روش های گفتگوی موثر با سالمندان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

زندگی یک سالمند در کنار خانواده و حتی به تنهایی همراه با چالش ها و مشکلات ویژه سنین خود است. مراقبت از یک سالمند می تواند تغییرات زیادی را در یک خانواده ایجاد کند. تغییراتی که می تواند منجر به افزایش تنش و چالش های مکرری گردد. به همین خاطر برخورد با سالمند حتی رفتار و گفتگو با سالمند می تواند از طریق رروش های گفتگوی موثر با سالمندان صورت گیرد. در ادامه و در مقاله پیش رو از وب سایت زندگی برتر به مسئله روش های گفتگوی موثر با سالمندان خواهیم پرداخت. گفتگو خصوصا با حضور پرستار بیمار در منزل و پرستاری سالمند اهمیت بیشتری پیدا می کند.

روش های گفتگوی موثر با سالمندان

یادگیری یک ارتباط دو طرفه سالم می تواند به اعضای خانواده که سالمند نیز جزوی از آن می باشد کمک می کند تا اعضای خانواده سالمند راحت تر و مؤثر تر یکدیگر را درک نمایند. تعامل نسبت به یکدیگر را افزایش دهند. در ادامه نکاتی را به شما یادآوری می کنیم تا تمام تلاش های خود را برای برقراری ارتباط موثر سالمند به کار گیرید.   روش های گفتگوی موثر با سالمندان عبارتند از:

ارتباط موثر با سالمند از راه گوش دادن مفید

در این رابطه بایستی بدانیم به سخنان سالمند با حوصله گوش فرا دهیم. حرف سالمند را قطع نکنیم. اگر سالمند بین حرف ها مکث می کند بدین معنی است که فرد در حال تفکر می باشد و به دنبال یافتن جمله ای مناسب است. سعی کنید تشخیص دهید فرد سالمند نیز سخنان شما را می شنود و نسبت به این حرفها درک کامل دارد.

در صورت درخواست از شما مشورت را انجام دهید

روش های گفتگوی موثر با سالمندان در مشورت کردن هم دیده می شود. اگر کمی دقت کرده باشیم خواهیم دانست که افراد سالمند در تمام طول عمر خود را به عنوان یک مدیر و ارشد دانسته و وظیفه تربیت و راهنمایی فرزندان را برعهده داشته اند. امکان دارد که مشورت از طرف فرزندان را قبول نکنند و برای خودسخت می دانند. بنابراین بهتر است در صورت خواست فرد سالمند نسبت به مشورت با ایشان ابراز تمایل کنید. البته بهتر است از فردی خارج از محدوده خانواده و موثر بخواهید تا طرف مشورت قرار گیرد. این کار عموما جوابگویی بیشتری خواهد داد.

واضح صحبت نمودن در هنگام مشورت از روش های گفتگوی موثر با سالمندان

افراد سالمند دوست ندارند به گونه ای با آن ها رفتار شود که تصور کنند دچار مشکل شنوایی هستند. یا ایراداتی هستند. اما نکته مهم این است که شما این مسئله را درک نمائید. ضمن این که باحوصله حرف های فرد سالمند را گوش دهید و به صورت شمرده با ایشان صحبت کنید. در صورتی که صلاح دانستید بلندتر صحبت کنید. نه اینکه فریاد بزنید. اما شمرده و شفاف صحبت کنید.

واضح صحبت نمودن در هنگام مشورت

تفاوت عقیده ها را بپذیرید

یکی از روش های گفتگوی موثر با سالمندان پذیرش است. در یک خانواده دلیلی بر هماهنگ بودن تمامی عقاید نمی باشد. اختلاف عقیده ممکن است وجود داشته باشد. نسبت به عقیده دیگران احترام قائل شوید. همانگونه که دوست دارید به حرف های تان توجه شود شما نیز به دقت به حرف ها و نظریات سالمند توجه کنید. حتی اگر نسبت به حرف های شما مخالفت داشته باشند. نسبت به حرف های آنها بی تفاوت نباشید. حرف هایشان را گوش داده و نسبت به حرفهای آنان جبهه گیری نکنید.

حفظ احترام سالمند از روش های گفتگوی موثر با سالمندان

سعی کنید هنگام صحبت با فرد سالمند ضمن حفظ احترام درست رفتار کنید. حتی افزایش میزان صدای تان ممکن است باعث کدورت فرد سالمند شود. حتی اگر سالمند دچار زوال عقل و یا ناشنوایی و کم شنوایی می باشد هرگز سعی نکنید با فرد سالمند از موضع بالا و یا مثل یک کودک صحبت کنید.

اولویت بندی موقعیت های یاری دهنده

خیلی از سالمندان ممکن است دچار چالش های فزاینده ای باشند. مانند محدودیت های جسمی، حرکتی، کاهش قدرت استقامتی و مشکلات حافظه و شنوایی. از دخالت و ورود به جنبه های زندگی آنان خودداری کنید. بجای آن سعی کنید به موضوعاتی را که لازم است و مهم می باشد بپردازید‌. حتی نسبت به موفقیت های کوچک آنان عکس العمل نشان دهید. آنها را محترم و بزرگ بشمارید.

برقراری ارتباط موثر با پرسیدن سوال از روش های گفتگوی موثر با سالمندان

بهتر است  برای ارتباط موثر با سالمند سوالاتی را آماده نموده و از فرد سالمند بپرسید. مانند تعریف خاطرات گذشته، صحبت در مورد تجربیات زندگی این افراد و دیگر موارد که سالمند را را وادار به صحبت و ابراز عقیده می کند‌.

سخن آخر

در این نوشته از وب سایت موسسه پرستاری زندگی برتر ما به بررسی روش های گفتگوی موثر با سالمندان پرداختیم. نکته آخر این که در ارتباط فرد سالمند بهتر است از مشورت دیگر افراد خارج از خانواده خصوصا افراد مشاور خانواده جهت برقراری ارتباط با فرد سالمند استفاده کنید. به دنبال راه های موثر برقراری ارتباط باشید و ضمن احترام به آنها حرف هایشان را با حوصله گوش دهید.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست پرستار

0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان