خانه سالمندان قابل اغماض نیستند. به طور نمونه همین موضوع که شما سالمند را از محیط خانه و افراد خانواده دور می‌کنید، زمینه افسردگی و اختلالات روانی را برای او فراهم کرده‌اید. حتی آمار حاکی از آن است که بسیاری از سالمندان، در چنین شرایطی بیماری‌های جسمی جدیدی را نیز تجربه می‌کنند.

به طور مثال اگر چه ممکن است وضعیت تغذیه سالمندان و برنامه غذایی آن‌ها در خانه سالمندان مناسب باشد، اما در اکثر مواقع سالمندان دچار بی‌اشتهایی شده و به دلیل دوری از خانواده، ممکن است تغذیه درستی نداشته باشند. از این روی اگر چه لازم است که آشنایی با مزایای خانه سالمندان داشته باشید، اما در هر وضعیت این مورد را در نظر داشته باشید که روحیه سالمند با رها شدن در خانه سالمندان، افت خواهد کرد.

پرستار سالمند یا خانه سالمندان؟

با مروری که در خصوص شرایط استخدام پرستار سالمند و خانه سالمندان داشتیم، تقریبا می‌توان گفت که در بیشتر مواقع استخدام پرستار سالمند در منزل، گزینه بهتری نسبت به خانه سالمندان است. به واقع از هر منظری که به مقایسه پرستار سالمند در منزل و خانه سالمندان بپردازیم، حق زندگی شاد و برخورداری از روحیه برای سالمندان، ایجاب می‌کند که تا حد ممکن این افراد را در محیط گرم خانواده نگه داریم.

استخدام پرستار سالمند
استخدام پرستار سالمند در منزل، گزینه بهتری نسبت به خانه سالمندان است.

البته در مواردی با استثنا روبرو هستیم. در خصوص برخی از سالمندان، امکان نگهداری در منزل به کلی منتفی بوده یا این که شرایط خانوادگی مانع از نگه داشتن آن‌ها در منزل است. اما در غیر این صورت، بیشتر روان‌شناسان توصیه می‌کنند که نگهداری از سالمند در منزل به همراه پرستار، کمک بزرگی به سلامت روحی و جسمی فرد سالخورده خواهد کرد.

سخن پایانی

در این مطلب با مزایا استخدام پرستار سالمند در منزل و همین طور معایب خانه سالمندان و مزایای آن، آشنا شدیم. شما اگر سالمندی در منزل داشته باشید، برای نگهداری از او کدام مورد را ترجیح می‌دهید؟ به نظر شما نگهداری سالمند در منزل چه تاثیری بر سالمند دارد؟ حتما نظرات و تجربیات خود در این خصوص را با ما و دیگر کاربران ما به بحث و اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

نگهداری سالمند در منزل چه تاثیری بر او دارد؟

به این ترتیب، سالمند می‌تواند ضمن دریافت مراقبت‌های تخصصی لازم، در محیط گرم و امن خانواده و خانه مانده و روحیه او به زندگی حفظ شود.

مهم‌ترین معایب استخدام پرستار سالمند در منزل کدامند؟

وابستگی سالمند به پرستار، عدم آشنایی پرستار با نیازها و روحیات سالمند از جمله معایب استخدام پرستار سالمند در منزل هستند.

معایب خانه سالمندان چیست؟

دوری سالمند از محیط خانواده، افسردگی، ابتلا به دیگر بیماری‌های روانی چون آلزایمر و … از جمله معایب خانه سالمندان هستند.

مزایا استخدام پرستار سالمند در منزل شامل چه مواردی می‌شود؟

مراقبت جسمی و روحی از سالمند، ارتقا روحیه و اشتیاق به زندگی در سالمند، رسیدگی به تغذیه، همراهی و دوستی با سالمند و … از جمله این مزایا هستند.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.