سوختگی های اسیدی و شیمیایی چگونه است

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

سوختگی Acid and chemical burns ناشی از مواد شیمیایی اسیدی ، قلیایی یا سوزاننده می تواند بسیار مضر باشد و نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.

سوختگی شیمیایی زمانی رخ می دهد که پوست یا چشم های شما با مواد محرک مانند اسید یا باز تماس پیدا می کند. سوختگی شیمیایی ممکن است باعث ایجاد واکنش در پوست یا درون بدن شما شوند.

سوختگی شیمیایی
وختگی Acid and chemical burns ناشی از مواد شیمیایی اسیدی است.

در این شرایط بلافاصله با اورژانس تماس حاصل فرمایید و برای جلوگیری از آسیب های ناشی از سوختگی های شیمیایی اقدامات زیر را انجام دهید :

 • سعی کنید مواد شیمیایی و لباسهای آلوده را با دقت از روی بدن بردارید
 • تا جایی که ممکن است ناحیه آسیب دیده را با آب تمیز بشویید
 • لباسهای شیمیایی و آسیب دیده را از روی بدن بردارید
 • سعی کنید لباس های شیمیایی و آلوده که در تماس با پوست و چشم هستند را جدا کنید ، اما بسیار مراقب باشید که مواد شیمیایی را لمس یا پخش نکنید.
 • برای پوشاندن دستها از دستکش یا سایر مواد محافظ استفاده کنید و در صورت امکان ، لباسهایی مانند تی شرت را با دقت جدا کنید ، نه اینکه آنها را از بالای سر جدا کنید.
 • پوست را پاک نکنید زیرا ممکن است آلودگی را گسترش دهد
 • اگر ماده شیمیایی خشک است ، آن را با براش از روی پوست پاک کنید
 • به طور مداوم با آب تمیز موضع را بشویید
 • هرچه سریعتر ناحیه آسیب دیده را با آب تمیز بشویید
 • سعی کنید مطمئن شوید که آب می تواند از ناحیه آسیب دیده بدون جمع شدن روی پوست جاری شود.
 • فقط از آب استفاده کنید – ناحیه را نمالید یا با دست پاک نکنید
 • تا آمدن آمبولانس با مرکز اورژانس در تماس بمانید و هرگونه توصیه دیگری که توسط تماس نماینده اورژانس به صورت تلفنی به شما داده می شود را اجرا نمایید تا از آسیب بیشتر جلوگیری کنید.

درمان در بیمارستان:

درمان فوری سوختگی های شیمیایی در بیمارستان شامل موارد زیر است:

ادامه شستشوی مواد خورنده با آب تا زمانی که کاملاً از بین برود.
تمیز کردن محل سوختگی و پوشاندن آن با پانسمان مناسب
استفاده از مسکن برای کاهش درد
تزریق واکسن کزاز

پیشنهاد مقاله: آسم چیست و علل ایجاد کننده و روش درمان آن چگونه است؟

بهبودی از سوختگی شیمیایی

سوختگی های جزئی

سوختگی های جزئی که روی لایه بیرونی پوست تأثیر می گذارد و برخی از لایه های زیرین را تحت تاثیر قرار می دهد ، به طور معمول با مراقبت مداوم از سوختگی بهبود می یابند و ممکن است یک زخم به جا بگذارد .

پانسمان بیمار باید مرتباً بررسی و تعویض شود تا سوختگی به طور کامل بهبود یابد تا از عفونت جلوگیری شود.
پماد و کرم های آنتی بیوتیکی به جلوگیری از عفونت کمک می کند. مالیدن پماد ضد باکتریایی مانند باسیتراسین یا نئوسپورین بر روی محل سوختگی و یا یک پانسمان چرب با باند استریل می تواند مفید واقع شود .

سوختگی شدید

ممکن است فردی که دچار سوختگی شدید می شود روی سطح خود تاول و تورم داشته باشد و ممکن است جای زخم بر جای بگذارد.
شوختگی کامل یا سوختگی درجه سوم از ضخامت پوست می گذرد و ممکن است به بافت زیرین آسیب برساند. این منطقه ممکن است سیاه یا سفید به نظر برسد. از آنجا که اعصاب از بین می روند ، ممکن فرد سانحه دیده درد نداشته باشد

اگر سوختگی شدید باشد ، ممکن است لازم باشد که فرد بیمار به یک بیمارستان تخصصی سوختگی ، ارجاع داده شود. بیمار ممکن است چند روز در بیمارستان بستری شود تا بهبودی نسبی پیدا نماید.ممکن است برای برداشتن ناحیه سوخته پوست و جایگزینی آن با قسمتی از پوست (پیوند) که از قسمت دیگری از بدن گرفته شده است ، نیاز به جراحی داشته باشید.

سوختگی های شدیدتر و عمیق تر ممکن است ماه ها یا حتی سال ها طول بکشد تا به طور کامل بهبود یابد و معمولاً برخی از جای زخم های قابل مشاهده بر روی پوست می مانند.
در برخی موارد ، عمق و محل سوختگی نیز ممکن است منجر به مشکلاتی مانند کاهش بینایی یا محدودیت استفاده از اندام ها یا ماهیچه ها شود.

آیا استفاده از ژل آلوئه ورا در سوختگی با اسید موثر است ؟

ممکن است استفاده از ژل آلوئه ورا برای کاهش خارش ، قرمزی و تحریک کلی موثر باشد . همین مفهوم ممکن است در مورد سوختگی های ملایم حرارتی یا شیمیایی اعمال شود. برای استفاده از آلوئه ورا برای درمان سوختگی ،بهتر است آن را چند بار در روز به صورت آزاد روی ناحیه آسیب دیده بمالید.

پشتیبانی تخصصی

تیم های تخصصی سوختگی شامل کاردرمانگران ، فیزیوتراپیست ها و متخصصان بهداشت روان تیم هایی هستند که می توانند از بهبود بیمار حمایت کنند. در مورد سوختگی های شیمیایی که بر چشم ها تأثیر می گذارد ، بیمار باید فوراً توسط متخصص چشم مورد بررسی قرار بگیرید تا خطر از دست دادن بینایی را به صورت همیشگی به حداقل برسانید.

اگر بیمار چند روز پس از حادثه سوختن با اسید ، دچار هراس پس از حادثه شده باشد و همچنان احساس ناراحتی ، اضطراب یا ترس کند ، لازم است برای دریافت پشتیبانی روانی سریعا با روان پزشک یا روان شناس مشورت نماید .

گروه های حمایتی خاصی وجود دارند که از قربانیان سوختگی و خانواده های آنها حمایت عملی و احساسی می کنند. فردی که حادثه سوختگی با اسید را تجربه نموده باشد نیاز به حمایت روانی و عملی زیادی دارد که با عضویت در این انجمن ها می تواند از پشتیبانی برخوردار گردد .

سوختگی شیمیایی زمانی رخ می دهد که پوست یا چشم های شما با مواد محرک مانند اسید یا باز تماس پیدا می کند. سوختگی شیمیایی ممکن است باعث ایجاد واکنش در پوست یا درون بدن شما شوند.

درمان سوختگی
تیم های تخصصی سوختگی شامل کاردرمانگران ، فیزیوتراپیست ها و متخصصان بهداشت روان تیم هایی هستند.

شرکت پرستاری زندگی برتر اکسین با داشتن سال ها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد به صورت شبانه روزی به همشهریان گرامی ارائه خدمت نماید.

کادر متخصص و آموزش دیده این مرکز در قالب پرستار کودک ، پرستار سالمند و پرستار بیمار با اندوختن تجارب ارزشمند در طی سال ها خدمت رسانی همواره آماده حضور در کنار شما عزیزان می باشد.
هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.