شرح وظایف انواع پرستار سالمند در منزل

پرستار در منزل کیست

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

زمانی که بیمار از بیمارستان ترخیص می شود، در وقع از یک محیطی که تحت مراقبت و نظارت تخصصی بود به مکانی بدون تخصص و تحت مراقبت اعضای خانواده منتقل می شود. اعضای خانواده نیز با انبوهی از توصیه ها و دستورات پزشکان و بدون تجربه در مراقبت، مسولیت سلامتی عزیزان خود را به عهده می گیرند و در منزل نهایت تلاش خود را می کنند تا بهترین مراقبت را از بیمار به عمل آورند. در این حالت بیمار و خانواده تحت فشار استرس بسیاری قرار خواهند گرفت. به همین دلیل استفاده از خدمات پرستاری در منزل از اهمیت بالایی برخوردار است. زیرا پرستار در منزل با توجه به مهارت و دانش و تجربه کاری خود نسبت به مراقبین غیر رسمی بسیار کارآمدتر عمل می کند و حجم بزرگی از استرس و نگرانی خانواده و بیمار را کاهش می دهد.

مطالعات حاکی از این امر است که مراقبت توسط اعضای خانواده و مراقبین غیر رسمی، در بستری شدن مجدد بیماران بعد از ترخیص نقش دارند. اغلب علت بستری شدن مجدد بیماران عوارض ناشی از تداخل دارویی عنوان شده است که به دلیل عدم مراقبت مناسب از سوی مراقبین غیر رسمی و اعضای خانواده صورت گرفته است. عدم اگاهی از اصطلاحات علمی که توسط پزشکان استفاده می شود، حافظه ضعیف ، سوء تفاهم و فراموشی نیز از عواملی است که می تواند در مراقبت از بیمار تاثیر نامطلوب بگذارد.

از سوی دیگر ایمنی در خانه برای بیمار باید مانند شرایط بیمارستان رعایت شود تا از بستری شدن مجدد و هزینه های بیشتر و عوارض ناخواسته مانند بروز عفونت جلوگیری شود.

پرستار سالمند بهترین گزینه نگهداری از سالمند در منزل است.
شرح وظایف انواع پرستار سالمند در منزل

وظایف پرستار سالمند در منزل

خدمات پرستار سالمند در منزل شامل طیف گسترده ای از خدمات است که به اندازه خدمات بیمارستان با کیفیت است. پرستاران فعالیت خود را بر اساس توصیه پزشک انجام می دهند. این وظایف شامل:

 • تزریقات
 • مراقبت از زخم دیابتی
 • مراقبت از زخم بستر
 • مراقبت از افراد مبتلا به دیابت
 • مراقبت های تخصصی و حمایتی پس از ترخیص از بیمارستان
 • مراقبت های پس از جراحی
 • مراقبت از تراکئوستومی
 • مراقبت از کلئوستومی
 • تراشه گذاری
 • تعویض سوند و سوندگذاری
 • تعویض پانسمان
 • مراقبت های ویژه از بیماران مبتلا به سرطان
 • نظارت بر رسم غذایی بیمار
 • توجه و کنترل علائم حیاتی: تنفس، ضربان قلب، قند خون، فشار خون، دمای بدن
 • نظارت بر مصرف منظم و به موقع دارو
وظایف پرستار سالمند بیمار بر اساس سن و بیمار متفاوت است.
وظایف پرستار سالمند در منزل

تا چه زمانی به انواع مراقب یا پرستار نیاز دارید

خدمات پرستاری در منزل به دو دسته مقطعی و شبانه روزی تقسیم بندی می شوند. مدت زمانی که به پرستار نیاز داریم بستگی به وضعیت سلامتی بیمار دارد. در مواردی که فقط برای اقدامات خاصی مانند تزریقات و یا پانسمان به مراقب نیاز داریم، می توانیم از خدمات مقطعی استفاده کنیم. اما در مواردی که که وضعیت بیمار وخیم تر است و نیاز به نظارت مداوم دارد باید از خدمات شبانه روزی استفاده کرد.

مزیت انواع پرستاری در منزل

 • کاهش هزینه های درمانی و مراقبتی در مراکز تخصصی
 • کاهش هزینه های رفت و آمد
 • تحت مراقبت قرار گرفتن در محیط امن و مثبت خانه
 • کاهش خطرات ناشی از جابجایی به مراکز درمانی و مراقبتی
 • دریافت توجه بیشتر و اختصاصی برای یک نفر توسط پرستار
 • کاهش مدت زمان بستری در بیمارستان
 • کاهش مراجعه مجدد به بیمارستان
 • بهبودی سریع
 • آرامش خاطر برای بیمار و اعضای خانواده

سایر خدمات در منزل شامل خدمات مراقبتی در منزل است که توسط کادر آموزش دیده و حرفه ای برای انجام امور شخصی و امور منزل سالمند بیمار، توسط مراکز پرستاری ارائه می شود.

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که مراقبت سالمندان در خانه چه قوانینی دارد؟ یا نگهداری از عزیزان شما با چه شرایطی به بهترین نحو صورت می گیرد؟ مراقبت در منطل سالیانه برای میلیون ها سالمند امکان استراحت در خانه خود را فراهم می کند. در واقع این افراد با شرایط سخت به جای نقل مکان به خانه سالمندان می توانند با حضور پرستار در منزل به راحتی شرایط خوبی برای خود داشته باشند. جایی که در آن احساس خوشبختی و راحتی بیشتری دارند.

پیشنهاد مقاله : وظایف پرستار سالمند در منزل؛ خدمات حرفه‌ای پرستار سالمند در خانه

پرستار خصوصی در منزل چه شخصی است؟

از آنجایی که بیشتر سالمندان زندگی مستقل را انتخاب می کنند، اعضای خانواده و مراقبان باید انتخاب های مهمی در مورد مراقبت روزانه خود داشته باشند. از این رو بسیاری افراد به فکر استخدام پرستار در منزل هستند. یک پرستار مراقبت در منزل به سالمندان یا هرکسی که قادر به ترک خانه نیست کمک پزشکی و روانی می کند. یک مددکار مراقبت از سالمند، مراقبت از سالمندان، مراقبت شخصی و مراقبت های تنفسی را برای کمک به افراد مسن برای ادامه زندگی در خانه های خود در صورت نیاز به کمک اضافی ارائه می دهد. البته ممکن است برخی سالمندان، صرفا خدمات پرستاری را مد نظر داشته باشند. در حقیقت نگهداری سالمند صرفا شامل شرایط پزشکی می شود.

برخی دیگر نیز از پرستار در منزل فعالیت های ساده تری را انتظار دارند. برای این گروه سالمندان،‌ مراقبت همراه، حمایت لازم را برای طیف وسیعی از وظایف مراقبتی اساسی، از جمله خانه داری سبک، کمک در انجام وظایف و تهیه غذا فراهم می کند. این باعث می شود که برای هر کسی که به کمک نیاز دارد تا در خانه ایمن زندگی کند، اما نیازی به کمک پیشرفته ندارد، این گزینه عالی باشد.

چه نوع پشتیبانی هایی برای مراقبت در منزل وجود دارد؟

پرستارسالمند همان طور که اشاره شد، دارای ویژگی های خاصی است. در واقع شما می توانید اعزام پرستار را در شاخه های مختلف و بر مبنای خواست افراد طبقه بندی کنید. بسته به نیاز شما، خدمات مراقبت در منزل زیادی وجود دارد. انتخاب مراقبت از خانه مزایای زیادی دارد. مراقبت در منزل بسیار انعطاف پذیرتر است و سطوح مختلف مراقبت را بدون تعهد طولانی مدت ارائه می دهد. به طور مثال ممکن است زمانی که به صورت پزشکی پرستار بیمار هستید، فقط برای برخی کارهای روزمره هم نیاز به کمک باشد. به طور مثال می توان به موارد زیر در کنار خدمات پزشکی اشاره داشت:

 • داخل و خارج شدن از رختخواب
 • حمام کردن
 • آماده کردن وعده های غذایی
 • تمیز کردن
 • مراقبت های بهداشتی و مصرف داروها
 • مدیریت های مالی
 • رفت و آمد به خارج از منزل
 • پیگیری شرایط پزشک و نوبت های حضور

این پشتیبانی ها می تواند با حضور پرستار در خانه مزایای دیگری هم داشته باشد.

کمک به تغییرات پیری با حضور پرستار سالمند

طبیعی است که سالمندان وقتی متوجه می شوند نمی توانند کارهایی را که قبلاً می توانستند، انجام دهند، احساس سردرگمی، آسیب پذیری یا حتی عصبانیت کنند. ممکن است از این که مجبور باشند برای انجام کارهایی که قبلاً برای خودشان انجام می دادند به افراد خارجی تکیه کنند، احساس گناه داشته باشند. یا ممکن است از داشتن “غریبه” در خانه خود احساس ناراحتی کنند.

بایدبه سالمند این را القا کنید که: با تصدیق این احساسات و باز نگه داشتن ذهن خود برای راه‌های جدید برای آسان‌تر کردن زندگی، نه تنها با تغییر موقعیت خود بهتر کنار می‌آیید، بلکه ممکن است بتوانید سایر جنبه‌های استقلال خود را برای مدت طولانی‌تری بهبود ببخشید.

حضور مراقب یا نگهدار در منزل به شما به عنوان فردی سالمند کمک می کند تا با خود صبورتر برخورد کنید. پیری، طبیعی روال زندگی ما است. از دست دادن بخشی از استقلال به هیچ عنوان نشانه ضعف نخواهد بود. می توانید به خود اجازه دهید که از تغییرات وضعیت مراقبت در منزل خود احساس غم یا ناامیدی داشته باشید. اما به هیچ عنوان خود را مورد بازخواست با برچسب شکست خورده قرار ندهید. گاهی اوقات، تجربیات و موقعیت های جدید می تواند منجر به ایجاد دوستی های جدید یا کشف احتمالات جدید شود.

ارزیابی نهایی پرستار

حضور پرستار در منزل، نیاز به بررسی جزئیات بسیاری دارد. ما در این مقاله برخی از مهم ترین نکات را برای شما بررسی کردیم. یافتن خدمات مراقبت در منزل مناسب برای شما می تواند همراه با پیچیدگی های خاصی باشد. هنگامی که نیازهای خود را مشخص کردید، وقت آن است که ارزیابی کنید که کدام خدمات مراقبت در منزل برای شما مناسب است و بهترین ارائه دهندگان را کجا پیدا کنید. البته، سپردن مراقبت از خانه یا شخصی خود به دیگران، به خصوص افرادی که نمی‌شناسید، می‌تواند دشوار باشد. با این حال مراجعه به موسسه زندگی برتر می تواند شرایط را برای شما بسیار بهتر کند.

خدمات پرستاری در منزل زندگی برتر اکسین

ارائه خدمات در منزل برای خانواده باید قابل اعتماد و با پشتیبانی همراه باشد. پرستاری زندگی برتر اکسین برنامه مدون و مشخصی برای مراقبت و پرستاری در منزل طراحی کرده است. ارائه خدمات رایگان مشاوره در 24 ساعت شبانه روز و همچنین معرفی پرستاران مجرب برای بیماران با هر شرایط سنی و جسمی از جمله خدماتی است که برای سلامتی هر چه سریعتر بیماران ارائه می دهد.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.