راههای مراقبت از کودک در دوران کرونا

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

کودکان بخاطر سیستم نسبتا ضعیف بدن در برابر بیماری ها خطر ابتلای آنان نسبت به بزرگسالان بیشتر می باشد. به همین جهت نیز بایست موارد بهداشتی و ایمنی را بیشتر رعایت کنند. یکی از این بیماری ها که متاسفانه اپیدمی و جهانی هم شد و با تلفات بسیار انسانی همراه بوده و هست بیماری کرونا می باشد. هر چند در چند ماه اخیر با آمدن واکسن و تزریق دزهای مختلف نسبت افراد مبتلا کمتر گردیده اما هنوز هم خطر به صورت کامل قطع نگردیده. همانگونه که گفتیم به خاطر وضعیت جسمی کودکان خطر بیشتری این عزیزان را تهدید می کند. اما با راهکارها و مراقبت های ویژه ای می توان خطر ابتلا به این بیماری را در بین این عزیزان کاهش داد. در مقاله پیش رو در مورد راههای مراقبت از کودک در دوران کرونا  پرداخته و در این زمینه توضیحاتی ارائه خواهیم نمود.

بیماری کرونا

بیماری کرونا که به کووید نوزده و کرونا ویروس نیز شناخته شده نوعی بیماری است که باعث بیماری تنفسی در افراد شده و امکان انتقال از فردی به فرد دیگر را نیز دارد. این بیماری برای اولین بار در ووهان چین شروع گردید و به سرعت در سرتاسر جهان گسترش پیدا نمود.

در مورد این ویروس گفته می شود که سرمنشأ حیوانی داشته و از حیوان به انسان انتقال یافته است. در مورد راه های انتقال این ویروس از انسان به انسان می باشد و به صورت زنجیره ای گسترش می یابد.

راههای مراقبت از کودک در دوران کرونا

اما همه گیری بالای کرونا باعث گردیده که علاوه بر بزرگسالان نسبت به مراقبت از کودکان نیز نکاتی را رعایت نمود. از این موارد می توان به گزینه های زیر اشاره کرد.

اطلاع رسانی به کودک

در مرحله اول در مورد بیماری و خطرات آن به کودک اطلاعات لازم را بدهید و در مقابل حرفها و سوالات آنها را نیز پاسخ دهید. به سوالت آنها در مورد بیماری صادقانه و ساده و در حد فهم آنها پاسخ دهید. خصوصا خطرات این بیماری را گوشزد کنید. استخدام پرستار کودک می تواند این کار را راحت کند.

در زمانی که مراکز آموزشی تعطیل می باشند و کودک در قرنطینه اجباری در خانه می باشد بهتر است وقت بیشتری را با کودک بگذرانید. این بهترین فرصت می باشد و کودک در چنین موقعی احساس آرامش و امنیت بیشتری خواهد کرد‌.

تهیه یک برنامه منظم روزانه از راههای مراقبت از کودک در دوران کرونا

در مدتی که کودک در قرنطینه خانگی می باشد این نکته مهم و قابل توجهی برای والدین می باشد که کودک را با برنامه ریزی آشنا و تحت کنترل قرار دهند.

تهیه یک برنامه منظم روزانه از راههای مراقبت از کودک در دوران کرونا

دقیقا با یک برنامه روزانه و منظم والدین می توانند ضمن این که برنامه ریزی کنند کودک چه زمانی به به چه کاری مشغول باشد به کارهای ضروری و شخصی خود نیز بپردازد. کارشناسان اعتقاد دارند مشارکت دادن کودک در برنامه ریزی نقش مهمی در کنترل وی دارد و هم خود کودک نسبت به برنامه احساس مسئولیت می کند.

مطالب مفید : کم خونی در کودکان

تبادل اطلاعات مابین والدین و کودک

یکی از راههای مراقبت از کودک در دوران کرونا تبادل اطلاعات است. بهترین کاری که می توانید در دوران مراقبت از کودک در خانه انجام دهید این است که شنیده ها و اطلاعات خود در مورد بیماری را به کودک منتقل و از اطلاعاتی که کسب کرده هر چند ساده و معمولی استفاده کنید. در صورتی که پیشنهادی داده شد توسط کودک را مورد استفاده قرار دهید.

خروج از قرنطینه از راههای مراقبت از کودک در دوران کرونا

اگر به هر دلیلی مجبور شدید در دوره کرونا از منزل خارج شوید قبل از بیرون رفتن تمام موارد را به او تذکر دهید. حتی اگر کودکتان پیشنهادی داد و موافق با برنامه های بهداشتی می باشد مثلا استفاده دائمی در طول ساعات بیرون از خانه از ماسک و یا رعایت فاصله اجتماعی حتما به پیشنهاد کودکتان احترام گذاشته و آن را به کار ببندید. از لحاظ رعایت مسائل بهداشتی بهترین کار رعایت اصول بهداشتی و اجتماعی می باشد.

مشغولیت کودک در ایام قرنطینه از راههای مراقبت از کودک در دوران کرونا

یکی از مواردی که والدین در دوران کرونا نسبت به کودکان بابد انجام دهند برنامه ریزی برای مشغولیت کودک می باشد. والدین می توانند برای کودک بر مبنای احساس و عواطف شان برنامه های مبتکرانه ای طراحی کنند.

به عنوان مثال می توانید بازی های خانوادگی را باکودکتان انجام دهید. اگر کودکتان دختر می باشد از او بخواهید در مورد تهیه شام با شما همکاری کند و یا از پسرتان بخواهید در شستشوی ماشین و یا آبیاری باغچه و گلدان ها کمکتان کند.

در صورتی که در مورد چیدمان و یا دکوراسیون منزل پیشنهادی دادند که قابل اجرا می باشد انجام دهید. بگذارید سیستم چیدمان اتاق خود را تغییر دهند و همین مشغولیت باعث سرگرم شدن و انجام فعالیت و دل مشغولی کودک خواهد شد.

مدیریت رفتار والدین

یکی از راههای مراقبت از کودک در دوران کرونا مدیریت رفتار است. به عنوان پدر ومادر موظف هستید در دوران کرونا وظایف و کارهای خود را نیز مدیریت کنید. این کار می تواند شما را در امر کنترل بهتر کودک و خانواده یاری کند. در کنار برنامه ریزی و مدیریت خودتان می توانید از پیشنهادهای مناسب فرزندانتان استفاده کنید.

سخن آخر

در این نوشته ما به بررسی راههای مراقبت از کودک در دوران کرونا پرداختیم. کنترل اخلاقی والدین در دوران قرنطینه خصوصا در قبال رفتار کودکان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. شما به عنوان والدین بیشتر در جامعه حضور دارید و ممکن است وضعیت جامعه در رفتار شما تاثیر گذار باشد. سعی کنید این حالت رفتاری را با خود به خانه نیاورده و باعث انتقال به کودک تان نشوید. کودک در منزل و در کنار شما بیشتر احتیاج به آرامش دارد و این به رفتار شما بستگی دارد‌.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست پرستار

0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان