روش صحیح پاشویه کردن کودکان

پاشویه کردن کودکان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

سیستم ایمنی که بدن کودکان دارند نسبت به سیستم ایمنی بدن بزرگسالان ضعیف‌تر است. به همین دلیل در مواقعی باید کودک پاشویه شود. اما این که نحوه صحیح پاشویه کودکان چیست و چطور می‌توان از این طریق سیستم ایمنی یدن یک کودک را تقویت کرد، همواره علامت سوال بوده است. تب در کودکان بسیار خطری است. به گونه‌ای که اگر کودکی تب کند، ممکن است مشکلات بزرگتر و غیر قابل جبرانی برای او رخ بدهد. از آنجایی که بسیاری از والدین یا پرستاری کودک با بهترین زمان پاشویه کودکان و طریقه انجام آن آشنا نیستند، می‌خواهیم نکاتی را در این زمینه برایتان بیان کنیم.

آیا پاشویه برای کودک مفید است؟

زمانی که دمای بدن کودک از ۳۸ درجه بیشتر شود، ممکن است بدن او‌ واکنش‌های منفی نشان دهد. در این شرایط تبادل خون در بدن کاهش یافته و‌ گردش خون کم می‌شود. پس بدن با شوک مواجه شده و آسیب می‌بیند. به همین دلیل لازم است که اقداماتی برای از بین بردن تب کودک انجام گیرند. بسیاری از افرادی که به عنوان متخصص اطفال مشغول کار هستند،  توصیه می‌کنند که از پاشویه برای کودکانی که سن پنج سال را نگذرانده‌اند، استفاده نشود.‌ اما برای سایر کودکان این کار موثر است. در واقع با یادگیری نحوه صحیح پاشویه کودکان می‌توان تب کودک را کاهش داد.

پیشنهاد مقاله : اگزوما چیست؟ علائم و روش درمان

مراحل پاشویه کودکان

معمولا کودکانی که دمای بدن آن‌ها بالا است و تب دارند را پاشویه می‌کنند. طریقه پاشویه کودک تب دار در ادامه ذکر شده است:

  1. نم دار کردن حوله
  2. کشیدن دستمال روی نقاط مختلف بدن کودک
  3. چک کردن تب کودک

در ادامه به بررسی اجمالی از این مراحل می‌پردازیم.

1. نم دار کردن حوله

در اولین مرحله باید ابتدا مواد لازم برای پاشویه کودک را تهیه کنید و آن را نم دار کنید. بهترین کار این است که شما پای کودک را مستقیما در آب قرار ندهید. دستمال‌های حوله‌ای و پارچه‌ای نخی برای انجام این کار بسیار مناسب هستند.

2. کشیدن دستمال روی نقاط مختلف بدن کودک

در دومین مرحله از نحوه صحیح پاشویه کودکان باید دستمال را روی بدن کودک بکشید. زیر بغل، کشاله ران، کف پا و پیشانی و سینه از جمله مناطقی هستند که می‌توانند با دستمال نم دار خنک شوند. ‌توجه داشته باشید که تنها یک بار نمناک کردن بدن کودک کافی نیست. زمانی که متوجه شدید دستمال نم خود را از دست داده است، مجددا آن را نمناک کنید تا دمای بدن کودک خود را پایین بیاورید.

3. چک ‌کردن تب کودک

مرحله سوم نیز مرحله چک ‌کردن تب است. اگر در بهترین زمان پاشویه کودکان این کار را انجام دهید، قطعا سریعا تب کودک کاهش پیدا خواهد کرد. در این مرحله اگر متوجه شدید که پاشویه هیچ تاثیری در تب نگذاشته است، مجددا کودک را پاشویه کنید.

دمای آب برای پاشویه کودکان

ممکن است بپرسید که دمای آب برای پاشویه کودکان چقدر باید باشد؟! در این باب باید بگوییم که بهتر است دمای آب با دمای بدن کودک متناسب باشد. برخی از والدین به اشتباه تصور می‌کنند که نحوه صحیح پاشویه کودکان این است که از آب سرد برای این کار استفاده شود. اما اگر دمای آب به دمای بدن نزدیکتر باشد، اثر بخشی پاشویه بیشتر خواهد بود.‌ آب ولرم رو به سرد بهترین گزینه‌ای است که برای نمناک کردن دستمال می‌توان از آن استفاده کرد.

راه‌های پایین آوردن تب کودک

اگرچه باید در بهترین زمان پاشویه کودکان بدن کودک را کم دما کنید اما می‌توانید از راهکارهای دیگری هم استفاده نمایید. این روش‌ها در کنار پاشویه باعث می‌شوند که حرارت بدن کودک کاهش یافته و تشنج از بدن این کودک دور شود.

  • لباس کودک را کم کنید و لباس‌های نازک و نخی را به او بپوشانید. چنانچه کودک لباس‌های پیچیده داشته باشد، ممکن است بیشتر غرق در تب شود.
  • حرارت اتاق را کاهش دهید. نباید اشتباها دمای اتاق را بالا ببرید تا بدن کودک عرق کند. این مسئله ممکن است تاثیرات منفی از خود بر جای بگذارد. پس حواستان به دمای اتاق نیز باشد.
  • راهکار دیگر، پایین آوردن تب با شیردهی به نوزاد است. پس از این که طریق پاشویه کودک تب دار را یاد گرفتید و آن را انجام دادید، کودک را شیر دهید. شیر دهی به کودک تاثیرات مطلوبی را از خود بر جای خواهد گذاشت و سیستم ایمنی بدن کودک را بالا خواهد برد.
  • استفاده از داروهای تب بر نیز در این زمینه موثر است. شیاف، شربت و قطره تب بر می‌تواند حرارت بدن کودک را کم کند.

پاشویه نوزاد بعد از واکسن

معمولا کودکان مستعد زدن واکسن هستند. این افراد هر چند ماه یک بار باید واکسن بزنند تا بدن آن‌ها تقویت شود. کودکانی که بدن آن‌ها حساس است، در این موارد واکنش نشان می‌دهند و تب می‌کنند. یعنی این افراد به عوارض پس از تزریق واکسن دچار می‌شوند. پس یکی از مراقبت‌های لازم پس از واکسن زدن این است که حواس والدین به تب کردن کودک باشد. از این رو، اغلب به دنبال بهترین زمان پاشویه کودکان هستند. در این صورت خیلی از خطراتی که بدن کودک را تهدید می‌کند به یکباره از بین خواهند رفت.

از مجموعه زندگی برتر کمک بگیرید!

در این مطلب در مورد نحوه صحیح پاشویه کودکان صحبت کردیم. ممکن است والدینی که از یک کودک مراقبت می‌کنند، اطلاعات درستی را از نحوه نگهداری کودک نداشته باشند. به همین ذلیل در شرایط بحرانی قادر به انجام اقدامات مفید نیستند. این والدین می‌توانند تحت آموزش قرار بگیرند یا از مجموعه‌های معتبر درمانی کمک بگیرند. مجموعه زندگی برتر یکی از همین مجموعه‌ها است که به شما در نگهداری بهتر از یک کودک کمک زیادی می‌کند.

در این مجموعه پزشکانی فعالیت دارند که از تجربه زیادی برخوردار شده‌اند. پس بهترین راهنمایی‌ها را در اختیار شما قرار خواهند داد. اگر شما هم نگران وخامت اوضاع بدنی کودک خود هستید، همین حالا با مجموعه زندگی برتر در ارتباط باشید و سوالات و ابهامات خود را به کمک کارشناسان این مجموعه برطرف کنید.

سوالات متداول

آیا پاشویه برای کودک مفید است؟

بله، زمانی که دمای بدن کودک از ۳۸ درجه بیشتر شود، ممکن است بدن او‌ واکنش‌های منفی نشان دهد. در این شرایط تبادل خون در بدن کاهش یافته و‌ گردش خون کم می‌شود. و پاشویه می‌تواند خیلی مفید باشد.

مراحل پاشویه کودکان شامل چه مواردی می‌شود؟

از نم دار کردن حوله شروع می‌شود و به تمام نقاط بدن کودک می‌کشیم و بعد از آن تب کودک را دائما چک می‌کنیم.

پاشویه نوزاد بعد ار واکسن مفید است؟

کودکانی که بدن آن‌ها حساس است، در این موارد واکنش نشان می‌دهند و تب می‌کنند. پس یکی از مراقبت‌های لازم پس از واکسن زدن این است که حواس والدین به تب کردن کودک باشد. از این رو، اغلب به دنبال بهترین زمان پاشویه کودکان هستند.

اگر تب کودک پائین نیاید چه اتفاقی می‌افتد؟

تب در کودکان بسیار خطری است. به گونه‌ای که اگر کودکی تب کند، ممکن است مشکلات بزرگتر و غیر قابل جبرانی برای او رخ بدهد.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.