تاخیر شروع شیردهی ، دلایل و عوامل ایجاد کننده آن

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

تاخیر شروع شیردهی No Breast Milk می تواند به علت برخی از عوارض پزشکی و روشهای زایمان ایجاد شود  .ممکن است چند روز پس از زایمان سینه های مادر هنوز شیر نداشته باشد .

گفته شده است که حداکثر بیست و پنج درصد از کل مادران ممکن است بیش از سه روز در شیردهی تاخیر داشته باشند . اما این بدان معنا نیست که شیردهی شروع نمی شود ، اما می تواند باعث نگرانی شود.

شیرمادر چگونه تولید می شود

پرولاکتین ، کورتیزول ، اکسی توسین و انسولین هورمون هایی هستند که برای تولید شیر مادر ضروری هستند و در بدن زنان در طول بارداری تولید می شوند. تولید شیر مادر ، تنها 30 تا 40 ساعت پس از تولد آغاز می شود. هورمون پروژسترون که مانع تولید شیر مادر است ، پس از تولد کودک  و جدایی  جفت از رحم  کاهش می یابد. این کاهش پروژسترون سبب تولید شیر مادر می شود.

درمان تاخیر شروع شیردهی
چند روز پس از زایمان ، سینه مادر متورم می شود، این اولین علامت ورود شیر است.

چند روز پس از زایمان ، سینه مادر متورم می شود، این اولین علامت ورود شیر است. پرولاکتین ، هورمونی که در بدن مادر باعث تولید شیر می شود ، در طول بارداری افزایش می یابد. از طرفی هورمون پروژسترون که از طریق جفت تولید می شود مانع این است که بدن به پرولاکتین پاسخ بدهد.

پیشنهاد مقاله: فواید مصرف میوه و سبزیجات برای سلامتی و پیشگیری از بیماریها

تولید و عرضه طبیعی شیر مادر در بدن فقط از زمان تولد کودک آغاز می شود یعنی دقیقا زمانی که جفت از بدن جدا شده است . زنان باردار مشاهده می کنند که گاهی اوقات سینه های آنها کمی شیر ترشح می کند. آغوز اولین شیر غنی و خامه ای است که سینه های مادر از اواسط بارداری شروع به تولید می کنند. این امر مواد غذایی مورد نیاز کودک قبل از خروج شیر از سینه را فراهم می کند .

علل عدم توانایی تولید شیر

شیردهی طبیعی بهترین گزینه برای نوزادان تازه متولد شده محسوب می شود. متأسفانه ، برای برخی از مادران ، حداقل اوایل زایمان امکان شیردهی وجود ندارد. دلایل زیادی برای عدم تولید یا تولید مقدار بسیار کم شیر وجود دارد . این امر در بین متخصصان و پزشکان نیز مسئله ای بحث برانگیز است. در اینجا ، برخی از این دلایل را توضیح  خواهیم داد

استرس

در زندگی پر سرو صدا و مدرن امروزی اکثر ما کمترین وقت لازم را برای ایجاد ارتباط موثر با خانواده و دوستان خود داریم این شرایط باعث بروز استرس در افراد می شود ، پزشکان استرس را عامل اصلی بروز بیماری می دانند، این بیماریها شامل  اضطراب ، بیماری قلبی ، افسردگی و تاخیر شروع شیردهی یا عدم تولید شیر مادر است . استرس می تواند باعث شود بدن از راه های غیرقابل توضیح واکنش نشان دهد.

عدم تعادل هورمونی

غده تیروئید که غالباً به عنوان اندامی کوچک به شکل پروانه توصیف می شود ، اگرچه ریز است اما برای حفظ تعادل هورمون ها بسیار مهم است. عملکرد نامناسب غده تیروئید باعث عدم تعادل هورمونی می شود و در نتیجه باعث تاخیز در شیردهی یا عدم تولید شیر می شود.

در میان هورمون های مهم ، استروژن و پروژسترون با رشد پستان ، بلوغ و شروع باروری در زنان ارتباط دارند. پرولاکتین به تولید شیر در دوران بارداری کمک می کند و اکسی توسین باعث جریان شیر از طریق مجاری شیری می شود. کمبود این هورمون ها به دلیل عملکرد غده تیروئید یا هر عامل دیگری ، در تولید شیر مادر اختلال ایجاد می کند

شیوه زندگی

بارداری یک مرحله حساس  است. باید به انتخاب سبک زندگی در این دوران توجه ویژه داشت. سبک زندگی بی تحرک ، رژیم غذایی نامناسب ، افراط در مصرف الکل ، مواد مخدر ، استعمال دخانیات و مصرف زیاد کافئین می تواند باعث تاخیر شیردهی یا عدم تولید شیر در بدن مادر شود .

روشهای ضد بارداری و تاثیر آن بر شیردهی

بیشتر داروهای ضد بارداری با ایجاد اختلال در هورمون های بدن کار می کنند. این هورمونهای مصنوعی ممکن است عواقبی را در پی داشته باشد ،. برخی از زنان پس از تولد کودک شروع به مصرف دارو می کنند و این عمل می تواند منجر به تاخیردر شیردهی یا عدم تولید شیر پس از زایمان شود .

مصرف برخی داروها و گیاهان

مانند داروهای ضد بارداری ، سایر داروهای خاص و برخی گیاهان می توانند در تولید شیر مادر اختلال ایجاد کنند. گیاهانی مانند مریم گلی ، پونه کوهی ، جعفری و نعناع فلفلی عامل جلوگیری کننده  از تولید شیر مادریا تاخیر در شیردهی  شناخته شده اند. توصیه می شود در مورد رژیم غذایی مناسب برای تولید شیر مادر با پزشکان و متخصصان مشورت کنید.

عوامل محیطی

افزایش آلودگی هوا ، آلودگی آب و غذا و تخریب محیط زیست واقعیت های تلخ زندگی مدرن است. چنین عواملی ممکن است در تولید شیر مادر نیز تداخل ایجاد کنند یا باعث تاخیر در شیردهی شوند . اگرچه برای محافظت کامل از این واقعیت نمی توان کارهای زیادی انجام داد ، اما مطمئناً می توان از نظر غذا و آب اقدامات احتیاطی خاصی را انجام داد. مادران شیرده بهتر است که از محیطهای پرازدحام و آلوده پرهیز کنند .

سندرم شیهان

چگونه تاخیر شروع شیردهی را جبران کنیم
افزایش آلودگی هوا ، آلودگی آب و غذا و تخریب محیط زیست واقعیت های تلخ زندگی مدرن است.

حتی با داشتن دانش ، مهارت و فناوری باز هم  ، همه چیز همیشه طبق برنامه پیش نمی روند. این امر در مورد بارداری نیز صادق است. در هنگام زایمان کودک می توانید با مشکلات زیادی روبرو شوید.

از زایمان دشوار و خونریزی گرفته تا اشتباهات مراقبان و کادر پزشکی ، عوامل زیادی می توانند منجر به زایمان آسیب زا شوند. استرس ناشی از چنین زایمانی ممکن است بر تولید شیر مادر تأثیر بگذارد. خونریزی پس از زایمان می تواند منجر به کاهش حاد سطح هورمون ها و عدم تولید شیر شود که سندرم شیهان نامیده می شود.

اندازه سینه

مقدار شیر تولید شده و ذخیره شده در سینه زنان به اندازه خود پستانها ارتباط ندارد ، بلکه به میزان بافت تولید کننده شیر در آنها مربوط است. ممکن است برخی از زنان پستان بزرگ داشته باشند و در برخی از خانم ها عکس این قضیه صادق باشد. گاهی ممکن است یکی از پستانها بیش از طرف دیگر شیر تولید کند. زنانی که سینه های آنها شیر بیشتری تولید و ذخیره می کنند ، مجبورند بیشتر اوقات شیر ​​را بدوشند و از سینه تخلیه کنند .

تخلیه ناکافی شیر

در یک شرایط ایده آل ، هرچه کودک بیشتر شیر بخورد ، بدن مادر بیشتر شیر تولید می کند. اگر کودک قادر به دریافت شیربه طور  صحیح نباشد و شیر سینه به درستی تخلیه نشود ، شیر باقیمانده به بدن اجازه تولید شیر بیشتر را نمی دهد.

برای شروع تولید بیشتر شیر لازم است که سینه ها از شیر تخلیه شوند. ماساژ دادن سینه ها می تواند به جریان بیشتر شیر کمک کند و اطمینان از اینکه کودک می تواند به خوبی به سینه متصل شود ، باعث تخلیه مناسب شیر می شود .

مصرف گیاهان دارویی برای افزایش میزان شیر

برای تولید شیر کافی تغذیه مناسب بیشترین اهمیت را دارد . نوشیدن آب به اندازه کافی و استفاده از آب میوه هایی که از انواع میوه ها گرفته شده با تامین ویتامین های ضروری بدن می تواند باعث تولید شیر نیز شوند . در دوران شیردهی انتخاب صحیح مواد غذایی می تواند در سلامتی شما و نوزادتان موثر باشد زیرا می دانیم که مواد غذایی از طریق شیر وارد بدن کودک می شود . برخی از گیاهان به عنوان افزاینده شیر مادر شناخته می شوند ، رازیانه یکی از معروفترین گیاهان با این خاصیت است .

خدمات پرستار کودک زندگی برتر اکسین با داشتن سالها تجربه در زمینه خدمات پرستار در منزل و کادری کاملا حرفه ای به صورت شبانه روزی در خدمت شما عزیزان است

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست پرستار

0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان