سالمند آزاری چیست؟

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

حضور سالمند در منزل شرایط خاص خود را دارد. افراد سالمند مانند دیگر اعضای سالم و توانمند تفاوت دارند. هم از لحاظ جسمی و هم از لحاظ روانی. بخاطر همین افراد سالمند احتیاج به مراقبت بیشتر دارند. ضمن این که برخی از رفتار سالمندان ممکن است اطرافیان را آزرده خاطر کند. برخی مواقع دیده شده که این رفتار فرد سالمند باعث عصبانیت اطرافیان و سالمند آزاری گردیده است که در نوشته پیش رو در مورد مسئله سالمند آزاری توضیحات مختصری خواهیم داد‌.

سالمند آزاری چیست؟

در مورد سالمند آزاری تعریف خاصی را نمی توان به کار برد. اما به صورت کلی بایستی گفت که برخورد متقابل با فرد سالمند از سوی اطرافیان  اگر جنبه خشونت و اذیت فرد سالمند را داشته باشد سالمند آزاری می نامند. شما باید در زمان استخدام پرستار سالمند تمام جزئیات را با دقت بررسی کنید تا سالمند دچار مشکل نشود.

سوء استفاده از افراد مسن می تواند پیامدهای جدی جسمی و روانی، مالی و اجتماعی داشته باشد، از جمله، آسیب های جسمی، مرگ و میر زودرس، افسردگی، زوال شناختی، تخریب مالی و استقرار در خانه های سالمندان. برای افراد مسن، عواقب سوء استفاده می تواند به ویژه جدی باشد و بهبودی ممکن است طولانی تر باشد.

عوامل خطر

در سالمند آزاری با خطرات خاصی روبرو می شویم. ویژگی‌های سطح فردی که خطر قربانی شدن را افزایش می‌دهد شامل وابستگی/ناتوانی عملکردی، سلامت جسمانی ضعیف، اختلال شناختی، سلامت روانی ضعیف و درآمد کم است.

ویژگی های سطح فردی که خطر تبدیل شدن به عامل سوء استفاده را افزایش می دهد شامل بیماری روانی، سوء مصرف مواد و وابستگی – اغلب مالی – آزارگر به قربانی است. در سطح رابطه، نوع رابطه (به عنوان مثال، همسر/شریک یا فرزند/والد) و وضعیت تاهل ممکن است با خطر بالای سوء استفاده همراه باشد، اما این عوامل بسته به کشور و منطقه متفاوت است.

انواع سالمند آزاری

سالمند آزاری نیز انواع گوناگونی دارد که عبارتند از:

آزار روانی و عاطفی

در خیلی مواقع رفتار کلامی و گفتن برخی حرف ها موجب آزار و اذیت فرد سالمند خواهد شد. ممکن است فرد سالمند دچار اشتباهی در گفتار یا عمل و کار روزانه خود گردد. اطرافیان می توانند با چشم پوشی و یا کوتاه آمدن این مسئله را به رخ فرد سالمند بکشند.

برخی مواقع عصبانی شدن اطرافیان موجب برخورد تند و توهین آمیز می شود که این مسئله ضربه عاطفی به سالمند وارد خواهد نمود. بهتر است در این چنین مواقعی خود را کنترل و با برخورد مهربانانه اشتباه را پوشش داده و بعد به راهنمایی فرد سالمند در مورد رفتارش بپردازند.

آزار روانی و عاطفی

سالمند آزاری فیزیکی (تنبیه جسمی)

استفاده از زور، تنبیه یا قدرت فیزیکی علیه سالمند که باعث صدمه، درد، بیماری های سخت و یاحتی مرگ سالمند گردد. متاسفانه در خیلی مواقع بعضی از افراد خانواده و یا فرزندان به علت عدم کنترل خود در برابر فرد سالمند که دچار ناتوانی است دست به زور و تنبیه می زنند‌. این خود مصداق کامل سالمند آزاری محسوب می گردد.

عدم توجه به سالمند

در خیلی از موارد اطرافیان نسبت به فرد سالمند خسته شده و چون تحمل کمک در انجام کارهای او را ندارند نسبت به فرد سالمند بی توجه می شوند‌. او را در گوشه ای رها می کنند.

شاید در منزل اتاقی را برای او در نظر گرفته و فرد سالمند را که توانایی لازم ندارد به حال خود رها کرده و نسبت به وضعیت جسمی مانند البسه و نظافت او بی اعتنا شوند. به قول معروف او را به امان خدا رها کنند که این عمل نیز مصداق سالمند آزاری می باشد. اگر برای استخدام پرستار سالمند اقدام کرده اید از تمامی جزئیات او را آگاه کنید.

سالمند آزاری مالی

در برخی موارد فرد سالمند که توانایی کافی را ندارد از سوی اطرافیان خود مورد هجمه مالی قرار می گیرد. بدین گونه که دارایی ها و اموال این فرد بدون اجازه و با کلک و نیرنگ مورد معامله قرار می گیرد. بدون اجازه و حتی فهمیدن سالمند با نوشته های جعلی و اثر انگشت و دیگر نیرنگ ها دست به غارت و چپاول اموال از طریق تصمیم های مالی بدون رضایت او می گیرند که در نوع خود سالمند آزاری محسوب می گردد.

سخن آخر

در این نوشته ما به بررسی سالمند آزاری پرداختیم. سالمند آزاری اقسام دیگری هم دارد از جمله محروم کردن از دیدار عزیزان، محبوس نمودن تمام وقت در منزل، قطع کامل ارتباط با دوستان به بهانه بیماری و دیگر مسائل، قطع داروها و ادامه درمان پزشکی به دلیل بی فایده بودن از نظر اطرافیان و دیگر موارد اشاره داشت.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.