20 غذای مفید برای درمان سرفه و سرماخوردگی نوزادان

20.غذای.مفید.برای.درمان.سرفه

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

سرماخوردگی نوزادان و کودکان در فصول سرد سال بسیار شایع است و  معمولا تغذیه از غذاهای مغذی برای نوزادی که دچار سرماخوردگی و عوراض آن شده است بهترین گزینه برای درمان آنها می‌باشد.

موادغذایی مفید در درمان سرماخوردگی کودکان

در این مقاله برخی از مواد غذایی که در صورت سرفه یا سرماخوردگی کودک باید در رژیم غذایی خود مصرف نماید بیان شده است :

 1. شیر مادر عاملی موثر در تقویت سیستم ایمنی کودکان
 2. عصاره جو
 3. سس سیب
 4. آب برنج بهبود دهنده سرماخوردگی در کودکان
 5. سیب زمینی شیرین
 6. هویج
 7. آب انار منبع غنی آنتی اکسیدات (قاتل سرماخوردگی کودکان)
 8. فرنی
 9. فرنی نشاسته
 10. کته برنج
 11. کلم بروکلی
 12. سوپ گوجه فرنگی
 13. پوره سیب زمینی
 14. گندم پرک
 15. شیر زردچوبه
 16. مرکبات سرشار از ویتامین جهت بهبود سرماخوردگی کودکان
 17. سوپ قارچ
 18. برنج کوبیده شده
 19. آب تولسی
 20. سوپ عدس سیر

در ادامه به توضیح کامل‌تری از این مقاله می‌پردازیم.

شیر.مادر.در.سرما.خوردگی.نوزادان
اگر نوزاد زیر شش ماه دارید، شیر مادر تنها منبع تغذیه او خواهد بود.

1. شیر مادر عاملی موثر در تقویت سیستم ایمنی کودکان

اگر نوزاد زیر شش ماه دارید، شیر مادر تنها منبع تغذیه او خواهد بود. شیر مادر به عنوان منبع خوبی از آنتی بادی ها می‌تواند سیستم ایمنی کودک را تقویت کند.
قبل از شروع به غذا دادن به کودک، بررسی کنید که آیا کودک شما دچار احتقان شده است یا خیر، زیرا احتقان می‌تواند مانع از تغذیه مناسب نوزاد شود.

2. عصاره جو

این مایع مناسب نوزادانی است که حداقل شش ماه دارند،. عصاره جو یک درمان عالی برای تب، سرماخوردگی و سرفه است.
با این حال، برای کودکان مبتلا به آلرژی به گلوتن مناسب نیست و اگر یکی از اعضای خانواده چنین حساسیتی داشته باشد، باید در مورد تغذیه کودک احتیاط کرد،این احتیاط به این دلیل است که ممکن است آلرژی به کودک منتقل شده باشد و والدین هنوز از این واقعیت بی اطلاع باشید.در مقاله درمان خانگی حساسیت غذایی کودکان درباره نحوه کنترل و مدیریت آلرژی غذایی کودکان توسط والدین صحبت کرده ایم تا بتوانبم در جهت بهبود و حفظ سلامتی فرزندتان بتوانبم کمک کنبم.

3. سس سیب

سس.سیب.در.سرما.خوردگی.نوزادان
آب برنج ایمنی کودک را تقویت می‌کند و در نتیجه به او کمک می‌کند تا با هرگونه عفونت مبارزه کند.

سس سیب که به عنوان یک پیش غذا نیز شناخته می‌شود، به راحتی هضم می‌شود و می‌تواند به کودک کمک کند تا هیدراته بماند. این ترکیب در هنگام سرفه و سرماخوردگی کودک مفید است زیرا مایعات بدن را دوباره تجدید می‌نماید.

4. آب برنج بهبود دهنده سرماخوردگی در کودکان

این مایع برای نوزادان بالای شش ماه توصیه می‌شود. استفاده از آب برنج یک درمان خانگی تسکین دهنده برای سرفه و سرماخوردگی است. آب برنج ایمنی کودک را تقویت می‌کند و در نتیجه به او کمک می‌کند تا با هرگونه عفونت مبارزه کند.

5. سیب زمینی شیرین

سیب زمینی شیرین منبع غنی از مواد مغذی است و سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند. این گیاه همچنین به بدن در تولید گلبول های سفید کمک می‌کنند،سیب زمینی شیرین را می‌توانید به صورت فرنی مصرف کنید یا می‌توانید آن را برای کودک شش ماهه به بالا له کرده و پوره کنید.

6. هویج

هویج خواص دارویی دارد و خوردن هویج می‌تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و باکتری ها و ویروس ها را از بدن دور کند.
می‌توانید هویج را بخارپز کرده و له کنید و به کودکتان بدهید. همچنین می‌توانید آنها را پوره کنید یا سوپ هویج درست کنید. با این حال، آن را فقط در صورتی به کودک خود بدهید که بیش از شش ماه سن دارد.

7. آب انار منبع غنی آنتی اکسیدات (قاتل سرماخوردگی کودکان)

آنتی اکسیدان های موجود در آب انار می‌تواند به کاهش سرماخوردگی کودک کمک کند. آب انار را درست کنید و کمی پودر فلفل و پودر زنجبیل خشک به آن اضافه کنید،اگر کودک 6 ماهه یا بزرگتر است آب انار را به او بدهید. این آب به تسکین سرماخوردگی و سرفه کودک کمک می‌کند.

8. فرنی

کته.برنج.در.سرماخوردگی.نوزادان
آنتی اکسیدان های موجود در آب انار می‌تواند به کاهش سرماخوردگی کودک کمک کند.

فرنی یک غذای کامل و سیر کننده برای نوزادانی است که از سرماخوردگی رنج می‌برند. می توان آن را در هنگام ناهار یا شام به کودک داد. مناسب برای کودکان هفت ماهه به بالا است. این غذا آرام بخش است و کوچولو از آن لذت خواهد برد.

9. کته برنج

اگر کودک بیش از هشت ماه سن دارد، می‌توانید هر زمان که حالش خوب نیست، کته برنج را با کمی چاشنی زنجبیل و زیره به او بدهید.
اگر کودک سرفه یا سرماخوردگی دارد، مطمئن شوید کته ای که برای او سرو می‌کنید دمای اتاق را داشته باشد و خیلی سرد یا ترش نباشد.

10. فرنی نشاسته

این غذا منبع خوبی از نشاسته است و می‌تواند به کودک انرژی بدهد. از آنجایی که هضم آن آسان است، برای کودکان هنگام بیماری انتخابی ارجح است.
می توانید فرنی را با نشاسته درست کنید، آن را با سبزیجات سرو کنید یا به سادگی آب آن را به کوددک بدهید. این غذا برای نوزادان هفت ماهه یا بزرگتر خوب است.

11. کلم بروکلی

کلم بروکلی که سرشار از آنتی اکسیدان است، انتخاب خوبی برای مبارزه با عفونت است. سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند و برای کودکان بالای هشت ماه مناسب است.
می‌توانید سوپ یا پوره کلم بروکلی را برای کودکتان درست کنید. پس از خوردن این غذا کودک به زودی احساس بهتری خواهد کرد.

12. سوپ گوجه فرنگی

تقریباً همه ما سوپ گوجه فرنگی را دوست داریم. خوشمزه و سالم است و خوبی این غذا آن است که می‌توان آن را به کودکان بزرگتر از هشت ماه نیز داد.
این غذای سالم از ویتامین C تشکیل شده است و می‌توانید قبل از دادن آن به کودک، مقداری برنج له شده را در آن مخلوط کنید.

13. پوره سیب زمینی

پوره سیب زمینی طعم خوشمزه ای دارد و می تواند برای نوزاد بسیار سیر کننده باشد. این سیب زمینی پخته شده معمولا برای کودکان در هر سنی جذاب است و از هشت ماهگی به بعد قابل معرفی است.

14. گندم پرک

از آنجایی که غذای نرمی است، می‌توان آن را به راحتی قورت داد، به خصوص اگر کودکی سوزش گلو یا درد داشته باشد.
می‌توان آن را بدون شیر برای تسریع روند هضم در زمانی که کودک بیمار است تهیه کرد. این غذا را می‌توان به نوزادان هشت ماهه و بزرگتر داد.

15. مرکبات سرشار از ویتامین جهت بهبود سرماخوردگی کودکان

نوشیدن آب پرتقال یا آب لیمو می‌تواند به جلوگیری از آسیب سلولی به بدن کمک کند و در عین حال احتقان را کاهش دهد و مخاط را رقیق کند.
آب آن را با آب ولرم درست کنید و کمی عسل به آن اضافه کنید. به طور کلی برای کودکان یک سال یا بالاتر توصیه می‌شود.

16. شیر زردچوبه

کمی پودر زردچوبه مخلوط در شیر گرم با مقداری فلفل به عنوان یک آنتی بیوتیک طبیعی عمل می کند و می‌تواند سرماخوردگی و همچنین عفونت گلو را در نوزادان یک ساله یا بالاتر درمان کند. 

پیشنهاد مقاله : صفر تا صد نکات مهم نگهداری از کودک و نوزاد تب دار در منزل 

17. سوپ قارچ

سوپ.قارچ.در.سرما.خوردگی.نوزادان
قارچ‌ها انواع فراوانی دارند و توانایی آنها در دور نگه داشتن عفونت ها به خوبی شناخته شده است.

قارچ ها انواع فراوانی دارند و توانایی آنها در دور نگه داشتن عفونت ها به خوبی شناخته شده است. می‌توانید سوپ قارچ گرم را به کودک خود بدهید.
این غذای عالی برای کودکان نوپا مبتلا به سرماخوردگی و سرفه است. معمولاً به کودکانی داده می‌شود که به یک سالگی رسیده اند.

18. برنج کوبیده شده

این غذا نرم است و به راحتی توسط نوزادان جویده می‌شود. همچنین به راحتی هضم می‌شود و یک وعده غذایی سیر کننده است، به خصوص برای کودکی که حالش خوب نیست. اگر فرزندتان 1 سال یا بیشتر است، می توانید این غذا را به او بدهید.

19. آب تولسی

درمان.سرما.خوردگی.نوزادان
تولسی یا ریحان هندی می‌توانند سرماخوردگی و سرفه را تسکین دهند.

تولسی یا ریحان هندی می‌توانند سرماخوردگی و سرفه را تسکین دهند. چند برگ تولسی را در نیم لیتر آب حدود 5 دقیقه بجوشانید. صاف کنید و به فرزندتان بدهید. می‌توانید آن را به نوزادان بالای 6 ماه بدهید.

20. سوپ عدس سیر

درست مانند آب برنج، این سوپ برای نوزادان مفید است. اما اگر کودک از سرماخوردگی یا Common cold و سرفه رنج می‌برد، می‌توانید به او سوپ سیر و عدس بدهید.
سیر خواص ضد ویروسی دارد و می‌تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند. خواص ضد ویروسی آن می تواند از عفونت جلوگیری کند و همچنین روند بهبودی را تسریع کند.

سخن پایانی

خدمات پرستاری زندگی برتر اکسین با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.

کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات پرستاری و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.
هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید.
لطفا به این مقاله امتیار دهید.


تغذیه نوزاد زیر شش ماه چیست؟

اگر نوزاد زیر شش ماه دارید، شیر مادر تنها منبع تغذیه او خواهد بود. شیر مادر به عنوان منبع خوبی از آنتی بادی ها می تواند سیستم ایمنی کودک را تقویت کند.

سوپ مناسب برای نوزاد چیست؟

سوپ زردچوبه گزینه‌ی مناسبی است، کمی پودر زردچوبه مخلوط در شیر گرم با مقداری فلفل به عنوان یک آنتی بیوتیک طبیعی عمل می کند و می‌تواند سرماخوردگی و هم‌چنین عفونت گلو را در نوزادان یک ساله یا بالاتر درمان کند.

کته برنج به چه صورت به نوزاد داده شود؟

اگر کودک بیش از هشت ماه سن دارد، می توانید هر زمان که حالش خوب نیست، کته برنج را با کمی چاشنی زنجبیل و زیره به او بدهید.

بهترین تغذیه برای نوزاد چیست؟

عصاره جو، این مایع مناسب نوزادانی است که حداقل شش ماه دارند. عصاره جو یک درمان عالی برای تب، سرماخوردگی و سرفه است.

Maryam Aghaeizade
Maryam Aghaeizade
سلام! من مریم هستم. مطالعات و تحقیقات بنده در زمینه سلامت بالینی و پرستاری در منزل، در راستای بهبود کیفیت مراقبت‌های پزشکی و ارتقای سلامت فردی است. از این رو تجربه و دانش حرفه‌ای خود را که در این 10 سال به دست آورده‌ام، برای ارائه خدمات پرستاری باکیفیت و موثر با شما به اشتراک خواهم گذاشت.
درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان
لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.
سایر مقالات مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.
لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.