هر آنچه لازم است در مورد آکنه هورمونی و روش درمان آن بدانید

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

اگر با آکنه هورمونیHormonal Acne روبرو هستید و این مشکل در زندگی شما تاثیر گذاشته است بهتر است بدانید که چرا این ضایعات پوستی بوجود می آیند و راه های درمان آن چگونه است است ؟

تقریباً همه افراد تجربه حداقل یکبار آکنه را دارند . وقتی آن جوش های دردناک ، مزاحم و ناخوشایند ظاهر می شوند ظاهر پوست دچار تغییر شده و حتب بر اعتماد به نفس نیز موثرند .
ممکن است آکنه ها با وقفه هایی ناپدید و ظاهر شوند که ممکن است تحت تاثیر تغییرات هورمونی قرار گیرند. در این صورت ممکن است آکنه هورمونی داشته باشید.

در این مقاله می خواهیم دقیقاً بررسی کنیم که آکنه هورمونی چیست ، علت اصلی آن چیست و از همه مهمتر – چگونه می توانید این لکه های آزار دهنده را برای همیشه از بین ببرید.

مراحل بوجود امدن آکنه چیست؟

علل آکنه هورمونی
آکنه نوعی بیماری پوستی است که با مسدود شدن منافذ یا فولیکول های مو ایجاد می شود.

آکنه نوعی بیماری پوستی است که با مسدود شدن منافذ یا فولیکول های مو ایجاد می شود . این منافذ باعث تجمع چربی و سلول های مرده در پوست می شود.

مراحل بروز آکنه به شرح زیر است:
تولید بیش از حد چربی پوست که به آن سبوم نیز گفته می شود
کراتینه شدن غیر طبیعی فولیکول های مو
تشکیل کلنی های باکتریایی در این فولیکول های “پلاگین”
ترشح واسطه های پیش التهابی به سمت پوست
این “مسدود شدن” منافذ پوست می تواند در هر نقطه از بدن شما رخ دهد ، اما اغلب در صورت و گاهی پشت ، سینه و یا شانه ها ظاهر می شود.

در حالی که مکانیسم عملکرد اساساً یکسان است ، اما آکنه قطعاً در سراسر بدن یکسان نیست. این شرایط ناراحت کننده می تواند به طور متفاوتی بر هر فرد تأثیر بگذارد و از طرق مختلفی وجود داشته باشد.

انواع آکنه براساس شکل ظاهری:

تجمع چربی و سلول های پوستی در آکنه باعث ایجاد جوش می شود (که اغلب به آن زایم یا جوش می گویند) و می تواند به صورت زیر ظاهر شود:

سر سفید – منافذ بسته پوستی
جوش های سرسیاه – منافذ باز پوستی
پاپول – برجستگی های کوچک ، قرمز
جوش چرکی – پاپول هایی که انتهای آن چرک است
گره – توده های بزرگ ، جامد و اغلب دردناک در زیر پوست شما
ضایعات کیستیک – برجستگی های دردناک و پر از چرک در زیر پوست

اگرچه می بینیم که آکنه روی سطح پوست ظاهر می شود ، اما اغلب نشان دهنده یک مشکل اساسی و عمقی در بدن  است. و یکی از شایع ترین دلایل بروز آکنه – به ویژه در زنان – عدم تعادل در هورمون ها است.

چه هورمونی بر آکنه تأثیر می گذارد؟

چندین هورمون وجود دارد که در صورت عدم تعادل باعث ایجاد آکنه می شوند. بیایید نگاهی عمیق تر به هر یک از این هورمون ها بیندازیم:

آندروژن ها:

مسلما آندروژن ها مهمترین هورمون های آکنه زا هستند. این هورمونهای استروئیدی جنسی باعث تحریک تولید سبوم و تشکیل آکنه در مردان و زنان می شود.

استروژن و پروژسترون:

مقدار بیش از حد هر یک از این هورمون ها می تواند باعث افزایش تشکیل سبوم شود و تعادل سایر هورمون ها را که می توانند در ایجاد آکنه نیز تأثیر بگذارند ، مختل کند.

انسولین و فاکتور رشد انسولین:

انسولین می تواند رشد و بلوغ غدد تولید کننده سبوم را تحریک کند. انسولین همچنین یک حلقه بازخورد مثبت در آدرنال و تخمدان ایجاد می کند و باعث ترشح آندروژن بیشتر می شودو تشدید آکنه را بیشتر می کند.

هورمون آزاد کننده کورتیکوتروپین (CRH)

نه تنها تولید کورتیزول (همان هورمون استرس بدن شما) را تنظیم می کند بلکه فراهمی زیستی آندروژن های القا کننده آکنه را نیز افزایش می دهد.

گلوکوکورتیکوئیدها:

این هورمونهای استروئیدی به لطف توانایی القا و تقویت تولید واسطه های پیش التهاب در پوست ، آکنه را تحریک می کنند.
با وجود هورمون های زیادی که می توانند در ایجاد آکنه تأثیر بگذارند ، احتمالاً از خود می پرسید که چگونه ممکن است تشخیص دهید کدام هورمون ها باعث آکنه شما شده اند. بنابراین بیایید نگاه عمیق تری به این موضوع بیندازیم.

چگونه می توان فهمید که آکنه شما هورمونی است؟

درک واقعی علت اصلی آکنه و تعیین اینکه آیا آکنه توسط هورمون های ایجاد می شود یا نه ، همیشه یک روند ساده نیست. این کار اغلب به برخی کارهای تخصصی و آزمایش ها نیاز دارد. اما یکی از بهترین شاخص ها برای تعیین اینکه آیا هورمون های شما می توانند باعث آکنه شما باشند ، ارزیابی این است که آیا اخیراً تغییراتی در هورمون های خود داشته اید یا نه.

انواع آکنه هورمونی

آکنه بلوغ:

بلوغ زمان رشد و تغییر هورمون ها است. و در این مدت (در مردان و زنان) ، هورمون های جنسی از جمله آندروژن ها افزایش می یابد که برای ایجاد و تشدید آکنه مشهور هستند.

آکنه حاملگی:

بارداری ، زایمان و دوره پس از زایمان گرداب نوسانات هورمونی است. این فراز و نشیب ها می تواند باعث شدت یافتن آکنه شود ، از چند لکه جزئی تا ضایعات شدید پوستی.

آکنه یائسگی:

یائسگی با کاهش تولید استروژن و هورمون های جنسی زنانه توسط تخمدان مشخص می شود. در حالی که غدد فوق کلیه نیز این هورمون های مهم را تولید می کنند ، گاهی اوقات یائسگی باعث تغییر مکان و افزایش آندروژن می شود. در برخی موارد ، یائسگی نیز با افزایش مقاومت به انسولین مرتبط است. این ترکیب از افزایش آندروژن و انسولین می تواند باعث ظهور آکنه شود

آکنه استرس:

استرس مزمن روانی می تواند دلیل بروز آکنه باشد. استرس به خصوص هنگام آکنه دردسرساز است زیرا باعث افزایش هورمون های استرس مانند گلوکوکورتیکوئیدها و هورمون های آزاد کننده کورتیکوتروپین می شود.

ثانیا ، تعادل هورمون های جنسی شما را مختل می کند و باعث افزایش آندروژن و همچنین مقاومت به انسولین می شود. و در آخر ، استرس باعث التهاب شده و باعث هجوم واسطه های پیش التهاب می شود که می تواند عود آکنه هورمونی را بیشتر تشدید کند.

درمان آکنه هورمونی

محصولات و داروهای بی شماری با هدف رفع آکنه وجود دارد. از کرم های موضعی و اسکراب های لایه بردار که نویدبخش از بین بردن آکنه هورمونی هستند گرفته تا کنترل تغییرات هورمونی با هدف متعادل سازی هورمون ها . گرچه همه این گزینه ها مطمئناً می توانند در درمان آکنه نقش داشته باشند ، اما لزوماً دلیل اصلی مشکل را برطرف نمی کند.

اگر با رویکرد طب عملکردی آشنا هستید ، می دانید که هدف این است که به جای درمان ساده علائم “پایین دست” ، مشکل بالادست را شناسایی و آن را حل کنید.

بنابراین برای حل واقعی علت اصلی آکنه هورمونی ، باید برخی از اصلاحات مربوط به سبک زندگی را که از هورمون های سالم و متعادل پشتیبانی می کنند نیز در آن بگنجانید.

پیشنهاداتی برای رفع آکنه  هورمونی

رژیم ضد التهابی و سازگار با هورمون را دنبال کنید:

غذایی که می خورید می تواند تأثیر زیادی روی التهاب و هورمون های بدن داشته باشد. التهاب همراه با افزایش سن و افزایش میزان قند خون و انسولین باعث تشدید جوش های آکنه می شود. بنابراین باید از غذاهایی که باعث التهاب و تغییر هورمون می شوند دوری نمایید :

شکر تصفیه شده
چربیهای تصفیه شده
غذاهای فراوری شده
نان ، شیرینی و سایر غذاهای حاصل از آرد سفید

در عوض باید بیشتر وعده های غذایی خود را با غذاهایی تهیه کنید که با التهاب مقابله می کنند و سطح انسولین را کنترل کرده و هورمون های متعادلی را ایجاد می کنند روی مصرف غذاهایی مانند میوه های تازه و سبزیجات ، پروتئین با کیفیت بالا و چربی های سالم ت کنید.

آکنه هورمونی و خواب کافی
غذایی که می خورید می تواند تأثیر زیادی روی التهاب و هورمون های بدن داشته باشد.

به اندازه کافی بخوابید

کم خوابی موثرترین عامل برای بر هم زدن نظم بدن به ویژه هورمون ها است. نداشتن خواب کافی می تواند تعادل هورمون های جنسی شما را مختل کند ، استرس و التهاب شما را تحریک نماید و مقاومت به انسولین را افزایش دهد.

بنابراین اگر برای بهبود آکنه هورمونی خود مصمم هستید ، داشتن خواب کافی با کیفیت بالا بسیار ضروری است. سعی کنید حداقل 7 تا 8 ساعت خواب بدون وقفه با کیفیت بالا را هر شب تجربه کنید.

استرس را به حداقل برسانید

استرس مشکلی فراگیر است و به تدریج می تواند سلامتی شما را از بین ببرد و بدن شما را به مرور از نظم و آرامش خارج کند.
بنابراین یافتن راه هایی برای به حداقل رساندن استرس و همچنین ایجاد روش های سالم برای کنار آمدن با استرس اجتناب ناپذیر زندگی ضروری است.
روش های سالم برای کنترل استرس می تواند شامل مراقبه ، ارتباط با عزیزان یا ورزش باشد. صرف نظر از آنچه برای شما مفید است ، به حداقل رساندن استرس و تقویت انعطاف پذیری شما نه تنها می تواند به شما در پاکسازی پوست کمک کند بلکه از داخل به شما سلامتی و آرامش می بخشد.

از ورود و تجمع سموم به بدن خودداری کنید

ما در دنیایی زندگی می کنیک که به طور فزاینده حاوی سموم مختلف است بنابراین تماس روزانه با سموم اجتناب ناپذیر است. اما اگر تعداد سموم وارد شده بیش از ظرفیت بدن برای فیلتر کردن آنها باشد ، این سموم می توانند شروع به جمع شدن کنند.

پیشنهاد مقاله: راهنمای پرستار بیمار در مراقبت از بیماران دارای ترشحات و قرنیه‌های پوستی

تجمع آنها باعث پاسخ التهاب سیستم ایمنی بدن گردد و توانایی بدن را در تنظیم صحیح برخی هورمون ها مختل کنند.بنابراین اقداماتی برای تقویت توانایی بدن در فیلتر کردن این سموم و کاهش بار کلی سموم می تواند به مبارزه با عود آکنه هورمونی کمک کند.

3 روش کاهش سموم بدن :

گلوتاتیون – یک آنتی اکسیدان اصلی که می تواند به صورت خوراکی یا داخل وریدی مصرف شود. گلوتاتیون استرس اکسیداتیو را کاهش می دهد ، یک آنتی اکسیدان داخل سلولی است و به سم زدایی سموم محیطی کمک می کند.
کاهش مصرف دارو – بعضی کمپانی های دارویی محصولات طبیعی را برای بیماری های مختلف ارائه کرده است. محققان توصیه می کنند که برای رفع علت اصلی بیماری هر کاری که می توانند انجام دهند تا بتوانند مقدار داروهایی را که مصرف می کنند محدود کنند.
اطمینان حاصل کنید که به طور منظم به دستشویی می روید –

رفع یبوست : برای از بین بردن صحیح سموم در بدن از روش های تغذیه ای استفاده کنید که مانع ایجاد یبوست میگردد

پرستاری زندگی برتر اکسین با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد به صورت شبانه روزی به همشهریان گرامی ارائه خدمت نماید.

کادر متخصص و آموزش دیده این در قالب پرستار کودک ، پرستار سالمند و پرستار بیمار با اندوختن تجارب ارزشمند در طی سال ها خدمت رسانی همواره آماده حضور در کنار شما عزیزان می باشد.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.