آیا نیکوتین باعث بروز سرطان می شود؟

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

بسیاری از افراد نیکوتین nicotine  را با سرطان ، به ویژه سرطان ریه مرتبط می دانند. نیکوتین یکی از بسیاری از مواد شیمیایی موجود در برگهای توتون خام است. از این ترکیب در تولید سیگار ، سیگار برگ و تنباکو استفاده می شود در حقیقت این عنصر اعتیاد آور در تمام انواع توتون و تنباکو وجود دارد .

محققان در حال بررسی چگونگی اثر نیکوتین به پیشرفت انواع سرطان هستند. گرچه ممکن است خیلی زود باشد که بگوییم نیکوتین باعث سرطان می شود ، اما سوالاتی در مورد چگونگی اثر مواد شیمیایی در اشکال غیر دخانی مانند سیگارهای الکترونیکی و برچسب های جایگزین نیکوتین مطرح شده است.

محققان بر این باورند که ارتباط بین نیکوتین و سرطان پیچیده تر از آن است که معمولاً تصور می شود.

اثرات نیکوتین
محققان بر این باورند که ارتباط سرطان پیچیده تر از آن است که معمولاً تصور می شود.

آیا نیکوتین باعث سرطان می شود؟

نیکوتین از طریق یک مسیر شیمیایی که دوپامین را در سیستم عصبی بدن آزاد می کند ، اثرات خود را اعمال می کند.
تماس مکرر با نیکوتین باعث ایجاد وابستگی و پاسخ ترک می شود. این پاسخ برای کسی که اقدام به ترک استفاده از محصولات دخانیات کرده است آشنا است.

دانشمندان بیشتر و بیشتر قدرت نیکوتین را فراتر از اعتیاد آور بودن آن نشان می دهند. تحقیقات اخیر نشان می دهد که نیکوتین چندین اثر سرطان زا دارد:

در دوزهای کم ، نیکوتین رشد سلول را تسریع می کند. در دوزهای بیشتر این ماده برای سلول ها سمی است.
نیکوتین فرایندی را به نام انتقال اپیتلیال-مزانشیمی ( EMT) شروع می کند. EMT یکی از مراحل مهم در مسیر رشد سلول های سرطانی بدخیم است.

نیکوتین سرکوبگر تومور CHK2 را کاهش می دهد. این شرایط ممکن است به نیکوتین اجازه دهد بر یکی از دفاع های طبیعی بدن در برابر سرطان غلبه کند.

نیکوتین می تواند به طور غیر طبیعی سرعت رشد سلول های جدید و سرطانی را افزایش دهد. این موضوع در سلولهای توموری در پستان ، روده بزرگ و ریه اثبات شده است . نیکوتین می تواند اثربخشی درمان سرطان را کاهش دهد.

توتون و تنباکو چگونه باعث سرطان ریه می شود؟

دانشمندان مدتها قبل از اینکه بفهمند دقیقاً چگونگی ارتباط بین این دو را بدانند اطمینان داشتند که بین سرطان ، به ویژه سرطان ریه و توتون ارتباط وجود دارد .

پیشنهاد مقاله: نقش مهم پرستاران در درمان و بهبودی بیماران سرطانی

امروزه مشخص شده است که دود تنباکو حداقل 70 ماده شیمیایی سرطانزا دارد. تصور می شود که قرار گرفتن در معرض طولانی مدت این مواد شیمیایی باعث ایجاد جهش های سلولی منجر به سرطان می شود.

تار Tar باقی مانده ای است که از سوزاندن ناقص مواد شیمیایی در سیگار در ریه های شما باقی مانده است. مواد شیمیایی موجود در تار Tar آسیب های بیولوژیکی و جسمی زیادی به ریه ها وارد می کند. این آسیب ممکن است تومورها را تشدید کند و گسترش و انقباض صحیح ریه ها را دشوار نماید .

چگونه سیگار را ترک کنیم

اگر هر یک از عادت های زیر در شما وجود دارد ، ممکن است معتاد به نیکوتین شوید:

در پنج دقیقه اول پس از بیدار شدن سیگار می کشید
علی رغم بیماری سیگار می کشید ، مانند عفونت های دستگاه تنفسی
در طول شب بیدار می شوید تا سیگار بکشید
برای کاهش علائم ترک سیگار ، باز هم سیگار می کشید
بیش از یک بسته سیگار در روز سیگار می کشید

هنگامی که تصمیم به ترک سیگار می گیرید ، اولین قسمت بدن شما که عکس العمل نشان می دهد ذهن است. انجمن سرطان آمریكا برای ترك دخانیات روش های مختلفی ارائه نموده که مهم ترین آن با آمادگی ذهنی برای انجام این کار آغاز می شود و شامل مراحل زیر است :

1. تصمیم بگیرید سیگار را ترک کنید

تصمیم برای ترک سیگار عملی ارادی و قدرتمند است. دلایلی که می خواهید سیگار را ترک کنید را یادداشت کنید. جزئیات را بنویسید به عنوان مثال ، مزایای سلامتی یا صرفه جویی در هزینه را که انتظار دارید توصیف کنید. اگر عزم و اراده شما در میانه راه ترک سیگار ضعیف شود توجیهات نوشته شده به شما کمک می کند تا به قدرت قبل به تصمیم خود پایبند باشید .

نیکوتین و سرطان
تصمیم برای ترک سیگار عملی ارادی و قدرتمند است.

2. برای ترک سیگار در یک روز مشخص اقدام نمایید

ظرف یک ماه آینده یک روز را انتخاب کنید تا زندگی خود را به عنوان یک فرد غیر سیگاری شروع کنید. ترک سیگار مسئله بزرگی است و باید با آن چنین قطعی و محکم رفتار کنید.
به خودتان زمان دهید تا برای این کار آماده شوید ، اما آن را از قبل زیاد برای آن برنامه ریزی نکنید که وسوسه شوید نظر خود را تغییر دهید. به دوست صمیمی یا همسر خود در مورد شروع روز ترک اطلاع دهید .

3. برنامه داشته باشید

چندین استراتژی ترک سیگار وجود دارد که می توانید انتخاب کنید. درمان جایگزینی نیکوتین (NRT) ، داروهای تجویز شده ، یا هیپنوتیزم یا سایر روشهای درمانی دیگر را در نظر بگیرید.

داروهای محبوب ترک سیگار با نسخه درمانی شامل بوپروپیون و وارنیکلین هستند. با دکتر خود صحبت کنید تا بهترین برنامه درمانی را برای شما تجویز کند.

4. کمک بگیرید

از مشاوره ، گروه های پشتیبانی ، مراکز تلفنی ترک سیگار و جملات خودیاری و خودباوری استفاده کنید. می توانید با جستجوی مختصری در اینترنت به سایت ها و مراکز اصلی ترک سیگار در اطراف خود مرتبط شوید.

فواید ترک سیگار برای سلامتی

بر طبق گزارش سیستم بهداشت ملی انگلستان خلاصه ای از مزایای سلامتی که از همان روزی که شما تصمیم به ترک سیگار می گیرید و برای سالهای آینده ادامه می یابد به شرح زیر است :

بعد از 20 دقیقه: ضربان نبض شما به حالت عادی برمی گردد.
بعد از 8 ساعت: سطح نیکوتین و مونوکسیدکربن در خون شما بیش از نصف کاهش می یابد. سطح اکسیژن به حالت طبیعی برمی گردد.
بعد از 48 ساعت: مونوکسیدکربن و نیکوتین از بدن شما دفع می شود. بلغم و سایر بقایای سیگار کشیدن از ریه های شما پاک می شود. حس چشایی و بویایی شما بهتر می شود.
بعد از 72 ساعت: راحت تر نفس می کشید. لوله های تنفسی منبسط می شوند و انرژی شما افزایش می یابد.
بعد از 2 تا 12 هفته: گردش خون شما بهبود می یابد.
بعد از 3 تا 9 ماه: عملکرد ریه تا 10 درصد افزایش می یابد.
بعد از 1 سال: کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی تقریباً نیمی از افراد سیگاری
بعد از 10 سال: کاهش خطر ابتلا به سرطان ریه نیمی از افراد سیگاری
بعد از 15 سال: خطر حمله قلبی شما تقریباً مشابه کسی است که هرگز سیگار نکشیده است.

تحقیقات در مورد اثرات بهداشتی استفاده از نیکوتین و روشهای موثر ترک آن ادامه دارد. در حالی که دانشمندان به مطالعه تأثیرات نیکوتین بر سرطان ادامه می دهند ، اثرات مخرب عناصر توتون و تنباکو که باعث سرطان می شوند شناخته شده هستند.

بهترین کار این است که تمام محصولات دخانیات را ترک کنید تا احتمال ابتلا به سرطان کاهش یابد. اگر در حال حاضر به سرطان مبتلا هستید ، ترک سیگار ممکن است به درمان شما کمک کند تا درمان موثرتر باشد.

پرستاری زندگی برتر اکسین  با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.
کادر مجرب این در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.
هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید.
لطفا به این مقاله امتیار دهید.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.