13 فایده مصرف روغن ماهی برای سالمندان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

روغن ماهی  fish oil یکی از رایج ترین مکمل های غذایی است. سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 است ، که برای سلامتی سالمندان بسیار مهم است.

در این مقاله 13 مورد از فواید روغن ماهی برای سلامتی سالمندان  آورده شده است.

روغن ماهی چیست؟

روغن ماهی چربی یا روغنی است که از بافت ماهی استخراج می شود. این ماده معمولاً از ماهی های روغنی مانند شاه ماهی ، ماهی تن ، آنچو ، و ماهی خال مخالی حاصل می شود. با این حال ، گاهی اوقات از کبد ماهی های دیگر تولید می شود ، مانند روغن کبد ماهی.

سازمان بهداشت جهانی (WHO) توصیه می کند هفته ای 1-2 وعده ماهی بخورید. این به این دلیل است که اسیدهای چرب امگا 3 در ماهی فواید زیادی برای سلامتی از جمله محافظت در برابر تعدادی از بیماری دارد.

با این حال ، اگر هفته ای 1-2 وعده ماهی نمی خورید ، مکمل های روغن ماهی می توانند به شما  در دریافت مقدار کافی امگا 3 کمک کنند.

فواید روغن ماهی برای سلامت قلب
روغن ماهی چربی یا روغنی است که از بافت ماهی استخراج می شود.

حدود 30٪ روغن ماهی از امگا 3 تشکیل شده است ، در حالی که 70٪ باقیمانده از چربیهای دیگر تشکیل شده است. علاوه بر این ، روغن ماهی معمولاً حاوی مقداری ویتامین A و D است.

لازم به ذکر است که انواع امگا 3 موجود در روغن ماهی دارای فواید بیشتری نسبت به امگا 3 موجود در برخی منابع گیاهی است.

اصلی ترین امگا 3 موجود در روغن ماهی اسید ایکوزاپنتانوئیک (EPA) و اسید دوکوزا هگزانوئیک (DHA) است ، در حالی که امگا 3 موجود در منابع گیاهی عمدتا اسید آلفا-لینولنیک (ALA) است.

اگرچه ALA یک اسید چرب ضروری است ، اما EPA و DHA فواید بیشتری برای سلامتی دارند . همچنین دریافت امگا 3 به اندازه کافی مهم است زیرا رژیم غذایی غربی بسیاری از امگا 3 ها را جایگزین سایر چربی ها مانند امگا 6 کرده است.

  1. روغن ماهی سبب تقویت سلامت قلب می شود

بیماری قلبی علت اصلی مرگ و میر در سراسر جهان است.  مطالعات نشان می دهد که افرادی که ماهی زیادی می خورند ، میزان بیماری قلبی بسیار کمتری دارند.

به نظر می رسد با مصرف ماهی یا روغن ماهی چندین عامل خطرزا برای بیماری های قلبی کاهش می یابد. از مزایای روغن ماهی برای سلامت قلب می توان به موارد زیر اشاره کرد:

سطح کلسترول:

روغن ماهی می تواند سطح کلسترول خوب HDL را افزایش دهد. با این حال ، به نظر نمی رسد سطح کلسترول LDL “بد” را کاهش دهد

تری گلیسیرید:

روغن ماهی می تواند تری گلیسیرید را حدود 15-30٪ کاهش دهد

فشار خون:

روغن ماهی حتی در دوزهای کم ، به کاهش فشار خون در افراد با سطح بالا کمک می کند.

پلاک:

ممکن است از پلاک هایی که باعث سفت شدن عروق  می شوند جلوگیری کند.

آریتمی های کشنده:

روغن ماهی در افرادی که در معرض خطر هستند ، ممکن است حوادث آریتمی کشنده را کاهش دهد. آریتمی ها ریتم های غیرطبیعی  قلب هستند که می توانند در موارد خاص باعث حملات قلبی شوند .

اگرچه مکمل های روغن ماهی می توانند بسیاری از عوامل خطر بیماری های قلبی را بهبود بخشند ، اما هیچ شواهد روشنی وجود ندارد که بتواند از حملات قلبی یا مغزی جلوگیری کند.

پیشنهاد مقاله: روغن ماهی حاوی امگا 3 چگونه بر سلامت مغز و روان تأثیر می گذارد

  1. ممکن است به درمان برخی اختلالات روانی کمک کند

مغز  تقریباً از 60 درصد چربی تشکیل شده است و بیشتر این چربی ها اسیدهای چرب امگا 3 است. بنابراین ، امگا 3 برای عملکرد طبیعی مغز ضروری است . در حقیقت ، برخی مطالعات نشان می دهد که افراد دارای اختلالات روانی خاص سطح خون امگا 3 کمتری دارند .

جالب توجه است ، تحقیقات نشان می دهد مکمل های روغن ماهی می توانند از بروز آن جلوگیری کرده یا علائم برخی اختلالات روانی را بهبود بخشند. به عنوان مثال ، می تواند احتمال اختلالات روان پریشی را در افرادی که در معرض خطر هستند کاهش دهد .

علاوه بر این ، مصرف مکمل روغن ماهی در دوزهای بالا ممکن است برخی از علائم اسکیزوفرنی و اختلال دو قطبی را کاهش دهد.

  1. روغن ماهی به کاهش وزن کمک کند

چاقی به عنوان شاخص توده بدنی ( BMI) بیشتر از 30 تعریف می شود. در سطح جهانی ، حدود 39٪ از بزرگسالان دارای اضافه وزن هستند ، در حالی که 13٪ چاق هستند. این تعداد در کشورهای با درآمد بالا مانند ایالات متحده آمریکا حتی بیشتر است .

چاقی می تواند به طور قابل توجهی خطر ابتلا به بیماری های دیگر ، از جمله بیماری های قلبی ، دیابت نوع 2 و سرطان را افزایش دهد.

مکمل های روغن ماهی ممکن است باعث  کاهش تاثیرات  عوامل خطرزای بیماری های قلبی در افراد چاق شود .

علاوه بر این ، برخی مطالعات نشان می دهد که مکمل های روغن ماهی ، در ترکیب با رژیم غذایی یا ورزش ، می توانند به  کاهش وزن کمک کنند .

یک تحلیل از 21 مطالعه نشان می دهد که مکمل های روغن ماهی باعث کاهش دور کمر و نسبت دور کمر به لگن می شود.

  1. روغن ماهی سبب سلامت چشم می شود

چشم مانند مغز  به چربی های امگا 3 متکی است . شواهد نشان می دهد افرادی که به میزان کافی امگا 3 دریافت نمی کنند بیشتر در معرض خطر بیماری های چشمی هستند.

علاوه بر این ، سلامت چشم در سنین پیری شروع به کاهش می کند ، که می تواند منجر به انحطاط ماکولای وابسته به سن (AMD) شود.

خوردن ماهی با کاهش خطر AMD در ارتباط است ، اما نتایج در مورد مکمل های روغن ماهی قانع کننده نیستند (52  ، 53 منبع معتمد).

یک مطالعه نشان داد که مصرف دوز بالای روغن ماهی به مدت 19 هفته باعث بهبود بینایی در تمام بیماران AMD می شود.

5- روغن ماهی التهاب را کاهش دهد

التهاب روش سیستم ایمنی بدن  برای مبارزه با عفونت و درمان آسیب ها است. با این حال ، التهاب مزمن با بیماری های جدی مانند چاقی ، دیابت ، افسردگی و بیماری های قلبی همراه است . کاهش التهاب می تواند به درمان علائم این بیماری ها کمک کند.

فواید روغن ماهی بر کاهش التهاب
التهاب روش سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با عفونت و درمان آسیب ها است.

از آنجا که روغن ماهی دارای خواص ضد التهابی است ، ممکن است به درمان بیماری های التهاب مزمن کمک کند

علاوه بر این ، مکمل های روغن ماهی می توانند به طور قابل توجهی درد مفاصل ، سفتی و نیازهای دارویی را در افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید کاهش دهند ، که باعث درد مفاصل می شود .

  1. روغن ماهی سبب سلامت پوست می شود

پوست  بزرگترین اندام بدن  است و حاوی مقدار زیادی اسیدهای چرب امگا 3 است . سلامت پوست می تواند در طول زندگی کاهش یابد ، به ویژه در دوران پیری یا پس از قرار گرفتن در معرض آفتاب بیش از حد.

محققان بر این باورند که تعدادی از اختلالات پوستی  ( پسوریازیس و درماتیت)  وجود دارد که ممکن است از مکمل های روغن ماهی سود ببرند

  1. روغن ماهی سبب تقویت بارداری شود

امگا 3 برای رشد و نمو اولیه ضروری است . بنابراین ، برای مادران لازم است که در دوران بارداری و در دوران شیردهی امگا 3 کافی دریافت کنند.

مکمل های روغن ماهی در مادران باردار و شیرده ممکن است هماهنگی چشم و دست در نوزادان را بهبود بخشد.

مصرف مکمل های روغن ماهی در دوران بارداری و شیردهی نیز ممکن است رشد بینایی نوزاد را بهبود بخشد و به کاهش خطر آلرژی کمک کند

8- روغن ماهی چربی کبد را کاهش دهد

کبد  بیشتر چربی های بدن را پردازش می کند و می تواند در افزایش وزن نقش داشته باشد. بیماری کبد چرب به طور فزاینده ای شایع است – به ویژه بیماری کبد چرب غیرالکلی (NAFLD) ، که در آن چربی در کبد  تجمع می یابد

مکمل های روغن ماهی می توانند عملکرد و التهاب کبد را بهبود بخشند ، که ممکن است به کاهش علائم NAFLD و میزان چربی در کبد کمک کند

  1. روغن ماهی علائم افسردگی را بهبود بخشد

انتظار می رود افسردگی تا سال 2030 به دومین علت بزرگ بیماری تبدیل شود . جالب توجه است که به نظر می رسد افراد مبتلا به افسردگی اساسی سطح خون امگا 3 کمتری دارند

مطالعات نشان می دهد که روغن ماهی و مکمل های امگا 3 ممکن است علائم افسردگی را بهبود بخشد علاوه بر این ، برخی مطالعات نشان داده است که روغن های غنی از EPA بیش از DHA به کاهش علائم افسردگی کمک می کنند

پرستاری زندگی برتر اکسین با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.

کادر مجرب این در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.
هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید.
لطفا به این مقاله امتیار دهید.

Maryam Aghaeizade
Maryam Aghaeizade
سلام! من مریم هستم. مطالعات و تحقیقات بنده در زمینه سلامت بالینی و پرستاری در منزل، در راستای بهبود کیفیت مراقبت‌های پزشکی و ارتقای سلامت فردی است. از این رو تجربه و دانش حرفه‌ای خود را که در این 10 سال به دست آورده‌ام، برای ارائه خدمات پرستاری باکیفیت و موثر با شما به اشتراک خواهم گذاشت.
درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان
لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.
سایر مقالات مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.
لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.