اصول مراقبت و نگهداری از سالمندان که پرستاران سالمند باید به آن عمل کنند

اصول نگهداری از سالمند در منزل

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

نگهداری  از سالمند ،همیشه برای خانواده مساله ای بحث انگیز به شمار می رود. فرزندان و اطرافیان تمایل دارند بهترین خدمات را از نظر درمانی و مراقبتی به سالمند ارائه دهند. از نظر سالمندان بهترین مکان برای نگهداری از سالمند خانه ی اوست. زیرا او در این خانه سال ها زندگی کرده است و انجا خاطرات زیادی دارد و آشنا بودن محیط نیز به آرامش روانی سالمند نیز کمک می کند. این موضوع ،کنارآمدن با تغییرات زندگی را برای سالمند در این دوران قابل تحمل می کند.

اصول نگهداری از سالمند در منزل

حفظ سلامتی یک فرد مسن ،به چیزی بیش از آنچه دارو و درمان به تنهایی ارائه می دهد نیاز دارد. در واقع می توان گفت پرستار سالمند به موارد بسیار زیادی بستگی دارد. گاها این نگهداری با اعزام پرستار می تواند رنگ و لعاب بهتری به خود بگیرد. نکته مهم این است که مراقبت از والدین سالمند در خانه ،معمولاً اولین گام در برنامه مراقبت طولانی مدت سالمندان است. هنگام مراقبت از سالمندان، یک سری نکات مهم وجود دارد که باید در نظر بگیرید. علاوه بر امکان مراقبت در منزل و مراقبت طولانی مدت، تعداد سالمندانی که نیازهای پیچیده ای دارند افزایش یافته است. همچنین میزان کمک های خانگی به افراد مسن افزایش یافته است. در ادامه این نوشته از زندگی برتر، نکات و تکنیک هایی برای نگهداری سالمند را بیان می کنیم.

اصول مهم نگهداری و مراقبت از سالمند در منزل
چطور از سالمندان در منزل نگهداری کنیم

از این رو خانواده ها برای نگهداری سالمند در خانه تلاش زیادی می کنند. همسر و فرزندان مراقبینی هستند که ،در نگهداری از سالمند همیشه درگیر بوده اند اما این موضوع در سالمندان تنها ،و یا سالمندانی که با همسران سالمند و ناتوان خود زندگی می کنند متفاوت خواهد بود. در این صورت می توان از خدمات مراقبت در منزل برای سالمندان استفاده کرد. این خدمات توسط مراقبین و پرستاران متخصص در زمینه سالمندی در منزل سالمند و متناسب باشرایط سالمند ارائه می شود.

نحوه استخدام پرستار سالمند

برای نگهداری از سالمند در منزل در زمان استخدام مراقب سالمند به نکات زیادی توجه کنیم. از جمله سابقه کاری مراقب سالمند، دوره های آموزشی طی شده توسط مراقب، اخلاق و روحیات مراقب، علت تمایل مراقب به نگهداری سالمند، نوع خدماتی که مراقب قادر به ارائه آن است، توقعاتی که مراقب در زمان کار خود از کارفرما دارد و … از جمله مواردی هستند که برای استخدام مراقب سالمند با هدف نگهداری سالمند در منزل باید مورد توجه قرار بگیرد.
در زمان نگهداری سالمند مراقب و پرستار سالمند باید به سلامت جسمی و روانی سالمند توجه کند. وقتی زمان خود را با سالمند سپری می کند باعث ایجاد انگیزه و امید در سالمند شوند. برای اوقات فراغت سالمند باید برنامه ریزی کند و با توجه به علایق و توانمندی های سالمند فعالیت های متنوع و سرگرم کننده را برای سالمند برنامه ریزی کند.

پرستار نگهداری از سالمند با مشکلات روحی

حفظ روحیه و توجه به سلامت روان سالمند، مهمترین وجه مراقبت و نگهداری سالمند است. سالمندان به دلایلی چون تغییرات جسمانی و افزایش میزان ناتوانی و وابستگی در امور روزانه به دیگران بیش از سایر گروه های سنی در معرض ابتلا به افسردگی و انزوای اجتماعی قرار دارند. افسردگی در این افراد منجر به کاهش کیفیت و امید به زندگی سالمندان می شود و احتمال بستری شدن در بیمارستان را بالا می برند. از این رو مراقب سالمند ،باید به مراقبت های روانی در دوران سالمندی واقف باشد. و علاو بر این که عزت نفس سالمند را حفظ می کند بهترین مراقبت را از وی به عمل اورد.

پرستاری از سالمند با مشکلات روحی
افسردگی و اضطراب در دوران پیری

مراقبت های جسمانی از سالمند

بعد دیگری از نگهداری سالمند در منزل ،توجه به نیاز های جسمانی سالمند است. مراقب سالمند باتوجه به توانمندی جسمانی سالمند باید برنامه مراقبتی طراحی کند. نظم در برنامه روزانه سالمند اولین گزینه ای است که باید مد نظر مراقب و پرستار سالمند قرار گیرد.  زمان خواب و بیداری سالمند، زمان غذا دادن به سالمند، زمان سرو میان وعده ها و زمان استحمام و استفاده از سرویس بهداشتی باید طبق برنامه مشخصی صورت بپذیرد. نگهداری سالمند توسط پرستار حرفه ای مزایای بیشماری به همراه دارد. زیرا پرستار با توجه به سابقه کاری خود و دانش ناشی از اموزش های مربوط به مراقبت ،کاملا با اصول مراقبت از سالمند آشنایی دارد.

مراقبت های روزانه از سالمند

رژیم غذایی ویژه سنین سالمندی و مخصوص بیماری های مزمن را می شناسد و برای سالمند غذای رژیمی تهیه می کند. از چرت زدن های مکرر روزانه سالمند جلوگیری می کند و از این طریق خواب شبانه ،خواب با کیفیتی را به سالمند هدیه می دهد. با زمان بندی در بردن سالمند به سروریس بهداشتی از بروز بیماری هایی مانند عفونت ادراری، یبوست و .. جلوگیری می کند. با دادن مایعات کافی به سالمند در طول روز از بروز کم آبی و عوارض آن در سالمند جلوگیری می کند. داروهای سالمند را منظم و سر وقت ،به او یادآوری می کند و به عوارض دارویی آگاهی دارد.

پیشنهاد مقاله : ارزش استخدام پرستار سالمند در مقابل گزینه های دیگر

مراقبت از سالمندان به صورت روزانه و شبانه‌روزی
نگهداری ساعتی و روزان پرستار سالمند در منزل

نکته دیگری که در نگهداری سالمند حائز اهمیت است توجه به استقلال و توانمندی سالمند است. مراقب و پرستار سالمند باید اجازه دهند تا سالمند با توجه به توانایی های خود امور روزانه خود را انجام دهد. وظیفه ی مراقب و پرستار سالمند این است که سالمند را حمایت کند و از اسیب دیدن او جلوگیری کند. گاهی مراقبین سالمند با این تفکر که باید تمام امور سالمند را انجام دهند باعث افزایش وابستگی سالمند و ناتوانی در سالمند می شوند. اما باید به این نکته توجه داشته باشند که نگهداری سالمند ،به معنای توانمند کردن سالمند است.  و به گونه ای قوای بدنی و حافظه سالمند تقویت شود و از میزان وابستگی او بکاهد.

پرستار شخص محور

هر شهروند سالخورده در هر جامعه ای انسان است. از این رو باید با آن ها به درستی برخورد کرد. آن ها مانند هر کدام از ما حقوقی دارند. پس نگهداری سالمند ،نیاز به دقت در موارد و جزئیات بسیاری دارد. علاوه بر مراقبت های بهداشتی خوب، آنها از همان آزادی برخوردارند که به همه انسان ها اعطا شده است. این دیدگاهی است که باید هنگام مراقبت از سالمندان در نظر بگیرید.
تامین نیازهای منحصر به فرد افراد مسن می تواند برای کسانی که مراقبت های شخصی را انجام می دهند، کار دشواری باشد، به خصوص که شما کارهای زیادی برای انجام دادن دارید. شما بچه هایی دارید که باید از آنها مراقبت کنید. شما خانه خود را دارید که باید مرتب باشید و غیره. شما نباید اجازه دهید لیست عظیم کارهایتان شما را به دیوار عدم مراقبت کافی از کسی که شایسته آن است سوق دهد. از این رو می توانید به گزینه های معتمد فکر کنید. وجود یک پرستار در منزل می تواند کمک بسیار زیادی در زمینه مراقبت سالمندان باشد. همچنین، باید توجه داشته باشید که برخی از افراد مسن می توانند اشتباهات کوچک شما را به مسائل بسیار بزرگ تبدیل کنند.

مهم ترین نکات برای نگهداری سالمند

با بالا رفتن سن افراد زندگی کمتر سرگرم کننده می شود. پیری برای هر کسی ،صرف نظر از موقعیت و ثروت   او اتفاق می افتد. بسیاری از سالمندانی که از آنها مراقبت می کنید، احساس غم، درد، بی حوصلگی، بیماری و تنهایی می کنند. آنها به راحتی می توانند کرامت خود را به خاطر کسانی که از آنها مراقبت می کنند از دست بدهند. مسئله احترام و کرامت برای این افراد بسیار مهم است. با این دیدگاه اساسی در این بخش از مقاله ما مهم ترین نکات برای نگهداری سالمند را بیان می کنیم. این موارد عبارتند از:

  • مراقبت از سلامتی سالمندان بسیار مهم است. برای ارزیابی عملکرد سالمندانی که به طور مستقل زندگی می کنند، نیاز به نظارت فیزیکی هم دیده می شود که می توان با موسسه پرستاری زندگی برتر در این زمینه وارد مکالمه شد.
  • برای مراقبت از افراد خبره استفاده کنید. مراقبت ،مسئولیت بزرگی است و با افزایش سن والدین شما سخت‌تر می‌شود، زیرا نیازهای آنها با گذشت زمان به تناسب افزایش می‌یابد.
  • مراقبت های غذایی را در نظر داشته باشید. سالمندان در معرض خطر سوء تغذیه هستند. دلایل متعددی برای این امر وجود دارد، اما یکی از مهمترین آنها این است که آنها به سادگی استقامت و توانایی خرید، تهیه و درست کردن غذای خود را ندارند.
  • سالمندان را فعال و درگیر نگه دارید. برای نگهداری سالمند خود، فضای اجتماعی را برای آن ها پررنگ تر کنید. زندگی مستقل برای سالمندان عالی است، اما نه اگر به معنای عقب نشینی از روال روزانه فعال و درگیر قبلی آنها باشد. وجود پرستار در منزل می تواند این بخش را به گونه ای مناسب فعال نگه دارد.
  • هر نوع زمین خوردن یا جراحت به ضرر سالمندانی است که در خانه زندگی می کنند. بنابراین، هنگام مراقبت از سالمندان در خانه، ایمنی اولویت اصلی است.

خدمات ویژه نگهداری سالمند در منزل

مراقبت از سالمندان نیاز به خدمات ویژه ای دارد. بخش های مهمی است که باید در این زمینه در نظر گرفته شود. به طور مثال باید به امور مالی و شرایط خانه رسیدگی شود. اوقات فراغت سالمند با ورزش، گفتگو، فعالیت های فرهنگی و غیره پر شود. در عین حال به حمام و نظافت او رسیدگی شود. در نگاهی ویژه و مهم تر از همه به مسائل پرستاری، بهبودی جسمی و دارویی هم رسیدگی شود.

سخن آخر

مراقبت از والدین با افزایش سن هرگز آسان نیست. خدمات مراقبت در منزل به شما این امکان را می دهد که رابطه خود را حفظ کنید و در عین حال بهترین مراقبت ممکن را ارائه دهید. در واقع نگهداری از سالمند با اعزام پرستار می تواند ویژگی های مثبت بیشتری را با خود به همراه داشته باشد. برای این که بهترین مراقبت را به عزیزان خود ارائه دهید می توانید با شرکت پرستاری زندگی برتر در ارتباط باشید.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
3 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.