مهمترین بیماری های رایج کودکان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

کودکان معمولا به خاطر وضعیت جسمی و به توانایی کامل نرسیدن و حالت رشدی که دارند بیشتر در معرض بیماری ها قرار می گیرند. متاسفانه بعضی اوقات علت بوجود آمدن بیماری ها خود کودکان هستند. مثلا عدم رعایت پوشش در فصل سرما و یا تعذیه بیش از حد و خوردن غذاهای نامطلوب عامل بیماری هایی در کودکان می گردد. در مقاله پیش رو قصد داریم به مهمترین بیماری های رایج کودکان پرداخته و در مورد آن توضیحاتی بدهیم. استخدام پرستار کودک مطلع از این بیماری ها بسیار به خانواده کمک می کند.

مهمترین بیماری های رایج کودکان

در مورد بیماری های رایج در کودکان می توانیم آنها را به دو دسته تقسیم کنیم که عبارتند از:

  • بیماری های مادرزادی
  • بیماری های عمومی

در ادامه در مورد هر دو نوع بیماری ها توضیحاتی را خدمت شما عزیزان خواهیم داد.

بیماری های مادرزادی

این نوع از مهمترین بیماری های رایج کودکان معمولا از بدو تولد همراه نوزاد بوده و خود کودک در آن نقشی ایفا نمی کند. به صورت ژنتیک از مادر به کودک انتقال می یابد. برخی از این بیماری ها عبارتند از:

پاهای پرانتزی

یکی از بیماری ها و یا عارضه های شایع در کودکان پاهای پرانتزی می باشد که پزشکان علت اصلی آن را تنگ بودن فضای رحم مادر در دوران جنیتی می دانند. متاسفانه خیلی از خانواده ها قبل از راه رفتن نوزاد متوجه این عارضه نمی شوند. اما نکته مهم این است که این بیماری با تمرینات مناسب و تحت نظر پزشک قابل درمان پاست. اما اگر این بیماری شدید باشد توسط عمل حراحی می توان به بهبود آن کمک کرد.

بیماری قلبی

از بیماری های دیگری که مادرزادی بوده و از مادر به فرزند منتقل می گردد بیماری قلبی می باشد. این بیماری زمانی اتفاق می افتد که جنین در دورانی که در شکم مادر قرار دارد به خوبی رگهای متصل به قلب و اندام و عضله های قلب کودک به خوبی شکل نمی گیرند. بعد از زایمان و در طول زندگی خود را نشان می دهد. نکته مهم این که این بیماری به صورت ژنتیک می تواند از مادر به فرزند منتقل گردد.

مشکلات خونی از مهمترین بیماری های رایج کودکان

از دیگر بیماری هایی که به صورت مادرزادی به نوزاد منتقل می شود می توان به بیماری های خونی مانند هپاتیت ، واسپینا بیفیدا(بسته نشدن کامل مهره های ستون فقرات) اشاره کرد.

بیماری های عمومی کودکان

این بیماری ها جنبه مادر زادی نداشته و به نوع وسبک زندگی و عدم مراقبت صحیح از کودک باز می گردد. از جمله این بیماری ها که نسبت به بقیه دیگر بیماری ها رایج تر هستند می توان به موارد زیر اشاره نمود:

بیماری های عمومی کودکان

سرماخوردگی

در فصول پاییز و زمستان کودک آنها لباس مناسبی پوشیده باشد. یا بعد از استحمام حتما پوشش بدن کودکان به گونه ای باشد که در حالت نیمه گرم بوده و سرما به بدنشان نفوذ نکند.

متاسفانه سرماخوردگی در عین سادگی از خطرناک ترین بیماران رایج در بین کودکان می باشد. اگر به موقع و توسط متخصص اطفال رسیدگی نشود به بیماری های قلبی منجر خواهد شد. به همین دلیل تو.صیه می شو والدین در هنگام سرما خوردگی کودک از خود درمانی پرهیز و کودک را جهت درمان تحت نظر پزشک متخصص اطفال ببرند.

نکته مهمتر این که دوره کامل درمان را اجرا کنند. این نکته مهم است که با مصرف دارو ممکن است در دو سه روز اول علائم سرماخوردگی در کودک از بین برود. اما هنوز بیماری در بدن کودک وجود دارد. پس بهتر است دوره درمانی را که پزشک تجویز نموده بطور کامل ادامه داده و اجرا کنیم.

عفونت چشم از مهمترین بیماری های رایج کودکان

چون کودکان ممکن است است هنگام بازی دست خود را به هر جایی زده و به چشم خود بزنند امکان دارد از این طریق عفونت وارد چشم کودک شود. مشکلاتی از جمله عفونت و قرمزی چشم را به همراه داشته باشد.

والدین عزیز بخاطر حساس بودن این عضو از بدن بهتر است به هیج وجه خود درمانی ننموده و به پزشک مراجعه کنند. در صورتی که امکان وجود شیئ خارجی در چشم کودک وجود دارد سریعا بایستی به بیمارستان منتقل گردد.

عفونت گوش

در کودکان به علت این که راه ارتباطی گوش و گلو (شیپور استاش) کوچک می باشد این بیماری سراغ آنها می اید. البته این بیماری عفونی به تدریج با رشد کودک کاهش یافته و حتی از بین می رود. اما نباید از کنار عفونت گوش به راحتی گذشت و حتما به پزشک متخصص اطفال مراجعه نموده و دوران درمان را به صورت کامل اجرا نمود.

اسهال از مهمترین بیماری های رایج کودکان

از رایج ترین و خطرناکترین بیماری های رایج در کودکان اسهال می باشد که می تواند بر اثر ورود میکروب و یا ویروس به معده کودک صورت پذیرد. در این مورد حتما بایستی به پزشک مراجعه نموده و به هیچ وجه خود درمانی نشود. استفاده از داروهای خانگی را به کار نبندید.

تشخیص این که این بیماری عفونی یا ویروسی می باشد برعهده پزشک است. لازم به توضیح است اگر کودک احتیاج به سرم درمانی و بستری در بیمارستان و یا مراکز پزشکی دارد به هیچ وجه کوتاهی نکرده و اصل درمان و دوره درمانی را دستورات پزشک معالج بدانید.

سخن آخر

در این نوشته ما به بررسی مهمترین بیماری های رایج کودکان پرداختیم. در مورد کودکان حتما بیماری های دیگری نیز وجود دارد که ما به چند مورد اشاره نمودیم. اما مهم ترین اصل در درمان کودک جلوگیری و عدم خود درمانی است. خودسرانه به معالجه کودکتان نپردازید. چرا که این کار واقعا عواقب خطرناکی به همراه خواهد داشت. نکته مهم دیگر رعایت اصول بهداشتی و تعذیه سالم در کودکان است. سعی کنید کودکانتان را از خوردن تنقلات کارخانه ای منع کنید. در صورت بیماری کودک حتما برای درمان به پزشک متخصص اطفال مراجعه نموده و دوران درمان را به صورت کامل انجام دهید.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.