14 ابزار ضروری پرستاران در منزل

ابزار ضروری پرستاران در منزل

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

پرستاری از بیمار در منزل یا بیمارستان، نیازمند دانش کاملا تخصصی است و یک پرستار باید مراقبت درست و اصولی از بیمار انجام دهد. این به صورت مستقیم با سلامت بیمار و تسریع روند بهبودی او، ارتباط خواهد داشت. به جز مهارت پرستاری و دانش مربوط به آن، یک سری لوازم مورد نیاز پرستاران وجود دارد که هر پرستاری باید آن‌ها را به همراه داشته و به موقع از لوازم، به نفع بیمار یا خود، استفاده کند. در این مطلب از مرکز خدمات پرستاری زندگی برتر قصد داریم نگاهی به لوازم ضروری پرستاران برای مراقبت و نگهداری از بیمار بیندازیم. پیشنهاد می‌کنیم که تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

ابزار ضروری که تمام پرستاران باید همراه خود داشته باشند

اگر سوال شما این است که پرستاران به چه لوازمی نیاز دارند؟ موارد زیر را مطالعه کنید:

 1. گوشی پزشکی
 2. دستگاه فشارسنج
 3. دستگاه تست قند خون
 4. دماسنج
 5. پالس اکسیمتر
 6. چراغ قوه پزشکی (قلم نوری)
 7. دستکش یکبار مصرف
 8. ماسک تنفسی
 9. روکفشی یکبار مصرف
 10. اسپری اکسیژن پرتابل کوچک
 11. لوازم مراقبت از زخم
 12. قیچی پرستاری
 13. پد الکلی
 14. ضدعفونی کننده دست

1. گوشی پزشکی

یکی از مهم‌ترین لوازمی که پرستاران باید به همراه داشته باشند، گوشی پزشکی است. به دلایل مختلفی و در زمان‌های گوناگون، ممکن است که پرستار نیاز به گوش دادن به شدت ضربان قلب و همینطور وضعیت ریه‌های فرد داشته باشد. در این صورت همراه داشتن گوشی پزشکی ضرورت خواهد داشت.

2. دستگاه فشارسنج

معمولا افراد بیمار و به طور ویژه افراد مسن، مشکلاتی در خصوص فشار خون دارند. پرستار باید حتما دستگاه فشارسنج همراه داشته و بتواند گاه و بی‌گاه، وضعیت فشار خون بیمار را بررسی کند.

دستگاه فشارسنج
یکی از مهم‌ترین ابزار پرستاران همراه داشتن دستگاه فشارسنج است.

در صورتی که فشار بالا رفته یا افت داشته باشد، درمان‌ و مراقبت لازم در پی آن، ضرورت دارد. از این روی دستگاه فشارسنج، یکی از تجهیزات مورد نیاز پرستاران است که تقریبا هر روز از آن استفاده می‌کنند.

3. دستگاه تست قند خون

میزان قند خون، نقش قابل توجهی در سلامت افراد دارد و حتی در خصوص عده‌ای که بیماری خاصی ندارند، باید هر از گاهی اندازه گیری شود. دستگاه تست قند خون، یکی از لوازم مورد نیاز پرستاران است که باید طرز کار با آن را به خوبی بدانند.

4. دماسنج

همراه داشتن یک دماسنج برای پرستار ضروری است و معمولا زمان رسیدگی به بیمار، در هر سن و وضعیتی که باشد، اندازه گیری میزان دمای بدن نیاز خواهد بود. به این ترتیب، یک پرستار همیشه باید دماسنج سالم و دقیق در وسایل خود داشته و در صورت لزوم از آن، به نفع وضعیت سلامتی بیمار، استفاده کند.

پیشنهاد مقاله : چگونه به پرستار بیمار حرفه ای تبدیل شویم؟

5. پالس اکسیمتر

سنجش میزان اکسیژن خون، برای تست وضعیت ریه، اهمیت دارد. این شرایط در خصوص بیماری‌های مختلفی، از جمله وضعیت‌های اورژانسی و همینطور بیماری‌های مربوط به ریه، جدی‌تر خواهد بود. پالس اکسیمتر، کاملا غیرتهاجمی بوده و از طریق آن، سطح مولکو‌ل‌های هموگلوبینی مخلوط با اکسیژن اندازه‌گیری می‌شوند؛ اندازه‌گیری سطح مولکول‌ها در قالب یک درصد بیان خواهد شد. سطح نرمال و طبیعی مولکول‌های هموگلوبین آمیخته با اکسیژن، باید بین 95 تا 97 درصد باشد و در صورتی که این سطح از 90 درصد پایین‌تر بیاید، رسیدگی پزشکی فوری نیاز خواهد بود.

6. چراغ قوه پزشکی (قلم نوری)

برای بررسی وضعیت مردمک‌های چشم و سطح عکس العمل بیمار، پرستار به قلم نوری یا همان چراغ قوه پزشکی نیاز دارد. ممکن است این وسیله در مقایسه با دیگر تجهیزاتی که پرستار باید همیشه همراه داشته باشد، کارایی کمتری داشته و دیر به دیر از آن استفاده شود. با این همه، قلم نوری نیز یکی از وسایل ضروری برای پرستار به حساب می‌آید که بهتر است حتما همراه داشته باشد.

7. دستکش یکبار مصرف

تا اینجا وسایل ضروری که برای مراقبت از بیمار لازم بوده و به نفع بیمار از آن‌ها استفاده می‌شود را معرفی کردیم. اما دستکش یکبار مصرف از جمله وسایلی است که برای سلامت خود پرستار، اهمیت دارد. برای انجام کارهای مختلفی از مسئولیت‌های پرستاری، بهتر است که پرستار دستکش یکبار مصرف به دست کند. به طور مثال زمانی که پرستار می‌خواهد وضعیت زخم بیمار را بررسی کرده یا پانسمان را تعویض کند، استفاده از دستکش ضروری است.

8. ماسک تنفسی

همینطور برای جلوگیری از انتقال بیماری‌های تنفسی میان پرستار و بیمار، بهتر است که پرستار از ماسک تنفسی استفاده کند. لازم به توضیح است که یک ماسک تنفسی بیمارستانی معمولی، تنها به اندازه 4 ساعت کارایی دارد و باید پس از این مدت، پرستار ماسک را تعویض کرده و از یک ماسک سالم و نو به جای آن استفاده کند.

9. روکفشی یکبار مصرف

برای اینکه آلودگی‌های محیط بیرون، از طریق ته کفش به بخشی که بیمار در آن جا در حال استراحت است، انتقال پیدا نکند، استفاده از روکفشی یک بار مصرف ضرورت دارد. البته در اکثر مواقع، پرستار با تعویض کفش‌های بیرون خود با دمپایی تمیز یا کفش مخصوص، این مشکل را برطرف می‌کند. اما برای شرایطی که امکان تعویض کفش وجود نداشته باشد، استفاده از روکفشی یک بار مصرف، کفایت کرده و می‌تواند این مشکل را برطرف کند.

10. اسپری اکسیژن پرتابل کوچک

در شرایطی ممکن است که بیمار نیاز فوری به دریافت اکسیژن داشته باشد. در این شرایط پرستار می‌تواند از اسپری اکسیژن پرتابل کوچک، برای بیمار استفاده کند. از این روی اگر می‌پرسید که چه تجهیزاتی برای پرستاری الزامی است؟ باید اسپری اکسیژن پرتابل کوچک را نیز در این فهرست قرار داد.

11. لوازم مراقبت از زخم

این لوازم شامل باند، گاز استریل و مواد پاک کننده زخم هستند. گاهی اوقات بیمار از پیش زخمی داشته و پرستار باید از آن مراقبت کند. در این صورت حتما به لوازم مراقبت از زخم، یعنی باند، گاز استریل و مواد ضدعفونی کننده نیاز خواهد بود.

لوازم و ابزارهای مراقبت از زخم
لوازم مراقبت از زخم شامل باند، گاز استریل و مواد پاک کننده زخم هستند.

همینطور در شرایطی دیگر ممکن است که بیمار در ابتدا مشکلی بابت زخم نداشته، اما به مرور مشکلاتی برای او به وجود آمده و به طور مثال دچار زخم بستر شود. با این حساب در هر شرایطی، پرستار نیاز به لوازم مراقبت و رسیدگی به زخم خواهد داشت.

12. قیچی پرستاری

قیچی پرستاری، برای باز کردن بانداژ زخم و موارد مشابه کاربرد دارد و معمولا از جنس فولاد ضدزنگ مرغوب ساخته می‌شود. این قیچی همیشه برای هر پرستاری کاربرد داشته و در شمار لوازم مورد نیاز پرستاران قرار می‌گیرد.

13. پد الکلی

برای ضدعفونی کردن پوست بیمار پیش از تزریق، نیاز به پد الکلی خواهد بود. از این روی باید پد الکلی را نیز در شمار تجهیزات مورد نیاز پرستاران قرار دهیم.

14. ضدعفونی کننده دست

همینطور مایع ضدعفونی کننده دست هم در شمار تجهیزات لازم برای پرستار قرار دارد. به این شکل، پرستار در منزل، کودک و یا بیمار باید پیش از رسیدگی به بیمار، حتما از مایع ضدعفونی کننده دست استفاده کند تا ریسک انتقال هر گونه باکتری یا عامل عفونی به بیمار، به حداقل برسد.

پاسخ سوال وسایل ضروری برای پرستار کدام است؟ به پایان رسید و البته باید توجه داشته باشید که به جز موارد بالا، ممکن است تجهیزات دیگری نیز برای مراقبت از بیماران نیاز باشد.

پرستاران باید لوازم ضروری را به همراه داشته باشند…

در این مطلب دیدیم که وسایل ضروری برای پرستار کدامند و هر یک چه کاربردهایی ممکن است داشته باشند. به جز مواردی که اینجا معرفی شد، شما چه وسایل دیگری را در شمار تجهیزات لازم برای پرستار قرار می‌دهید؟ حتما این موارد را در بخش نظرات با ما و دیگر کاربران وب سایت، به بحث و اشتراک بگذارید.


سوالات متداول

مهم‌ترین لوازم مورد نیاز پرستاران کدامند؟

دستگاه قند خون، دستگاه تست فشار خون، پالس اکسیمتر و موارد مشابه از جمله تجهیزات و وسایل ضروری پرستاران به شمار می‌آیند.

چه تجهیزاتی برای پرستاری الزامی است؟

لوازم مراقبتی از بیمار و سنجش المان‌های حیاتی برای پرستارها ضروری بوده و باید برای مواظبت از بیمار، همیشه این وسایل را به همراه داشته باشند.

چرا پرستاران به پالس اکسیمتر نیاز دارند؟

پرستار به وسیله دستگاه پالس اکسیمتر، میزان اکسیژن خون بیمار را بررسی کرده و در صورت نیاز، رسیدگی پزشکی صورت خواهد گرفت.

ضروری‌ترین ابزار و وسیله ضروری پرستار چیست؟

دستگاه تست فشار خون، مهم‌ترین و ضروری‌ترین وسیله مورد نیاز پرستاران است که باید همیشه برای مراقبت از بیمار، همراه داشته باشند.

ابزار ضروری که تمام پرستاران باید همراه خود داشته باشند چیست؟

گوشی پزشکی، دستگاه فشارسنج، دستگاه تست قند خون، دماسنج، پالس اکسیمتر، چراغ قوه پزشکی (قلم نوری)، دستکش یکبار مصرف، اسپری اکسیژن پرتابل کوچک، لوازم مراقبت از زخم، قیچی پرستاری، پد الکلیف ضدعفونی کننده دست

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.