ایکتیوز چیست چه علایمی دارد و چگونه درمان می شود

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

ایکتیوز Ichthyosis یک گروه حدود 20 عددی از بیماریهای پوستی است که باعث خشکی و پوسته پوسته شدن پوست می شود. این بیماری نام خود را از کلمه یونانی ماهی گرفته است ، زیرا پوست مانند فلس ماهی است. همچنین ممکن است آن را به نام فلس ماهی یا بیماری پوستی ماهی بشنوید.

افرادی که به این بیماری مبتلا هستند مانع محافظتی را که رطوبت پوست آنها را حفظ می کند از دست می دهند.همچنین سلول های پوستی جدید خیلی سریع در بدن آنها ساخته می شود و سلول های قدیمی را خیلی آهسته از دست می دهند . این شرایط منجر به تجمع پوست ضخیم و پوسته پوسته می شود در بیشتر موارد ایکتیوز خفیف است.

ایکتیوز قابل درمان نیست ، اما درمان هایی وجو دارد که می توانند پوسته پوسته شدن را تسکین دهند و احساس راحتی بیشتری به بیمار بدهند

عامل ایکتیوز
بیماری ایکتیوز قابل درمان نیست.

انواع ایکتیوز

بعضی از انواع آن فقط باعث خشکی و پوسته پوسته می شوند. سایر انواع نیز باعث ایجاد مشکل در داخل بدن می شوند. بیشتر اشکال این بیماری بسیار نادر است.

دو نوع متداول عبارتند از:

ایکتیوز ولگاریس
این بیماری از هر 250 نفر 1 نفر را درگیر می کند. لکه های خاکستری ، قهوه ای یا سفید می توانند در اوایل کودکی ظاهر شوند.

ایکتیوز مغلوب مرتبط با X
این بیماری در حدود 1 نفر از 6000 نفر را درگیر می نماید اما فقط مردان به آن دچار می شوند. این بیماری می تواند خطر ابتلا به سرطان بیضه را افزایش دهد. زنان می توانند ناقل باشند و ممکن است مشکلات زایمانی داشته باشند.

علل ایکتیوز

ایکتیوز ارثی یک بیماری ژنتیکی است. این بدان معنی است که از والدین شما ژن های آن را به شما منتقل میکنند .ژن ها کدهایی هستند که به بدن شما می گویند پروتئین بسازد ، و این امر تعیین کننده عملکرد بدن شما است. وقتی تغییراتی در ژن ایجاد شود یا جهش ایجاد گردد ، می تواند باعث بیماری شود.

جهش های ژنی ایکتیوز پروتئین هایی را محدود می کند که از پوست شما محافظت می کنند و آن را مرطوب نگه می دارند. این جهش ها همچنین بر سرعت ریختن سلولهای جدید پوست یا رشد آنها در بدن تأثیر می گذارند.

ایکتیوز معمولاً در اوایل کودکی خود را نشان می دهد. اگر هر دو والدین شما ژن داشته باشند ، احتمالاً وضعیت جدی تری نسبت به شرایطی دارید که فقط یکی از آنها ژن داشته باشد. ایکتیوز اکتسابی در بزرگسالی خود را نشان می دهد. پزشکان نمی دانند که چه عواملی باعث آن می شود.

پیشنهاد مقاله: راهنمای پرستار بیمار در مراقبت از بیماران دارای ترشحات و قرنیه‌های پوستی

اما افراد مبتلا اغلب به سایر موارد مبتلا هستند از جمله

غده تیروئید کم کار
بیماری کلیوی
سارکوئیدوز ، یک بیماری نادر است که باعث ایجاد لکه های التهاب در داخل بدن می شود
سرطانی مانند لنفوم هوچکین
عفونت HIV

برخی از داروها نیز ممکن است باعث این بیماری شوند:

داروهای سرطانی مانند هیدروکسی اوره (دراکسیا ، هیدرا) ، مهارکننده های پروتئاز (گروهی از داروها برای درمان عفونت های HIV) و ومورافنیب (زلبوراف).
نیکوتینیک اسید ، که برای درمان کلسترول بالا استفاده می شود

علائم ایکتیوز

در اشکال ارثی ، علائم در هنگام تولد یا در چند ماه اول زندگی ظاهر می شوند. پوست خشک و پوسته پوسته شده علامت اصلی است. علایم فقط در برخی از قسمت های بدن تشکیل می شوند ، مانند:
تنه
معده
باسن
پاها
صورت و پوست سر

لکه ها می توانند سفید ، خاکستری یا قهوه ای تیره باشند. ممکن است ترک های ضخیم یا نازکی از آنها عبور کند. خشکی و پوسته پوسته شدن در هوای سرد و خشک بدتر می شود. معمولاً در هوای گرمتر وضعیت بیماران بهبود می یابند.

علائم دیگر ایکتیوز عبارتند از:

قرمزی پوست
تاول
لایه برداری
خارش
درد
خطوطی روی کف دست و کف پا
پوستی سفت و خشک که حرکت آن سخت است
بسیاری از افراد مبتلا به ایکتیوز ، اگزما ، بثورات قرمز و خارش دار نیز دارند.

عوارض ایکتیوز

پوست لایه محافظ بدن شماست. این لایه رطوبت را در داخل خود نگه می دارد و از باکتری ها و دیگر مهاجمان که ممکن است شما را بیمار کند دور می کند. هنگامی که ایکتیوز تکه هایی از سطح پوست شما را از بین می برد ، مقداری از این لایه محافظ را از دست می دهید.

لکه های روی پوست می تواند منجر به عوارضی مانند موارد زیر شود:

عفونت ها
کمبود آب بدن
غدد عرق مسدود شده ، که می تواند منجر به گرم شدن بیش از حد پوست شود
سرعت آهسته رشد مو از پوسته های پوست سر
سوزاندن کالری بیشتر ، زیرا پوست برای تحریک سلول ها باید کار بیشتری کند
ایکتیوز نیز می تواند باعث بروز مشکلات عاطفی شود. لکه ها می توانند بر نوع نگاه شما به زندگی تأثیر بگذارند. افراد مبتلا به این بیماری گاهی احساس افسردگی می کنند و از اعتماد به نفس پایینی برخوردار هستند.

مردان مبتلا به ایکتیوز نیز در معرض خطر بیشتری برای:

سرطان بیضه
بیضه نزول نکرده یا پنهان
تعداد کم اسپرم

سایر ایکتیوز عوارض عبارتند از:

از دست دادن بینایی در اثر آسیب به قرنیه (لایه واضح جلوی چشم)
مشکلات مغز و سیستم عصبی

تشخیص ایکتیوز

این بیماری گاهی اوقات آنقدر ملایم است که به نظر می رسد پوست تنها خشک شده است. اگر خشکی و پوسته پوسته شدن شما را آزار می دهد ، برای درمان به متخصص پوست که در این باره تجربه کافی دارد مراجعه کنید.

اقدامات تشخیصی :

یک نمونه از پوست را گرفته تا زیر میکروسکوپ بررسی گردد. به این عمل بیوپسی می گویند.
بزاق را برای تغییرات ژنی که باعث ایجاد انواع خاصی از ایکتیوز می شود ، آزمایش می کنند

درمان ایکتیوز

این بیماری قابل درمان نیست ، اما درمان ها به فرد بیمار کمک می کنند پ تا وست خشک و پوسته پوسته ها را کنترل و تسکین دهد
ممکن است لازم باشد در طول روز کرم ، لوسیون یا پماد هایی را روی پوست خود بمالید تا رطوبت بیشتری به آن اضافه کنید.

درمان ایکتیوز
این بیماری گاهی اوقات آنقدر ملایم است که به نظر می رسد پوست تنها خشک شده است.

به دنبال کرم های مغذی باشید که هر یک از این مواد را داشته باشد:

لانولین ، اسیدهای هیدروکسی آلفا ، اوره یا پروپیلن گلیکول. محصولات دارای سرامید یا کلسترول نیز پوست را مرطوب نگه می دارند.

لوسیون را بلافاصله بعد از بیرون آمدن از دوش یا حمام استفاده کنید ، در حالی که پوست شما هنوز مرطوب است. اینکار به حفظ رطوبت پوست کمک می کند.

موارد دیگری که می توانید امتحان کنید:

در آب نمک حمام کنید.
پوست خود را با سنگ پوکه مالش دهید.
پوست مرده را با محصولی که حاوی اسید سالیسیلیک ، اسید گلیکولیک یا اسید لاکتیک است پاک کنید.

اگر خشکی و پوسته پوسته شدن شدید باشد ، پزشک ممکن است داروی خوراکی رتینوئید مانند استرترین (Soriatane) یا ایزوترتینوئین (Absorica ، Claravis ، Sotret و دیگران) تجویز کند.

رتینوئیدها می توانند عوارضی مانند ضعف استخوان ها ، خشکی دهان و ناراحتی معده ایجاد کنند. ایکتیوز تهدید کننده زندگی نیست ، اما ممکن سبک زندگی را تغییر دهد.
متخصص پوست می تواند روش هایی را تجویز نماید که به بهتر شدن ظاهر پوست کمک نماید . اگر احساس افسردگی می کنید یا اعتماد به نفس پایینی دارید ، با یک درمانگر یا سایر متخصصان بهداشت روان در این مورد صحبت کنید.

پرستاری زندگی برتر اکسین با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد به صورت شبانه روزی به همشهریان گرامی ارائه خدمت نماید.

کادر متخصص و آموزش دیده این در قالب پرستار کودک ، پرستار سالمند و پرستار بیمار با اندوختن تجارب ارزشمند در طی سال ها خدمت رسانی همواره آماده حضور در کنار شما عزیزان می باشد.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.