بیماری قلبی چه تاثیراتی بر سایر قسمت های بدن می گذارد؟

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

بیماری قلبی Heart Disease  دامنه وسعی دارد و از گرفتگی عروق گرفته تا عفونت ها زمینه های زیادی را تحت تاثیر قرار می دهد.

بیماری قلبی تنها یک نوع بیماری نیست، بلکه مجموعه ای از مشکلات و بیماری هایی است که به طرق مختلف بر قلب و بدن شما تأثیر می گذارد. این وضعیت می تواند منجر به مشکلاتی مانند حملات قلبی و سکته شود و شایع ترین علت مرگ در مردان و زنان در سرتاسر جهان است.

قلب چگونه کار می کند؟

قلب دارای چهار حفره است – دو حفره بالا به نام دهلیز و دو حفره در پایین به نام بطن. خون غنی از اکسیژن از ریه های شما به دهلیز چپ و سپس به بطن چپ می رود که آن را به بدن پمپ می کند.

خون به دهلیز راست و سپس بطن راست باز می گردد که آن را برای دریافت اکسیژن به ریه ها می فرستد. چهار دریچه مانند درهای یک طرفه عمل می کنند تا خون را در قلب هدایت کنند مگر اینکه بیماری قلبی وجود داشته باشد.

اثرات بیماری قلبی
قلب دارای چهار حفره است – دو حفره بالا به نام دهلیز و دو حفره در پایین به نام بطن.

بیماری عروق کرونر قلب (CHD)

بیماری عروق کرونر نیز نامیده می شود، CHD شایع ترین نوع بیماری قلبی است که وقتی به آن مبتلا می شوید، یک ماده مومی شکل به نام پلاک در رگ های قلب ایجاد می شود.

در ابتدا متوجه وجود آن نمی‌شوید، اما با گذشت زمان، شریان‌های قلب را تنگ می‌کند و مانند گرفتگی در لوله باعث اختلال در جریان می شود و جریان خون به عضله قلب محدود می کند.

اثرات CHD

با عبور جریان خون کمتر، قلب  اکسیژن مورد نیاز خود را دریافت نمی کند و این امر می تواند باعث درد قفسه سینه شود که آنژین نامیده می شود. این مشکل به خصوص زمانی که ورزش می کنید یا کار سنگین انجام می دهید بیشتر مشکل ساز است.

همچنین می تواند بر میزان  پمپاژ قلب تأثیر بگذارد و بقیه بدن  را نیز با کمبود اکسیژن مواجه کند. بدون اکسیژن سلول‌های بدن آن‌طور که باید کار نمی‌کنند، و ممکن است دچار تنگی نفس شوید یا بیشتر از حد معمول احساس خستگی کنید. اگر پلاک پاره شود و یک شریان را به طور کامل مسدود کند، فرد دچار حمله قلبی می شود.

مقایسه بروز CHD در زنان و مردان

CHD می تواند زنان و مردان را تحت تأثیر قرار دهد. مردان بیشتر در معرض درد شدید قفسه سینه هستند. زنان ممکن است در قفسه سینه دچار سفتی یا فشار شوند، اما همچنین ممکن است احساس ناراحتی کنند، مانند زمانی که یک وعده غذایی معده آنها را ناراحت کرده است.

آنها اغلب بسیار خسته هستند و تنگی نفس و حالت تهوع دارند. این تفاوت ها ممکن است به این دلیل باشد که در زنان انسداد در شریان های کوچکتر قلب شایع تر است

پیشنهاد مقاله: علل، نشانه ها و تشخیص بیماری قلبی

بیماری دریچه قلب

دریچه هایی که خون را از طریق قلب هدایت می کنند، دریچه هایی هستند که با هر ضربان قلب باز و بسته می شوند. این امر چیزی است که صدای تپش در قلب را ایجاد می کند.

سه مشکل مختلف می تواند بر دریچه های قلب تأثیر بگذارد:

آترزی: هیچ منفذی در دریچه وجود ندارد، بنابراین خون نمی تواند جریان یابد.
جریان برگشتی: دریچه اجازه می دهد تا خون به جای جلو رفتن به عقب برود.
تنگی: فلپ ها ضخیم یا سفت می شوند یا به هم می پیوندند و خون کمتری از آن عبور می کند.

عوارض بیماری های دریچه قلب

برخی از افراد برای سال ها هیچ نشانه ای ندارند، در حالی که برخی دیگر به طور ناگهانی آن ها را نشان می دهند. در هر صورت، این عوارض اغلب به مروز بدتر می شوند.

علامت اصلی شنیدن صدای چرخش بین ضربان قلب است. مشکلات دریچه می تواند قلب را مجبور کند که سخت تر کار کند و باعث مشکلات جریان خون شود، بنابراین ممکن است مشکلات زیر در فرد دیده شود :

خستگی بیشتر از حد معمول
تنگی نفس
تورم در پاها، مچ پا یا شکم (زیرا بدن نمی تواند خون را همانطور که باید به قلب بازگرداند)

بیماری قلبی آریتمی
ممکن است فرد مبتلا به آریتمی این احساس را داشته باشد که قلب او به لرزه در می آید.

آریتمی

ممکن است فرد مبتلا به آریتمی این احساس را داشته باشد که قلب او به لرزه در می آید و با ضربان نامنظم می تپد. این وضعیت به دلیل تغییر در ریتم قلب – به نام آریتمی – ایجاد می شود و معمولاً بی ضرر است.

ضربان قلب با سیستم الکتریکی کنترل می شود و تغییر جزئی در این سیستم معمولاً مشکلی ایجاد نمی کند. اما آریتمی جدی تر می تواند قلب را از انجام وظایف خود باز دارد و مشکلات جدی ایجاد کند.

عوارض بروز آریتمی

اگر آن جریان های الکتریکی قلب واقعاً از مسیر خود خارج شوند، ممکن است قلب کندتر از حد معمول شروع به تپیدن کند یا کندتر بزند. این بدان معناست که اندام ها و ماهیچه ها ممکن است اکسیژن کافی دریافت نکنند

در این شرایط ممکن است درد قفسه سینه داشته باشید و احساس سبکی سر نمایید و حتی ممکن است به صورت ناگهانی غش کنید. اگر ریتم قلب کاملاً از بین برود، قلب مانند ژلاتین می شود: می لرزد و اصلاً نمی تواند خون را پمپاژ کند. این وضعیت فیبریلاسیون نامیده می شود و می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

کاردیومیوپاتی

این اختلال شامل گروهی از بیماری‌هایی است که عضله قلب  را ضخیم، سفت یا بزرگ‌تر از حد معمول می‌کنند. با گذشت زمان، قلب ضعیف‌تر می‌شود و پمپاژ خون و حفظ ریتم منظم برای آن سخت‌تر می‌شود.

شایع ترین نوع کاردیومیوپاتی متسع نامیده می شود و در بطن چپ رخ می دهد. همانطور که این مشکل پیشرفت می کند، بطن نمی تواند به خوبی پمپاژ کند و خون شروع به جمع شدن در قلب می کند.

عوارض کاردیومیوپاتی

همانطور که عضله قلب ضخیم می شود، ممکن است جریان خون را محدود کند، بنابراین در نهایت با کمبود اکسیژن مواجه می شوید. که می تواند باعث مشکلاتی مانند سرگیجه، غش و تنگی نفس شود.

ریتم منظم ضربان قلب نیز ممکن است از بین برود، و قلب ممکن است تند بزند یا شروع به تپیدن بیش از حد کند. کلیه ها ممکن است با نگه داشتن آب و نمک بیشتر از حد معمول به مقادیر کمتر خون واکنش نشان دهند و این می تواند منجر به تورم در پاها، مچ پا و اندام های بدن شود.

عفونت های قلبی

مانند سایر قسمت های بدن، میکروب هایی مانند باکتری ها یا ویروس ها می توانند باعث عفونت در قلب شوند و این یک نوع بیماری قلبی محسوب می شود.

گاهی اوقات، عفونت ها به آرامی ظاهر می شوند. زمان های دیگر، به سرعت برخی به خودی خود از بین می روند، در حالی که برخی دیگر در صورت عدم درمان می توانند تهدید کننده زندگی باشند.

علائم عفونت قلب

علایم عفونت قلب به محل عفونت بستگی دارد. اگر در کیسه اطراف قلب رخ داده باشد، ممکن است تورمی داشته باشد که باعث درد قفسه سینه می شود.

اگر یک دریچه قلب پیوندی عفونی شود، میکروب ها می توانند در اطراف آن ناحیه جمع شوند و باعث ایجاد مشکلاتی در سایر اندام های بدن شوند. ممکن است متوجه علائمی شوید که با انواع دیگر عفونت ها مشاهده می کنید و اثرات فشار را بر قلب خود احساس نمایید.

 عفونت در قلب این علایم را در فرد مبتلا ایجاد می کند:

تغییرات در ریتم ضربان قلب
تب
تنگی نفس
خستگی

نقایص مادرزادی قلب

درمان بیماری قلبی
اگر یک دریچه قلب پیوندی عفونی شود، میکروب ها می توانند در اطراف آن ناحیه جمع شوند.

نقایص قلبی به مشکلاتی اطلاق می شود که فرد با آنها متولد شده است و بر نحوه جریان خون در قلب تأثیر می گذارد. این مشکلات زمانی اتفاق می‌افتند که دیواره‌ها، دریچه‌ها یا رگ‌های خونی قبل از تولد به درستی رشد نکنند.

برخی از مشکلات، مانند سوراخ در محفظه قلب، درمان آسانی دارند یا اصلاً نیازی به درمان ندارند. برخی دیگر، مانند نقص در یک دریچه  ممکن است نیاز به مراقبت طولانی مدت داشته باشند

نقایص قلبی چگونه بر بدن تأثیر می گذارد

این نقایص معمولاً درد ایجاد نمی کنند، اما بدون جریان خون منظم، بدن اکسیژن مورد نیاز خود را دریافت نمی کند. که ممکن است منجر به آبی شدن پوست، تنگی نفس و احساس خستگی شود.

نقص‌ها اغلب باعث می‌شوند قلب  سخت‌تر کار کند، که می‌تواند باعث نارسایی قلبی شود .نارسایی قلبی به شرایطی گفته می شود که که قلب آنقدر ضعیف است که نمی‌تواند خون را آنطور که باید پمپاژ کند. این مشکل می تواند باعث بروز مشکلاتی مانند آریتمی، مشکل در تنفس و تجمع مایع در ریه شود.

زندگی برتر با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.

کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.