نقش پرستار سالمند در روند اجتماعی شدن سالمندان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

اجتماعی شدن ور وند برقراری یک رابطه اجتماعی خوب و مفید یکی از اهداف پرستار سالمند می باشد. یک پرستار بیمار یا سالمند موظف است در کنار مراقبت های بهداشتی و جسمی روحیه فرد سالمند را برای برقراری یک رابطه خوب اجتماعی در کنار دیگر افراد جامعه برقرار کند. این کار مستلزم به کار بردن راهکارهایی است که در مقاله پیش رو به آن می پردازیم. در مورد نقش پرستار سالمند در روند اجتماعی شدن سالمندان توضیحاتی خدمت شما عزیزان خواهیم داد.

روابط اجتماعی چیست؟

ارتباط اجتماعی عبارت است از فن انتقال و بیان اطلاعات،  احساسات و رفتار های انسانی از یک شخص به شخص دیگر. از رابطه اجتماعی می توان به عنوان سرچشمه فرهنگ و موجب سیر تکاملی اجتماعی نام برد. حال تک تک افراد موظف هستند تا در ایجاد یک رابطه اجتماعی سالم نقش سازنده ای را ایفا کنند. در این میان پرستار یک فرد سالمند نیز موظف است آموزه ها و آموخته های خود را در ارتباط با روابط اجتماعی به آنها انتقال داده و راهنمای آنان در ایجاد ارتباط بهتر باشند.

نقش پرستار سالمند در روند اجتماعی شدن سالمندان

اما این که پرستار سالمند چه نقشی را در روند اجتماعی شدن سالمند ایجاد می کند مبحثی است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

همانگونه که گفتیم افرادی که تحت عنوان پرستار سالمند فعالیت می کنند در کنار مراقبت های بهداشتی و جسمی وظیفه دارند انواع مراقبت های اجتماعی و روان شناسی را برای سالمند فراهم کند.

اجتماعی شدن سالمندان

اجتماعی شدن و جلوگیری از آلزایمر

مراقبت پرستار از سالمند در روند اجتماعی شدن سالمند می تواند از بیماری آلزایمر و کند شدن فرد جلوگیری کند‌. پرستار می تواند استرس را از فرد سالمند دور کرده و او را تشویق به کارهای اجتماعی از جمله شرکت در محافل دوستانه، مطالعه و بررسی اخبار و اطلاعات جامعه کند. این امر باعث تحرک مغزی و فعال شدن آن می شود. در نتیجه از کندی فعالیت مغز جلوگیری می کند.

شرکت در فعالیت های گروهی

به عنوان مثال می تواند فرد سالمند به شرکت در تورها و گردش های دست جمعی به همراه دوستان تشویق کند در صورت امکان با فرد سالمند همراهی کند.

شرکت در ورزش های همگانی نقش پرستار سالمند در روند اجتماعی شدن سالمندان

پرستار سالمند می تواند در جهت اجتماعی شدن فردیکه از او مراقبت می کند وی را تشویق و حتی همراهی به شرکت در ورزش های دست جمعی که معمولا در پارک برگزار می گردد کند. این کار ضمن کمک به سلامتی باعث شرکت در اجتماعات دوستانه و محافل اجتماعی می گردد‌.

کمک خانواده به فرد سالمند در کنار پرستار برای شرکت در همایش های مختلف فرهنگی

معمولا همایش هایی برای سالمندان برگزار می گردد که بیشتر جنبه فرهنگی، شعرخوانی، قصه خوانی و دیگر موارد دارد. پرستار مراقب با همراهی خانواده می توانند مشوقی باشد تا فرد سالمند در این اجتماعات شرکت کرده و ضمن افزودن اطلاعات عمومی با جمع و اجتماع نیز آشنایی پیدا کند.

سخن آخر

در این نوشته ما به بررسی نقش پرستار سالمند در روند اجتماعی شدن سالمندان پرداختیم. پرستار به تنهایی قادر به انجام کارها و اموری نیست که بتواند در روند اجتماعی شدن فرد سالمند موثر واقع گردد. بلکه در سایه همکاری اعضای خانواده و مطالعات و آموزش هایی که دیده می تواند این امر را پیش ببرد. بهترین اقدام خانواده کمک به پرستار و همکاری با او در این زمینه می باشد. ضمن این که دیدن دوره های آموزشی برای اعضای خانواده در برخورد با فرد سالمند در برابر فرایند های اجتماعی می تواند موثر واقع گردد.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.