روغن ماهی حاوی امگا 3 چگونه بر سلامت مغز و روان تأثیر می گذارد

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

روغن ماهی Fish Oil یک نوع مکمل محبوب است که از ماهی های چرب مانند ساردین ، آنچو ، ماهی خال مخالی و ماهی آزاد استخراج می شود.

روغن ماهی در درجه اول شامل دو نوع اسید چرب امگا 3 است – ایکوزاپنتانوئیک اسید (EPA) و اسید دوکوزاهگزانوئیک (DHA) ، که به دلیل سلامت قلب و فواید پوست بسیار شناخته شده هستند.

با این حال ، روغن ماهی تأثیر باورنکردنی بر روی مغز دارد ، به خصوص هنگامی که صحبت از کاهش حافظه خفیف و افسردگی می شود.

این مقاله به بررسی چگونگی تأثیر اسیدهای چرب امگا 3 در روغن ماهی بر مغز و سلامت روان شما می پردازد.

روغن ماهی امگا 3 چیست؟

اسیدهای چرب امگا -3 چربی های اشباع نشده ای موجئد در روغن ماهی امگا 3 است که بر سلامت مغز و روان تاثیر می گذارد .

روغن ماهی در درجه اول شامل دو نوع اسید چرب امگا 3 است – EPA و DHA. است . این دو اسید چرب اجزای غشای سلولی هستند و عملکردهای ضد التهابی قدرتمندی در بدن دارند. همچنین به دلیل نقشهای مهمی که در رشد انسان و سلامت قلب دارند مشهور هستند .

اثرات روغن ماهی
اسیدهای چرب امگا -3 چربی های اشباع نشده ای موجود در روغن ماهی امگا 3 است.

در رژیم غذایی انسان ، EPA و DHA تقریباً به طور انحصاری در ماهی های چرب و روغن ماهی یافت می شود. از آنجا که اکثر مردم مقادیر توصیه شده ماهی را مصرف نمی کنند ، بسیاری از افراد احتمالاً از دریافت EPA و DHA کافی در رژیم های غذایی خود محروم هستند .

بدن می تواند از امگا 3 دیگری به نام آلفا-لینولنیک اسید (ALA) EPA و DHA تولید کند. ALA در تعدادی از منابع غذایی مانند گردو ، دانه های کتان ، دانه های چیا ، روغن کانولا ، دانه های سویا و روغن سویا یافت می شود.

با این حال ، انسان نمی تواند ALA را به EPA و DHA تبدیل کند ، با تخمین هایی که گزارش می شود کمتر از 10٪ مقدار ALA مصرفی شما به EPA یا DHA تبدیل می شود.

بنابراین ، مصرف روغن ماهی ممکن است گزینه خوبی باشد ، به خصوص برای کسانی که ماهی زیادی نمی خورند اما هنوز به دنبال کسب برخی از مزایای سلامتی اسیدهای چرب امگا 3 هستند.

 امگا 3 چگونه بر مغز تأثیر می گذارد؟

اسیدهای چرب امگا 3 EPA و DHA برای عملکرد طبیعی مغز و رشد در تمام مراحل زندگی بسیار مهم است. به نظر می رسد EPA و DHA نقش مهمی در رشد مغز کودک دارند. در حقیقت ، چندین مطالعه مصرف ماهی یا استفاده از روغن ماهی در مادران باردار را با نمرات بالاتر در مورد آزمایشات هوش و عملکرد مغز در اوایل کودکی ارتباط داده اند .

این اسیدهای چرب همچنین برای حفظ عملکرد طبیعی مغز در طول زندگی حیاتی هستند. این ترکیبات در غشای سلولی سلولهای مغزی به وفور یافت می شوند و سلامت غشای سلولی را حفظ می کنند و ارتباط بین سلول های مغزی را تسهیل می کنند.

هنگامی که حیوانات با رژیم های غذایی بدون اسیدهای چرب امگا 3 تغذیه می شوند ، میزان DHA در مغز آنها کاهش می یابد و دچار مشکل نقص در یادگیری و ضعف حافظه می شوند .

در سالمندان ، سطح پایین تر DHA در خون با اندازه کوچو مغز همراه است که این نشانه پیری سریع مغز است. واضح است که اطمینان از دریافت کافی اسیدهای چرب امگا 3 برای جلوگیری از برخی از این اثرات مخرب بر عملکرد و رشد مغز بسیار مهم است.

روغن ماهی ممکن است برای جلوگیری از دست دادن حافظه مفید باشد. اسیدهای چرب امگا 3 موجود در روغن ماهی نقش مهمی در عملکرد و رشد مغز دارند.

همچنین ادعاهایی وجود دارد که روغن ماهی می تواند عملکرد مغز را در افرادی که دارای مشکلات حافظه هستند ، مانند بیماران مبتلا به آلزایمر یا سایر اختلالات شناختی ، بهبود بخشد.

بیماری آلزایمر رایج ترین نوع زوال عقل است و بر عملکرد مغز و کیفیت زندگی در میلیون ها فرد مسن تأثیر می گذارد. یافتن مکمل غذایی که بتواند عملکرد مغز را در این جمعیت بهبود بخشد ، کشف مهمی است که زندگی را تغییر می دهد.

متأسفانه ، یک بررسی از تحقیقات هیچ مدرک قانع کننده ای در مورد اینکه مکمل های امگا 3 مانند روغن ماهی باعث بهبود عملکرد مغز در افراد مبتلا به بیماری آلزایمر می شود پیدا نکرد.

از طرف دیگر ، چندین مطالعه نشان داده است که مصرف مکمل های روغن ماهی ممکن است عملکرد مغز را در افرادی که دارای انواع خفیف تر بیماری مغز مانند اختلال شناختی خفیف (MCI) یا کاهش شناختی مرتبط با سن هستند ، بهبود بخشد .

این نوع بیماری ها به شدت بیماری آلزایمر نیستند ، اما هنوز هم منجر به از دست دادن حافظه و گاهی اوقات انواع دیگر اختلال در عملکرد مغز می شوند.

بر اساس تحقیقات دانشمندان ، به نظر می رسد که مکمل های روغن ماهی هنگامی که در مراحل اولیه کاهش عملکرد مغز مصرف میشوند ، ممکن است بیشتر مفید واقع شوند.

پیشنهاد مقاله: 13 فایده مصرف روغن ماهی برای سالمندان

روغن ماهی ممکن است افسردگی را بهبود بخشد

یافتن درمان های افسردگی و سایر اختلالات بهداشت روان در اولویت بهداشت عمومی است و در حال حاضر تمایل به مداخلات غیر دارویی رو به افزایش است .

تحقیقات دانشمندان نشان می دهد که مصرف مکمل های روغن ماهی علائم افسردگی را در افراد مبتلا به افسردگی بهبود می بخشد .
با این حال ، به نظر می رسد بیشترین بهبود در علائم افسردگی در افرادی رخ داده است که از داروهای ضد افسردگی نیز استفاده می کنند. علاوه بر این ، هنگامی که مکمل روغن ماهی حاوی دوزهای بالاتر EPA بود اثرات بیشتری مشاهده می گردید.

هنوز مشخص نیست که چگونه EPA و امگا 3 علائم افسردگی را بهبود می بخشند.

محققان پیشنهاد کرده اند که ممکن است مربوط به تأثیر آنها بر روی گیرنده های سروتونین در مغز باشد. همچنین پیشنهاد کرده اند که امگا 3 از روغن ماهی می تواند علائم افسردگی را از طریق اثرات ضد التهابی بهبود بخشد .

شواهد دیگر نشان می دهد که روغن ماهی ممکن است باعث بهبود سایر مشکلات روانی مانند اختلال شخصیت مرزی و اختلال دو قطبی شود.

مقدار مجاز مصرف روغن ماهی :

بر اساس بهترین تحقیقات موجود ، اگر کاهش خفیف عملکرد مغز را تجربه کرده اید یا مبتلا به افسردگی شده اید ، لازم است مصرف روغن ماهی را در برنامه غذایی خود قرار دهید. این دو گروه از افراد احتمالاً بیشترین مزایا را از مصرف روغن ماهی بدست خواهند آورد.

سازمان غذا و داروی ایالات متحده حد بالایی برای مصرف مکمل های اسید چرب امگا 3 در 3000 میلی گرم در روز تعیین کرده است. سازمان ایمنی غذایی اروپا توصیه آنها را کمی بیشتر ، بیش از 5000 میلی گرم در روز تعیین کرده است .

مصرف روزانه 1000-2000 میلی گرم اسیدهای چرب امگا 3 از روغن ماهی ، احتمالاً یک نقطه شروع خوب است که کاملا در حد مجاز توصیه شده است. افراد مبتلا به افسردگی باید مکمل های روغن ماهی را با مقادیر بالاتر EPA انتخاب کنند.

هنگام ارزیابی مکمل های روغن ماهی ، دقت در مطالعه برچسب ها بسیار مهم است. یک کپسول 1000 میلی گرمی روغن ماهی ممکن است کمتر از 500 میلی گرم اسیدهای چرب امگا 3 واقعی داشته باشد ، اما این از مارکی به مارک دیگر متفاوت خواهد بود.

با این حال ، باید قبل از شروع مکمل های روغن ماهی با پزشک خود مشورت نمایید . به دلیل تأثیرات بالقوه این ترکیبات در لخته شدن خون ، این مسئله به ویژه در صورت استفاده از داروهای رقیق کننده خون یا جراحی در آینده بسیار مهم است.

مزایای روغن ماهی
هنگام ارزیابی مکمل های روغن ماهی ، دقت در مطالعه برچسب ها بسیار مهم است.

بنابراین همانطور که ذکر شد ، EPA و DHA از اسیدهای چرب امگا 3 موجود در روغن ماهی هستند که برای عملکرد طبیعی و رشد مغز حیاتی هستند. افراد مبتلا به افسردگی یا کاهش خفیف عملکرد مغز باید مصرف امگا 3 حاصله از روغن ماهی را در برنامه غذایی خود بگنجانند ، زیرا ممکن است بهبودی در علائم و عملکرد مغز آنها مشاهده شود.

متأسفانه ، تحقیقات نشان داده است که روغن ماهی هیچ تأثیری در افراد با عملکرد طبیعی مغز یا مبتلایان به آلزایمر ندارد. مصرف 1000 تا 2000 میلی گرم اسیدهای چرب امگا 3 از روغن ماهی در روز ممکن است نقطه خوبی برای شروع باشد. دوز روزانه شما نباید بیش از 3000 میلی گرم باشد.

اگرچه روغن ماهی به طور معمول به دلیل فوایدی که برای سلامت قلب دارد ستایش می شود ، اما تأثیرات خارق العاده ای بر روی سلامت مغز و روان دارد که قابل توجه است.

پرستاری زندگی برتر اکسین با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.

کادر مجرب این در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.
هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید.
لطفا به این مقاله امتیار دهید.

Maryam Aghaeizade
Maryam Aghaeizade
سلام! من مریم هستم. مطالعات و تحقیقات بنده در زمینه سلامت بالینی و پرستاری در منزل، در راستای بهبود کیفیت مراقبت‌های پزشکی و ارتقای سلامت فردی است. از این رو تجربه و دانش حرفه‌ای خود را که در این 10 سال به دست آورده‌ام، برای ارائه خدمات پرستاری باکیفیت و موثر با شما به اشتراک خواهم گذاشت.
درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان
لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.
سایر مقالات مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.
لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.