پرستار سالمند ویلچری

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

پرستار سالمند ویلچری : خیلی از افراد سالمند به دلایل مختلفی مجبور به استفاده از ویلچر می باشند. ممکن است که دلیل ویلچری شدن کهولت سن و یا بیماری هایی مانند آرتروز و یا سکته مغزی باشد. در هر صورت این گونه افراد احتیاج به پرستار دارند. پرستاری که بتواند به بیمار و سالمند ویلچر نشین کمک های لازم کند. در مقاله پیش رو در مورد پرستار سالمند ویلچری توضیحاتی خواهیم داد.

سالمند ویلچری چگونه فردی است؟

همانگونه که گفتیم سالمند ویلچری در زندگی روزمره خود با مشکلات زیادی مواجه می باشد. خیلی از ما حتی تصور این را نمی توانیم بکنیم که باقی عمر را بایستی بر روی ویلچر بنشینیم. چقدر می تواند زندگی ما را تحت الشعاع قرار دهد. برای درک این مسئله کافی است زندگی را از چشم یک سالمند ویلچری ببینیم. پرستاری از یک سالمند ویلچری به مراقبت تمام وقت و روحیه ای بالا احتیاج دارد.

پرستار سالمند ویلچری

پرستاری از سالمند ویلچری در زمان ها و موقعیت های مختلف سخت و طاقت فرسا می باشد. برای کسی که تجربه این کار را نداشته و آموزش های لازم را ندیده باشند مشکل ساز خواهد بود. از جمله گذاشتن و بلند کردن سالمند از روی ویلچر و مشکلاتی دیگر مانند آن. کارهایی که در مورد سالمند ویلچری بایستی انجام داد علاوه بر مراقبت کارهای دیگری نیز می باشد که عبارتند از:

پرستار سالمند ویلچری و ایمن سازی اتاق خواب

داشتن یک اتاق خواب مناسب برای فرد سالمندی که از ویلچر استفاده می کند از ضروریات است. برای اینکه سالمند در اتاق خواب خود راحت باشد بایستی در مرحله اول به دنبال یک تختخوابی باشید که برای سالمند ویلچری راحت و بزرگ باشد. پرستار به راحتی بتواند فرد سالمند را از روی ویلچر به تخت انتقال دهد. تشک نیز بایستی اندازه مناسبی داشته باشد تا هم فرد سالمند و هم پرستار به راحتی بتوانند کار جابه جا شدن را انجام دهند.

پرستار سالمند ویلچری چیزهایی که مورد نیاز فرد سالمند می باشد را باید در کنار تخت آماده بگذارد. خصوصا آب و دارو و فضای کافی برای پوشیدن لباس داشته باشد.

مطالب مرتبط : فشارخون بالا در سالمندان

پرستاری ازسالمند ویلچری و ایمن سازی آشپزخانه

پرستار سالمند ویلچری برای ایمنی باید اقداماتی کند. خصوصا در منزل، آشپزخانه احتیاج به ایمنی ببشتری دارد. این ایمنی سازی ها عبارتند از:

کانترها از جمله اجاق گاز بایستی در ارتفاع مناسب باشد. اگر سالمند خود قصد آشپزی دارد حتما پرستار بایستی تمام مدت در کنار او باشد.

چون میزهای اتاق خواب با کمد در زیر آنها اجازه نمی دهد بیشتر ویلچر ها به سطح آن نزدیک شوند. پرستار بایستی در کنترل و نگه داشتن ویلچر به فرد سالمند کمک کند تا کار خود را انجام دهد.

پرستار سالمند ویلچری بایستی اطمینان پیداکند که سالمند ویلچری به راحتی به تمام قسمت های اجاق گاز دسترسی دارد. با این حال باز هم بایستی در کنار فرد سالمند باشد. ارتفاع تجهیزات برای فرد سالمند ویلچری بایستی به گونه ای تنظیم گردد تا برای استفاده دچار مشکل نگردد. مانند سینک ظرفشویی.

حمام کردن سالمند ویلچری

برای سالمند ویلچری حمام رفتن ممکن است استرس زا باشد. بهتر است برای راحتی از صندلی مخصوص حمام برای سالمند

استفاده شود تا با خیال راحت و نشسته به کار استحمام بپردازد. میله های چنگکی برای کمک به تعادل در حمام و یا دستشویی نصب کنید که به راحتی بتواند تعادل خود را حفظ کند. حتما موقع حمام گرفتن پرستار در کنار فرد سالمند و یا دم درب حمام باشد تا در صورت بروز مشکل بتواند کمک کند.

نکات مهم در مورد پرستاری و نگهداری سالمند ویلچری

پرستار سالمند ویلچری باید این نکات را در نظر داشته باشد:

نکات مهم در مورد پرستاری و نگهداری سالمند ویلچری

رمپ صندلی های چرخدار را نصب کنید

نصب رمپ ویلچر به ورودی خانه فرد سالمند تحت مراقبت اولین قدم برای تطبیق محیط با ویلچر می باشد. رمپ ها به سالمند ویلچری این اجازه را می دهد که به راحتی وارد خانه شود. پرستار سالمند ویلچری مرتب چرخ ها را چک کند. ضمن چک کردن چرخ ها در صورتی که شل شده باشند نسبت به رفع اشکال اقدام کند.

چک کردن ترمز ها

پرستار قبل از جابجا کردن فرد سالمند خصوصا برای رفتن به بیرون از منزل ترمز ویلچر را چک نموده و نسبت به سلامت آن مطمئن گردد.

روغن کاری چرخ ها

مرتبا چرخ های ویلچر و جاهایی که احتیاج به روغن کاری دارد مورد بازرسی قرار گیرد. این کار را انجام دهید تا ضمن راحتی سروصدای اضافه نداشته باشد. هنگام جابجایی سالمند بار اضافه روی ویلچر قرار ندهید که کنترل آن برای پرستار سالمند ویلچری و خود سالمند سخت و خطرناک خواهد بود.

کودکان را از ویلچر دور نگه دارید. خصوصا زمانی که فرد سالمند درحال استفاده از ویلچر می باشد.

سخن آخر

در این نوشته ما به بررسی شرایط و فعالیت های پرستار سالمند ویلچری پرداختیم.  پرستاری از سالمند ویلچری احتیاج به قدرت بدنی نیز دارد. اگر فردی را به عنوان پرستار سالمند ویلچری استخدام می کنید این مسئله را در نظر بگیرید.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست پرستار

0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان