بی خوابی در کودکان و روش های مقابله با آن

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

بیشتر والدین تجربه مشکلات بی خوابی در کودک را تجربه کرده اند. بسیاری از کودکان و نوجوانان در زمان به خواب رفتن و نیز در طول مدت خواب، دچار اختلال هستند. نداشتن خواب خوب شبانه می تواند بر روحیه و رفتار فرزند شما در طول روز تأثیر بگذارد. در مقاله زیر به بررسی روش های مقابله با بی خوابی در کودک می پردازیم.

بسیاری از کودکان مانند بزرگسالانی که دچار بی خوابی هستند برای به خواب رفتن و نیز در طول مدت خواب مشکل دارند. علائم بی خوابی در کودکان علاوه بر خواب آلوده بودن در طول روز، می تواند شامل مواردی هم چون: تحریک پذیری، نوسانات خلقی، بیش فعالی، افسردگی، پرخاشگری، حواس پرتی و مشکلات حافظه باشد.

بی خوابی در کودک
مقابله با بی خوابی در کودک و روش های آن

علل بی خوابی در کودک چیست؟

یکی از دلایل شایع که باعث بی خوابی در کودک می شوند، خوابیدن در دیروقت و زمان نامناسب می باشد. این امر اغلب به این دلیل است که والدین انتظارات غیرواقعی از میزان خواب کودکان خود دارند یا اینکه بچه هایشان تحت فشار برنامه های بیش از حد قرار گرفته اند، در بسیاری از فعالیت ها شرکت می کنند و یا تکالیف زیادی برای انجام دادن دارند. ممکن است کودک شما تا دیروقت مشغول، صحبت با تلفن، بازی های ویدیویی یا تماشای تلویزیون باشد.

به یاد داشته باشید که کودکان بین 6 تا 12 سال به حدود 10 تا 11 ساعت خواب شبانه نیاز دارند. این در حالی ست که نوجوانان به حدود 9 ساعت خواب شبانه نیازمندند.

در صورتی که یک ساعت خواب واقع بینانه تنظیم کرده باشید و کیفیت خواب کودک شما هم چنان نا مناسب است، علت بی خوابی می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • عادات خواب نادرست
 • مصرف کافئین
 • استرس
 • انسداد تنفس در خواب (خروپف)
 • عوارض جانبی داروها، از جمله محرک های مورد استفاده در درمان بیش فعالی، داروهای ضد افسردگی، پپکورتیکواستروئیدها و ضد تشنجها
 • آسم (سرفه)
 • اگزما (خارش)
 • افسردگی
 • اضطراب
 • سندرم پاهای بی قرار
 • اختلالات توسعه عصبی مانند اوتیسم، عقب ماندگی ذهنی و سندرم آسپرگر

بی خوابی در کودک

روش های درمانی برای مقابله با بی خوابی در کودک چیست؟

اگرچه والدین اغلب می خواهند برای درمان بی خوابی فرزندشان به یک نسخه مراجعه کنند، اما یافتن هرگونه مشکل اساسی پزشکی یا روانی که ممکن است در ابتدا به درمان نیاز داشته باشد، بسیار مهم تر است.

به عنوان مثال، اگر کودک شما مشکلات تنگی نفس در خواب دارد، شب ها با صدای بلند خروپف می کند و یا مرتباً نفس کشیدنش متوقف می شود، ممکن است نیازمند به برداشتن لوزه ها و غدد لنفاوی خود باشد. یا اگر فرزند شما سرفه های مکرر شبانه دارد، ممکن است کنترل آسم او به خوبی صورت نگرفته باشد و به داروهای کنترل کننده دیگری نیاز داشته باشد.

هم چنین قرص های خواب آور که با تبلیغات به بازار عرضه می شود، برای مصرف کودکان توصیه نمی شود. داروهایی که برخی اوقات و با مشورت پزشک مورد استفاده قرار می گیرد شامل موارد زیر است:

 • داروهای ضد افسردگی آرام بخش، از جمله آمی تری پتیلین و ری مرون
 • ملاتونین
 • کلونیدین، ​​به خصوص اگر کودک شما همزمان دارای اختلال بیش فعالی یا مشکلات رفتاری است.
 • ریسپردال، به خصوص اگر فرزند شما مبتلا به اوتیسم یا مشکلات رفتاری است.
 • آنتی هیستامین ها، اگرچه این موارد معمولاً باعث خواب آلودگی روزانه می شوند و تنها برای مدت کوتاهی مورد استفاده قرار می گیرند.

درمان های غیر دارویی برای د رمان اولیه بی خوابی در دوران کودک چیست؟

درمان های غیر دارویی برای مقابله با بی خوابی در کودک که ناشی از شرایط پزشکی دیگری نیست، می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • محدود کردن زمان وقت گذراندن در رختخواب فقط برای خوابیدن، که شامل کتاب خواندن، انجام تکایف مدرسه یا تماشای تلویزیون در رختخواب می شود.
 • داشتن یک برنامه بسیار دقیق از زمانی که کودک شما به رختخواب می رود و از خواب بیدار می شود، شامل آخر هفته ها و تعطیلات.
 • به فرزند خود فنون آرام سازی، از جمله تنفس شکمی، شل کردن عضلات پیش رونده و شبیه سازی بصری را آموزش دهید که هنگام خواب از آنها استفاده کند.
 • متوقف کردن فعالیت های تحریک کننده 30 تا 60 دقیقه قبل از زمان خواب ، مانند بازی های ویدیویی، تماشای تلویزیون، پیام دادن یا صحبت کردن با تلفن.
 • اگر کودک شما در طی 10 تا 20 دقیقه به خواب نرفت، او را از رختخواب خارج کنید و کاری آرام مانند کتاب خواندن انجام دهید.
 • جلوگیری از مصرف کافئین
 • ورزش کردن به طور منظم

برای بیشتر کودکان مبتلا به بی خوابی مراجعه به مشاور یا پرستار کودک ، علاوه بر پزشک متخصص اطفال، نیز می تواند مفید باشد.

اختلال بیش فعالی و بی خوابی در  کودک

درمان كودكان مبتلا به اختلال بیش فعالی و بي خوابي بسيار گیج کننده است، زيرا بسياري از علائم بي خوابي همانند علائم اختلال بیش فعالی است و درمان هاي اختلال بیش فعالی غالباً مي توانند باعث بي خوابي شوند.

اگر بی خوابی فرزند شما هنگام شروع داروی اختلال بیش فعالی یا افزایش دوز دارو بدتر شود، ممکن است دارو باعث این مشکل باشد. برای سایر کودکان مبتلا به اختلال بیش فعالی، این علائم واقعی اختلال بیش فعالی است که باعث می شود آنها در خواب مشکل داشته باشند و جای تعجب است که ، دوز کمی از محرک کوتاه مدت تحرک در بعد از ظهر یا عصر در واقع به آنها کمک می کند تا بخوابند برای آگاهی از نحوه برخورد با کودکان مبتلا به بیش فعالی مقاله اختلال بیش فعالی در کودکان را مطالعه کنید تا از راهنمایی های آن جهت بهبود حال فرزندانتان کمک بگیرید.

پیشنهاد مقاله : آشنایی با اختلال بیش فعالی و کمبود توجه در کودکان و بزرگسالان

بی خوابی در کودک
اختلال بیش فعالی و بی خوابی در  کودک

پزشک متخصص اطفال یا روانپزشک کودک می تواند به شما برای درمان این اختلالات کمک کند. به خاطر داشته باشید که نداشتن خواب شبانه خوب می تواند علائم اختلال بیش فعالی را شدیدتر کند.

بیخوابی های مکرر میتواند در کودک احساس دلهره و اضطراب ایجاد کند و والدین آنها نگران حالات روحی فرزاندان خود شوند در مقاله اضطراب در کودکان در این باره صحبت کرده ایم تا با ارائه راهکارهایی بتوانیم والدین این کودکان را تا حدودی از نگرانی درآوریم.

هم چنین ضروری است که بدانید علائم در برخی از کودکان که دارای تنگی نفس یا کم خوابی مفرط هستند، شامل مواردی است که به اختلال بیش فعالی شباهت دارد که در چنین مواقع، با مراجعه به پزشک و طی کردن دوره تشخیص، می توان جهت درمان سریع و به موقع کودک اقدام کرد.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
guest
2 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.