موسسه پرستاری زندگی برتر

روش ارائه خدمات پرستاری در منزل به کودکان و بیماران

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

امروزه مراقبت و پرستاری از کودکان و بیماران در منزل بایستی طبق اصول خاص خود باشد و هر کسی توانایی آن را ندارد که این مسئولیت را برعهده بگیرد. خانواده نیز در این مورد نباید به هر کسی اعتماد داشته باشند. بهترین کار در این زمینه استخدام پرستار از طریق مؤسسات و مراکزی لست که زیر نظر مراجع ذیصلاح فعالیت نموده و آموزش می بینند. در مقاله پیش رو به روش روش ارائه خدمات پرستاری در منزل به کودکان و بیماران پرداخته و در این مورد توضیحاتی خواهیم داد.

روش ارائه خدمات پرستاری در منزل به کودکان و بیماران چگونه صورت می پذیرد؟

نحوه مراقبت پرستار در منزل بدین گونه است که اگر پرستار از یک سالمند مراقبت می کند بایستی توانایی و اطلاع کافی از نحوه مراقبت و توصیه های پزشک و خانواده را داشته باشد. زیرا سالمندان و خانواده به مراقبت و پرستاری بیشتری نیاز داشته و خانواده نیز نسبت به این موضوع حساس می باشند.

در چنین مواردی اولین کاری که بایستی انجام دهند یک همدم خوب برای سالمند بیمار باشند. زیرا سالمندان در این زمان بیشتر از هر زمانی به یک همدم احتیاج دارند.

همچنین پرستار زمان پرستاری از سالمند وظیفه نظافت، کمک در انجام دادن کارهای شخصی، انجام امور بهداشتی، کنترل تغذیه، انجام امور منزل، خرید های لازم برای منزل، نظارت و کنترل در مصرف دارو در صورت بیماری فرد را نیز بایستی انجام دهد. در نهایت این که یک پرستار بیمار یا پرستار کودک مجرب و کاربلد بایستی در زمان انجام کار وظایف خود را به نحو احسنت انجام دهد تا بتواند رضایت فرد خصوصا اگر بیمار باشد و خانواده فرد را فراهم کند.

ارائه خدمات پرستاری به کودکان در منزل

روش ارائه خدمات پرستاری در منزل به کودکان و بیماران را در این بخش برای کودکان بررسی می کنیم. در این مورد نیز نحوه پرستاری بایستی به گونه ای باشد که کودکان در یک محیط آرام ضمن برخورداری از امنیت و آرامش آموزش های لازم را نیز فرا بگیرند.

بخاطر این می باسد که کودکان تمان رفتارهایی که با آنان در زمان کودکی انجام می پذیرد در سنین بالاتر بر روی رفتارشان تاثیر گذار خواهد بود. به همین دلیل پرستار کودک بایستی توانایی آن را داشته باشد که علاوه بر نگهداری کودک در زمینه های آموزشی و تربیتی نیز اقدامات لازم را انجام دهد.

ارائه خدمات پرستاری به کودکان در منزل

برخی از فعالیت هایی که پرستار کودک در زمان حضور در منزل بایستی انجام دهد عبارتند از:

 • تغذیه به موقع کودک
 • خوابیدن کودک سر ساعت
 • بردن به مدرسه و آوردن کودک از مدرسه
 • کمک در انجام پوشیدن لباس و منظم کردن اتاق کودک به همراه خود او
 • کمک در انجام تکالیف مدرسه

نحوه ارائه خدمات پرستاری برای بیماران در منزل

روش ارائه خدمات پرستاری در منزل به کودکان و بیماران برای بیماران متفاوت است. مراقب از بیمار در منزل تفاوت خاصی با دیگر افراد دارد. زیرا مراقبت بایستی به گونه ای باشد که به بهبود بیمار و یا کنترل بیماری کمک کند.

زیرا زمانی که فرد بیمار از بیمارستان مرخص می شود از یک محیط با مراقبت های پزشکی و تخصصی خارج و وارد یک محیط معمولی با تخصص کم و زیر نظر خانواده می شود.

به همین دلیل ممکن است برخی از خانواده ها به علت نداشتن تخصص کافی در زمینه مراقبت از بیمار به پرستار بیمار نیاز پیدا کنند. چرا که افراد خانواده در زمینه نگهداری و مراقبت از بیمار و توصیه های پزشکی با استرس مواجه شده و نمی توانند به درستی و اصولی از بیمار خود مراقبت کنند.

در ارائه خدمات پرستاری در منزل ویژه بیماران به موارد زیر می توان اشاره نمود:

 • مراقبت های خاص و تخصصی بعد از مرخص شدن از بیمارستان
 • تزریقات
 • مراقبت خاص بعد از جراحی
 • تعویض سند و سند گذاری
 • کنترل علائم حیاتی
 • توجه به مصرف منظم و به موقع دارو
 • تعویض پانسمان
 • مواظبت از بیماران دیابتی
 • مراقبت از زخم بستر
 • نظارت بر برنامه غذایی بیمار

روش پرستاری بایستی به گونه ای باشد که موارد بالا را شامل شود.

سخن آخر

در این نوشته ما به بررسی روش ارائه خدمات پرستاری در منزل به کودکان و بیماران پرداختیم. پرستاری چه از کودک و چه از سالمند در هر دو صورت سالم و بیمار احتیاج به تخصص خاص خود دارد.

خانواده ها نسبت به آگاهی و دانش پرستاری که استخدام کرده اند اطمینان کامل داشته باشند. برای این کار بهترین روش استخدام از طریق مؤسساتی است که کارشان آموزش افراد ویژه این کار می باشد. از استخدام افرادی که دوره ای ندیده اند جدا خودداری کنید.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست پرستار

0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان