علت خشکی و خارش پوست افراد سالمند چیست?

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

خشکی پوست یک حس ناخوشایند است که معمولاً با خاراندن پوست itchy skin  همراه است. این مشکل می تواند بر روی پوست بیمار یا حتی پوست سالم رخ دهد.خارش پوست می تواند ناشی از یک بیماری پوستی ،یک بیماری سیستماتیک، یک بیماری عصبی یا سایر انواع بیماری ها باشد.
معمولاً افراد مسن از مشکل خشکی پوست شکایت دارند. خارش پوست در افراد بالای ۶۵ سال معمولاً به صورت خارشی مزمن و آزار دهنده می باشد. پوست با گذشت زمان دچار زبان و پیری میشود در حقیقت تمام ابعاد زیست شناسی پوست تحت تاثیر جریان پیری قرار میگیرد.

اپیدرم که بالاترین لایه پوست می باشد قابلیت خودترمیمی زیادی دارد، که این عملکرد مانع ورود عوامل خارجی به داخل پوست می گردد.
اما با افزایش سن این توانایی در اپیدرم کاهش می یابد، کلاژن هایی که در سطح پوست قرار دارند و سبب انعطاف پذیری پوست می‌شوند در اثر پیری تخریب شده و به صورت تدریجی توانایی انعطاف پذیری پوست کاهش می یابد.

تغییرات میزان کلاژن بر خصوصیت های مکانیکی پوست و عملکردهای آن تاثیر منفی می گذارد.تغییرات پوستی ناشی از افزایش سن معمولاً منجر به شکنندگی پوست و بیماریهای مختلف مرتبط با سن در قسمتهای مختلف پوست می گردد.

خارش پوست
تغییرات میزان کلاژن بر خصوصیت های مکانیکی پوست و عملکردهای آن تاثیر منفی می گذارد.

پیری سه مولفه مهم که سبب خارش پوست می گردد را تحت تاثیر قرار می دهد. این سه عامل مهم شامل عملکرد اپیدرم ، سیستم ایمنی بدن و سیستم عصبی می باشد.

با افزایش سن تغییرات قابل توجهی در پوست ایجاد می شود که باعث کاهش تولید چربی سطح پوست شده و سدی که در مقابل عوامل خارجی ایجاد نموده است تضعیف می گردد .با شروع تقریباً ۵۵ سالگی میزان اسیدیته اپیدرم کاهش می یابد در حالی که لیپید های موجود در اپیدرم که به ایجاد سد محافظتی کمک شایانی می نمایند، تنها در حالت اسیدی فعالیت می نمایند.

در سن ۷۰ سالگی میزان تولید پیش ساز های چربی مورد نیاز برای اپیدرم کاهش می‌یابد و در نتیجه چربی کافی برای ساخته شدن سد حفاظتی در اپیدرم به وجود نمی‌آید.

ناکارایی سد اپیدرمی ممکن است به افزایش خطر ابتلا به درماتیت تماسی منجر شود. به همین دلیل ممکن است یک فرد سالمند ، هنگام استفاده از محصولاتی شوینده و بهداشتی که در سنین جوانی بدون مشکل از آنها استفاده می‌نمود در سن سالمندی دچار تحریک و خارش گردد.

از بین رفتن عرق و غدد چربی روی پوست به دلیل خشکی پوست ، شایع ترین اختلال پوستی در افراد مسن است که منجر به خارش نیز خواهد شد.

تغییرات در سیستم ایمنی بدن

.سیستم ایمنی یک فرد سالمند ممکن است دچار اختلال در عملکرد های سلول های ایمنی و عوامل التهابی گردد.
در بعضی از سالمندان این اختلال می‌تواند منجر به واکنش آلرژیک و عدم توانایی فرد در نشان دادن واکنش موثر به عوامل عفونی شود.

تغییرات در سیستم عصبی :

بیماری های عصبی مانند بیماریهای تخریب کننده ستون فقرات ممکن است سالمندان را تحت تاثیر قرار دهد.

در برخی موارد اعصاب حسی ممکن است تحت تاثیر این بیماری قرار گرفته و خارش ایجاد شود. همچنین بیماری پلی نوروپاتی دیابتی می‌تواند با خارش در بدن علائم خود را نشان دهد

تغییرات در عملکرد اپیدرم:

در افراد سالمند گاهی خارش های مزمن می تواند ناشی از فشار وارد شده به پوست باشد مانند فشار و تحریک ناشی از الیاف یک لباس.
تحقیقات محققان بیهوشی در دانشکده پزشکی واشنگتن نشان داد که افراد سالمند ممکن است گیرنده فشار بیشتری در سطح پوست خود داشته باشند که منجر به احساس خارش ناشی از لمس و تحریکات پوستی میشود .

پیشنهاد مقاله: نحوه مدیریت بیماری‌های شایع در سالمندان

در آزمایشی که بر روی موش‌ها انجام شده بود قسمتی از پوست موش جوان و موش پیر تحت فشار دقیق و مداوم قرار گرفت در نتیجه موش پیرتر علائم تحریک بیشتری را در منطقه تحت فشار نشان دادند.

مدیریت خارش پوست در افراد مسن

خارش پوست اگرچه از نظر بیشتر ما مشکلی پیش پا افتاده است اما در واقع می تواند کیفیت زندگی افراد خصوصاً افراد مسن را تحت تأثیر قرار دهد.

خارش بدن اغلب به عنوان نشانه ای از آلوده بودن بدن فرد در نظر گرفته می شود و می تواند بر درک دیگران از افراد مسن تأثیر بگذارد.
خارش پوست همچنین ممکن است به عنوان منبع عفونت یا آلودگی شناخته شود. این برداشت نادرست می تواند منجر به اجتناب از فرد سالمندو انزوای او شود که می تواند کیفیت زندگی آنها را تحت تأثیر قرار دهد.

مداخلات برای جلوگیری از بروز این مشکلات شامل آبرسانی مناسب ، محافظت در برابر عوامل تحریک کننده و محافظت روزانه از آفتاب است.

آبرسانی

بهترین ماده برای آبرسانی به پوست های خشک یا کم آب ، اسید هیالورونیک است ، زیرا توانایی آن را دارد که تا 1000 برابر وزن خود آب را نگه دارد.

. اسید هیالورونیک که به آن هیالورونان نیز می گویند ، ماده ای شفاف و غلیظ است که به طور طبیعی توسط بدن تولید می شود. بیشترین مقدار آن در پوست ، بافت همبند و چشم ها یافت می شود.

عملکرد اصلی آن این است که آب را نگه دارد تا بافت های بدن به خوبی چرب و مرطوب شود. اسید هیالورونیک کاربردهای گوناگونی دارد که با استفاد از کرم ها و ترکیبات حاوی این ماده می توان به بهبود خشکی و خارش پوست کمک نمود.

کاهش عوامل تحریک

دوش آب گرم یا دوش گرفتن طولانی و یا غوطه ور شدن در وان آب گرم می تواند باعث خشکی و خارش پوست شود. همچنین کلر ، ماده شیمیایی که برخی از استخرها را تمیز نگه می دارد ، می تواند پوست را خشک کند.

شوینده های نظافت سطوح ، ملحفه های خشک ، لباس های آلرژی زا ، حرارت زیاد ، دستکش لاتکس ، تعدادی از عطرها ، کرم های آرایش صورت و غیره تعدادی از مهنم ترین عوامل تحریک پوست هستند که لازم است استفاده از انها را محدود نمود.

خارش پوست سالمند
دوش آب گرم یا دوش گرفتن طولانی و یا غوطه ور شدن در وان آب گرم می تواند باعث خشکی و خارش پوست شود.

استفاده از ضد آفتاب

ضد آفتاب ها دو نوع هستند – ضد آفتاب های معدنی و ضد آفتاب های شیمیایی. هر نوع از مکانیزم متفاوتی برای فیلتر کردن اشعه UV و محافظت از پوست در برابر آسیب استفاده می کند.

اگر از ضد آفتاب شیمیایی استفاده می کنید ، ابتدا باید آن را استفاده کنید و بعد از آن از نرم کننده استفاده نمایید. به این دلیل که ضد آفتاب شیمیایی برای ایجاد محافظت نیاز به نفوذ به پوست دارد.

اگر از ضد آفتاب فیزیکی استفاده می کنید (همچنین به عنوان ضد آفتاب معدنی نیز شناخته می شود) ، باید ضد آفتاب را بعد از مرطوب کننده استفاده کنید
با ضد آفتاب می توانید تا حد زیادی از پوست خود در برابر آفتاب محافظت کنید:

هر روز از ضد آفتاب استفاده کنید ، حتی اگر ابری باشد.
حداقل 15 تا 30 دقیقه قبل از بیرون رفتن حداقل یک اونس ضد آفتاب بزنید.
ضد آفتاب با طیف گسترده ای را انتخاب کنید که از اشعه UVA و UVB محافظت کند.
هر دو ساعت یکبار ضد آفتاب را ترمیم نمایید.

پرستاری زندگی برتر اکسین با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.
کادر مجرب این در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.
برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.