زندگی برتر اکسین | ارائه خدمات مراقبتی و پرستاری در منزل

پرستار کودک, مقالات

درمان های خانگی برای درمان نیش زنبورها

نیش زنبور عسل bee sting  برای بیشتر افراد فقط آزار دهنده است. ممکن است دچار درد شدید موقتی ، تورم ، قرمزی ، گرما و خارش در محل نیش شوید ، اما هیچ عارضه جدی نداشته باشید.

نیش زنبور وحشی

اگر به نیش زنبورها حساسیت دارید یا محل نیش چندین بار گزگز می شود ، نیش زنبورها می تواند مشکل ساز شود. حتی این نیش می تواند زندگی  فرد را تهدید کنند.

وقتی زنبور عسل شما را نیش می زند ، زهر آن در پوست شما آزاد می شود. این زهر در نهایت زنبور عسل را از بین می برد.

زنبورهای عسل تنها نوع زنبورهایی هستند که پس از نیش زدن می میرند. سایر زنبورها و گونه ها کیسه زهر خود را از دست نمی دهند. این زنبورها ممکن است بیش از یک بار شما را نیش بزنند.

اگر یک زنبور عسل شما را نیش بزند ، سمی را در محل نیش به جا می گذارد که می تواند باعث درد و علائم دیگر شود. برخی از افراد به این سم حساسیت دارند.

واکنش های حساسیتی خفیف ممکن است باعث قرمزی شدید و افزایش تورم در محل نیش شود.

واکنش های شدید آلرژیک ممکن است باعث علایم زیر شود:

پوست رنگپریده

خارش شدید

تورم زبان و گلو

تنفس دشوار

ضربان نبض سریع

تهوع و استفراغ

اسهال

سرگیجه

از دست دادن هوشیاری

در صورت مشاهده علائم واکنش شدید به نیش زنبور ، از کمک اضطراری استفاده کنید. ممکن است شوک آنافیلاکتیک ، یک واکنش آلرژیک تهدید کننده زندگی را تجربه کنید.

علایم نیش زنبور

درمان های خانگی نیش زنبور

اگر به زنبورها حساسیت داشته باشید و علائم واکنش آلرژیک شدید را تجربه نمایید باید سریعا به پزشک مراجعه نمایید اما اگر شرایط این گونه نباشد  ، می توانید  نیش زنبورها را در خانه درمان کنید.

اگر زنبور عسلی شما را نیش زد ، فوراً با لبه ناخن یا لبه کارت اعتباری ، نیش را بردارید. این کار کمک می کند تا میزان سموم آزاد شده در پوست شما مهار شود.

محل نیش را با آب و صابون بشویید. بستن محل نیش موثرترین راه برای کاهش جذب سم است. همچنین می تواند به کاهش تورم کمک کند.

بیشتر تحقیقات خانگی برای علائم گزش زنبورهای عسل توسط تحقیقات علمی پشتیبانی نمی شود. با این حال ، آنها نسلها منتقل شده اند.

این داروهای خانگی ممکن است به تسکین علائم نیش زنبور عسل کمک کند:

عسل

عسل ممکن است به بهبود زخم ، درد و خارش کمک کند. برای درمان نیش زنبورهای عسل با عسل ، مقدار کمی از این ماده را به منطقه آسیب دیده بمالید. با یک باند شل بپوشانید و بگذارید تا یک ساعت بماند.

مطالعه کنید
آگاهی از سلامت روان برای سالمندان

جوش شیرین

خمیر ساخته شده از جوش شیرین و آب می تواند به خنثی کردن سم زنبور عسل کمک کند تا درد ، خارش و تورم کاهش یابد.

یک لایه ضخیم از خمیر جوش شیرین به منطقه آسیب دیده بزنید. خمیر را با یک باند بپوشانید. بگذارید حداقل 15 دقیقه بماند و در صورت لزوم مجدداً این کار را انجام دهید .

سرکه سیب

برخی معتقدند سرکه به خنثی سازی سم زنبور عسل کمک می کند. محل نیش را حداقل به مدت 15 دقیقه در یک ظرف سرکه سیب رقیق شده خیس کنید. همچنین می توانید یک باند یا پارچه را در سرکه خیس کنید و سپس آن را به محل نیش بزنید.

خمیر دندان

مشخص نیست که چرا خمیر دندان می تواند به نیش زنبورهای عسل کمک کند. برخی از مردم ادعا می کنند که خمیردندان های قلیایی سم زنبور عسل اسیدی را خنثی می کنند. اگر این فرض درست باشد ، خمیردندان روی سم  قلیایی کار نمی کند.

در هر صورت ، خمیر دندان یک درمان خانگی ارزان و آسان است که می توانید آن را امتحان کنید. کافی است کمی روی ناحیه آسیب دیده بمالید .

آنزیم پاپائین

همچنین اعتقاد بر این است که یک آنزیم موجود در نرم کننده گوشت به نام پاپائین به تجزیه پروتئین عامل درد و خارش کمک می کند.

برای درمان نیش زنبور عسل از این طریق ، محلول نرم کننده گوشت یک قسمت و آب چهار قسمت تهیه کنید. تا 30 دقیقه در محل گزش اعمال کنید.

قرص آسپرین مرطوب

یک داروی محبوب خانگی برای کاهش درد و تورم نیش زنبور عسل استفاده از خمیر آسپرین در محل نیش است.

نتایج یک مطالعه در سال 2003  نشان داد که استفاده از آسپرین به صورت موضعی برای درمان نیش زنبورهای زنبور مفید واقع می شود . حتی در واقع باعث افزایش قرمزی می شود و در مقایسه با استفاده از یخ ، مدت تورم یا درد را کاهش نمی دهد.

آلوئه ورا و نیش زنبورها

گیاهان و روغنها

این گیاهان خاصیت ترمیم زخم دارند و ممکن است به تسکین علائم نیش زنبور عسل کمک کنند:

آلوئه ورا:  برای تسکین پوست و تسکین درد شناخته شده است. اگر گیاه آلوئه ورا دارید ، یک برگ آن را شکسته و ژل را مستقیماً روی ناحیه آسیب دیده فشار دهید.

کرم گل همیشه بهار:  ضد عفونی کننده ای است که برای بهبود زخم های جزئی و کاهش تحریک پوست استفاده می شود. کرم را مستقیماً به محل نیش بزنید و روی آن را با باند بپوشانید.

مطالعه کنید
بیماری قرمزی چشم به چه دلیلی بروز می نماید و روش پیشگیری و درمان آن چگونه است

اسانس اسطوخودوس : توانایی ضد التهابی دارد و می تواند به رفع تورم کمک کند. اسانس را با یک روغن حامل ، مانند یک روغن نارگیل یا زیتون رقیق کنید. چند قطره از مخلوط را به محل نیش بزنید.

روغن درخت چای:  یک ضد عفونی کننده طبیعی است و ممکن است درد نیش زنبور عسل را تسکین دهد. با یک روغن حامل مخلوط کنید و یک قطره به محل نیش بزنید.

فندق : یک داروی گیاهی آزمایش شده و واقعی برای گزش حشرات و نیش زنبورها است. این ماده می تواند به کاهش التهاب ، درد و خارش کمک کند. در صورت لزوم فندق  را مستقیماً به نیش زنبور عسل بمالید.

درمان های سنتی برای نیش زنبور

نیش زنبورعسل به طور سنتی با کمپرس یخ یا سرد برای کاهش درد و تورم درمان می شود.

ضد التهاب ها مانند Motrin یا Advil نیز ممکن است کمک کنند. می توانید خارش و قرمزی را با کرم هیدروکورتیزون یا لوسیون کالامین درمان کنید.

اگر خارش و تورم شدید باشد ، مصرف داروی آنتی هیستامین خوراکی مانند بنادریل ممکن است تسکین کننده باشد .

برای کاهش خطر ابتلا به عفونت ، محل نیش را خراش ندهید. خراش می تواند خارش ، تورم و قرمزی را تشدید کند.

اگر در گذشته پس از نیش زنبور عسل دچار شوک آنافیلاکتیک شده اید ، باید همیشه از تزریق اپی نفرین استفاده نمایید .

درمان نیش زنبور

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم

بیشتر نیش زنبورهای عسل نیازی به تماس با پزشک ندارند.

اگر علائم یک واکنش آلرژیک جدی مانند مشکل تنفس ، کهیر یا سرگیجه را تجربه کردید ، با اورژانس محلی تماس بگیرید. بهتر است فرد گزیده شده رانندگی نکند و از دیگران بخواهد که او را به اورژانس برسانند .

اگر توسط چند زنبور گزیده شده اید ، به کمک اضطراری نیاز دارید .  اگر علائم نیش زنبور عسل بعد از چند روز بهبود نیافت ، با پزشک خود تماس بگیرید.

مرکز پرستاری زندگی برتر اکسین با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد به صورت شبانه روزی به همشهریان گرامی ارائه خدمت نماید.
کادر متخصص و آموزش دیده این مرکز در قالب پرستار کودک ، پرستار سالمند و پرستار بیمار با اندوختن تجارب ارزشمند در طی سال ها خدمت رسانی همواره آماده حضور در کنار شما عزیزان می باشد.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید.
لطفا به این مقاله امتیار دهید.

3.4/5 - (50 امتیاز)

مشاوره رایگان با کارشناسان

کارشناسان زندگی برتر اکسین آماده پاسخگویی به شما هستند