نگهداری از سالمند پوشکی در منزل

وظایف.پرستار.سالمند.در.منزل

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

نگهداری از سالمند پوشکی در منزل نیاز به یک پرستار حرفه‌ای و باتجربه دارد… درحالی‌که بسیاری از سالمندان قادر هستند به‌طور کاملا مستقل زندگی کنند و امور شخصی روزمره خود را انجام دهند، برخی از سالمند که تعدادشان هم اصلا کم نیست، نمی‌توانند به‌راحتی حرکت کنند و حتی از پس انجام ساده‌ترین امور شخصی خود برنمی‌آیند. همچنین برخی سالمندان هستند که با گذر زمان استقلال و توانایی‌های روحی و جسمی خود را از دست می‌دهند و شاید در ابتدا قادر باشند به‌تنهایی از پس همه نیازهای خود برآیند؛ اما از سنی به بعد، حتی توانایی حرکت کردن و دستشویی رفتن را از دست می‌دهند.

در این زمان است که نگهداری از سالمند پوشکی در منزل اهمیت بالایی پیدا می‌کند و تنها یک پرستار حاذق و باتجربه می‌تواند از مدیریت شرایط موجود برآید. در ادامه این نوشته از زندگی برتر اکسین با ما همراه باشید تا با یکی از مهمترین خدمات مجموعه، یعنی نگهداری از سالمند پوشکی در منزل آشنا شویم.

عدم نگرانی در مورد نگهداری از سالمند پوشکی در منزل

اگر سالمندتان توانایی‌های روحی و جسمی خود را از دست داده و حتی در انجام فعالیت‌های ساده روزمره خود ناتوان است، از بابت نگهداری از سالمند پوشکی در منزل نگران نباشید. شاید در گذشته تمام امور مربوط به نگهداری از سالمند بر دوش فرزاندن بود، اما امروز زمانه فرق کرده و آنقدر کار بر سر همه افراد ریخته که اغلب فرزندان وقت و انرژی کافی برای نگهداری از والدین سالمند خود را ندارند.

نگهداری.از.سالمند.پوشکی
نگهداری از سالمند پوشکی امری فرسایشی است.

این تفکر اشتباه است که فرزندان باید تمام وقت خود را صرف نگهداری از والدین کنند و اگر این کار را انجام ندهند، بی‌احساس و نامهربان هستند. هر کاری نیازمند متخصصی است که با زیر و بم آن آشنا باشد و تجربه کافی را در انجام امور مراقبتی دارا باشد. بی‌شک یک پرستار سالمند در منزل بهتر از شما می‌تواند از سالمند پوشکی نگهداری کند و نیازهای او را برآورده سازد. از طرفی نگهداری از سالمند ناتوان امری فرسایشی است که در طی زمان توان روحی و جسمی مراقبان را نیز کاهش می‌دهد. پس بسیار مهم است که فردی متخصص و دارای پتانسیل روحی و جسمی مناسب، این امر خطیر را برعهده گیرد.

پیشنهاد مقاله: راهنمای انتخاب بهترین پرستار سالمند در منزل؛ مراقبت‌های جامع و نکات کاربردی

چه زمان سالمند پوشکی نیاز به پرستاری و مراقبت خاص دارد؟

اگر سالمند شما یک یا چند مورد از شرایط زیر را داراست و خود توان مراقبت از وی را ندارید، بهتر است هرچه زودتر برای استخدام پرستار سالمند در منزل اقدام نمایید. شرایطی که وجود پرستار سالمند پوشکی در منزل را الزام می‌بخشند عبارتند از:

 • سالمند به‌تنهایی زندگی می‌کند و نیازمند مراقبت است.
 • برای استحمام، تعویض پوشک و سایر امور شخصی روزمره به کمک نیاز دارد.
 • سالمند به بیماری‌هایی از جمله آرتروز، آلزایمر، پارکینسون، افسردگی و… مبتلاست که از لحاظ روحی و جسمی توان او را برای انجام امور روزمره کاهش می‌دهند.
 • سالمند نیازمند مراقبت‌های پزشکی ویژه است و برای مراجعه به پزشک، مصرف دارو، انجام تزریقات و همچنین انجام تمارین فیزیکی به کمک و همراهی یک پرستار نیاز دارد.

پرستار سالمند پوشکی چگونه خدماتی را ارائه می‌دهد؟

پرستار سالمند پوشکی در منزل علاوه‌بر حفظ بهداشت و سلامت سالمند، وظایف مهم دیگری نیز دارد. یک پرستار حاذق و باتجربه پیش از تقبل مسئولیت پرستاری از سالمند، تمام شرایط روحی و جسمی فرد را بررسی می‌کند و در مورد چالش‌های کوچک و بزرگ زندگی سالمند، خدماتی مفید و موثر را ارائه می‌دهد. البته که چالش‌های زندگی هر سالمند متناسب با شرایط روحی و جسمی وی متفاوت است و نیازهای خاص افراد سبب تفاوت خدمات پرستاری و هزینه استخدام پرستار سالمند در منزل می‌شود‌. ار جمله خدمات پرستار سالمند در منزل عبارتند از:

 • کمک به انجام امور شخصی روزمره و حفظ بهداشت سالمند با تعویض پوشک، تعویض لباس و استحمام
 • مراقبت‌های پزشکی شامل پیگیری‌های روند درمان، مراجعه به پزشک، نظارت بر مصرف دقیق داروها و درصورت نیاز، انجام تزریقات
 • انجام آزمایشات و تست‌های مهم و حیاتی سالمند
 • تهیه و ارائه گزارش وضعیت روحی و جسمی سالمند برای اطلاع به پزشک معالج و خانواده فرد
 • کنترل مداوم قند و فشار خون
 • توجه به میزان تحرک کافی فرد برای جلوگیری از چاقی، مشکلات حرکتی و همچنین زخم بستر
 • توجه به رژیم غذایی سالمند و تناسب آن با دستورات پزشکی
 • همصحبتی با سالمند و کمک به پیشگیری از افسردگی، اضطراب، انزواطلبی و آلزایمر

نکات مهم تعویض پوشک در نگهداری از سالمند پوشکی در منزل

نگهداری از سالمند پوشکی در منزل و خصوصا فرآیند تعویض پوشک سالمند، دارای نکات مهمی است که رعایت آن هم برای سالمند و هم برای پرستار مهم و موثر است. از جمله این نکات می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 1. دست‌ها را بشویید و دستکش به دست کنید
 2. پوشک را باز نموده و در کیسه پلاستیکی قرار دهید
 3. سالمند را جابجا کنید و فرآیند نظافت و تعویض پوشک را ادامه دهید
 4. به آرامی پوشک جدید را به پای سالمند ببندید
 5. نظافت دست‌ها را از یاد نبرید

در ادامه از این فهرست تعویض پوشک در نگهداری از سالمند، به توضیح کامل‌تری از این مقاله می‌پردازیم.

1. دست‌ها را بشویید و دستکش به دست کنید

در اولین مرحله برای تعویض پوشک سالمند باید دست‌هایتان را به‌خوبی بشویید و خشک نمایید و سپس دستکش به دست کنید. برای آغاز کار تخت سالمند را به‌نحوی تنظیم نمایید که فشاری به سالمند وارد نیاید.

2. پوشک را باز نموده و در کیسه پلاستیکی قرار دهید

پوشک سالمند را باز کنید و بلافاصله در کیسه زباله مخصوص قرار دهید. سپس با کمک دستان خود، و با گرفتن شانه سالمند، او را به پهلو حرکت دهید. در این میان بررسی کنید که آثار خشکی و حساسیت پوستی بر نواحی تناسلی سالمند نباشد. علائمی مثل قرمزی، خارش و التهاب درصورت حساسیت به چسب و یا جنس پوشک محتمل هستند.

3. سالمند را جابجا کنید و فرآیند نظافت و تعویض پوشک را ادامه دهید

اگر سالمند خود قادر به حرکت و جابجایی است که بسیار خب؛ به‌راحتی می‌تولنید او را حرکت دهید. اما اگر ایشان خود هیچ توانی در حرکت و جابجایی ندارد، باید از یک همراه دلسوز که عموما از اعضای خانواده سالمند است، کمک بگیرید.

نگهداری.از.سالمند.پوشکی
فرآیند تعویض پوشک سالمند را با رعایت دقیق نکات بهداشتی انجام دهید.

4. به آرامی پوشک جدید را به پای سالمند ببندید

پوشک جدیدی را که از زیر لگن و بین پاهای سالمند عبور داده‌اید، به‌طوری به پای سالمند ببندید که چسب‌ها نه خیلی سفت و نه خیلی شل باشند. البته بهتر است قبل از بستن پوشک جدید و بعد از نظافت ناحیه تناسلی با دستمال مرطوب، از کرم‌ها و لوسیون‌هایی استفاده کنید که پوست سالمند را محافظت می‌کنند.

5. نظافت دست‌ها را از یاد نبرید

فرآیند تعویض پوشک سالمند را با رعایت دقیق نکات بهداشتی انجام دهید. برای این کار دستکشی که به دست کرده بودید را از پشت بیرون آورده و در کیسه‌ای نایلونی بیندازید. کیسه را گره زده و آن را در سطل زباله بگذارید. سپس با حساسیت و توجه بالا دست‌هایتان را با آب و صابون بشویید‌.

نحوه تمیز کردن پوست در نگهداری از سالمند پوشکی در منزل

از آنجایی که فرآیند درمان عفونت در میان سالمندان بسیار سخت و دشوار است، بهتر است دقت خود را بالا ببرید تا ایشان هیچگاه دچار عفونت نشوند. به‌این منظور در هنگام نظافت ناحیه تناسلی دستمال را از جلو به عقب بکشید که میکروب‌های ناحیه مقعد به مجرای ادراری تناسلی نفوذ پیدا نکنند.

پیشنهاد مقاله : اشتباهات رایج در نگهداری از سالمندان

استخدام پرستار سالمند پوشکی در منزل

در طول این نوشته از مجموعه معتبر خدمات پرستاری زندگی برتر با چالش‌های کوچک و بزرگ نگهداری از سالمند پوشکی در منزل آشنا شدیم و دانستیم که این کار نیاز به فردی متخصص و باتجربه دارد. اگر سالمندی در خانه دارید که در انجام امور شخصی خود نیز با چالش روبرو است، هرچه زودتر برای استخدام پرستار سالمند در منزل اقدام نمایید.


سوالات متداول

هزینه استخدام پرستار سالمند پوشکی در منزل چقدر است؟

هزینه استخدام پرستار سالمند پوشکی در منزل به فاکتورهای متعددی بستگی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به خدماتی درخواستی شما، ساعات درخواستی برای ارائه خدمات، شرایط سالمند و همچنین فاصله خانه سالمند تا خانه پرستار اشاره کرد.

استخدام سالمند پوشکی در منزل چه مزایایی دارد؟

حفظ آسایش و آرامش سالمند، بازدهی بهتر روند درمان و همچنین بهبود روحیه سالمند

مهمترین نکته در تعویض پوشک سالمند چیست؟

رعایت دقیق بهداشت جهت محافظت از سلامت سالمند و پرستار

چه زمانی برای استخدام پرستار سالمند در منزل اقدام کنیم؟

زمانی که سالمندتان به‌تنهایی نمی‌تواند از پس امور شخصی و روزمره خود از جمله تعویض پوشک، تعویض لباس و استحمام بربیاید.

نحوه تمیز کردن پوست در نگهداری از سالمند چگونه است؟

فرآیند تعویض پوشک سالمند را با رعایت دقیق نکات بهداشتی انجام دهید. برای این کار دستکشی که به دست کرده بودید را از پشت بیرون آورده و در کیسه‌ای نایلونی بیندازید.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست پرستار

0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان