معرفی درمان های خانگی برای درمان نیش زنبور عسل

درمان.نیش.زنبور.عسل

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

نیش زنبور عسل برای بیشتر افراد فقط آزار دهنده است. ممکن است دچار درد شدید موقتی، تورم، قرمزی، گرما و خارش در محل نیش شوید، اما هیچ عارضه جدی نداشته باشید.

اگر به نیش زنبورها حساسیت دارید یا محل نیش چندین بار گزگز می‌شود، نیش زنبورها می‌تواند مشکل ساز شود. حتی این نیش می‌تواند زندگی فرد را تهدید کنند. وقتی زنبور عسل شما را نیش می‌زند، زهر آن در پوست شما آزاد می‌شود. این زهر در نهایت زنبور عسل را از بین می‌برد.

زنبورهای عسل تنها نوع زنبورهایی هستند که پس از نیش زدن می‌میرند. سایر زنبورها و گونه ها کیسه زهر خود را از دست نمی‌دهند. این زنبورها ممکن است بیش از یک بار شما را نیش بزنند.

اگر یک زنبور عسل شما را نیش بزند، سمی را در محل نیش به جا می‌گذارد که می‌تواند باعث درد و علائم دیگر شود. برخی از افراد به این سم حساسیت دارند. واکنش‌های حساسیتی خفیف ممکن است باعث قرمزی شدید و افزایش تورم در محل نیش شود.

نیش.زنبور.وحشی
نیش زنبور عسل، سمی را در محل نیش به جا می‌گذارد که می‌تواند باعث درد و علائم دیگر شود.

پیشنهاد مقاله : راه‌حل درمان گزش و نیش حشرات

واکنش‌های شدید آلرژیک ممکن است باعث علایم زیر شود

 • پوست رنگپریده
 • خارش شدید
 • تورم زبان و گلو
 • تنفس دشوار
 • ضربان نبض سریع
 • تهوع و استفراغ
 • اسهال
 • سرگیجه
 • از دست دادن هوشیاری

در صورت مشاهده علائم واکنش شدید به نیش زنبور، از کمک اضطراری استفاده کنید. ممکن است شوک آنافیلاکتیک، یک واکنش آلرژیک تهدید کننده زندگی را تجربه کنید.

درمان های خانگی نیش زنبور

علایم نیش زنبور
اگر زنبور عسلی شما را نیش زد، فوراً با لبه ناخن یا لبه کارت اعتباری، نیش را بردارید.

اگر به زنبورها حساسیت داشته باشید و علائم واکنش آلرژیک شدید را تجربه نمایید باید سریعا به پزشک مراجعه نمایید اما اگر شرایط این گونه نباشد، می‌توانید نیش زنبورها را در خانه درمان کنید. اگر زنبور عسلی شما را نیش زد، فوراً با لبه ناخن یا لبه کارت اعتباری، نیش را بردارید. این کار کمک می‌کند تا میزان سموم آزاد شده در پوست شما مهار شود.

محل نیش را با آب و صابون بشویید. بستن محل نیش موثرترین راه برای کاهش جذب سم است. هم‌چنین می‌تواند به کاهش تورم کمک کند. بیشتر تحقیقات خانگی برای علائم گزش زنبورهای عسل توسط تحقیقات علمی پشتیبانی نمی‌شود. با این حال، آنها نسل‌ها منتقل شده‌اند.

داروهای خانگی

لیست مهم ترین داروهای خانگی نیش زنبور عبارتند از:

 1. عسل
 2. جوش شیرین
 3. سرکه سیب
 4. خمیر دندان
 5. آنزیم پاپائین
 6. قرص آسپرین مرطوب
 7. گیاهان و روغن‌ها
 8. آلوئه ورا
 9. کرم گل همیشه بهار
 10. اسانس اسطوخودوس
 11. روغن درخت چای
 12. فندق

این داروهای خانگی ممکن است به تسکین علائم نیش زنبور عسل کمک کند.

1. عسل

عسل ممکن است به بهبود زخم، درد و خارش کمک کند. برای درمان نیش زنبورهای عسل با عسل، مقدار کمی از این ماده را به منطقه آسیب دیده بمالید. با یک باند شل بپوشانید و بگذارید تا یک ساعت بماند.

2. جوش شیرین

خمیر ساخته شده از جوش شیرین و آب می‌تواند به خنثی کردن سم زنبور عسل کمک کند تا درد، خارش و تورم کاهش یابد.

یک لایه ضخیم از خمیر جوش شیرین به منطقه آسیب دیده بزنید. خمیر را با یک باند بپوشانید. بگذارید حداقل 15 دقیقه بماند و در صورت لزوم مجدداً این کار را انجام دهید.

3. سرکه سیب

برخی معتقدند سرکه به خنثی سازی سم زنبور عسل کمک می‌کند. محل نیش را حداقل به مدت 15 دقیقه در یک ظرف سرکه سیب رقیق شده خیس کنید. هم‍‌چنین می‌توانید یک باند یا پارچه را در سرکه خیس کنید و سپس آن را به محل نیش بزنید.

4. خمیر دندان

مشخص نیست که چرا خمیر دندان می‌تواند به نیش زنبورهای عسل کمک کند. برخی از مردم ادعا می کنند که خمیردندان های قلیایی سم زنبور عسل اسیدی را خنثی می‌کنند. اگر این فرض درست باشد، خمیردندان روی سم  قلیایی کار نمی‌کند.

در هر صورت، خمیر دندان یک درمان خانگی ارزان و آسان است که می‌توانید آن را امتحان کنید. کافی است کمی روی ناحیه آسیب دیده بمالید .

5. آنزیم پاپائین

همچنین اعتقاد بر این است که یک آنزیم موجود در نرم کننده گوشت به نام پاپائین به تجزیه پروتئین عامل درد و خارش کمک می کند.

برای درمان نیش زنبور عسل از این طریق، محلول نرم کننده گوشت یک قسمت و آب چهار قسمت تهیه کنید. تا 30 دقیقه در محل گزش اعمال کنید.

6. قرص آسپرین مرطوب

یک داروی محبوب خانگی برای کاهش درد و تورم نیش زنبور عسل استفاده از خمیر آسپرین در محل نیش است.

نتایج یک مطالعه در سال 2003  نشان داد که استفاده از آسپرین به صورت موضعی برای درمان نیش زنبورهای زنبور مفید واقع می شود. حتی در واقع باعث افزایش قرمزی می شود و در مقایسه با استفاده از یخ، مدت تورم یا درد را کاهش نمی دهد.

7. گیاهان و روغن‌ها

آلوئه ورا و نیش زنبورها
برای تسکین پوست و تسکین درد شناخته شده است.

این گیاهان خاصیت ترمیم زخم دارند و ممکن است به تسکین علائم نیش زنبور عسل کمک کنند:

8. آلوئه ورا

برای تسکین پوست و تسکین درد شناخته شده است. اگر گیاه آلوئه ورا دارید ، یک برگ آن را شکسته و ژل را مستقیماً روی ناحیه آسیب دیده فشار دهید.

9. کرم گل همیشه بهار

ضد عفونی کننده ای است که برای بهبود زخم های جزئی و کاهش تحریک پوست استفاده می شود. کرم را مستقیماً به محل نیش بزنید و روی آن را با باند بپوشانید.

10. اسانس اسطوخودوس

توانایی ضد التهابی دارد و می تواند به رفع تورم کمک کند. اسانس را با یک روغن حامل ، مانند یک روغن نارگیل یا زیتون رقیق کنید. چند قطره از مخلوط را به محل نیش بزنید.

11. روغن درخت چای

یک ضد عفونی کننده طبیعی است و ممکن است درد نیش زنبور عسل را تسکین دهد. با یک روغن حامل مخلوط کنید و یک قطره به محل نیش بزنید.

12. فندق

یک داروی گیاهی آزمایش شده و واقعی برای گزش حشرات و نیش زنبورها است. این ماده می تواند به کاهش التهاب، درد و خارش کمک کند. در صورت لزوم فندق را مستقیماً به نیش زنبورعسل بمالید.

درمان های سنتی برای نیش زنبور

نیش زنبورعسل به طور سنتی با کمپرس یخ یا سرد برای کاهش درد و تورم درمان می‌شود.

ضد التهاب ها مانند Motrin یا Advil نیز ممکن است کمک کنند. می‌توانید خارش و قرمزی را با کرم هیدروکورتیزون یا لوسیون کالامین درمان کنید.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم

درمان نیش زنبور
اگر توسط چند زنبور گزیده شده اید، به کمک اضطراری نیاز دارید.

اگر علائم یک واکنش آلرژیک جدی مانند مشکل تنفس، کهیر یا سرگیجه را تجربه کردید، با اورژانس محلی تماس بگیرید. بهتر است فرد گزیده شده رانندگی نکند و از دیگران بخواهد که او را به اورژانس برسانند .

اگر توسط چند زنبور گزیده شده اید، به کمک اضطراری نیاز دارید. اگر علائم نیش زنبور عسل یا Bee sting بعد از چند روز بهبود نیافت، با پزشک خود تماس بگیرید.

سخن پایانی

مرکز خدمات پرستاری زندگی برتر اکسین با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد به صورت شبانه روزی به همشهریان گرامی ارائه خدمت نماید.
کادر متخصص و آموزش دیده این مرکز در قالب پرستار کودک ، پرستار سالمند و پرستار بیمار با اندوختن تجارب ارزشمند در طی سال ها خدمت رسانی همواره آماده حضور در کنار شما عزیزان می باشد.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید.


آیا نیش زنبور امکان بروز عوارضی دارد؟

بله ممکن است فرد به این نوع از موارد دچار شود: پوست رنگپریده، خارش شدید، تورم زبان و گلو، تنفس دشوار، ضربان نبض سریع و… .

بعد از گزش زنبور سریع‌ترین و در دسترس‌ترین راه درمان چیست؟

استفاده از خمیردندان، خمیر دندان یک درمان خانگی ارزان و آسان است که می توانید آن را امتحان کنید. کافی است کمی روی ناحیه آسیب دیده بمالید.

چه نوع کرمی برای درمان نیش زنبورعسل مناسب است؟

کرم گل همیشه بهار، ضد عفونی کننده ای است که برای بهبود زخم های جزئی و کاهش تحریک پوست استفاده می شود. کرم را مستقیماً به محل نیش بزنید و روی آن را با باند بپوشانید.

آیا بعد از گزش زنبورعسل به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر علائم یک واکنش آلرژیک جدی مانند مشکل تنفس، کهیر یا سرگیجه را تجربه کردید، با اورژانس محلی تماس بگیرید. بهتر است فرد گزیده شده رانندگی نکند و از دیگران بخواهد که او را به اورژانس برسانند. اما در غیر این صورت و نبود علائم کافیست از درمان ‌های خانگی کمک بگیرید.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.