با عادات غذا خوردن کودکان نوپا آشنا شوید 

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

قبل از اینکه بخواهیم در مورد عادات غذا خوردن کودک نوپا Toddler Eating Habits بیشتر بدانیم لازم است در مورد ماهیت و ویژگی های او در این سن اطلاعات بیشتر کسب نماییم .

هنگامی که نوزادان وارد یک سالگی می شوند و درگروه سنی کودک نوپا قرار می گیرند اندکی از سرعت شگفت انگیز دوران نوزادی آنها کند می شود و این بدان معناست که آنها در واقع به کالری کمتری نیاز دارند.

بنابراین این موضوع که کودکان نوپا کمتر غذا بخورند کاملاً طبیعی است. کودکان نوپا علاوه بر نیاز به کالری کمتر ، اغلب تازه می توانند راه بروند و می خواهند در محیط خود جستجو کنند.

آنها به همه چیز علاقه دارند و کنجکاو هستند. با این که کودکان در این سن کاملاً دوست داشتنی هستند ، اما نگهداری از آنها برای والدین در این دوره بسیار مشکل است .

تمرین غذا خوردن کودک
هنگامی که کودک نوپا از خوردن غذایی که در مقابلش قرار می دهید امتناع می کند.

به دلیل نیاز به کاوش و جستجو ، بسیاری از کودکان نوپا نمی توانند به سادگی بنشینند و غذا بخورند و مدام درحال حرکت هستند !
توجه کودک نوپا به راحتی منحرف می شود و بنابراین به ندرت محدوده توجه آنها به مدت طولانی ب یک موضوع باقی می مانند که غذا خوردن نیز از این قاعده مستثنی نیست .

اما برای برخی از کودکان نوپا امتناع از غذا خوردن می تواند به یک عادت تبدیل شود که وضعیت را برای والدین بسیار نگران کننده می نماید .

انواع عادات غذایی کودکان نوپا اغلب عبارتند از:

کودکان سریع – آنها نمی خواهند برای مدت طولانی بنشینند. یا ممکن است برای غذا خوردن به سختی بنشینند. آنها معمولاً زیاد غذا نمی خورند ، که طبیعی است.
کودکان اکتشافی! – آنها ممکن است دوست داشته باشند غذا را بشناسند یا غذای خود را خرد کنند.
کودکان انتخابی – اگر چیزی در ظرف غذای آنها جدید یا متفاوت به نظر برسد ، به احتمال زیاد از آن اجتناب می کنند. این شرایط اغلب منجر به پرتاب غذا روی زمین می شود.

واقعیت این است که اکثر کودکان نوپا در مورد غذا انتخابی هستند. این یک بخش عادی از رشد است که بین 1 تا 2 سالگی شروع می شود و تا 3-5 سالگی ادامه می یابد.

عادت غذای انتخابی در کودک نوپا به این معنی است که آنها از برخی غذاها امتناع می کنند و غذاهای مورد علاقه دیگر خود را دوست دارند و معمولاً خوب غذا می خورند.

این بدان معنا نیست که آنها همیشه از غذا امتناع می کنند. اما اگر کودک نوپای شما همیشه از غذا خوردن امتناع می ورزد لازم است اقداماتی را انجام دهید .

هشدار: صبور باشید.

این که در این شرایط صبور باشید ممکن است سخت ترین توصیه برای شنیدن باشد زیرا ممکن است در انتهای تحمل خود باشید و از این شرایط خسته شده باشید .
صبور بودن و یادگیری نکات پایین کودک نوپا را در مسیر غذا خوردن قرار می دهد!

روش غذا خوردن کودک
صبور بودن و یادگیری نکات پایین کودک نوپا را در مسیر غذا خوردن قرار می دهد!

در اینجا نکاتی برای کودک نوپایی که از خوردن غذا امتناع می کند ، آورده شده است:

غذاها را طبق برنامه تهیه کنید

برای این که بدانید چه زمانی برای شروع غذای کمکی پس از شیر خوردن نوزاد مناسب است لازم است در این مورد با پزشک اطفال مشورت نمایید . یک پزشک با توجه به نیاز های تغذیه و الگوهای رشد یک برنامه تغذیه ای مناسب برای کودک شما ارائه می نماید .

وعده های غذایی را طوری برنامه ریزی کنید که بین دو تا سه ساعت فاصله داشته باشند-از خوردن میان وعده ها یا غذاهای دیگر در بین وعد ها خودداری کنید تا هنگام صرف غذا واقعاً گرسنه شوند.

فقط خوردن چند تکه غذای کوچک می تواند باعث شود تا کودک نوپا از وعده غذایی بعدی خود امتناع کند. در هنگام غذا خوردن وعده های کوچکی به او بدهید و سعی کنید غذاهایی که ظاهراً دوست دارند را در ابتدا به آنها بدهید .

غذا را در یک مکان مشخص به کودک بدهید

مکانی را انتخاب کنید که بیشتر وعده های غذایی خانواده در همان جا صرف شود . غذا خوردن در یک مکان خانوادگی و همیشگی باعث می شود که کودک خود را با روال عادی غذا خوردن وفق دهند .

بگذارید کودک غذا را به هم بریزد ! –

بله ، این بسیار مهم است ، هرچند برای مادران خسته آزاردهنده است ، اما لازم است کودکان نوپا غذای خود را کاوش کنند.
به یاد داشته باشید که چگونه در مورد حساسیت به بافت صحبت کردیم ، این کار به آنها کمک می کند تا نسبت به بافت غذاها حساس نباشند.
هرچه کودک در حین غذا خوردن بیشتر بافت های مختلف را لمس کند و با آنها بازی کند این کار بهتر است.

پیشنهاد مقاله: برای جلوگیری از عفونت بیمارستانی چه اقداماتی انجام دهیم؟

با هم غذا بخورید –

حتی اگر کودک در حال حاضر از خوردن امتناع می کند ، او را در صندلی بنشانید و در حالی که در مقابل او نشسته اید غذا بخورید ، حتی اگر برای چند دقیقه.
تمرکز بر غذا صرفاً یک تجربه مثبت است ، حتی اگر فقط چند دقیقه با کودک نوپای خود صحبت کنید در حالی که او مقداری غذا روی سینی خود دارد برای کمک به رفع این وضعیت مفید است .

اگر فکر می کنید فرزند شما در جویدن یا بلع غذا مشکل دارد ، با پزشک مشورت نمایید تا مطمین شوید که مشکل فیزیکی خاصی در دهان او وجود ندارد و سپس می توانید از دندانی های مختلف برای تقویت مهارت جویدن در او استفاده نمایید .

به طور غیر منتظره چیزی را تغییر دهید تا توجه او را جلب کنید –

هنگامی که کودک نوپا از خوردن غذایی که در مقابلش قرار می دهید امتناع می کند ، یکی از ترفندها این است توجه کودک را به چیز جدیدی جلب نمایید .

ممکن است لازم باشد از ظروف دیگری که رنگارنگ تر هستند استفاده کنید و سپس غذای را در مقابل کودک بگذارید و وانمود نمایید که همه چیز مثل قبل است . در این شرایط کودک که متوجه تغییرات شده است با اشتهای بیشتری غذا را خواهد خورد .

در تغییر برخی جنبه های غذا خوردن خلاقیت ایجاد کنید تا تمرکز کودک را از امتناع یا گریه به حداقل برسانید

از یک ظرف غذای چند قسمتی استفاده کنید –

کودکان نوپا اغلب دوست ندارند که غذای آنها با غذای دیگری ترکیب شود و مزه اصلی آن خراب شود. به این دلیل که بافت های ترکیبی طعم متفاوتی دارند و جویدن آنها دشوارتر است ، اما همچنین به این دلیل که آنها نگران هستند ممکن است غذا طعم متفاوتی داشته باشد.

ظرف غذای تقسیم شده برای کودکان بسیار ایده آل است ،و آنها از غذا خوردن در این ظرف ها لذت بیشتری خواهد برد .

مرکز پرستاری زندگی برتر اکسین با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.

کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.
هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.