با فواید ورزش ایروبیک برای سلامتی آشنا شوید

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

ورزش ایروبیک یا هوازی Aerobics باعث استفاده ، انتقال و جذب اکسیژن در بدن می شوند. در برخی از ورزش های هوازی مانند پیاده روی و دویدن ، چربی ها و کربوهیدرات ها برای تولید انرژی مصرف می شوند.

مزایای ورزش برای همه بسیار روشن است. و مطالعات یکی پس از دیگری نتایج مثبت ورزش  بر ذهن و بدن ما را نشان می دهند.  ورزش به ما در کاهش وزن ، ریشه کن کردن و سازماندهی استرس کمک می کند ، سیستم ایمنی بدن را تحریک می کند و خطر ابتلا به برخی بیماری ها را کاهش می دهد.

انواع مختلفی از ورزش ها وجود دارد. این ورزش ها را می توان به دو دسته اصلی ورزش هوازی و بی هوازی طبقه بندی کرد.

به طور خاص ، ورزش هوازی به هر گونه فعالیتی با شدت پایین اشاره می کند که ضربان قلب را افزایش می دهد در حالی که فعالیت های شدید شخصی را ورزش های بی هوازی (به عنوان مثال بدنسازی) می نامند.

فواید ایروبیک
ورزش های هوازی شامل ورزشهای متنوعی است.

ورزش های هوازی شامل ورزشهای متنوعی مانند هنرهای رزمی (که ورزش های بی هوازی را با هم ترکیب می کند) ، دویدن ، پیاده روی ، دوچرخه سواری ، شنا، اسکی است.

ایروبیک روشی فوق العاده است که از طریق آن می توانید در طول زندگی تناسب اندام و انرژی خود را حفظ کنید. اگر از مزایای ایروبیک آگاه نیستید این مقاله به بیان این مزایا پرداخته است :

بدن برای حفظ برخی از عملکردهای اساسی مانند تنفس ، گردش مایعات بدن و عملکرد طبیعی قسمتهای جداگانه بدن ، به مقدار معینی انرژی نیاز دارد.

انرژی مورد نیاز برای حفظ این اهداف به عنوان BMR یا نرخ متابولیک ابتدایی شناخته می شود. هر ورزشی  نیاز به نیروی اضافی دارد که توسط گلیکوژن (کربوهیدرات ها) و پیش پردازش چربی در مایعات بدن ، کبد و سینوس ها انجام می شود.

ورزش های هوازی با دادن اکسیژن بیشتر به تمام اعضای بدن برای سلامتی ما بسیار موثر است .  پشت سر گذاشتن زندگی خسته و بی روح و شروع ورزش ایروبیک ، پیشرفت مهمی در چرخه زندگی شما به ارمغان می آورد.

ورزش  به هر شکل خوب است ، با این حال ، ورزش های هوازی مانند پیاده روی ، پرش و دویدن چربی ها و کربوهیدرات های بدن را می سوزاند تا انرژی پویا تولید کند.

انواع ورزش های هوازی:

سوالی که مطرح می شود این است که چه فعالیت هایی جزو ورزش های ایروبیک طبقه بندی می شوند :

دویدن

پیاده روی تند

شنا كردن

کارهای باغبانی یا نظافت

دوچرخه سواري

انجام بازی های بیرون و داخل خانه مانند فوتبال یا بدمینتون.

پیاده روی ساده ترین و رایج ترین ورزش هوازی است. شدت را می توان با سن و سطح آمادگی جسمانی فرد مطابقت داد. این کار را می توان در هر مکانی انجام داد و می توان آن را برای سالهای پیری نیز ادامه داد.

دوچرخه سواری نیز یک ورزش هوازی رایج است که بیشتر افراد را به خود جذب می کند. این ورزش را می توان با دوچرخه معمولی یا با چرخه ثابت انجام داد. برای افرادی که از آرتروز رنج می برند و اضافه وزن دارند مناسب است.

دستگاه های اسکی ، پله و  استپ ها وسایلی هستند که یک ورزش هوازی خوب را ارائه می دهند. آنها در مراکز تناسب اندام موجود هستند. انتخاب دستگاه باید با توجه به توانایی فرد انجام شود.

شنا یک ورزش هوازی مفید برای یک فرد سالم است. افرادی که از مشکلات استخوانی رنج می برند و اختلالات شنوایی دارند باید از شنا اجتناب کنند.

ایروبیک و فواید آن

بدن انسان برای عملکرد به انرژی خاصی در بدن نیاز دارد. هر عملی که بدن انجام می دهد مانند تنفس ، تعریق ، متابولیسم و ​​سایر عملکردهای طبیعی ، به انرژی نیاز دارد.

انرژی یا کالری مورد نیاز برای عملکرد جامع بدن به عنوان BMR یا میزان متابولیسم پایه یا کالری مورد نیاز در روز شناخته می شود. ایروبیک و غذای سالم به دریافت انرژی حیاتی مفید به بدن کمک می کند. تناسب اندام و سلامت هداف اصلی ورزش هوازی هستند. این دو اغلب با یکدیگر ارتباط دارند.

پیشنهاد مقاله: کف پای صاف چیست و چگونه درمان می شود

فواید ورزش ایروبیک :

استرس را از بین می برد: ورزش های هوازی باعث می شود که خون به مغز به صورت یکنواخت برسد که در کنار آن استرس ، اضطراب و افسردگی را کاهش می دهد.

قلب را تقویت می کند: ایروبیک متابولیسم را افزایش داده و ضربان قلب را با پمپاژ منظم خون عادی می کند. همچنین باعث افزایش کلسترول خوب در بدن می شود. ایروبیک منظم به قلب این امکان را می دهد که در هر شرایطی ، چه در اوقات فراغت و چه در دوران اوج فعالیت بدنی ، قوی و طبیعی بماند.

چربی سوزی: ورزش های هوازی به بدن اجازه می دهد تا چربی بسوزاند و باعث کاهش وزن اضافه می شود .

سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند: مطالعات تأیید می کند که افرادی که ورزش می کنند یا برنامه تناسب اندام روزانه خود را که شامل ایروبیک است حفظ می کنند ، در مقابله با بیماری های مهاجم بهتر عمل می کنند. آنها سیستم دفاعی قوی تری برای دفع بیماری ها دارند .

کاهش بروز اختلالات و عفونت ها: بدن انسان مستعد ابتلا به اختلالات و عفونت های متعدد از جمله بیماری های قلبی ، عفونت های ویروسی ، دیابت و انواع مختلف سرطان است. ایروبیک نه تنها از این موارد محافظت می کند ، بلکه خطر ابتلا به پوکی استخوان و مشکلات مفاصل را نیز به حداقل می رساند.

ایروبیک و عمر طولانی: مطالعات نشان می دهد افرادی که به طور منظم ورزش می کنند بیشتر از کسانی که ورزش نمی کنند ، عمر طولانی تری دارند.

فشار خون را کنترل می کند: به لطف سبک زندگی مدرن فشار خون بالا یا پایین اکثر مردم را اذیت می کند ، اما با انجام ایروبیک  فشار خون کنترل می شود.

قند خون را تنظیم می کند: همانند فشار خون ، قند خون نیز هدیه ای برای شیوه زندگی مدرن است  . ایروبیک منظم با تنظیم انسولین به کنترل قند خون کمک می کند.

ایروبیک و آسم : ایروبیک برای بیماران مبتلا به آسم فقط باید با پیشنهاد پزشک انجام شود. چند ورزش خاص وجود دارد که برای این بیماران مفید باشد.

درمان درد مزمن با ایروبیک : ایروبیک به لطف سیستم قلبی عروقی صاف ، جریان اکسیژن بیشتری را به سمت قسمت های دردناک بدن فراهم می کند. این گردش خون بهتر باعث کاهش درد مزاحم می شود.

تعادل سیستم تنفسی و قلبی عروقی: ورزش های هوازی با افزایش ظرفیت بدن برای استفاده بیشتر از اکسیژن ، آمادگی قلبی عروقی را بهبود می بخشد. این ورزش ها به افزایش اندازه حفره های قلب کمک می کند که باعث افزایش ظرفیت بدن می شود

 تقویت قلب برای پمپاژ خون بیشتر به ماهیچه ها. تعادل تنفسی و استقامت بدن نیز با کمک ایروبیک افزایش می یابد. با گذشت زمان ، فرد قادر خواهد بود میزان و سرعت فعالیت های انجام شده را افزایش دهد.

هر فعالیت مزایای خاص خود را برای بدن ارائه می دهد. برای مثال دویدن و پیاده روی در مقایسه با شنا مزایای محدودی را به همراه خواهد داشت.

درمان بیماری ها با ایروبیک : ورزش هوازی منظم با کاهش خطر ابتلا به فشار خون بالا ، دیابت ، سرطان سینه و روده بزرگ نتایج مثبتی را نشان داده است.

همچنین به کاهش خطر حملات قلبی کمک می کند. با افزایش سطح کلسترول خوب (HDL) و کاهش کلسترول بد (LDL) کلسترول ، به کنترل کلسترول کمک می کند.

سلامت عمومی افراد مبتلا به آرتروز و سایر مشکلات را می توان با ورزش های هوازی سطح پایین مانند پیاده روی و شنا بهبود بخشید.

کنترل وزن: ورزش هوازی با میزان متوسط ​​تا کم ​​کالری را می سوزاند و به کاهش وزن کمک می کند. ورزش های هوازی همیشه بخش مهمی از برنامه کاهش وزن و برنامه مدیریت وزن برای افزایش وزن است.

سلامت استخوان ها و ماهیچه ها را بهبود می بخشد: ورزش های هوازی منظم مانند پیاده روی سریع می تواند خطر بیماری های استخوانی مانند پوکی استخوان را کاهش دهد که در آن استخوان ها با افزایش سن نازک می شوند.

این ورزش ها رشد عروق خونی نازک و  بافت های عضلانی را تحریک کرده و اکسیژن رسانی در آنها را افزایش می دهد. این ورزش به کاهش درد کمر کمک می کند ، و عملکرد ماهیچه ها را در دفع موثر سموم از بدن افزایش می دهند.

مزایای ایروبیک
این ورزش ها رشد عروق خونی نازک و  بافت های عضلانی را تحریک کرده است.

مزایای اجتماعی: بیشتر ورزش های هوازی به ایجاد یک حلقه دوستانه و روابط صمیمانه با بازیکنان دیگر کمک می کند. انجام ورزش هوازی در یک تیم موثرتر است  و به طور منظم باقی می ماند.

مزایای روانی: ایروبیک به کنترل استرس ، اضطراب و افسردگی کمک می کند و زندگی بهتری را برای فرد فراهم می کند.

همچنین می تواند به افزایش طول عمر افراد کمک کند. تعامل اجتماعی در حین ایروبیک در کنترل استرس عاطفی مفید است. حواس پرتی از کارهای معمول روزانه در حین ورزش ، ذهن فرد را  آرام می کند.

ایروبیک نه تنها مفید است ، بلکه برای همه یک نجات دهنده است.

مرکز پرستاری زندگی برتر اکسین با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.

کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.