ترس کودکان از آمپول | 5 نکته برای مدیریت ترس آمپول

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

معمولا کودکان ترس بیشتری از آمپول دارند. در نوشته پیش رو پیرامون ترس کودکان از آمپول توضیحاتی خواهیم داد.

یکی از واقعیت های زندگی همه افراد چه کوچک و چه بزرگ ترس از موضوع و یا عمل و یا وسیله ای می باشد. نکته مهم و قابل تأمل این که تقریبا همه افراد بیزاری خاصی از آمپول دارند. برخی ترس از آمپول و یا واکسناسیون را نوعی فوبیا یا ترس ناخواسته و غیر منطقی می دانند.

 

علت ترس کودکان از آمپول

بایستی این نکته را یادآوری کنیم که معمولا این ترس طبیعی می باشد. حتی برخی از کودکان از نام دکتر نیز ترس خاصی دارند. درد ناشی از زدن آمپول و یا واکسانسیون، افراد غریبه، موقعیت های ناشناخته و سر و صدای احتمالی دیگر کودکان می تواند در ترس کودک تاثیر گذارمی باشد.

تحقیقات هنوز دلیل خاصی برای ترس کودکان از آمپول نتوانسته پیدا کند. برای این ترس می توان عوامل ژنتیکی، فوبیا، و یا تجربیات ناخوشایند گذشته را نام برد. این ها می توانند در ترس کودکان تاثیر گذار می باشد. اصلی ترین عوامل اثرگذار بر ترس کودکان از آمپول عبارتند از:

ژنتیک و مسائل خانوادگی

خیلی از ترس ها می تواند خانوادگی باشد. فوبیای ترس از آمپول در بزرکسالان به راحتی به کودکان نیز منتقل می شود. این ترس در کودکان با افزایش ضربان قلب، استرس، ترس و حتی گریه خود را نشان می دهد.

والدین و یا پرستار در منزل کودک می تواند در زمان تزریق آمپول یا واکسن از کودک بخواهد دراز بکشد و بعد از اتمام تزریق سریع از جای خود بلند نشود. با استخدام پرستار کودک کارآزموده می توانید در کنترل شرایط گام بزرگی بردارید.

تجربه

معمولا تجربه منفی در کودک می تواند مؤثر واقع گردد. مثلا تعریف بزرگترها از درد آمپول دندانپزشکی ناخودگاه این ترس را در کودک نهادینه خواهد کرد.

نکاتی برای مقابله با ترس کودکان از آمپول

برای مقابله با ترس کودکان از آمپول والدین می توانند به موارد زیر تکیه کنند:

هشدار به کودک قبل ازتزریق آمپول

این کار باعث می گردد تا کودک این حس را داشته باشد که تزریق آمپول و یا واکسن با کمی درد همراه می باشد. اما این توضیح نباید به اندازه ای باشد که کودک را بترساند.

صداقت والدین با کودکان

کودکان معمولا درد ناشی از آمپول و تزریقات را فراموش نمی کنند. در این مورد والدین به هیچ وجه در مورد این که آمپول دردی ندارد دروغ نگویند. چرا که با این کار اعتماد کودک نسبت به والدین از بین می رود.

ایجاد حواس پرتی برای مقابله با ترس کودکان از آمپول

تحقیقات نشان داده که ایجاد حواس پرتی در کودکان تا 11 ساله هنگام تزریق آمپول باعث می شود درد کمتری را احساس کنند. مثلا به کودک بگوئید سرفه کند و یا آهنگ دلخواه خود را زمزمه کند.

امروزه در برخی در بیمارستان ها و یا مراکز درمانی در بخش تزریقات ویژه کودکان از اسباب بازی و بادکنک استفاده می شود.

توجه به تذکرات کادر درمان

برخی از کودکان دوست دارند هنگام تزریق آمپول والدین در کنارشان باشند برخی برعکس.  درهر دو صورت ارجحیت با کادر درمان می باشد. شاید از وادین بخواهند از کودک دور باشند تا کار خود را به درستی راحت انجام دهند.

پاداش دادن به کودک بعد از فرایند تزریق

برای رفع ترس کودکان از آمپول  پاداش دادن هم راه جالبی است.  معمولا پزشک یا کادر درمان بعد از تزریق آمپول به کودک جایزه ای مانند شکلات یا آب نبات می دهند. والدین نیز می توانند با دادن جایزه و پاداش به کودک باعث تشویق کودکشان شوند.

والدین می توانند برای از بین بردن ترس کودک از آمپول از ترفندهای خلاقانه دیگر استفاده کنند. اما بایستی حواسشان باشد که نه آسیب روحی به کودک بزنند مانند ترساندن کودک و یا دعواکردن کودک و نه برعکس توقع کودک را بیش از حد بالا ببرند.

سخن آخر

در این نوشته ما به بررسی ترس کودکان از آمپول پرداختیم.  والدین بایستی ترس کودک از آمپول زدن را جدی تلقی کرده و آن را نوعی فوبیا بدانند. همین ترس ممکن است باعث گردد کودک درد و بیماری خود را پنهان کند. در نتیجه مشکات بدتری برایش بوجود بیاید.

Maryam Aghaeizade
Maryam Aghaeizade
سلام! من مریم هستم. مطالعات و تحقیقات بنده در زمینه سلامت بالینی و پرستاری در منزل، در راستای بهبود کیفیت مراقبت‌های پزشکی و ارتقای سلامت فردی است. از این رو تجربه و دانش حرفه‌ای خود را که در این 10 سال به دست آورده‌ام، برای ارائه خدمات پرستاری باکیفیت و موثر با شما به اشتراک خواهم گذاشت.
درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان
لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.
سایر مقالات مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.
لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.