چگونه به پرستار بیمار حرفه ای تبدیل شویم؟

مهارت‌های مورد نیاز برای تبدیل شدن به یک پرستار حرفه‌ای

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

نیاز به خدمات پرستاری در تمام زمینه‌ها، باعث شده تا علاقه به یادگیری مهارت های پرستار حرفه ای نسبت به گذشته بیشتر و تعداد متقاضیان برای حرفه‌ای شدن در این زمینه نیز بالاتر رود. پرستاران نقش مهمی را در جامعه ایفا می‌کنند و از جمله آن‌ها می‌توانیم به ارزیابی روند درمان بیماران، ثبت اطلاعات و علائم پزشکی بیمار، به روزرسانی پرونده‌های بیمار در صورت لزوم، ارائه و انجام برنامه مراقبت از بیمار با همراهی تیم پزشکی، انجام درمان‌ها و دارودرمانی، مراقبت از زخم ها، جمع آوری خون، ادرار، مدفوع و نمونه‌های دیگر برای کارهای آزمایشگاهی و همچنین آموزش بیماران و خانواده‌های آن‌ها در طول دوره درمان اشاره کنیم.

برخی از پرستاران در فضای بیمارستان و برخی در خانه وظیفه خود را انجام می‌دهند و موارد موردنیاز در زمینه مهارت های مراقب حرفه ای را دریافت می‌کنند. در این مطلب از مرکز خدمات پرستاری زندگی برتر می‌خواهیم به بررسی و معرفی مهارت های یک مراقب ماهر بپردازیم و در پایان خواهید فهمید که با رعایت این نکات، چطور می‌توانید به یک پرستار موفق تبدیل شوید؟

ویژگی که شما را به یک پرستار خوب تبدیل می‌کند

مهارت های مورد نیاز برای پرستار شامل موارد مختلفی است که رعایت هر یک از آن‌ها به شما کمک می‌کند تا شغل خود را دوست داشته باشید و آن را به بهترین شکل ممکن انجام دهید. با تقویت این ویژگی‌ها که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت، شما به یک پرستار خوب از نظر بیماران تبدیل می‌شوید:

  • توانایی درک نیازها و تجربیات دیگران اولین چیزی است که هر فردی باید برای پرستار شدن به آن توجه کند. پرستار باید خود را در جایگاه افراد قرار داده و مراقبت‌های لازم را از آن‌ها به عمل آورد. این مهارت قابل یادگیری بوده و توسط مربیان پرستاری آموزش داده می‌شود. در نهایت، این مهارت باعث ایجاد اعتماد و ارتباط مثبت بین پرستار و فرد بیمار، سالمند یا کودک خواهد شد.
  • پرستاران با طیف وسیعی از احساسات روبه‌رو بوده و در مواجهه با موقعیت‌های سخت باید آرامش خود را حفظ کنند. ثبات عاطفی و همدلی، مهارت‌های مهمی هستند که به پرستاران کمک می‌کنند تا تمرکز بیشتری روی کار خود داشته باشند.
  • تقویت مهارت‌های ارتباطی پرستاران نیز بسیار مهم است. این کار باعث حذف موانع و ایجاد رابطه موثر با بیماران و خانواده‌هایشان خواهد شد.
  • احترام به بیماران و روابط حرفه‌ای با آن‌ها نیز جزء ضروری‌ترین ویژگی‌هایی است که یک پرستار باید آن را داشته باشد. یک پرستار باید قوانین و مقررات درمانی را رعایت کرده و آمادگی لازم را برای انجام این حرفه داشته باشد.
  • انعطاف‌پذیری نیز یکی دیگر از مهم‌ترین ویژگی‌های پرستاران است. پرستار باید با تغییرات محیطی سازگار شده و در مواجهه با چالش‌ها سریعاً عکس‌العمل نشان دهد. امروزه تکنولوژی در پزشکی به سرعت در حال پیشرفت بوده و این انعطاف‌پذیری به پرستاران کمک می‌کند تا با تغییرات سازگار شده و استرس کمتری داشته باشند.
ویژگی که شما را به یک پرستار خوب تبدیل می‌کند
پرستاران باید توان فیزیکی بالایی برای حمل سالمند داشته باشند.
  • پرستاران باید توانایی‌ فیزیکی بالایی داشته باشند تا انجام فعالیت‌های سنگین و طولانی آن‌ها را اذیت نکند. البته تجهیزاتی که جدیدا تولید شده، این نیاز را کمتر می‌کند. اما برای پرستارانی که در بخش ارتوپدی کار می‌کنند، این گزینه مورد نیاز است.
  • صراحت کلام در یک پرستار به او اجازه می‌دهد تا در عین داشتن یک رفتار صادقانه و محترم، درخواست‌ها و نیازهای خود را بیان کند. این خصوصیت برای پرستاران بسیار مهم بوده و می‌تواند در پیشرفت مراقبت از بیماران و بهبود روابط‌ آن‌ها مؤثر باشد.
  • حفظ اطلاعات پزشکی توسط پرستار ویژگی دیگری است که باید به آن توجه شود. اطلاعات پزشکی در صورت لزوم فقط با رضایت فرد با دیگران به اشتراک گذاشته می‌شود و پرستاران موظفند به حریم خصوصی بیماران احترام بگذارند.
  • توانایی مدیریت زمان در ارائه دارو و اولویت‌بندی فرایندهای درمانی اهمیت زیادی دارد. این فرایند با توجه به شدت بیماری و علائم بیمار متفاوت است تأخیر در دادن دوز دارو، تغذیه و بهداشت بیماران تأثیر مهمی روی روند درمان دارد. پرستاران باید با برنامه‌ریزی، اولویت‌بندی و استفاده بهینه از زمان خود، این وظایف را انجام دهند.
  • پرستاران روزانه با موقعیت‌هایی روبه‌رو می‌شوند که باید در آن شرایط اصول اخلاقی را رعایت کنند. این ویژگی باید در هر پرستاری وجود داشته باشد.

چگونه مهارت‌های پرستاری خود را بهبود ببخشیم؟

با دانستن و کسب اطلاعات کافی در مورد مهارت‌ها و ویژگی‌های لازم برای پرستار حرفه ای شدن، باید به دنبال بهبود بخشیدن مهارت‌ها باشید. راهکارهای زیادی برای این کار وجود دارد. به عنوان مثال، بررسی ویژگی‌های یک پرستار خوب دیگر و پرورش آن‌ها در خودتان، به رشد حرفه‌ای‌تان کمک می‌کند.

همچنین کار با یک سرپرستار و ارتباط با پرستارانی که دارای خصوصیات مشخص و مثبت هستند، پذیرفتن تذکرات سازنده و استفاده حرفه‌ای از آن‌ها، ادامه تحصیل در زمینه پرستاری و یادگیری روش‌های شناسایی و تشخیص عوامل موثر بر ایمنی بیمار نیز به شما کمک خواهد کرد تا به یک پرستار باتجربه تبدیل شوید.

همچنین بخوانید: بیمار مبتلا به آسم و اصول مراقبتی آن ها

نقاط قوت یک پرستار شامل چه مواردی است؟

نقاط قوت پرستاری شامل کلیه ویژگی‎های یک پرستار است که به او کمک می‎کند تا وظایف خود را به طور موثر انجام دهد.

نقاط قوت یک پرستار شامل چه مواردی است؟
پرستار سالمند بیمار باید تقاط قوتی زیادی داشته باشد

این‌ها مهارت‌هایی هستند که یک کارفرما ممکن است در هنگام استخدام پرستار آن‌ها را ذکر کند و در مقابل هر پرستاری هم می‌تواند برای دریافت شغل مورد نظر آن‌ها را به عنوان امتیازات خود بیان کند. این نقاط شامل ارتباط قوی، یکدلی، انعطاف‌پذیری، توجه به جزئیات، قدرت تحمل بالا و مواردی از این قبیل هستند.

همچنین بخوانید:  از خودتان بپرسید آیا می توانم پرستار بیمار مطلوب باشم؟

خلاصه‌ای از یک ویژگی‌های پرستار خوب

ما در این مطلب به معرفی مهارت های پرستار حرفه ای پرداختیم و به شما نشان دادیم که برای یک پرستار بیمار یا سالمند خوب بودن چگونه باید رفتار کرد. این موضوع تنها مربوط به پرستاران بیمارستان‌ها نبوده و در مورد کسانی که به دنبال کسب مهارت های مراقب حرفه ای از کودکان، بیماران و سالمندان در منزل هستند نیز صدق می‌کند. مهارت های یک مراقب ماهر به او کمک می‌کند تا شغلش را راحت‌تر قبول کرده و با اشتیاق بیشتری آن را انجام دهد.

راستی، به نظر شما چه مهارت هایی برای پرستار شدن نیاز است؟ شما به عنوان یک پرستار یا فردی که قصد دارد این حرفه را انتخاب کنید، چه مهارت‌هایی را در خود می‌بینید که قصد تقویت آن‌ها را دارید؟ یا به دنبال کسب چه مهارت‌های جدیدی هستید؟ نظرات خود را در این زمینه با ما به اشتراک بگذارید.


سوالات متداول

مهم‌ترین ویژگی‌های روانشناسی در پرستاران چیست؟

آگاهی از رفتار و عملکرد انسان‌ها، درک تفاوت‎های فردی، آگاهی از شخصیت و علایق مختلف، یادگیری، انگیزه و مواردی از این قبیل جزء ویژگی‌هایی هستند که پرستار باید آن‌ها را در خود تقویت کند.

آیا داشتن مدرک پرستاری برای کار در بیمارستان الزامی است؟

بله. برای استخدام در محیط بیمارستان حتما باید تحصیلاتی را در این زمینه داشته باشید.

آیا برای کار در شرکت‌های خدمات پرستاری به مدرک تحصیلی نیاز داریم؟

این موضوع در مورد شرکت‌های مختلف متفاوت است، اما مطمئنا داشتن این مدرک به شما کمک می‌کند تا موقعیت‌های شغلی بهتری را به دست آورید.

دوره‌های پرستاری چه کمکی به بهبود عملکرد پرستار می‌کند؟

دوره‌های پرستاری معمولا مهارت‌های بالینی لازم را به پرستاران آموزش داده و به آنها کمک می‌کنند تا در زمینه‌های تخصصی مانند مراقبت‌های ویژه، اورژانس و تزریقات نیز بتوانند حرفه‌ای عمل کنند.

نقاط قوت یک پرستار شامل چه مواردی است؟

دریافت شغل مورد نظر آن‌ها را به عنوان امتیازات خود بیان کند. این نقاط شامل ارتباط قوی، یکدلی، انعطاف‌پذیری، توجه به جزئیات، قدرت تحمل بالا و مواردی از این قبیل هستند.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.