بخیه زدن و کشیدن بخیه در منزل

نحوه بخیه زدن و کشیدن آن در منزل

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

بعد از بریدگی و جراحات پوستی به بخیه نیاز خواهید داشت. با بخیه زدن سرعت ترمیم پوست افزایش یافته و از انتقال آلودگی و میکروب‌ها به لایه‌های زیرین پوست جلوگیری می‌شود. بخیه‌ها انواع مختلفی دارند و بخیه زدن یا کشیدن بخیه باید حتما توسط پزشک یا پرستار انجام شود. در گذشته برای بخیه زدن باید به بیمارستان یا مراکز درمانی مراجعه می‌کردید اما امروزه می‌توانید از خدمات بخیه زدن در منزل استفاده کنید. همچنین برای کشیدن بخیه در منزل امکان استفاده از خدمات اعزام پرستار توسط شرکت پرستاری زندگی برتر وجود دارد.

بخیه و انواع آن

همه ما تاکنون جراحات و بریدگی‌های پوستی را تجربه کرده‌ایم. علاوه بر احساس درد و ناراحتی، در صورت عدم رسیدگی، احتمال عفونت و مشکلات بعدی آن وجود دارد. در این مواقع پس از مراجعه به پزشک ابتدا زخم را ضدعفونی می‌کنند و سپس با نخ و سوزن استریل، محل جراحت را بخیه می‌کنند.

پیشنهاد مقاله : پیشگیری ، درمان و پرستاری از سالمند مبتلا به زخم معده

بخیه‌ها دارای دو نوع کلی جذبی و غیرجذبی است:

  • جذبی: در این نوع شما تنها به بخیه زدن در منزل توسط پرستار نیاز دارید و با توجه به اینکه نخ جذب پوست می‌شود، مرحله کشیدن بخیه حذف خواهد شد.
  • غیر جذبی: بخیه‌های غیرجذبی علاوه بر مرحله بخیه زدن، پس از بهبودی، به کشیدن بخیه توسط پرستار در منزل هم نیاز دارید؛ چراکه این بخیه‌ها جذب نمی‌شوند.

بخیه زدن در منزل توسط پرستار

همیشه برای بخیه زدن و یا کشیدن بخیه نمی‌توان به مراکز درمانی مراجعه کرد. در این شرایط بهترین راه درخواست حضور پرستار در منزل است. نحوه بخیه زدن در منزل توسط پرستار کاری تخصصی بوده که با سلامت بیمار در ارتباط است. پرستار پس از بخیه زدن جای زخم، نکات مراقبتی و ایمنی لازم را توضیح می‌دهد تا از هر گونه عفونت و مشکلات بعدی جلوگیری شود. نحوه کشیدن بخیه در منزل نیز به حضور پرستار نیاز دارد تا دیگر هیچ نگرانی برای عفونت جای زخم نداشته باشید.

نحوه کشیدن بخیه در منزل

کشیدن بخیه در منزل توسط پزشک یا پرستار و با رعایت کلیه دستورالعمل‌های بهداشتی انجام می‌شود. کشیدن بخیه توسط پرستار در منزل شامل مراحل زیر است:

  • ابتدا دقت داشته باشید که هر گونه قرمزی یا تورم غیرعادی ممکن است نشان‌دهنده عفونت باشد و در چنین شرایطی باید از کشیدن بخیه اجتناب کرد.
  • در صورتی که عفونتی وجود نداشته و زخم بهبود یافته است؛ ابتدا محل زخم و وسایل را ضدعفونی کنید.
  • گره زخم را با پنس به سمت بالا نگه دارید و با استفاده از قیچی نخ بخیه را ببرید.
  • وقتی نخ بخیه شل و بریده شد، با استفاده از پنس آن را از پوست جدا کنید.
  • به روش گفته شده تک تک بخیه‌ها را باز کرده و نخ را جدا نمایید.
  • مجددا محل زخم را ضدعفونی کرده و برای جلوگیری از ساییده شدن محل زخم، آن را با گاز استریل بپوشانید.

در ادامه از این مقاله از زندگی برتر اکسین با نحوه کشیدن بخیه در منزل نیز آشنا خواهیم شد.

نحوه کشیدن بخیه یک سره در منزل

بخیه یکسره نوعی از روش‌های بخیه است که توسط پرستار انجام می‌شود. برای کشیدن بخیه یکسره ابتدا مشابه آنچه گفته شد باید احتمال عفونت و بهبود زخم را بررسی کرد. سپس محل زخم و وسایل را ضدعفونی کنید. در ادامه با استفاده از پنس، گره ابتدای زخم را کمی بالا نگه داشته و نخ را ببرید. سپس با همین روش گره انتهای زخم را نیز برش بزنید. حالا به آرامی نخ را از پوست جدا کرده و در انتها محل زخم را ضدعفونی کنید.

خدمات پرستاری موسسه زندگی برتر

همانطور که گفته شد، شما برای بخیه زدن و کشیدن آن در منزل، به حضور پرستار نیاز دارید. موسسه زندگی برتر یکی از معتبرترین مراکز خدمات پرستاری در منزل است که می‌تواند پاسخگوی نیاز شما برای حضور پرستار و نحوه بخیه زدن در منزل تهران و دیگر شهرهای ایران باشد. با ثبت درخواست پرستار، مراحل بعدی به سرعت انجام می‌شود تا پرستار در مدت زمان کوتاهی برای انجام بخیه یا کشیدن آن، در منزل حضور یابد. همچنین موسسه زندگی برتر خدمات پرستاری بیمار در منزل را نیز ارائه می‌دهد.


سوالات متداول

چرا برای بخیه به حضور پرستار برای کشیدن و زدن آن در منزل نیاز داریم؟

بخیه زدن و کشیدن آن تنها باید توسط پزشک یا پرستار انجام شود؛ زیرا در غیر این صورت احتمال ورود آلودگی به محل زخم و عفونت وجود دارد. عفونت زخم خطرات زیادی داشته و باید از این اتفاق جلوگیری کرد.

پس از گذشت چه مدتی می‌توان بخیه را کشید؟

کشیدن بخیه‌ها پس از بهبود و اصطلاحا جوش خوردن زخم انجام می‌شود. زمان لازم برای درمان زخم نیز با توجه به شدت جراحت، سن فرد، توانایی بدن در ترمیم زخم ها و غیره متفاوت خواهد بود.

هزینه کشیدن بخیه توسط پرستار در منزل چقدر است؟

تعرفه خدمات پرستار برای بخیه زدن در منزل با توجه به نوع بخیه، مکان جراحت، شدت زخم، زمان حضور پرستار و غیره متفاوت خواهد بود. تعرفه این خدمات توسط وزارت بهداشت مشخص شده و به مراکز پرستاری اعلام می‌شود.

چرا از خدمات مرکز پرستاری زندگی برتر استفاده کنیم؟

موسسه زندگی برتر یکی از معتبرترین مراکز خدمات پرستاری در منزل است که می‌تواند پاسخگوی نیاز شما برای حضور پرستار و نحوه بخیه زدن در منزل تهران و دیگر شهرهای ایران باشد.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.